Války, které inspirovaly Hru o trůnyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:246
Počet zobrazení:7 589

Hra o trůny (Game of Thrones) platí za nejsledovanější, nejdiskutovanější a nejočekávanější seriál současnosti. S každou další řadou přibývají jak jeho fanoušci, tak i odpůrci. Dnešní TED Ed video pak poukazuje na fakt/možnost, že základ příběhu se nezrodil v hlavě G. R. R. Martina, ale byl inspirován historickými událostmi. Pokud se bojíte spoilerů, pak vás mohu uklidnit, že je jich ve videu pouhé minimum. Video navíc uchopuje příběh jako obrovský celek a vůbec nezabíhá do podrobností. Slovíčka a pojmy:

  • A Game of Thrones – název seriálu, který však poukazuje na ságu G. R. R. Martina A Song Of Ice And Fire
  • Wars of Roses – Války růží (jsme zvyklí spíše na termín Válka růží. Použití množného čísla však mnohem lépe vystihuje rozsáhlost, komplexnost a dlouhé trvání celého konfliktu a v neposlední řadě se pak jedná o jeho oficiální název.)
  • Edward – Eduard
  • Henry – Jindřich
  • Margaret of Anjou – Markéta z Anjou
  • Earl – anglosaský šlechtický titul
  • George – Jiří Plantagenet
  • Anglický kanál – kanál La Manche
  • Henry Tudor – Jindřich VII. Tudor
  • Elizabeth of York – Alžběta z Yorku

Přepis titulků

TED Ed Výuka hodná sdílení Pokud víme, středověká Anglie nebyla nikdy napadena ledovými zombie nebo terorizována draky. Otřásala se však bojem o moc dvou vznešených rodin, který překlenoval generace a zahrnoval obrovské množství postav s komplexními motivy a nestálou oddaností. Pokud se vám to zdá povědomé, je to proto, že historické konflikty známé jako Války růží, posloužily jako základ pro většinu zápletky Hry o trůny.

Zárodkem skutečné války se stala smrt krále Eduarda III. v roce 1377. Eduardův nejstarší syn zemřel ještě před smrtí svého otce, ovšem jeho desetiletý syn, Richard II., nastoupil na trůn před třemi žijícími Eduardovými syny. Takovéto přeskočení celé generace rozprostřelo nástupnické právo na trůn mezi množství jejich potomků. Zejména pak mezi Lancastery (Lannisterové), kteří vzešli z Eduardova třetího syna, a Yorky (Starkové), kteří jsou potomky jeho čtvrtého syna.

Pojmenování následných válek vychází ze symbolů, které jsou spjaty s oběma rodinami. Bílá růže z Yorku a červená růže z Lancasteru. Lancasterové se poprvé dostali na trůn, když byl Richard II. sezazen svým bratrancem Jindřichem IV. v roce 1399. I přes sporadické nepokoje zůstávala jejich vláda nedotčena a to až do roku 1422, kdy smrtí Jindřicha V.

během vojenského tažení přešla vláda na nemluvně, Jindřicha VI. Díky slabé vůli a podvolení se rádcům, byl nakonec Jindřich přesvědčen, aby si vzal Markétu z Anjou a získal tak podporu Francie. Markéta (Cersei) byla překrásná, ambiciózní a nelítostná v potlačování jakékoli hrozby vůči její moci.

Nejvíc ze všeho však nedůvěřovala Richardu z Yorku. York (Ned Stark) byl královým nejbližším rádcem a věrným vojevůdcem. Královnou však byl čím dál více upozaďován. Ta navíc povýšila své oblíbené podporovatele, Early ze Suffolku a Somersetu. Yorkova kritika jejich neschopnosti - neohrabaného vedení války s Francií vedla k jeho vyloučení od dvora a přesunutí do Irska. Mezitím, vršení vojenských selhání a porušování pravidel Markétou a jejími spojenci způsobilo rozsáhlé šíření nepokojů.

Uprostřed tohoto chaosu se vrací Richard z Yorku s armádou, aby zatknul Somerseta a reformoval dvůr. Zprvu neúspěšně, ale brzy dostal šanci, když byl jmenován Ochráncem říše, potom, co se Jindřich nervově zhroutil. Jenže o rok později se Jindřich náhle uzdravil a královna jej přesvědčila, aby zrušil Yorkovy reformy. York utekl a ještě jednou postavil armádu.

Ačkoli nebyl schopen získat trůn napřímo, podařilo se mu získat zpět svoji pozici Ochránce a sobě a svým dědicům zajistil následnictví po Jindřichovi. Místo koruny se však Yorkova hlava dočkala kopí. Potom, co byl zabit v bitvě s královninými přívrženci. Nároku na trůn se ujal jeho mladý syn a byl korunován jako Eduard IV. Eduard se těšil z velkého vojenského úspěchu proti Lancasterům. Jindřich byl zajat během toho, co Markéta utíkala do exilu se svým údajně krutým synem Eduardem z Westminsteru (Joffrey).

Nově korunovaný král však udělal tragickou politickou chybu, když vycouval z domluveného sňatku s francouzskou princeznou, aby si tajně vzal vdovu po nízkém šlechtici. Tímto si znepřátelil svého nejsilnějšího spojence Earla z Warwicku. Warwick se spřáhl s Lancastery, poštval žárlivého Eduardova mladšího bratra Jiřího proti němu a během chvíle dokonce Jindřicha vrátil na trůn.

To ale netrvalo dlouho. Eduard se znovu ujal vlády, princ z Lancasteru byl zabit v bitvě a Jindřich nedlouho potom zemřel v zajetí. Zbytek vlády Eduarda IV. proběhl v míru, ovšem po jeho smrti v roce 1483 se opět vrací krveprolévání. Přestože jej měl nahradit jeho dvanáctiletý syn, Eduardův mladší bratr Richard III.

(Stannis) však jeho nárok prohlásil za nelegitimní a to díky tajnému sňatku jeho otce. Sám se ujal kralování a chlapce vsadil do vězení. Ačkoli nikdo neví, co se s nimi nakonec stalo, princové po čase zmizeli a Richardovo postavení se zdálo být upevněno. Ale jeho konec přišel o pouhé dva roky později a to zpoza mořské úžiny Anglického kanálu. Jindřich Tudor (Daenerys) byl přímým potomkem prvního vévody z Lancasteru, vychovaným v exilu po smrti svého otce v předchozím povstání.

Po uchopení moci Richardem III. došlo k rozkolu mezi Yorky. Jindřich tak získal podporu pro svůj požadavek na trůn. Vybudováním armády ve Francii překonal kanál v roce 1485 a rychle porazil Richardovy síly. Sňatkem s Alžbětou z Yorku, starší sestrou zmizelých princů, nově korunovaný Jindřich VII. spojil obě růže a ukončil téměř stoleté období válek.

V historii často přemýšlíme o válkách jako o pevně rozhodnutých konfliktech s jasně určenými vítězi a poraženými. Ovšem Války růží, stejně jako příběh, kterému se staly inspirací, nám ukazují, že vítězství mohou být nejistá, spojenectví nestálá a dokonce i moc králů může být prchavá jako roční období. Přeložil: JohnSorrow www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podobné války prožívaly i Země svatováclavské koruny. Jen se jim začalo říkat "Moravské markraběcí války", "Husitské války" a "Česko-uherské války".

20

Odpovědět

To uz tu taky bylo ne?

31

Odpovědět

Jako věděl jsem, že se GoT inspirovalo válkou růží, ale že některý ty postavy mají až tak reálnej předobraz a události...wow. A je už jasný, jak to skončí, přijde Daenerys a vezme si Jona :D

171

Odpovědět

nějak jsem čekal, že ten bílý chodec na konci udělá: "Bů!!"

70

Odpovědět

Z toho plyne, že historie píše nejlepší příběhy.

351

Odpovědět

Vynikajúce video. Po pozretí som dostal chuť na game of thrones a medieval II Total war zároveň.

200

Odpovědět

bylo by fajn, kdyby někdo udělal game of thrones mode na nějaký total war :)

30

Odpovědět

Crusader Kings II má dobrý Game of Thrones mod.

10

Odpovědět

cast toho videa pokryva serial white queen

20

Odpovědět

vlastně ani nejde o chybu a je to detail, ale Anglický kanál je v Češtině skoro nepoužívaný název, přišlo by mi u překladu lepší použít u nás daleko obvyklejší kanál La Manche (i když snad je každýmu i takhle jasný, o čem je řeč)

90

Odpovědět

Jasně, přemýšlel jsem o tom a tak nějak jsem si říkal, že to bude znít pěkně archaicky v kontextu daného příběhu. Ostatně i proto jsem to dal do vysvětlivek.

40

Odpovědět

+JohnSorrowAha, toho jsem si nevšiml... moje chyba

20

Odpovědět

GoT je luxusní seriál, ale hlavně ho žene masivní reklama fanoušků. Třeba seriál Vikings není o nic horší a skoro ho nikdo nezná.

2910

Odpovědět

Vikings hlavne nemá taký rozpočet ako GoT a musí sa ako-tak držať histórie kde nepresnosti dosť kritizujú

231

Odpovědět

+Re-KeepAwayScenáristům Vikings hlavně došli hodně rychle nápady. Historie se zase tak moc držet nemusí jelikož je o mýtické postavě.

172

Odpovědět

+Re-KeepAwayRagnar je diskutabilná postava...nieje potvrdená jeho existencia no pravdepodobne išlo o dobrodružstvá viacerých kráľov no o ostatných sa vieš dočítať v historických spisoch ale na tom až tak nezáleží myslel som, že keď si pozrieš recenzie tak sa sťažujú hlavne (alebo skôr jedine) na historické chyby

60

Odpovědět

myslim ze po filme Warcraft budu vdaka Travisovi aj Vikingovia viacej sledovany, aj ked ale viac nez 3miliony like na fb zas neni "skoro nikdo" :)

30

Odpovědět

Taaaakže, Daenerys si nakonec vezme nějakého Lannistera?

122

Odpovědět

Spíš svého příbuzného Jona Targaryena. :-D

200

Odpovědět

+Corwin8alebo Jona Baratheona :D

btw targaryenska krv je tam tak či tak keďže robertova, stannisova a renlyho matka bola targaryernová

71

Odpovědět

Tak mě napadlo - četli jste knihy? Sledujete seriál? Máte v sobě obojí? Já jsem knížky četl dávno před seriálem, takže mě to ohýbání děje až tak nerozčiluje, ale někteří to berou jako rouhání...

251

Odpovědět

Ano ja treba cetl knizky..do 4 serie mi to ani nevadilo...ale v 5 serii je snad podobna jen linka Aryi trochu jinak uplne jiny =/

130

Odpovědět

tak Martin sam povedal ze serial a kniha maju svoje odlisne "svety", aby aj knizny fanusikovia nevedeli co sa stane v seriali a udrzal ich v napeti.. uprimne som najprv videl serial nez som sa zacital do kniziek, aspon sa mi lahsie orientovalo v postavach :) ale na knizku to samozrejme nema, ta nikdy nesklame

PS: dufam ze po GoT sa vrhnu po Raymondu Feistovi a jeho Magovi, zatial asi najepickejsie fantasy ake som kedy cital. Len sa mi zda ze ho moc ludi nepozna, coz je skoda, napisal viac nez 9 sag, na seba nadvazujucich.. jedna kniha lepsia nez druha

30

Odpovědět

+JifyFeista znam moc dobre Mag a jeho trhlinove valky jsou jedna z prvnich fantasy co jsem kdy cetl. Trhlinove valky a Saga Imperium jsou fakt prvotridni...ale po tom uz jen recykluje sebe a svoje postavy, precetl jsem od nej asi 28 knizek z 36 co ma ze sveta Midkemie. A za to stoji opravdu jen ty dve sagy ..

21

Odpovědět

Díky za překlad. Je až zarážející, jak se to podobá, ale někde se musel George R. R. Martin inspirovat a proč ne v historii?
Ona i samotná mapa Západozemí je nápadně podobná Anglii :)

202

Odpovědět


Odpovědět

+amyianglicko*

00

Odpovědět

na TEDe je snáď bžilion perfektných krátkych prednášok na rôzne téma a vy opäť preložíte jednu z najväčších nezaujímavých sračiek, pretože.... je to kreslené ? Alebo pretože Hra o penisy ?

553

Odpovědět

Správně tě rodiče pojmenovali.

671

Odpovědět

+quoqueTvoji rodičia evidentne ani neboli schopný napísať správne k***t :)

1323

Odpovědět

+quoqueOK, zásah :-)

291

Odpovědět

+quoquePor que?

20

Odpovědět

+quoqueAgnomen meum latinum verbum est, non hispanicum :-)

40

Odpovědět

+quoqueA čte se to [koke] předpokládám.

10

Odpovědět

Už jsem to vysvětloval minule - klasické TED talky překládat nebudeme, nosili bychom totiž dříví do lesa. Valná většina je už do češtiny přeložená a na tom zbytku systematicky pracují. Ta nejzajímavější videa jsou pak přeložená stoprocentně. TED Ed naopak videa přeložená nemá a nabízí spoustu zajímavých (z principu zaměření naučných) videí.

271

Odpovědět

+JohnSorrowTED pozerám pravidelne a je tam plný kotol hardcoru, ktorý ani po roku titulky nemá. Navyše získať odkaz z TED.COM predsa nieje naškodu.

29