Proč továrny v Číně vítězí?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:8 974

Made in China je nápis, který najdeme na většině výrobků kolem nás. Avšak Čína vždy nebyla výrobní velmocí, stala se jí teprve nedávno. Jak jsme se dostali do bodu, kdy se bez čínského zboží neobejdeme? A je to pro Čínu udržitelná strategie?

Přepis titulků

Na konci prvního tisíciletí, kolem roku 1 000, byla Čína tím nejmocnějším státem na světě. Žila v ní více než třetina lidí, měla nejpokročilejší technologii a její ekonomika dosahovala astronomických 50 % světového HDP. Západ bledl v porovnání s Čínou. Ale nakonec se Evropa vymanila z doby temna, důležitost Číny upadla a Západ ovládl svět.

Dodnes to stále platí. Ale Čína je opět na vzestupu. V roce 1978 bylo HDP Číny jen 200 miliard dolarů. Jen asi 4 % světového HDP. Nyní toto HDP narostlo na 11 bilionů dolarů a tvoří 15 % veškeré ekonomické aktivity na světě. Za tuto ekonomickou revoluci posledních 40 let může především jedno odvětví. Výroba.

Přijali jsme, že Čína je světovou továrnou. Ale vždy tomu tak nebylo. Na počátku 20. století bylo zboží vyráběno tam, kde se prodávalo. Amerika vyráběla americké zboží a Evropa evropské. Ale když se objevila levná námořní doprava, společnost mohla přesunou výrobu na druhou stranu světa. Ale proč Čína vyhrála? Jak se tato země stala továrním obrem?

V roce 1978 se v Lidové republice Čína dostal k moci Teng Siao-pching. Rychle navštívit Bangkok, Singapur a další prosperující asijská města. Přesvědčil se, že aby Čína uspěla, musí se otevřít světu. Aspoň částečně. Navrátil lidem farmy, zprivatizoval firmy a navíc po dlouhých desítkách let dovolil zahraniční investice. Otevřel 4 ekonomické zóny s daňovými pobídkami a nižším dohledem, kterému byl zbytek firem v Číně vystaven.

Tyto 4 zóny byly svobodným trhem Číny. Ale žádná nebyla úspěšnější než tato. Šen-čen v provincii Kuang-tung, kam jsem se vydal. Před vytvořením speciální ekonomické zóny v 80. letech byl Šen-čen jen malým městem s 30 tisíci obyvateli. Nyní v něm žije téměř 18 milionů lidí. Velikostí soupeří z New Yorkem a Londýnem. Věří se, že Šen-čen může být nejrychleji rostoucím městem v dějinách.

Ostatní ekonomické zóny byly zavedeny už v existujících velkoměstech. Ale Šen-čen byl jako místo k obchodu se Západem vhodný, protože ležel na sever od Hong Kongu, tehdejší britské kolonie. Není je Šen-čen hlavním výrobcem elektroniky na světě. Je znám ze dvou důvodů. Je to výroba, především spotřebitelské elektroniky. Zadruhé přitahuje talenty a lidské zdroje, především pokud jde o vývoj produktů a výzkum.

Apple, Samsung, Microsoft, Sony i Canon vyrábějí produkty v Šen-čenu. 90 % elektroniky je alespoň částečně vyráběno v tomto městě. V Číně je vše levnější, tudíž i práce. Zatímco továrna v USA by musela platit 10 až 15 dolarů za hodinu, čínský zaměstnanec v Šen-čenu rád přijme 3 až 4 dolary za hodinu. Při příjezdu jsem si z bankomatu vybral hotovost v hodnotě 80 dolarů a o 4 dny později jsem odjížděl se zbytkem peněz v kapse.

30minutová jízda taxíkem stála jen asi 7 dolarů. Jídlo zde pořídíte asi za 3 dolary. Ale Čína není levná jen tak sama od sebe. Čína uměle potlačila hodnotu své měny. Do roku 2005 vláda určovala, že směnný kurz je 8,27 jüanu za dolar, a tak tomu prostě bylo. Poté pár let dovolila lehký nárůst hodnoty, ale roce 2008 jeho hodnotu opět zamrazila, aby zatraktivnila čínský export v době krize.

Nyní vláda mění kurz měny každý den a dovoluje jeho změnu až o 2 %. Proto západní společnosti mohou nakupovat více za méně. Čína nezdaňuje vývoz, zatímco USA nezdaňuje dovoz. USA dokonce neaplikují clo na zboží jako tablety a PC. Takže některé produkty se z továrny v Číně do obchodů v USA dostanou naprosto bez zdanění.

V Šen-čenu jsem navštívil společnost Anker. Vyrábějí různou elektroniku, ale pokud od nich něco máte, bude to nejspíš přenosná baterie. Zeptal jsem se jejich ředitele, proč tolik společností sídlí v Šen-čenu. Výhodou je, že je tu celý dodavatelský řetězec, takže je vše rychlejší. Takže místo toho, abyste udělali návrh a modelu se dočkali za 2 týdny, tak zde jim pošlete návrh a prototyp dostanete o 3 dny později.

V Šen-čenu jsou trhy, kde nakoupíte jakoukoliv součástku, továrny, které vám postaví prototyp za pár dní a inženýři, kteří jsou schopni pracovat bez přestávky. Veškerý vývoj je tu rychlejší. Americká společnost může využívat továrny se sídlem v Šen-čenu, ale kvůli vzdálenosti bude produkce pomalejší. Navíc se zde informace šíří rychleji.

Před pár lety Anker začala prodávat baterie s technologií Power IQ, ktera umožňovala rychlejší nabití. Inženýři mi řekli, že to mohli do světa vypustit dřív než společnosti ze západu, protože o tom slyšeli od blízkých inženýrů a společností. Šen-čen produkuje zboží lépe a rychleji. Ale produktem není jen fyzické zboží. Upřímně, být v Šen-čenu je pro společnost, kvůli blízkému řetězci dodavatelů, výhoda, takže můžeme vyrábět produkty za konkurenceschopné ceny.

Ale prosadit svou značku je výzva. V Šen-čenu se však nemusí vytvářet značky. Společnosti jako Ancher byly schopné se prosadit díky chytrému marketingu, ale jiné společnosti se o to ani nesnaží. Bohatý západní zákazník chce známou a přátelskou značku. Ale kulturní rozdíly a vzdálenost dělá z čínských společností něco neznámého.

Po celém Šen-čenu jsem viděl tyto boxy s pronajímatelnými nabíječkami. Ukázalo se, že je vyrábí Anker. Tento čínský produkt na západním trhu neuspěl. Pokud jde o Anker box, původně byl vyvíjen pro západní trh. Ale naše zkouška v Seattlu nebyla moc úspěšná. Uvědomili jsme si, že lidé tam do barů chodí pít a ne se dívat na telefony. Ale pokud půjdete do baru v Číně, zjistíte, že se lidé u 20 stolů dívají do telefonu.

Pokud se designér nachází tisíce kilometrů od spotřebitele, nemusí přesně vědět, co spotřebitel chce. Některé společnosti v Šen-čenu vyrábí produkty bez jakékoliv značky. Říká se tomu white label zboží. Mohou vyrábět například sluchátka, která prodají západní společnosti, která na ně umístí svou značku a prodá je dráž. I přes obrovskou roli ve společnosti a přestože výroba zvýšila HDP Číny za posledních 30 let 30krát, není to z dlouhodobého hlediska udržitelné odvětví.

Ironií je, že ekonomický růst zažehnutý výrobou v Číně zvýšil ceny práce na tak vysoko, že tyto výrobky jsou méně konkurenceschopné. Před příchodem výrobního odvětví byly v Číně jen chudé farmy. Nyní má Čína střední třídu a náklady na život ve městě jsou vysoké. Dříve se pracovníci v továrnách stěhovali do měst jen na pár let, aby zajistili rodinu u sebe doma.

Ale nyní se lidé do města stěhují natrvalo a chtějí prožívat plnohodnotný městský život střední třídy. Průměrná cena nemovitosti v centru Šen-čenu je téměř 13 tisíc dolarů za metr čtvereční. To je více než v San Franciscu a New Yorku. I když zaměstnanci žijí mimo centrum, potřebují vyšší platy, aby svůj byt zaplatili.

Stejně tak se výroba stává méně závislá na lidech, jak se zlepšuje a zlevňuje automatizace a roboti. V roce 2015 Čína založila iniciativu, kde investuje stovky miliard dolarů ročně, aby kvůli zachování ceny byly továrny automatizovány. Ale to společnostem nejspíše nezabrání tomu, aby se sbalily a odešly jinam. Výroba, která může být zautomatizována, se nejspíše přesune zpět do USA a na západní trhy. Roboti stojí stejně v USA i v Číně.

Výroba v USA ušetří náklady na dopravu a v očích zákazníků to vypadá lépe. Ale náročné práce, ze kterých v posledních desítkách let Čína těžila, se přesunou do méně rozvinutých a levnějších zemí, jako je Vietnam, Bangladéš a Indie. Čínská společnosti na to odpovídají tím, že otevírají své závody všude po světě. Ať už jde o Afriku nebo samotné USA. Model, který může v Čína fungovat, je ten co využívá Anker. Je to čínská firma využívající blízkost produkčního řetězce, čímž šetří čas a náklady na vývoj.

Starupy se sídlem v Šen-čenu, jako Anker, DJI a Oneplus, už uspěly a tento model využívají. Ale další vznikají každý den. Pokud se podíváte na hardwarové kampaně na Kickstarteru, velmi pravděpodobně budou sídlem v Šen-čenu. Před 10 lety by firma jen těžko protlačovala vlastní značku. Prodejce byl bariérou mezi výrobcem a spotřebitelem.

Ale s rozvojem Amazonu a podobných stránek je nyní možné, aby východní společnosti prodávaly zboží západnímu spotřebiteli, v systému, který upřednostňuje kvalitu nad cenou. Pro čínské firmy se čas pomalu naplňuje. Silicon Valley může být rodištěm softwarových starupů, ale Šen-čenu se ve vývoji hardwaru a výrobě málokdo vyrovná. Musím poděkovat Ancheru, že mi umožnili v Šen-čenu natočit toto video.

Bez nich by to nebylo možné a při tvorbě videa mi dali úplně volnou ruku. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2:41 chyba v titulkoch

10

Odpovědět

Tím, že musí číňani ty věci vyrábět, taky vědí, jak fungují. A s nějakými patenty a autorstvím víme, jak to tam chodí. Takže západ jim dal za tu dobu technologie o kterých by se jim jinak ani nesnilo. A už nás i přestávají opět potřebovat, protože dostat se na jejich trh je skoro nemožné a když už, tak s velkým sebezapřením (viz třeba Google).

50

Odpovědět

niektory ludia proste nemaju vestecku gulu a nepotrebuju silou mocou tvorit divakov nazor a vymyslat si co bude, jednoducho podal strucne a jasne zaujmave informacie...

Ale ak chces odpoved na tie dve otazky v popise, tak ti prezradim ze pravy dovod preco sa na elektronicky tovar z ciny nevztahuje clo je ten, ze v cine sa nachadzaju najvacsie zasoby vzacnych kovov(ktore su klucove pre ich vyrobu a cina to velmi dobre vie) a USA ma stale kes z patentov (bez nich v USA nic nepredas...)

a pre cinu je to na dost dlhu dobu urcite udrzitelna strategia, kedze cochvila bude jej vnutorna spotreba dostacujuca...

31

Odpovědět

A uvažoval si o stavu, ve kterém bude ocel nahrazena uhlíkem (karbonovým vláknem), stejně jako lithium-iontové baterie budou nahrazeny uhlíkem (uhlíkovými nanotrubičkami)?

Prostě předpokládat vývoj na pět, či deset let dopředu je opravdu jen věštění z křišťálové koule..

21

Odpovědět

+orcinusorca2017Si robi srandu? 5(dokonca aj 10) rokov, predpovedas v tejto oblasti v pohode.

20-30 je uz ina kava...

41

Odpovědět

+si robis srandu?Leda v oblasti silnoproudé elektroniky-elektrárna bude vždy elektrárnou, rozvodná soustava bude vždy rozvodnou soustavou, na elektromotoru se taky už moc nedá vylepšit;

v oblasti slaboproudé elektroniky (od počítačů přes různá čidla a snímače po osvětlení) však nemůžete téměř nic předpovídat

11

Odpovědět

Měl jsem za to, že startup je dneska docela běžné slovo :)

30

Odpovědět

To je sice pekne video ale o hovne. Proc to vic nerozvedl a nerekl jak to tedy bude vyresene a co se bude dit casem?

721

Odpovědět

To video, jak už je patrné ze samotného titulku, není o budoucnosti, ale o minulosti a současnosti... Věštit, jak to bude, můžeš klidně sám a možná bude Tvůj odhad lepší než by to udělal sám autor...

71