Východ Země

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:224
Počet zobrazení:4 537

Východ Země je téměř kultovní snímek naší planety, jak vychází nad povrchem Měsíce. Avšak jaký je příběh vzniku téhle fotografie?

Přepis titulků

Před 45 lety byli astronauti z Apolla - Frank Borman, Jim Lovell a Bill Anders - prvními lidmi na oběžné dráze Měsíce. A jako první byli svědky překrásné události zvané východ Země. Nyní můžeme tuto historickou událost vidět tak, jak ji tehdy viděli astronauti. Díky novým datům ze sondy Lunar Reconnaissence Orbiter, také zvané LRO. Podrobné měsíční mapy z LRO zkombinované s fotografiemi pořízenými astronauty přesně určují, kde se Apollo 8 nacházelo.

Dokonce určují i přesnou orientaci plavidla ve vesmíru, když astronauti poprvé uviděli východ Země nad holým povrchem Měsíce. 24. prosince roku 1968, pár minut po 10:30 Houstonského času, přelétalo Apollo 8 počtvrté odvrácenou stranu Měsíce. Velitel mise, Frank Borman, seděl na levém sedadle a podle plánu se připravoval otočit plavidlo do nové pozice.

Navigátor Jim Lovell byl ve spodním skladu vybavení kde pozoroval měsíční orientační body pomocí palubního sextantu. Bill Anders seděl na pravém sedadle, sledoval měsíc bočním oknem a fotil na fotoaparát Hasselblad s 250 mm teleskopickým objektivem. Mezitím byl druhý Hasselblad s 80 mm objektivem umístěn na Bormanově předním okně, zvaném také dostaveníčkové okno, a fotografoval pomocí časovače povrch Měsíce.

Nová fotografie každých 20 vteřin. Tyto fotografie, porovnané s mapami LRO ve vysokém rozlišení, ukazují, že když se Země vynořila, Borman s Apollem zatáčel. Bylo to pouze načasováním rotace, že východ Země, který se udál už při třech předchozích přeletech Apolla 8, zůstal astronautům utajen.

Ale nyní se objevil v bočním okně Billa Andera. Takto vypadá východ Země zrekonstruovaný z dat LRO pomocí Goddardova vědeckého vizualizačního studia. Zde je záznam hlasů astronautů, jak je zachytil palubní záznamník. Záznam začíná oznámením Franka Bormana, že začal válcový manévr. Uvidíte východ Země, jak se při otáčení Apolla přesouvá od jednoho okna k druhému.

Dobrá, otočíme se. FOTOGRAFIE Z LEVÉHO OKNA Připraveni? Můžeme. Dopadový kráter s... na... hned vedle subsolárního bodu na jižní straně, (nesrozumitelné) je tam velká černá díra Ale nestihl jsem se na to v té rychlosti podívat.

Jestli to není něco vulkanického. Bože, podívejte se na támhletu scenérii. Vychází tam Země. Ty jo, to je krása. Nefoť to, není to v plánu. Máš barevný film, Jime? - Můžeš mi rychle podat barevný film? - Ty jo, to je skvělé. Kde je? Honem. Rychle. - Tady dole?

- Podej mi ten barevný. Má barevný obal. Honem. Máš ho? Jo, hledám ho. C 368. To je jedno. Rychle. Tady. Myslím, že jsme to propásli. ZEMĚ ZMIZELA ZEMĚ SE OBJEVUJE Hej, mám to tady!

Nech mě to vyfotit odsud. Je to mnohem jasnější. Mám to vyfocený. Je to odtud jasně viditelný. - Máš to? - Jo. Udělej jich několik! Podej mi to. Moment, jen to správně nastavím, jen klid. Klid, Lovelle! Mám to, je to nádherný záběr.

1/250 na f/11. Dobře. - Změň trochu expozici. - Změnil jsem. Udělal jsem dvě fotky. Určitě to máš? Jo, mám... Myslím, že pak zase vyjde. Pro astronauty byl východ Země nečekaným a šokujícím zážitkem. A jedna ze tří fotografií pořízených Billem Andersem se stala kultovní fotografií 20.

století. Ale jak jsme právě viděli a slyšeli, tak fotografie byla skupinovou prací. Nejen díky tomu, že Jim Lovell našel barevný film a podal ho Andersovi, ale i díky tomu, že by astronauti Zemi neviděli, kdyby Frank Borman nerotoval plavidlem tak, jak rotoval. Nyní je východ Země symbolem jedné z největších průzkumných misí, kdy se lidé poprvé vydali k dalšímu světu a pak se ohlédli a uviděli svou planetu, jak řekl Lovell, jako úžasnou oázu v rozlehlém vesmíru.

Jsem Andrew Chaikin, autor "Člověka na Měsíci". Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělé video, chválím, že se věnujete kosmonautice.
Jen malá kosmetická připomínka - Jim nebyl Lavell ale Lovell. ;-)

30

Odpovědět

Opravil jsem to. Jména jsem přepisoval z anglických titulků přimo pod videem na YouTube a dal bych ruku do ohně za to, že tam byl Lavell a kolikrát jsem to musel opravovat právě z O na A. Každopádně v těch jejich titulkách je teď už taky Lovell, takže těžko říct jestli to byla moje nebo jejich chyba.

30

Odpovědět

+MithrilV pořádku, je jedno, kde chyba vznikla, hlavně, že je pryč. ;-)
Mám velkou radost, že jsou tu k dispozici videa z mého srdečního oboru - kosmonautiky. Jen tak dál. ;-)

30

Odpovědět

+MithrilMě spíš zarazilo, že jsem to během překladu několikrát opravoval a teď to tam je jinak. :-) Pokud narazím na nějaké dobré video o vesmíru, tak ho časem zase přeložím. Případně můžeš použít Vzkazy a požadavky, chodím se tam dívat celkem pravidelně. :-)

50

Odpovědět

pekny

10

Odpovědět

Díky moc ! :D

Jen takovej drobnej detail na konci .. tu knihu co napsal bych přeložil jako "člověk na měsíci".

30

Odpovědět

Jo, asi máš pravdu. Ten název jsem moc nevychytal. :-D

20

Odpovědět

V 5:00 je zrejme 1/250 pri f/11 (expozičný čas a clona). Pekné video.

131

Odpovědět

Tak kdepak máme ty přiblblé rádoby konspirační teoretiky?

2415

Odpovědět

tie teorie sa tykaju pristatia na mesiaci ;) video sa tyka obletu okolo mesiaca

156

Odpovědět

Jo, třeba ty hloupé teorie o tom, že nás tajné služby sledují. A hele, ono je to pravda, Snowden to zveřejnil ve všech médiích. Nebo třeba že sociální sítě dávají naše data do rukou tajných služeb. A hele titulky dnešních internetových serverů. To jsou všechny trapné konspirační teorie.. dokud se neukážou jako pravdivé. To potom hned každý věděl a každý to říkal. Nejlepší jsou ty teorie o tom, jak v Sýrii bojují teroristé placení Saúdskou arábií.. a hele zase to bylo už i v televizi. Nebo že prý Izrael chtěl už třikrát vyvolat válku s Egyptem tzv. false-flag operací.. jo zase se to všechno oficiálně profláklo. Uznávám, ty teorie jsou tak směšné..

1317

Odpovědět

+InkAle tady byla myšlena teorie, že přistání na měsíci byl podvod. Tuším, že tady někde bylo video, ve kterém nějaký režisér tvrdí, že přistání na měsíce nebylo možné v té době zfalšovat resp. nebylo možné zfalšovat přímý přenos přistání na měsíci s technikou, která se v té době používala - prostě by to nešlo. Nemluvě o tom, že kdyby na měsíci nikdo nepřistál a USA by vytrubovali do světa, že na něm přistáli, tak by si toho rusové určitě všimli.

120


Odpovědět

+InkJenomže jsou konspirační teorie a konspirační teorie. To co říkáš, jsou teorie, které jsou jen tak obecně definované - "NSA (nebo jiná tajná služba) sleduje nebo má možnost sledovat veškerou komunikaci na internetu". To ani nezní nijak nepravděpodobně. Ale pak jsou tu teorie, které jdou do strašných detailů, chytají se každé zdánlivé nesrovnalosti a na základě nich pomocí šílených oslích můstků, převracení faktů a ignorování jiných vykonstruují něco naprosto neskutečného a neutajitelného. A sem spadá třeba to přistání na Měsíci. Konspiračních teorií jsou na internetu tisíce, možná miliony. Pravdivých z nich se ukáže pár desítek.

52