81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:7 469

A máme tady opět video z kanálu AllTime10s, ve kterém se dnes podíváme na deset zajímavých faktů o fenoménu dnešní doby - Game of Thrones neboli Hra o trůny. Pro zaryté fanoušky se jistě nebude v mnohých případech jednat o nic nového, nicméně pár zajímavostí si zde určitě najde většina z vás :). Poznámka: Záměrně jsem nepřekládal věci a názvy, které jsou podle mě mnohem více zažité v angličtině, než v češtině, tak snad to nebude takový problém :). Některé sousloví český překlad dokonce vůbec nemají.

Přepis titulků

Jen pro informaci, v následujícím videu se objeví pár spoilerů. Takže pokud nevíte nic o událostech v seriálu, byli jste varováni. Obsahuje drsné/nevhodné záběry, protože… je to prostě Hra o trůny. Takže si to užijte! Deset nejlepších faktů o Hře o trůny.

Číslo 10: Jména ze Hry Od doby, kdy seriál v roce 2011 začal, nejméně 146 mladých slečen v Americe bylo pojmenováno Khaleesi, po Daenerys Targaryen ze seriálu. Arya bylo také v roce 2012 nejrychleji rostoucím jménem, co se týče četnosti, kdy se ze 711.

místa dostalo na místo 413. Další jména inspirovaná seriálem jsou Sansa, Theon, Tyrion a Sandor. Tento trend se také rozšířil do světa zvířat. V roce 2013 objevila mořská bioložka u pobřeží Brazílie nový druh mořského slimáka. Tento slimák měl bledé, bílé, zakroucené tělo, připomínající blonďaté copy Daenerys.

Z toho důvodu byl pojmenován Tritonia Khaleesi. Číslo 9: Sexuální polohy Důraz na sexuální obsah ve Hře o trůny je základní částí seriálu... …tak moc, že odůvodnil vznik nové dramatické techniky: „sexposition.“ Kritik Myles McNutt vytvořil tento termín v roce 2011 k popisu četných scén v seriálu…

…ve kterých jsou hlavní body spiknutí odhaleny postavami majícími sex. Mimoto, spousta herců ze Hry o trůny má historii v porno průmyslu…

…zejména komparzistky, které hrají prostitutky. Za největší zmínku stojí Sibel Kekilli, která hrála Tyrionovu milenku, Shae. Číslo 8: Tvorba Westerosu Produkce Hry o trůny použila mnohé země. Rozsah filmových lokací se pohybuje od Chorvatska a Maroka po Island a Severní Irsko.

Spousta míst, které se v seriálu objevily, se staly populární turistickou destinací… …podle odhadů přineslo filmování v Severním Irsku místní ekonomice více než 100 milionů dolarů. Starobylé město Ouarzazate v Maroku také potvrdilo o 100 % více návštěvníků díky seriálu. Číslo 7: Zlovlci jsou skuteční Zlovci, věrní mazlíčci Starkovic dětí, ve skutečnosti vycházejí ze starodávného druhu vlka.

Canis Dirus, který žil přibližně před 15 000 lety, byl podle všeho zhruba o 25 % větší než dnešní vlk šedý. Ke znovuoživení těchto monster byla použita rasa Norhern Inuit, kdy byli psi zvětšeni v post-produkci digitálně.

Sophie Turner, která ztvárňuje Sansu Stark, si nakonec svého psa Zuuniho ze seriálu adoptovala. Americká asociace chovatelů německých ovčáků v současné době organizuje projekt Zlovlk… …chovají velké, vlkům podobné německé ovčáky, kteří jsou podobní těm v seriálu a mohou být zakoupeni za 3000 dolarů. Číslo 6: Vyhraj nebo zemři Hra o trůny je známá svou brutalitou.

V průměru je za jednu epizodu 4,5 vraždy, přičemž v prvních čtyřech sezónách seriálu bylo zabito 133 pojmenovaných postav. Nejsmrtonosnější epizodou je „Blackwater,“ která zaznamenala tisíce ztrát na obou stranách bitvy… …mezi armádou Lannisterů a válečnou flotilou Stannise Baratheona.

Nicméně, za nejvíce notorickou a brutální je považována scéna v „The Rains of Castamere“… …neboli Rudá svatba, ve které bylo zabito 7 pojmenovaných postav. Tvůrce George R.R. Martin doufal, že bude v této epizodě jako komparzista. Chtěl se zde objevit jako oběť, naneštěstí, jeho nabitý rozvrh mu to nedovolil.

Číslo 5: Nejvíce pirátsky stahovaný seriál V roce 2015 oznámil BitTorrent, že Hra o trůny byla nejstahovanějším seriálem za čtyři roky provozu. Se 14,4 miliony staženími byla stahována více než The Walking Dead a The Big Bang Theory dohromady. Richard Plepler, šéf HBO, se tímto oznámením nezdál být příliš deprimovaný, ačkoliv…

…tvrdí, že pirátství je „úžasným marketingovým prostředkem pro příští generace diváků“ neboť nabízí show většímu počtu lidí. Hře o trůny se i tak vede velice dobře na legálních kanálech, kdy finále páté sezóny přitáhlo k obrazovkám 8,11 milionu diváků. Číslo 4: Lekce z historie George R.

R. Martin čerpal inspiraci z mnoha historických událostí. Pokračující příběh války pěti králů… …je založen na Válce růží v 15. století, kdy různé královské rody soupeřily o anglický trůn. Autor také specifikoval historické události, které ovlivnily napsání nechvalně známé Rudé svatby. Například Černá večeře v roce 1440, kdy byli skotský hrabě z klanu Douglasů a jeho mladší bratr vylákáni na hostinu, kde byli brutálně zavražděni.

Číslo 3: Páni mince Hra o trůny je v současné době jednou z nejnákladnějších show v televizi… …jedna epizoda vyjde v průměru na 6 milionů dolarů, celá série tedy na 60 milionů dolarů. V porovnání, epizoda The Walking Dead vyjde přibližně na 2,75 milionu dolarů.

Nejdražší epizodou ve Hře o trůny je epizoda Blackwater ve druhé sezoně, která stála monstrózních 8 milionů dolarů. Rozpočet byl tak obrovský z toho důvodu, že epizoda vyžadovala více než 250 v boji školených komparzistů, bojové lodě reálné velikosti a velkolepé vizuální efekty.

Číslo 2: Jazyk Dothraků Jazyk, který používají Dothrakové, byl ve skutečnosti uměle vytvořen. Ze třiceti slov Dothraků, které použil George R. R. Martin v knížkách… …vytvořil lingvista David Peterson jazyk o 3 163 slovech speciálně pro tento seriál.

Ačkoliv pouze zlomek těchto slov byl v seriálu použit… …producenti mysleli, že se tento jazyk bude jevit více realistickým, když bude ztvárněn důkladně. Petersonův slovník pro Dothraky obsahoval výslovnost a pravidla pro gramatiku a skladbu. Číslo 1: Velké hvězdy Mezi velké hvězdy, které se připojily k hereckému ansámblu, řadíme Neila Fingletona, nejvyššího muže v Británii.

Se svými 233 cm nebo 7 stopami a 7 palci byl Fingleton ideálním pro roli obra v čele armády divokých. Podobně také role Gregora Hory Clegana byla ztvárněna Hafthórem Júlíusem Björnssonem, který má 2 metry a váží 190 kg…

…a je jedním z top závodníků v soutěži Nejsilnější muž světa. Výzkumníci z Time Magazine odhadli, že je možné, stejně jako Hora… …aby Björnsson vyvinul tlak o váze 235 kg potřebný k rozdrcení lidské lebky holýma rukama.

překlad Lexter Pokud se vám video líbilo a máte rádi GoT stejně jako my, můžete se podívat na 101 Faktů o GoT, Slibuji vám, že odebírání kanálu 101Facts nebudete litovat, jeho kanál je fakt úžasný. Podívejte se níž, klikněte na odkaz, mrkněte na to, nebudete litovat. A jako vždy, díky za vaši podporu, uvidíme se příště.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prelozite aj tych 101 faktov o Game of Thrones ? :)

110

Odpovědět

Mám HBO, ale GoT si stahuji. Jsem hnusný pirát?

121

Odpovědět

Si piš, ty šáhlej smetáku! Vítej na palubě!

(ani bych se nedivil, kdyby to dělali všichni. Chajmí? Pch!)

201

Odpovědět

+DremoranMám hbo a dávají to tam v originálním znění s titulky už ve 3:00 ráno v podnělí.....FTW

62

Odpovědět

+Dremoranpodnělí je pondělí....:D :D

61

Odpovědět

Jen taková rada:
Vypadá dost blbě, když řádek končí předložkou ke slovu, které je na dalším řádku (např. po Island, v post-produkci, a velkolepé, ...) nebo rovnou titulku (přitáhlo k, inspiraci z, ...). To samé částice (..., že). A to samé pro zájmena nebo příslovce (..., kde). Nebo když roztrhneš přívlastek (nové dramatické techniky)

334

Odpovědět

Pretty graphic není krásná grafika (v tomto významu). Ale je běžné, že se před pořadem varuje "Contains graphical violence". Takže je to zkrácenina z toho s významem, bude to celkem drsné/nevhodné.

220

Odpovědět

Tak mě to připomnělo takové ty poznámky na 100 let starých knihách, že jsou "vyvedena ve zvlášť skvostné úpravě". :-D

50

Odpovědět

Když to řekneš v tomto kontextu, tak je to hned logický :). Díky za připomínku.

110

Odpovědět

+lexterNejmenoval jsi se Lexter?

20

Odpovědět

+lexter2Arnier: dobrý postřeh... registroval jsem se sem asi před deseti lety a uvědomil jsem si, že už to není moc aktuální ;)

30

Odpovědět

Sibel Kekilli by zvládla hrát sebe samu v nějaké p***o parodii. :-D

460

Odpovědět

A my všichni doufáme, že bude.

360