Výchova dětí v Japonsku

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:23 644

Na rozdíl od západní kultury Japonsko vede děti už od malička k naprosté samostatnosti a nezávislosti na rodičích.

Přepis titulků

Pošli milované dítě do světa. Ani jsi nepoděkovala. Děkuji za jídlo, tati. Proč se na té židli tak vrtíš? Moje jméno je Satoko Ando. Je mi 39 let. Mám tříčlennou rodinu. Můj manžel, dcera a já. Já jsem Noe Ando.

Je mi 7 let. Noe je vcelku samostatná. Sama se koupe, čistí si zuby a myje si vlasy. Myslím, že kromě starání o domácnost dovede většinu věcí dělat sama. Školu má dost daleko, takže musí dojíždět vlakem. Jezdí sama. Když dorazím na nádraží, nasednu na linku Jamanote do Šindžuku. V Šindžuku nasednu na linku Čuo a tou jedu až do Kokubundži.

Jednoho dne bude na vlastních nohou, my s ní už nebudeme. Proto se musí naučit, jak se o sebe postarat. Pokud se ztratí nebo nasedne na špatný vlak, musí to zvládnout. A pokud ne, tak se nedostane domů. Rodina jako tahle není ojedinělá. Japonští rodiče vedou své děti k tomu, aby se dopravovaly do školy a zpět samy. A to každý den.

Na rozdíl od naší kultury, Japonsko vede děti k nezávislosti na rodičích a k samostatnosti už od velmi mladého věku. Dokonce jedním z nejoblíbenějších pořadů je televizní show "Můj první úkol". Tak my jdeme. Rodiče pošlou své děti něco vyzvednout, zatímco v okolí jsou skryté kamery. Někdy s nimi pošlou i nejmladšího sourozence. Všichni lidé v Japonsku s tímhle mají zkušenost, proto je ten pořad tak populární.

Rodiče je pověří jednoduchým úkolem a spoléhají na ně. A navíc je to vtipné. - Vedli jste si skvěle! - To je pro tebe. - Co to je? - Devětsil. Jake Adlestein byl prvním Evropanem, který tu získal práci v oblasti kriminality. Díky tomu se mu podařilo nahlédnout do zločinu a práv v Japonsku. Stejně jako většina cizinců si všiml, že je Japonsko něčím odlišné. Cestou na nádraží jsem vídával děti s aktovkami na zádech, jak jdou do školy.

Říkal jsem si: "Kde mají rodiče?" Kdo na ně dává pozor, když přechází přes cestu? A kdo je bezpečně dovede do školy? I má vlastní dcera, když jí bylo čtyři nebo pět let, mi řekla, že zvládne dojít do školy sama. A opravdu šla. Položil jsem mobil a běžel za ní. Utíkala celou cestu až do školy. Samozřejmě se jí nic nestalo.

Po chvíli přemýšlení jsem si uvědomil, že přesně takhle to funguje v Japonsku. Je pondělí ráno a v bohatší čtvrti na severním pobřeží v Sydney se Fraiserovi připravují na nový den. Jmenuji se Rob Fraiser a je mi 47. Moje rodina má tři členy. Já, Jane a Emily, které je deset let. Dávám ti do batohu jablko, tak ho tam nenechávej celý týden. - Zase za tebe musím zhasínat světlo? - Jo. Tenisová raketa je v autě?

Šla jsi už někdy do školy sama? Ne, zatím ne. Kdybys žila v Japonsku, chodila bys sama do školy už čtyři roky. Co na to říkáš? To je super. Bavil jsem se s ní o tom, co by jí vyhovovalo. Jestli by chtěla sama jezdit autobusem každý den do školy. Byla rozhodně pro.

Jeden z důvodů, proč se těším na střední, je ten, že budu moct chodit do školy sama. Budu mít svůj vlastní klíč a tak vůbec. Dáš mi pusu? Uvidíme se později. Průzkumy ukázaly, že děti chtějí chodit do školy samy. Jsou to rodiče, kdo je proti. Důkazy se nedají popřít. Děti nejsou dost zodpovědné na přecházení ulice, dokud jim není aspoň deset.

Proto se o ně tolik bojíme, když chodí samy. I když jdou celou cestu po chodníku. Přitom by to mělo být bezpečné. Emilyina škola byla první v Austrálii, která zavedla omezení rychlosti pro auta na 40 km/h. Pramení to i z toho, když se kouknete, jací Australané jsou. Spousta lidí myslí jen na jednu věc, a to jsou oni sami. Neberou ohled na nikoho jiného.

Skupinová socializace je v Japonsku důležitá. Kdyby rodiče museli své děti vozit, neprospělo by to Japonsku jako celku. A to je jeden z hlavních důvodů, proč se to neděje. Proto je japonská společnost přizpůsobena, aby děti mohly do školy chodit bezpečně. Kdyby to byla starost rodičů, muselo by Japonsko naprosto změnit způsob, jakým fungují firmy a jejich zaměstnanci. Japonsko má velmi nízkou kriminalitu. Žije tu pětkrát více lidí než v Austrálii, ale zločinů se zde děje čtyřikrát méně.

Setkal jsem se jen s velmi málo případy únosů dětí. A jen s jednou smrtí dítěte za celých dvanáct let, co tu pracuji. Ale bylo by nepřesné říci, že japonské děti můžou chodit samy jen díky nízké kriminalitě. Naše společnost je paranoidní, co se týče nechávání dětí bez dozoru. Možná to zní špatně, ale na druhou stranu je to pochopitelné. S výjimkou aut si nemyslím, že je to více nebezpečné, než to bylo před třiceti lety.

Dnes je veškeré dění na očích veřejnosti a vše je pod společenským nátlakem. Možná kvůli tomu je odloučení a podpora samostatnosti u tak malých dětí pro jejich rodiče nesmírně obtížná. "Kawaii ko" znamená v překladu roztomilé dítě a "tabi wo saseyo" znamená poslat je na cestu. Takže pokud vám záleží na vašich dětech, pošlete je do světa.

Nechte je beze strachu dělat věci, které můžou zvládnout. To je význam toho přísloví. Taky to znamená je od sebe trochu odstrčit. Dnešní děti jsou mnohem více závislé. Tak to je. Vážně jste mi nasadili brouka do hlavy, možná jsem přece jen příliš starostlivý.

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hah, s jednou takovou jsem chodil. Na jednu stranu zodpovědná za děti v jejím kroužku, nepojde hlady... na druhou stranu ve 24 letech bych čekal trochu odolnosti vůči průserům. Odkopla mě, bo jsem pár problémů vyřešil za ni bez ní. A teď proč to tady píšu? V naší generaci je tohle celkem ještě nezvyk, ale u mladších, které už hojně jejich rodiče vozí do školy, si zaděláváme za problém.
V našem prostředí je celá situace ještě vyhrocená tím, že se tu třou ročníky narozené a vychované za socíku, kde mnozí razí heslo "stát se postará" - o ročníky narozené koncem 80. a v 90.letech, v čase svobody.. a ve výsledku se nám tady tře několik přístupů a každý má v něčem pravdu. Ovšem ze všech špatných řešení mi jako to nejhorší přijde z 10letých dětí dělat nemyslící chudáčky.. trocha samostatnosti a vylízání si následků (nemyslím přejetí autem, ale třeba špinavé oblečení, zapomenuté světlo v pokoji, vybitý mobil když ho "zrovna" potřebuje) ještě nikoho nezabila.

31

Odpovědět

Ja jsem puvodem z Vietnamu a moje vychova byla takova, ze jsem od mala byla samostatna. Ukoly jsem si delala sama (nic jineho ani nezbyvalo, kdyz rodice neumi cesky), do skoly jsem chodila nebo jezdila MHD 30 min (pesky hodinu), od mala jsem si pripravovala snidane, sama se oblekala a ve vsem vesmes samostatna, udelala jsem si i obed i veceri a dokazala jsem uklidit cely byt uz v mladem veku (nejen uklidit si hrnicek od kakaa, jak to umeji dnesni deti). Kdyz se na to kouknu zpetne, neprislo mi to nic divneho, naopak v zivote mi to prineslo pouze pozitiva. Mela jsem krasne detstvi a vystudovala jsem i diky sve vychove bezproblemu VS. Kdyz jsem ve Vietnamu na dovolene a koukam na ty male deti, tak jsou vsechny samostatne a uplne nekde jinde, nez jsou ceske deti. A to vemte v potaz, ze je tam vyssi kriminalita a jezdi tam vsude neskutecne hodne motorek. Takze to neni o strachu, je to jen ve vychove. Ja rozhodne pujdu cestou samostatnosti...a pokud ma nekdo strach o sve dite, tak at s nim do skoly chodi a na krouzky...ale pesky nebo MHD, ne vozit autem par ulic, jak je to zvykem v teto dobe...

271

Odpovědět

Will you marry me ?

141

Odpovědět

Zatímco se míra bezpečí v ČR zlepšila a dříve děti chodily do školy samy, tak dnes se díky různé paranoe snaží rodiče děti neustále "chránit" před okolním světem. Ovšem potom je problém, jakmile se má o sebe postarat to dítě samo a začne v tom selhávat. A to nejenom v chození do školy, ale i v oblastech financí, zodpovědnosti a spousty dalších.

152

Odpovědět

A divis sa ? V dnesnej dobe ? Paranoja dospelych je relevantna, tak ako to bolo povedane vo videu australskym rodicom.

25

Odpovědět

Osobně nevidím žádný problém co se týče Japonského stylu výchovy, ale jde o to, že bych neměl nejspíš problém pustit dítě do školy samostatné v Japonsku, zatímco u nás bych si to opravdu rozmýšlel. Strávil jsem zde mnoho času a je to o celé jejich kultuře a chování. Pokaždé, až na jeden případ, kdy paní za jízdy koukala do mobilu, mi okamžitě zastavili na přechodu. Prostě to mají automatický. Ve chvíli kdy jsem se ztratil, tak jsem řekl akorát zastávku, kam jsem mířil a i když dotyčný zaměstnanec na nádraží neuměl anglicky, tak mi dokázal všemi možnými způsoby pomoct a celou dobu se usmíval (nezažil jsem jediný případ, kdy by někdo poskytující služby v krámě, nádraží atd. nebyl na mě milý) a když jsem zapomněl lístek v turniketu, tak mi prostě dali dočasný, abych se dostal tam, kam potřebuju (tam si nepřipouští v*chcanost ve všem, co se u nás musí hlídat). V tomhle ohledu se úplně těším, až přijedu do čech, vlezu do supermarketu a tam desetimetrový fronty a kyselá obsluha (i když chápu, že někdy to je způsobeno zákazníky, kteří umí být taky pěkná osina v zadku). Neříkám, že je Japonsko dokonalý. Má několik chyb, díky kterým jsem rád, že jsem čech. Ale zrovna v této oblasti je to jiný svět a pro to si myslím, že tam to může fungovat, zatímco jinde tak dobře ne.

83

Odpovědět

Taky jsem do školy chodil sám. Nevím jak v první, ale ve druhé určitě. Holt socík. Mamka musela do práce, já šel ráno ještě do družiny a pak ze školy domů. Jak by to ale bylo dneska? Bojím se, že kdyby někdo poslal šestileté dítě do školy, a to vběhlo pod auto, tak úředníci ty rodiče rozemelou na kaši.

131

Odpovědět

no tak já nevím nevyrůstal jsem ve měste, takže jezdit do školy bez doprovodu byla uplná samozřejmost, čili bohužel nevidím tu revolučnost myšlenky, ale zazněla tam jiná revoluční myšlenka... posílají své děti bez doprovodu, protože to je dobré pro Japonsko, to je šoučástí myšlenky, kterou jsem už dříve zařadil na seznam největších úspěchů manipulátorů. Jsem si jistý, že v případě války by opět vyhrabali heslo s sto milionech mrtvých za císaře a vlast...

68

Odpovědět

Pro moji generaci bylo normální, že děti od 6 let jezdily samy do školy autobusem.
Proto mě naopak začalo překvapovat, že před pár lety moji známí vozili své 10-14 let děti všude - do školy, ze školy, do kroužků...
A to dokonce i když to byla škola jen o pár ulic dál, ani nebylo potřeba použít MHD - stejně dítě do školy někdo vedl.

21

Odpovědět

Chcete samostatné děti? Dejte je do skauta. :-)

215

Odpovědět

Sice děti nechci, ale pokud bych se snad rozhodla jednou jinak, určitěbych do značné míry chtěla, aby bylo dítě v brzkém věku samostatné... nicméně já osobně bych dítě takle přes několik přestupů někam daleko do školy v 7 letech prostě nepustila. Ne ani tak pro to, že bych snad svému dítěti nevěřila, ale nebudu riskovat že by se mu něco stalo a já tam nebyla. Neřeknu 700 metrů od baráku, kdy nemusí přecházet žádné rušné hlavní silnice... to ať capká.
Já věřím, že by si moje dítě určitě dokázalo namazat chleba, možná by dokázalo ten chleba u krojit. Dokázalo by si uklidit pokojík, obléknout se, složit si své prádlo, připravit věci do školy... Ale prosě nehody se stávají,jednou zapomene, třeba se rozhlédnout u silnice.... nebo by si zrovna něko vyhlédl moje dítě... že denně jezdí samo tyhlety trasy...
Ať si japonci dělaj co chtějí... dělají sexuání hry s obsahem znásilnění, točej nekvalitní porno, nebo animované porno s chapadly, ať si třeba pouštějí malé děti samotné do školy a doufaj, že důvod proč se nevrátilo domů je ten že sedlo na špatný spoj... ale já to rikovat nebudu... kor když vím co za idioty se kolem pohybuje, nebo řídí auto.

1720

Odpovědět

Děvče zlatý, to má velice jednoduché řešení.
Mít cca 10-12 dětí. Pokud máte jen jedináčka a přijdete o něj, ztráta činí 100 %.
Pokud přijdete o 1-2 kusy z většího houfu, tak jsou celkové ztráty adekvátně nižší a zároveň se díky péči o zbytek stádečka snadněji přenesete přes případnou frustraci.
Též je statisticky větší pravděpodobnost že aspoň jedno z dětí bude zároveň tělesně i duševně na výši a rodinný klan o to více posílí.
Klady by se daly vypočítávat i dále, ale to už nechám na fantazii toho kterého rodiče.

307

Odpovědět

+mykanecChci dítě jen posílat do školy, nepotřebuji Klabzubovu jedenáctku a oráče na pole

133

Odpovědět

+lenaciaNo jo, ale nepoorané pole neosejete, nesklidíte a umřete s celou rodinou přes zimu hladem.

82

Odpovědět

+mykanecdobrá, tak takhle... až budu mít to pole... tak potom a teprve potom... budu přemýšlet nad traktorem na kterej mám řidičák... :P

33

Odpovědět

skor teba nikdo nesce, zlobu prenasas na deti, ktore nikdy nebudes mat

25

Odpovědět

+v m varga:D :D :D .... Není problém, že mě nikdo nechce. Já nechci je... strašně milí kluci to jsou, ale všichni odemě přečdpokládají právě tu touhhu po svatbě a po rodině... ale ani jeden se nikdy nezajímal o čem sním já.

29

Odpovědět

+lenaciaMilostivá, vy jste jak typický vegan – ten to také pořád dokola všem prezentuje i když to nikoho nezajímá.

34

Odpovědět

+mykanecVíš, mě zase nezajímáš ty... A přesto... Píšeš... Tak přestaň nezajímá mě tvůj názor na můj komentář, tak už nic nepiš. Díky

33

Odpovědět

+mykanecNe každá ženská touží po dětech. Tak jako já je nechci, jsou ženy co je zase hodně chtějí. Není lepší si je zodpovědně nepořídit než pak celý život přemýšlet co by kdyby to dítě nebylo?

10

Odpovědět

Japonská výchova dětí se mi líbí, děcka se naučí samostatnosti a rodiče se s nimi nemusí tolik otravovat. Hádám že tam asi není ani tolik dětských únosců protože všude jinde platí, že všechny děti musí být varovány aby nebraly sladkosti od cizinců. :D Na druhou stranu si to vynahrazují na úchylech ve vlacích. :D

161

Odpovědět

Me taky. zajimalo by me, zda je to jen tato vyjimka, nebo zda je to tak postaveno v cele spolecnosti, napr. zda vsude cpou "bezpecnostni" kamery a odposlechy jako u nas.
Otazka je, kolik "sladkosti od cizincu" je zodpovedno za unosy a zneuzivani. Pred casem jsem cetl, ze vetsina tehdle veci je naopak od lidi, ktere ty deti a rodice dobre znaji.

91