Hra o trůny: Náboženství v Západozemí

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:428
Počet zobrazení:8 472

Píseň ledu a ohně je rozlehlá sága a svět Západozemí má George R. R. Martin promyšlený do nejmenších detailů, které si není snadné zapamatovat. A tak je tu pro čtenáře i diváky Hry o trůny krátký dokument od HBO, který shrnuje jak vypadají jednotlivá náboženství v Západozemí.

Přepis titulků

- Modlíš se k bohům? - Ke starým i novým. Existuje jen jediný bůh. A tím je Smrt. Snažím se o to, aby byl příběh co nejrealističtější. Srovnávám ho se Středověkem, kdy bylo náboženství velice důležité. Obeplul jsem celý svět, chlapče. A všude mi lidé říkali o pravém bohu. Všichni si myslí, že jejich je ten pravý. Jeden z důvodů, proč Georgeův svět tak milujeme, je to, že je tak skutečný a úplný. Není jen jedno staré náboženství a jedno nové.

Jsou tam staří bohové, které uctívá Ned Stark, Sedm, které uctívá Catelyn Stark a mnohá další náboženství. HRA O TRŮNY NÁBOŽENSTVÍ V ZÁPADOZEMÍ Když se v historii Sedmi království Západozemí vydáte zpět, najdete kořeny každého z náboženství a zjistíte, jak vznikala. Sedm nikdy nevyslyšelo mé modlitby. Staří bohové je možná vyslechnou. Západozemí původně obývaly různé nelidské rasy - například Děti lesa. Uctívaly staré bohy.

Bohy stromů, skal, kamenů, hor a potoků. Ti neměli žádná jména. Neměli kostely nebo chrámy, neměli ani své kněží. A jejich symbolem byly čarostromy. Bílé stromy s červenými listy a rudou mízou, takže při pořezání jakoby krvácely, Staly se hlavním bodem náboženství starých bohů. Za nějaký čas do Západozemí přišli První lidé, první lidské bytosti, kteří přišli z Essosu. První lidé přijali bohy Dětí lesa za své vlastní, takže seveřané, jejichž pokrevní linie sahá až k Prvním lidem, je stále uctívají.

- Starkové vyznávají staré náboženství. - Na Zimohradu stále mají boží háj. I po všech těch letech se tu cítím jako cizinec. Ty nejsi cizinec. - Nevím, zda by staří bohové souhlasili. - To tvoji bohové mají pravidla a zákazy. Starkové vyznávají staré bohy, ale také tam mají septum pro Sedm, protože lady Catelyn pochází z jihu a věří tedy v Sedm. Mnoho století toto náboženství převládalo. Před staletími přišlo do Západozemí s Andaly.

Celé náboženství je vystaveno na symbolice sedmi. Jeho symbolem je sedmicípá hvězda. Nechť vám Sedm žehná, Vaše Výsosti! Sedm bohů je vlastně sedm aspektů jediného boha. Má tři mužské aspekty, Otec, Válečník a Kovář. Tři ženské aspekty, Matka, Panna a Stařena a sedmým aspektem je Cizinec, který není ani muž ani žena a představuje neznámo a smrt.

Každý ze sedmi aspektů má samozřejmě na starost něco jiného. K Matce se modlíte o snadný porod, k Válečníkovi, chcete-li vyhrát bitvu. Nechť ji Sedm střeží a chrání na jejích cestách. Nechť jí Matka dodá zdraví, nechť jí Stařena dodá moudrost. Mají mužské i ženské kněží, kteří se nazývají septoni a septy. Také jsou tam ekvivalenty mnichů, kteří přísluší do různých řádů. Jeden z nejznámějších řádů jsou Tiché sestry, jež složily slib mlčenlivosti a starají se o těla mrtvých.

Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Na Železných ostrovech uctívají své vlastní bohy. Tamní obyvatelé uctívají Potopeného boha. Je to drsné místo a drsné náboženství. Jsou to mořeplavci a jejich bůh žije pod hladinou, kde je podle nich i nebe. Nebojí se, že zemřou na moři, nemají strach z utonutí. Když utonou, tak půjdou do síní Potopeného boha pod hladinou moře, kde na ně budou čekat mořské panny, a budou už jen hodovat a veselit se.

Pro ty, kdo uctívají Potopeného boha je mořská voda posvátná. Když jste mladí, tak proděláte jakýsi křest, při kterém vás utopí a následně znovu oživí. Přesně tím prošel i Theon, stejně jako jeho bratři, jeho otec a otec jeho otce. Když se po mnoha letech vrátil na Železné ostrovy, nebyli si jistí, že je stále Železným mužem. Myslím, že když Balon znovu uviděl svého syna, nebyl si jist, že mu může věřit.

"Vyznává stále našeho boha, nebo přešel k jiným náboženstvím ze souše?" Mé obavy se vyplnily. Jsi teď jeden z nich. Má krev je ze soli a železa! Jeho otec trvá na tom, aby byl znovu požehnán mořskou vodou. Theone z rodu Greyjoyů, zasvětíš v tento den svůj život Potopenému bohu? Ano. Ten křest znamená, že je znovu součástí víry svých předků.

Nechť se Theon, tvůj služebník, znovu zrodí z moře, stejně jako ty. Dává tím najevo, že není Stark a že přešel zpět k Potopenému bohu. Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Víra v Pána světla se v Západozemí až do nedávna nikdy neuchytila. Je to cizinka. Káže tu svou cizí víru. Náboženství Pána světla je vyznáním Melisandry. Noc je temná a plná hrůz.

Melisandra je překrásná kněžka z cizí země a má moc, kterou jí propůjčila jakási božská síla. V Západozemí již chvíli je a snaží se obrátit Stannise, Nejprve se musíš oddat Pánu světla. Ta slova jsem už odříkal! Soustředí se na věštby a extatické vize, přijímané souzněním s plameny. V plamenech jsem viděla cestu k vítězství. Věří, že Stannis je předpovězeným spasitelem.

Je jen jediný bůh a tím je Pán světla. Takže všichni ostatní bozi, které uctívají lidé ze Západozemí, Potopený bůh ze Železných ostrovů, Sedm, staří bohové, jsou všichni démoni. Takže podle Melisandry musí být zničeni. Je to velice černobílý pohled na svět, který je mnoha lidem proti srsti. Vy všichni jste byli zrozeni ve světle Sedmi! Takhle zacházíte s bohy svých otců?

Součástí přijetí víry v Pána světla je zavržení všech jiných bohů. Stannis nakonec podlehne naléhání Melisandry a sedm aspektů jediného boha, vytesaných do dřeva, spálí, spolu se svou vírou. Spálení idolů znamená zavržení Sedmi a otevření cesty novému bohu. A ne ledajakému bohu, ale Bohu plamene. Zavrhuje bohy, které uctíval již od dětství, přijímá Rudého boha a oddává se Pánu světla. Na oplátku pro něj Melisandra od Pána světla získá symbol...

Tvůj meč tě čeká. ...toho, že je princem, který byl přislíben starověkou věštbou. A tím je meč Světlonoš. Může použít toto náboženství, aby si prosadil svou a získal Železný trůn. Železný trůn je po právu můj. Pane, sešli nám své světlo! Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tady mě vždy zajímalo, jak je to s pánem světla a aktivitou bohů všeobecně. Kdo je Pán světla? je to bůh? Jako jediný se nějak projevuje (hořící meč, ten stín, navracení k životu) ostatní nezasahují. Pokud by byl jediným bohem, tak by si podmanil celý svět už dávno. Pokud by byl jedním z mnoha, tak proč by ho ostatní nechali aktivně vstupovat do dění smrtelníků, když se oni drží zpátky. navíc ta kněžka není jediná, někdo vyslal kněze pána světla, aby konvertovali krále západozemí.

60

Odpovědět

Hele myslím že tyhle ty uctívači pána světla získali tuhle moc až po tom co se znovu narodili draci..Před tím takovou neměli takže to bude vysvětleno až asi v dalších dílech. Ale nemáš pravdu že by jen přihlíželi. Do západozemí se vrací magie, viz bílý chodci, ty co se můžou vtělit do zvířat(teď mi vypadl název) atd. Takže si myslím že další díly budou víc a víc o magii a všechno se dozvíme=)

51

Odpovědět

Gimme me more!

201

Odpovědět

Jen malá poznámka - 5:33 říká "Melisandra is charismatic priestess" a bylo to přeloženo jako překrásná kněžka, spíš bych se asi držel toho charismatická :-)

173

Odpovědět

Ale prekrasna je taky, copak se ti nelibi? :-)

253

Odpovědět

pekne

20

Odpovědět

K tý diskuzi kniha vs. seriál. Já jsem třeba knížky vůbec neznal, ale po 2. sérii jsem si je přečetl. Ted jsem za 1. fanda knížek, který jsou skvělý a za 2. fanda seriálu, kterej je taky skvělej, jen je prostě trošku jinej... nejdřív jsem si řikal, že takhle to v knížce nebylo, proč tam není tenhle ? a proč má tahle jiný šaty ? proč je tohle Anguy ? pak mě došlo, že jsou to vlastně dvě jiný věci a neřeším to :)

251

Odpovědět

R'hllor FTW!!

70

Odpovědět

Čtěte knížky, tomu se nic nevyrovná ;)

297

Odpovědět

To si nemyslím, teda aspoň ne podle mého názoru. Pro mě je o něco zábavnější seriál, protože místy mají knížky dost slepá a nudná místa a seriál má (kromě toho hlavního) skvělé scénáristy, kteří některé věci vyřešili o dost zajímavěji, než jsou v knížkách. Ale jasně, jsou tam i věci, které tak nějak zanedbali. Dobré srovnání knih a seriálu má na youtube (a tušim, že i tu na videacesky) comicbookgirl19.

816

Odpovědět

štrykujte svetry, tomu se nic nevyrovná ;) (aneb né všichni lidi jsou na čtení a představování si příběhu)

72

Odpovědět

práve som začal čítať 4. knihu a konečne (aspoň pre mňa) Martin objasnil heslo "čo zomrelo, nemôže nikdy zomrieť" - geniálne :) pre mňa osobne je náboženstvo Železných ostrovov asi najzaujímavejšie

72

Odpovědět

Nejlepší je mnohotvářný bůh a náboženství Letních ostrovů. Na oboje si v seriálu ještě chvíli počkáme, ačkoliv praktikování náboženství Letních ostrovů se děje skoro v každém díle :-D.

393

Odpovědět

Nemá ten bůh dva hřbety?

36

Odpovědět

+kotjaKterý bůh má dva hřbety? Mnohotvářný? Ten má mnoho tváří. :)

23

Odpovědět

Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že je to narážka na Othella :) Ten bůh nemá dva hřbety, jejich uctívači během modlitby ano (a někdy i více). :-D

10

Odpovědět

Prosím více takových videí!

272

Odpovědět


Odpovědět

Tak jsem se zase nic nového nedozvěděl. :-( Jsem doufal, že to bude nějaký rozhovor na téma, kde bral Martin inspiraci nebo tak něco, ale neúplné shrnutí toho, co ví každý čtenář mě zklamalo.

285

Odpovědět

Vidíte, o co všechno přicházíte, když nečtete knížky? :)

918

Odpovědět

Tak je to ale s téměř každou předělávkou do filmu. Kniha nikam nespěchá, počet stránek má omezen pouze autorovou tvořivostí. Taky záleží na autorovi. Já dávám přednost stylu, kdy ti autor kousek po kousku vysvětluje, jak to vlastně v té "říši" funguje. Naopak nemám rád, když například potkají trpaslíky a autor se zastaví a začne vyprávět historii trpaslíků a jejich kulturu atd. několik set let zpátky a po těch 50 stránkách, se zase vrátí k příběhu...
Pro mě je jednou z nejhorších adaptací "Den trifidů", úžasná knížka, ani jeden pořádný filmy/seriál... a při zfilmování knihy "Světla severu" (v dalším vydání přejmenováno na Zlatý kompas) usekli konec, který je vlastně v této knížce to nejdůležitější...

113

Odpovědět

+LOYFTak to mě naopak Martinův popis historii vždycky fascinoval a navozoval pocit promyšlenosti a propracovanosti celého kontinentu. Co mě ale naopak přivádělo k šílenství byly jeho půl stránkové popisy jídel a oblečení..
On jako ten seriál není vysloveně špatný. Kdybych nečetl knížky, tak by se mi i líbil, ALE....

117