Špatné dveře všude kolem násVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:6 485

Pokud se občas cítíte jako blbci, protože otvíráte dveře na špatnou stranu, nezoufejte, vaše chyba to není. Může za to špatný design.

Poznámky:
iterace – opakování určitého procesu v měnícím se kontextu

Přepis titulků

Fakt nenávidím dveře v 10. patře kanceláře Vox. Panebože! - Otvíráš tyhle dveře někdy špatně? - Pravidelně. - Vídáš někdy, jak je lidé špatně otvírají? - Každý den. Pořád. Nenávidím je. Já taky, Kelsey. Ale víte co? Jakmile si začnete všímat zmatečných dveří, jsou všude!

Zatlač. Jak to? Možná by o tom Roman Mars něco mohl vědět. Tohle je 99% invisible a dveře, které nenávidíš, se nazývají "normanovské". - Co jsou normanovské dveře? - Don Norman napsal stěžejní knihu o designu. On je Norman normanovských dveří. - Dobře.

A kde ho najdu? - Musíš do San Diega. - Oukej. NORMANOVSKÉ DVEŘE - Ahoj, Joe. - Čau. Já jsem Don Norman. Jsem... Bože, je těžké popsat, kým jsem. Je profesorem psychologie, profesorem kognitivní vědy, profesorem informatiky, viceprezidentem Applu pro moderní technologie. - Ale pro naše účely... - Byl jsem rok v Anglii a hrozně mě frustrovalo, že nedokážu používat vypínače a kohoutky a dokonce i dveře.

Tak jsem napsal tuhle knížku: DESIGN PRO KAŽDÝ DEN. Když opakovaně špatně otvírám dveře, je to má chyba? Ne. Pokud je vy špatně otevíráte opakovaně, znamená to, že se to stává i ostatním. Dobrá známka dost špatných dveří. Normanovské dveře jsou ty, jejichž design vás nabádá udělat opak toho, co máte. Nebo dělají špatný dojem a mají cedulku, aby ho napravily.

Proč potřebují manuál? Proč na nich musí být cedulka TAM nebo SEM? Proč to není zřejmé? Jde to, pokud zvolíte správný design. Existuje pár základních designových zásad a jednu z nich nazývám rozpoznatelnost. Když se na něco podívám, měl bych dokázat rozpoznat, které úkony s tím mohu dělat.

Tato zásada platí nejenom pro dveře. Současné počítačové systémy jsou v tom neuvěřitelné. Podíváte se a nemůžete tušit, co udělat. Mám kliknout jednou, dvakrát, nebo dokonce třikrát? Když nemáte rozpoznatelnost, nevíte, jak tu věc používat. Další je zpětná vazba. Často nedostanete zpětnou vazbu, netušíte, co se stalo nebo proč.

Tyto zásady tvoří základ současné práce designérů a inženýrů: "design uzpůsobený uživateli / člověku". Jednoho dne jsem se rozhodl, že slovo "uživatel" je ponižující, proč lidi nenazývat lidmi? Je to úžasně prosté, přitom takřka nevyužívané. Říkáme tomu iterace, protože se to točí v kruhu. Pozorujeme, co se děje, pozorujeme lidi při jejich činnostech. Díky tomu dostaneme pár nápadů.

Možná že bychom to měli někomu navrhnout. Potom vytvoříte prototyp a otestujete ho. Většinou nejsou napoprvé dobré. Ale s každým opakováním odvádíme lepší práci a to zařízení vyvíjíme, dokud nevytvoříme něco, co skutečně funguje. Tato metoda se rozšířila po celém světě. A zlepšuje životy. Od vylepšování všedních předmětů, o kterých psal Don...

...až k řešení závažných zdravotnických problémů v rozvojových zemích. - Voda. - Hygiena. - Zemědělství. - A mnohem víc! Jak by vypadaly dveře uzpůsobené člověku? Ideální dveře... jsou takové, ke kterým přijdu a kterými projdu, aniž bych si uvědomil, že jsem otevřel a zavřel dveře. Kdybyste měli dveře s placatou destičkou, co byste mohli udělat?

Nic. Jedině zatlačit. Takže by cedulka nebyla potřeba. Placatá destička – tlačíš. Tento druh lišty, jejíž část trčí ven, funguje taktéž. Vidíte, na které straně máte zatlačit. Příčná držadla fungují na obě strany. Ale malá prostá klika do ruky říká spíše "táhnout". I tak máme ve světě příšerné, příšerné dveře. Je jich tolik.

Na světě je spousta věcí brána jako norma, takže se nerozhoduji, zda ten dům koupím, podle toho, jestli má dobré dveře. Kromě bezpečnostních důvodů dveře moc zdokonalovány nejsou. Tyranie špatných dveří ale musí skončit. Ten design je na houby. Dají sem držadlo, které říká SEM, i když máš tlačit TAM. Měla by tu být placatá deska, a ne zas*aný držadlo. - Takhle to vnímám. Jsou fakt zavádějící. - Souhlasím. Máš pravdu, Becky.

Máš zatracenou pravdu. Kdybychom všichni přemýšleli stejně, možná bychom společně navrhli lepší svět. Neotevřou se, protože jsou to bezpečnostní dveře! Co tu kurva vy dva děláte? Od doby, co jsem začal natáčet tohle video, ty dveře trochu upravili. Asi krok správným směrem. Díky za zhlédnutí a díky 99% invisible, jednomu z mých oblíbených podcastů, byla to skvělá spolupráce.

Poslechněte si je na kterékoliv podcastové aplikaci nebo na 99pi.org. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč nepoužíváme human, ale user? Možná proto, že jen uživatel potřebuje mít všechno designované jak "pro debila". Člověk se soustředí na detaily a intuitivně věc vyhodnotí...

27

Odpovědět

Njn... a co teprve když mají někde na dveřích " TAHAT "? To je z obou stran stejné... "Push a pull", nebo "táhni a tlač" je aspoň různé když je to zrcadlově :)
Nejlepší dveře se prostě otevírají na obě strany! :D

60

Odpovědět

Podobnú techniku používajú občas návrháry parkov, ako zabezpečiť najlepšiu cestu pre chodcov ? Necháš ich rozšliapať park a uvidíš kade chodia :) Preto veľakrát v mestách využívaš vyšliapaný trávnik ako skratku, ako mravce :D

141

Odpovědět

Přesně... nebo když jsou chodínky spojený ostrým úhlem, vždycky je ten roh ošlapanej... jakej blbec počítal s tim, že když tam dá ostrej úhel, tak lidi půjdou třeba metr navíc a pak zase metr zpátky jen tak for fun?

180

Odpovědět

Na vlastní oči jsem to viděl u nás v Brně v městské části Líšeň. Chodil jsem tam na střední a lidi si směrem ke škole vždycky zkracovali cestu přes trávník.
O pár let později, když jsem byl pozdravit své učitele, už byl namísto vyšlapané cestičky dlážděný chodník. A světe div se, žádný poničený trávník okolo :-) Bohužel, jedná se o jediný příklad takového "zoficiálnění zažité praxe", který si vybavuju :-D

120

Odpovědět

+Ramesse III.to ti závidím, v živote som to ešte nevidel v praxi :D Len som si všimol že veľakrát v parkoch sú oblé tvary chodníkov, intuitívne si nekráti chodec cestu cez trávnik ale ide oblúkom :) Ak by tam bol ostrý roh skrátili by si to cez trávnik.

21

Odpovědět

Jednoduché řešení: Když uvidíte špatné dveře, tak je rozmlaťte. Buď to majiteli při několikáté výměně dojde a změní to, nebo se aspoň vyřádíte a uklidníte. :D

91

Odpovědět

Prace UXaka v kostce

41

Odpovědět

Nechápu jak se jim povedlo v celým videu vyhnout slovu ergonomie :D
Typ dveří, který mě fakt serou, jsou takový ty težký (protipožární?) co se směrem ven otevíraj vodorovným madlem přes celou šířku. To madlo je ale pod úrovní pasu, takže buď člověk musí jednou rukou fakt hodně zabrat, nebo musí jednou rukou zmáčknout madlo a druhou zatlačit na dveře (proto taky bejvaj hrozně ošmataný) nebo oblíbenej způsob jednou rukou zmáčknout + bodyček. Proč musí bejt madlo tak vypíčeně nízko! Bejt ve vejšce trupu tak se daj pohodlně otevřít jednou rukou. Nepochybně je to podle nějaký normy a má to nějakej důvod, kterej je ale úplně blbej. Jestli je to kvůli harantům aby dosáhli, tak ty by tyhle dveře stejně neurvali. Ještě že jsem změnil fakultu a už tyhle vyjebaný dveře nepotkávam :D

212

Odpovědět

mam pocit ze mluvis o "Panic door" cesky hadam ze panikove dvere? je to delane v takove vejsce a tedle system proto ze v pripade pozaru a velkeho davu lidi neni treba s dvermi nijak manipulovat klikou nebo tak neco ale tim ze se na dvere namackne dav lidi se automaticky otevrou. Je mozny ze to ma jeste vic duvodu ale todle je ten zaklad kterej o tom vim.

130

Odpovědět

+borecnakonecA panic door is a door that opens with a push bar or panic bar. What makes a panic door special is the hardware installed on it. The key piece of equipment for this door is a panic bar. These simple surface mounts replace the typical door handle in favor of a more a type of opening device that everyone can use without fail in the event of an emergency.

While a door handle usually requires a hand, panic doors with panic bars can be opened with a minimum of 15 lbs of force. In other words, leaning on the bar can open the door. Add on a door closer and a release for the other side of the door and you are ready to go

:) je to zaujímavé. U nás v bývalej práci sa dali fakt otvoriť malou silou, teraz mi to došlo že to šlo fakt z ľahka.

11

Odpovědět

+Richmond153Možná záleží na tom, jak se nastaví brano.
Edit: Když pominu to, že měřit sílu v librách je demence, tak u nás se určitě musela vyvinout síla větší než 66,723 N.

00

Odpovědět

+MainManje to copy z nejakého článku o BOZP :D

01

Odpovědět

Vozíčkář, dítě nebo liliput by na to madlo nedosáhli

10

Odpovědět

+JohnnyKrabákJak bylo řečeno, dítě to stejně neotevře, vozíčkář pravděpodobně taky ne, protože se musí nahnout, použít váhu celýho těla a zároveň ovládat vozík (nebo do těch dveří bez pardonu nabourat).

Navíc neni problém udělat ty madla 2, nebo jedno dost velký, aby se dalo chytit nahoře i dole.

21

Odpovědět

říká se tomu paniková hrazda (kování) a je to naprosto dokonalé řešení právě pro případ namáčknutí na dveře. Otevře je každý a je to ideální i z hygienických důvodů a praktické. Pokud nesu v obou rukách třeba kafe nebo nechci sahat na kliku, na kterou sahalo tisíc dalších lidí, prostě na ně zatlačím bokem a projdu.

00

Odpovědět

+Just a tipA proč ta klika nemůže bejt vejš, aby se dala používat i v případě, kdy celá budova neni v plamenech, ale chci se jenom dostat jednoruč z místnosti ven?

01

Odpovědět

Důvodů je více:
Nejsou potřeba ruce.
Lze to otevřít vozíkem (/což v metr a půl výšce uděláš těžko).
Otevře to dítě, vozíčkář, plazící člověk. A ne, nemáš pravdu, i dítě to otevře vahou.
Při požáru se máš držet u země, třeba na kolenou.

A hygiena a snadné otvírání? Tyhle dveře nejsou k tomuto učelu, aby se denně otvíraly.

50