8 hvězd, které změnily Hollywood

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:117
Počet zobrazení:5 364

V době, kdy neexistovala televize a lidé chodili za zprávami do kina, byla British Pathé v popředí filmového novinářství. Zdokumentovala tak vše od hlavních ozbrojených konfliktů až po život obyčejných lidí. V tomto příspěvku se zaměřila na 8 filmových hvězd, které navždy změnily Hollywood - Charlie Chaplin, Laurence Olivier, Ingrid Bergman, Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Sidney Poitier, Marlon Brando a Audrey Hepburn. Poznámka k překladu: Method acting - způsob hraní, který pomocí celé řady technik pomáhá hercům k lepší charakterizaci jejich postav, autorem metody je Lee Strasberg.

Přepis titulků

BRITISH PATHÉ UVÁDÍ MĚSÍC FILMU SVĚTLA, KAMERA, AKCE! 8 HVĚZD, KTERÉ ZMĚNILY HOLYWOOD Jaký je rozdíl mezi hercem a filmovou hvězdou? Je to jedna extra ingredience. Důležitost nejen ve filmové historii, ale i ve společnosti. Podívejme se tedy na osm filmových hvězd, které navždy změnily Hollywood.

Ticho, připravit a... akce! 1. CHARLIE CHAPLIN Filmová hvězda není moc přesný popis Charlieho Chaplina, spíš to byl filmový průkopník. Chaplin otevřel dveře komediálním hercům, aby ve filmu mohli objevit své vážnější polohy. Jeho alter ego, Tramp, i když byl vtipný, zažíval drama obyčejného chlapíka. Tulák, který si získal milióny po celém světě.

Bez Chaplina by herci jako Woody Allen, Robin Williams, Jim Carry nebo Steve Carell nikdy nedostali šanci dělat víc než gagy. Jak řekl sám mistr: "Jen odvážný ze sebe dokáže udělat hlupáka." 2. LAURENCE OLIVIER Teatrálnost protestantských kázání jeho otce měla na mladého Laurence velký vliv. Nadání, živočišnost a intenzivní pohled... Olivier střídal hry na Westendu s postavami nepříliš známých filmů, v Anglii i v Hollywoodu.

Jeho výstupy mu však postupně přinesly Shakespearovské role jako Hamlet, Othello, Jindřich V. nebo Richard III. Role, které ve filmu proslavil. Stal se jedním z prvních jevištních herců, který prolomil bariéru a využíval obě média, a otevřel tak dveře kolegům jako Richard Burton, Anthony Hopkins nebo Kenneth Branagh. 3.

Ingrid Bergman Původně by si jeden mohl myslet, že švédská herečka Ingrid Bergman do Hollywoodu přišla ze stejného důvodu jako ostaní femme fatale jakými byly Greta Garbo nebo Marlene Dietrich. Ale Bergmanová změnila klišé zahraničního objektu touhy a rozšířila ženské role v rozsahu do té doby nevídaném. Její postavy nebyly nikdy jen doplňkem hlavní mužské role. Od Casablanky až po Hitchcockovu Rozdvojenou duši a Pověstného muže. Její hvězda byla na vrcholu, když se rozhodla vše opustit.

Včetně exmanžela a dcery, aby odjela do Itálie a spolupracovala s neorealistou Robertem Rosellinim a bulvár ji proto odsoudil jako špatnou matku a cizoložnici. Spolupráce s evropskými režiséry jako Rosellini, Renoir a Ingmar Bergman a combacky v hollywodských trhácích jako Anastázie či Vražda v Orient expressu, z ní učinily mezinárodní herečku a nefalšovanou ženu 20. století. Herečky jako Katharine Hepburn, Juliette Binoche nebo Nicole Kidman jí za hodně vděčí. 4.

FRANK SINATRA Jamie Fox, Sharyl Smith a Justin Timberlake následují jeho odkaz. Protože Sinatra byl opravdu prvním úspěšným zpěvákem, který dobyl Hollywood v kasovních trhácích i v kritiky velebených klasikách. Od začátků jako vedoucí zpěvák kapely The Hoboken Four až po Sinátrománii, byl opravdová hudební hvězda a zábavný fenomén. Postupně začal hrát v muzikálech s Genem Kelly, ale proslavil se až ve filmu Freda Zinnemanna Odtud až na věčnost. Stal se z něj nejen národní poklad USA, ale získal i konexe v politice.

A podle některých i v mafii. 5. MARILYN MONROE Ona byla "to". A to asi bylo příliš těžké břímě. Od pin-up modelky až po produkt studií, Marilyn dokázala mnohem víc než hrát hloupou blondýnku, kterou si lidé pamatují. Pracovala s legendárními režiséry a vždy se objevovala v rolích, kde mohla uplatnit své herecké schopnosti. V roce 1954 bavila americké vojáky v Koreji a vzala si baseballovou hvězdu Joe Dimaggia a uznávaného autora Arthura Millera.

Její život byl tragický. V minulosti byla zneužívána, s čímž bojovala celý svůj život a měla vážný problém s drogami, což pravděpodobně vedlo k její předčasné smrti v 36 letech. Nicméně díky jejímu talentu, charisma a chytrému využití sexuality ve filmech se stala jednou z ikon dvacátého století.

Jessica Lange, Charlize Theron a Scarlett Johanson by se bez ní nedostaly tam, kde jsou, kdyby se jí to před nimi nepovedlo. 6. Sidney Poitier To, že British Paté nemá ani jeden obrázek Sidneyho Poitiera ilustruje postavení černošských filmových hvězd v průběhu 20. století. Morgan Freeman, Hally Berry, Denzel Washington nebo Lupita Nyong'o šli ve Poitierových šlépějích, aby dobyli průmysl s bílou nadvládou. Poitier byl první herec afrického původu, který vyhrál oskara za nejlepšího herce.

Zlomil bariéry, které se v té době zdály nerozbitné. V době, kdy je rasa a pohlaví ve filmovém průmyslu ale i ve společnosti stále problém, Sidney Poitier je příkladem, od kterého se můžeme učit a růst. 7. MARLON BRANDO Když někomu řeknete slovo herec, jeho jméno je obvykle první, co je napadne. Brando v Hollywoodu proslavil metody herectví, které získal v Actor´s Studiu v New Yorku.

Nicméně se odmítal nazývat hercem podle metody. Jako nikdo před ním ztvárnil rebela se zlomenou duší, díky čemuž umetl cestičku dalším hercům jako James Dean, DeNiro, Shean Penn nebo Edvard Norton. V každé roli přišel s něčím novým a zdvihal tak laťku. 8. AUDREY HEPBURN Audrey Hepburn dodala filmům styl, který lze pozorovat i v dnešní módě. Po hlavní roli v Sabrině Billy Wildera navázala celoživotní spolupráci s francouzským designérem haute couture Hubertem de Givenchym.

Byla alternativou vnadných sexuálních symbolů své doby, s image, která přitahovala spíše mladé ženy než muže. Kvalitní herečka, která má charisma a skvělý smysl pro humor, bez které by Grace Kelly, Gwwyneth Paltrow či Natalie Portman nevypadly tak, jak je vnímáme dnes. A svět filmu by určitě přišel o část svého šarmu. Docela slavný průvod, že?

Když se dnes díváme na filmy, často se nám připomenou postavy, které pomohly vytvořit tuto továrnu na sny. Proto jim říkáme hvězdy. KONEC Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Priemer necelých sedem? Pýtam sa prečo, veď téma aj spracovanie videa je výborné, alebo je tu na málo filmových nadšencov? Rozhodne by som prijal viac "náučných" videí na tému história filmu :)

80

Odpovědět

Režisér Bergman je Ingmar, ne Ingman... ;)

00

Odpovědět

Opraveno, děkuju.

20

Odpovědět

"metody herectví"? Takhle by se Method Acting asi překládat nemělo. Myslí tím Stanislavského metodické herectví.

60

Odpovědět

Kukol, asi jo, jen se mi nepodařilo najít správný český ekvivalent. Do titulků je celý název moc dlouhý, ale metodické herectví by asi použít šlo.

20

Odpovědět

zmenili halywud? mozna v dobe jejich pusobeni, navzdy rozhodne ne. dneska uz je halyvud uplne jinej nez za jejich dob.

takze video m***a. ani sem ho neshlednul.

Takovej Caplin. super typek...ale reknite mi v cem je dneska halyvud po nem?

226

Odpovědět

Změnili je čas minulý, ano oni ho změnili a díky němu ho můžou měnit/prznit hvězdy dnes. Arnold/Stalone/Chan/Lee/Dam/Theron/Portman/Beckinsale a další zmínění i ostatní měnili film v mé době a dnes ho mění kdo? DiCapr dostal oscara sláva. Afleck je stále flek a jediný co mu jde jsou komedie od Smitse. V dnešní době moc dobrých filmů nevychází, jo Hardy, ... no řeknu to takhle největší hvězda je Kevin Bacon a Nicolas Cage :D k těm směřuje všechno.

33

Odpovědět

Zmenili ho vo svojej dobe a keby ho nezmenili vtedy, tak by Hollywood dnes nevyzeral tak ako vyzerá. Čiže áno, svojím pôsobením v minulosti zmenili aj súčasný Hollywood.

60

Odpovědět

Pořád nic? Tak já teda první :-)

To je chyba v popisku nebo jsem celou dobu poslouchal ženskou, co zněla jako chlap. Nebo to British napsala a nějaký youtuber to jen recitoval?

Jinak samozřejmě super video. Klidně víc takových :)

41

Odpovědět

V tomhle případě to vůbec nevadí... ať to namluvil kdokoli, tak to udělal profesionálně, né jak ten klučina co komentoval překreslený posatvy...

120

Odpovědět

Podle Wiki je British Pathé název producentské společnosti, kterou založil Charles Pathé, tak možná proto. ;-)

40

Odpovědět

+SleevaAha, tak to jo. Z toho popisku jsem měl dojem, že jde o osobu. Díky za info. :-)

30