Rozdíl mezi Spojeným královstvím, Velkou Británií a Anglií

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 014
Počet zobrazení:22 249
Dnes tu máme naučné video, o které jste si napsali na FB. :) Chci jen dodat, že titulky jsou místy rychlejší, ale zkracovala jsem, jak jen to šlo. ;)

Přepis titulků

Vítejte ve Spojeném království (a mnohem víc) vysvětleném mnou, C. G. P. Greyem. Spojené království, Anglie, Velká Británie? Je to jedno a to samé, nebo ne? Smějí se Britové tajně těm, kteří tyto termíny používají nesprávně? A kdo zná na tyto otázky odpovědi? Já. A řeknu vám je hned teď. Pro všechny ztracené: tohle je svět, tady máme Evropu a toto je místo, které nás zajímá. Tady máme Spojené království. Zmatek tedy vyvolává to, že Spojené království není jen 1 stát, ale je složen z více zemí. Skládá se ze 4 rovnocenných a autonomních národů.

První z nich je Anglie. Anglie je často zaměňována za Spojené království, protože je největší a nejlidnatější zemí království a také se zde nachází hlavní město Londýn. Na severu pak vidíte Skotsko a na západě Wales. A, často zapomenuto i těmi, kteří ve Spojeném království žijí, tu ještě máme Severní Irsko. Každá země jinak nazývá své příslušníky. Můžete všechny nazývat Brity, není to ale doporučeno - tyto země mají mezi sebou spory. Severní Irové, Skoti a Velšané považují Angličany za pány řídící otrocké kolonie.

A to bez ohledu na to, že tyto 3 země mají vlastní parlament a právo hlasovat o anglických zákonech, i když opačně to neplatí. Angličané zase považují ostatní za venkovské balíky trávící příliš mnoho času s ovcemi. Ať tak či onak, občané těchto zemí nemají vlastní cestovní pasy, jsou tedy Brity - britskými občany Spojeného království, jehož celé jméno zní SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ VELKÉ BRITÁNIE A SEVERNÍHO IRSKA. A kde se tedy schovává Velká Británie? Přímo tady. Narozdíl od Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska je Velká Británie spíš zeměpisný pojem.

Velká Británie je největším ostrovem Britských ostrovů. V království je pojem Velká Británie používán pro označení Anglie, Skotska a Walesu se záměrným opomenutím Severního Irska. To je skoro, ale ne úplně pravda, protože tyto 3 konstituční země mají ostrovy, které nejsou součástí Velké Británie - např. ostrov Wight, který je součástí Anglie, velšský ostrov Anglesey a skotské ostrovy Hebridy, Shetlandy, Orkneje a ostrovy v Clyde. Druhý největší ostrov Britských ostrovů je Irsko. Stojí za zmínku, že Irsko není zemí.

Stejně jako Velká Británie je zeměpisným pojmem. Irsko se skládá ze 2 zemí - Severního Irska, které jsme již probrali, a Irské republiky. Irové jsou tedy obyvatelé Irské republiky, která není součástí Spojeného království. Irská republika a Spojené království jsou členy EU, ačkoliv Anglie ráda předstírá, že je uprostřed Atlantiku, a ne 50 km od břehů Francie. To je ale jiný příběh. VE ZKRATCE: 2 největšími ostrovy Britských ostrovů je Irsko a Velká Británie. Irsko se skládá ze 2 zemí - Irské republiky a Severního Irska. Velká Británie převážně sestává z Anglie, Skotska a Walesu.

Tyto 3 země společně se Severním Irskem tvoří Spojené království. Stále zbývá ale mnoho otázek. Jako například: Proč je britská královna na kanadských bankovkách? Má to co dočinění s Britským impériem. Každý se ve škole učil o Britském impériu, kterému patřila 1/4 světové pevniny a vládlo 1/4 světové populace. Protože je snadné pamatovat si, kolik krve bylo prolito při vymaňování se impériu, často tak zapomínáme, kolik národů získalo svobodu diplomatickou cestou, a ne násilím.

Budoucí národy přistoupily na dohodu s impériem o tom, že budou uznávat monarchu jako hlavu státu výměnou za vlastní autonomní parlament. K pochopení spojení národů s impériem musíme zmínit korunu. Ne fyzickou korunu, která za sklem v londýnském Toweru vydělává miliony pro království, ale složitou legální podstatu, nejlépe představitelnou jako jednočlennou společnost. Kdo tuto společnost stvořil? Bůh přece. Podle britské tradice veškerá moc náleží Bohu a monarcha je korunován křesťanským ceremoniálem.

Bůh se ale nechce zatěžovat mikromanagementem, a tak ukládá moc koruně. Bývala to ta koruna v Toweru, ale časem se změnila v právní celek, kontrolovatelným pouze vládnoucím monarchou. Koruna upozorňuje na to, ze Spojené království je technicky vzato bohovládou s vládnoucím monarchou - hlavou státu a nejvyšším panovníkem anglikánství. Takové zvláštnosti prostě patří k tisíciletému království. Ale zpět ke Kanadě...

Kolonie, které získaly diplomaticky nezávislost a stále uznávají Korunu, jsou známy jako Společenské království. Těmi koloniemi jsou (sestupně podle populace): Kanada, Austrálie, Papua-Nová Guinea, Nový Zéland, Jamajka, Šalamounovy ostrovy, Belize, Bahamy, Barbados, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Grenada, Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis a Tuvalu. Všechno to jsou svobodné národy uznávající monarchu jako hlavu státu, ačkoliv na jejich území nemá téměř žádnou moc.

Existují ale ještě další 3 celky, které patří Koruně - Britské korunní závislé území: ostrov Man, Jersey a Guernsey. Narozdíl od Společenského království nejsou nezávislými národy ale je jim zaručena místní autonomie a mají britské občanství. Spojené království si ponechává právo schvalovat zákony místních sněmů. Teď už jsme hotovi? Téměř. Ještě zbývá několik dílků do naší skládačky - např. tohle město, malinkatý Gibraltar na jižním břehu Španělska, známý skálou, opičkami a diplomatickým napětím mezi Spojeným královstvím a Španělskem.

A co Falklandy, které způsobily takové napětí mezi Spojeným královstvím a Argentinou, které přerostlo ve válku? A toto území patří do poslední skupiny majetku Koruny - Britské zámořské teritorium. Ale dřívější název - Korunní kolonie - odhaluje jeho původ. Toto území je posledním pozůstatkem Britského impéria. Narozdíl od Společenského království se nestaly tyto národy nezávislými a stále se opírají o vojenskou a někdy i ekonomickou pomoc Spojeného království.

Jako na Britském korunním závislém území jsou obyvatelé Brity. Korunními koloniemi jsou (sestupně podle populace): Bermudy, Kajmanské ostrovy, Turks a Caicos, Gibraltar, Britské Panenské ostrovy, Akrotiri a Dhekelia, Anguilla, Svatá Helena, Ascension, Tristan da Cunha, Montserrat, Britské indickooceánské území, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Falklandy, Britské antarktické území a Pitcairnovy ostrovy. SHRNUTÍ: Spojené království leží na Britských ostrovech.

Je součástí Koruny, které vládne monarcha. Součástí Koruny je také Britské korunní závislé území. Nezávislé národy impéria uznávající Korunu jsou Společenským královstvím. A závislým zbytkem impéria je Britské zámořské teritorium... Děkuji vám za pozornost. Překlad: janica www.videacesky.cz

Komentáře (118)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Angláni jsou něco jako češi/pražáci.
Skoti jsou moravaci/brnaci, ktery jsou pro anglany vesnicky balici a na anglany furt picujou.
Slezko/Ostrava je Wales, tak nejak v pohode se vsema nez zacnou vyskakovat, to jim pak dojde, ze jsou nejmensi.
Irove jsou slovaci, kdysi jednotni, ted oddeleni (Severni irsko jsou slovaci nakyblovani v čechách).

94

Odpovědět

Oči mám zkroucené jako praseči ocásek a uši jako sploštělé vrtule od letadla :D :D Možná si to několikrát přečtu a bude to dobré...lepší))))

100

Odpovědět

z nejakého dôvodu sme sa to učili na maturu , takže my stačilo stíhať takých 40% :D

02

Odpovědět

Vždyť na tom nic složitýho není. To jen ta rychlost mluvení vytváří pocit složitosti.. :D

372

Odpovědět

Tak oni australani mluví rychleji než ostatní, to je obecně přijímaná pravda :-).

241

Odpovědět

Už vím proč mi spousta lidí nerozumí :D
Btw: jsem z Ostravy

270

Odpovědět

1:30 a jsem totálně ztracen :D Jdu na další pokus.

231

Odpovědět

trochu rychlý

211

Odpovědět

pri 30 sekunde som prestal stihat citat..:D

221

Odpovědět

No a vim beztak pi*u .Porad v tom mam bordel

255

Odpovědět

Škoda, že tomu chvílema bez titulek nerozumim ... páč obrázky +titulky + ten ENkulomet chvilema nestiham ... Ale ještě tak 5 pokusů a mám v tom jasno :D

221

Odpovědět

zdá se mi to nebo jak tam vybarvil ty jednotlivé země Velké Británie vyšla z toho česká vlajka :D

204

Odpovědět

Lewia: Většina z nás na VČ tvoří ve VisualSubSync. :)

191

Odpovědět

Lewira: Myslím že rychlost s jakou mluví je cílená. Má přispět k pocitu zmatku z toho, jak je celá ta věc složitá. Proto zrychluje, čím víc se toho řeší. Spoléhá na možnost že na to můžeš koukat znova.

203

Odpovědět

btw janica> V jakym programku vyrabis ty titulky? Par jsem jich vyzkousela a uplne mi nesedly. Dikes

190

Odpovědět

Autora zjevne nenapadlo, ze by tohle poucny video mohlo zajimat i nekoho jinyho nez jenom nativne anglicky mluvici lidi.

Ale i tak mi to prijde matouci a ta rychlost, kterou to vsechno ze sebe klopi neni zrovna k uzitku. Pochybuju, ze by si to nekdo zapamatoval hned po prvnim shlednuti bez pauz a opakovani nekterejch casti.

201

Další