Mickey RourkeBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:3 288

Dnes nás čeká poslední příspěvek v pravidelné rubrice Biografie hvězd, a tak se podíváme na jeden inspirativní lidský osud (jak by s notnou dávkou patosu řekli Američané). Mladého Mickeyho si pamatují jen starší generace, ale nutno říci, že ve své době vyvolal notnou senzaci. Po 80. letech se po něm ale zdánlivě slehla zem a v bulváru se jen občas objevily zprávy o jeho nejnovějších eskapádách. O to větší efekt měl na diváky nejprve film Sin City - město hříchu a následně Wrestler, kde si životem notně opotřebovaný Mickey Rourke zahrál postavu obdobně zlomeného wrestlera Randyho. Úspěch byl ohromující a Mickeyho kariéra nabrala nový směr.

Moc děkuji všem, kteří rubriku sledovali pravidelně a přeji příjemné sledování.

 

Přepis titulků

V 80. letech byl Mickey Rourke mladíkem překypujícím sebevědomím známým z riskantních snímků jako 9 a 1/2 týdne a Smyslná orchidej. Byl považovaný za jednu z vycházejících hvězd Hollywoodu, o 15 let později po něm ale neštěkl pes a teď je zpátky mezi předními hollywoodskými hvězdami. Jak se mu to povedlo? Mickey Rourke vyrostl v drsné části Miami s násilnickým nevlastním otcem. Vztekem vřící dítě pochopitelně nemohlo údery vracet a vynahrazovalo si to na boxovacím pytli v nedaleké posilovně.

Šlo mu to natolik, že se rozhodl pro profesionální dráhu a začal trénovat ve známé tělocvičně 5th Street Gym, kde začínal i Muhammad Ali. Po prodělání několika otřesů mozku se na radu lékařů z ringu stáhl a zaměřil se na herectví. Přestěhoval se do New Yorku, kde studoval herectví a hrál divadlo mimo Broadway. Na plátně se poprvé objevil ve snímku Stevena Spielberga 1941 a pozornost diváků i Hollywoodských studií si získal výkonem v roli žháře ve snímku Žár těla.

Během 80. let ho diváci mohli vidět jako nenapravitelného sukničkáře v Bistru, a jako charismatického vůdce motorkářského gangu ve filmu Dravé ryby Francise Forda Coppoly. Podal tak skvělý výkon, že se jeho filmoví kolegové formátu Seana Penna a Nicolase Cage chodili dívat na natáčení jeho scén. V době, kdy byl do kin uveden erotický thriller 9 a 1/2 týdne se zdálo, že Mickeyho Rourkea znají všichni.

Poté, co se stal sex-symbolem mu začala vadit pozornost věnovaná jeho vzhledu. Ačkoliv se hodně vzruchu kolem filmu soustředilo na postelové scény, pro Mickeyho byl snímek spíš o posedlosti. Co dělá film 9 a 1/2 týdne zajímavým není ani tak sex, ale, jak už jsem řekl, je to spíš posedlost a psychická... trýzeň. Je to o psychické stránce a vůbec to nesouvisí se sexem. Jenže s tím, jak jeho kariéra začala nabírat směr, si Mickey získal problematickou pověst jako někdo, s kým není radno pracovat.

Hádal se s producenty, chodil pozdě na natáčení. a ani se nenamáhal naučit svoje repliky. Hraní pro něj bylo tak přirozené, že ho nebral vážně, ani ho nerespektoval. Po natočení 9 a 1/2 týdne jsem získal určitou image. Byl jsem strašně... - Sexy? - Strašně naivní, myslel jsem si, že bude stačit můj talent.

Neuvědomoval jsem si, že se musím účastnit i s tím související politiky a nedocházelo mi, že se musím snažit natáčet komerční filmy. Takže co jsem opravdu udělal bylo, že jsem byl naštvaný, že to není jen o schopnostech a pak jsem se pár let snažil o destrukci sebe sama a jen se potloukal kolem na motorce. Když roku 1987 Mickey dostal příležitost zahrát si ve filmu Angel Heart s Robert De Nirem, Mickey se s odhodláním pustil do příprav jako bojovník nastupující do ringu k největšímu zápasu svého života.

Ve své roli soukromého detektiva byl Mickey magnetický a ačkoliv ze sebe při výzvě hraní s De Nirem vydal to nejlepší, bez další výzvy se vrátil ke svým výstřelkům. Byl jsem před devíti lety tak trochu šílený, byl jsem trochu mimo sebe, jestli mi rozumíte. Ne.

Chtěl jsem dělat něco víc, chtěl jsem dělat něco bizarnějšího, chtěl jsem, aby to bylo trochu.... zvláštního bylo to na mě moc přímočaré. Myslel jsem si to, ale ten film jsem neviděl. Minulý týden jsem se na něj poprvé po osmi letech díval a uvědomil jsem si, že jsem se mýlil a oni měli pravdu a já jsem řekl dost hloupých věcí, které jsem si měl odpustit. Režisér 9 a 1/2 týdne Adrian Lyne věří, že kdyby Mickey po natočení Angel Heart zemřel, vzpomínalo by se na něj jako na Jamese Deana nebo Marlona Branda.

Pro Mickeyho bylo nejlepší součástí herectví soupeření a jeho soutěživá povaha a věčné výbuchy začaly poznamenávat jeho kariéru. Režiséři s ním nechtěli pracovat a pro studia začal představovat moc velké riziko. Mickeyho kariéra i osobní život začali upadat. Jeho manželství s kolegyní z filmu Smyslná orchidej, Carré Otis, šlo vždycky nahoru dolu, díky Carréině závislosti na heroinu.

Mickey si užíval luxusu, veškeré peníze vyhazoval za udržení svého životního stylu a směšné nohsledy. Brzy byl na mizině, aniž by se mu rýsovaly nějaké pracovní nabídky. Se vztahem i kariérou v troskách Mickey cítil, že je na cestě ke zkáze a že se musí vrátit k boxu. Musel jsem se vrátit k tělesné námaze, aby mi zase začala pracovat hlava.

Uvědomil jsem si, že to je ten důvod, proč jsem se po 15 letech vrátil k boxu. Ať už se Mickey nevědomě rozhodl zničit vzhled, díky kterému se proslavil nebo ze sebe jen potřeboval všechno dostat, během následujících 5 let vyhrál osm šampionátů a byl tři zápasy od toho dalšího, když neprošel neurologickým testem. Mickey nechtěl riskovat permanentní poškození mozku a přestal. Znovu se ocitl na dně. Po zaplacení výloh na nápravu škod, které na jeho vzhledu popisovaném jako "částečně znetvořený" zanechala léta boxování, byl jeho dům zabaven a musel odprodat i svou milovanou sbírku motorek.

Zoufalý Mickey dostával od kamaráda 200 dolarů týdně, aby měl vůbec na jídlo. Mickey byl na dně, nemohl sehnat ani práci na stavbě na periferii města, kde ho nikdo neznal. V tu dobu už scénu opanovala mladší generace filmařů, do níž patřili třeba Sean Penn, Robert Rodriguez a Steve Buscemi, kteří byli ochotni dát Mickeymu další šanci.

Pořád mu zbývalo dost kamarádů a obdivovatelů. Jeden z nich, Francis Ford Coppola, ho obsadil do snímku Vyvolávač deště, 15 minut si na plátně pobyl v Buscemiho Věznici a krátce byť působivě se mihl i v Přísaze. Mickey přiznal, že bojové scény, které hrál, byly ničím ve srovnání se strachem, který prožíval před skutečným zápasem. Pro mě je teď natáčení bojových scén ve filmu... je to pro mě jako procházka v parku.

Je to zábava. Protože jsem zažil spoustu nocí... v Evropě nebo na Středozápadě, kdy jsem seděl v šatně před opravdovým zápasem... otevřou se dveře a vy slyšíte řev davu při zápase, který zrovna probíhá a najednou se vám udělá zle od žaludku, protože víte, že jste na řadě příště nebo za dva zápasy... Není nic děsivějšího než být v té šatně. A já jsem vděčný, že jsem odtamtud pryč, takže tohle....

tohle je zábava. Následovala menší role v Muži v ohni a v době, kdy ho Robert Rodriguez obsadil do Sin City - město hříchu, byl už Mickey zpátky na cestě k vrcholu. Na Mickeyho další spolupráce s Rodriguezem silně zapůsobila. To, jak mi jako herci vyšel vstříc a jaké mi dával instrukce... říkal jsem si: "Páni, nejenže vážně umí točit filmy, ale taky přesně ví, co říct hercům." A taky to, jak píše. Dost často dostanete materiál a pak občas na natáčení přijde scenárista, vrátí se za dva týdny a ten přepis je stejně špatný nebo horší než původní verze.

Robert tohle bere útokem. Vyhradí si na to třeba pauzu na oběd, asi 45 minut a napíše úžasný čtyřstránkový dialog. Je to opravdu formát, takže jsem nepotřeboval znát žádné podrobnosti a těšil jsem se na práci s ním. A v roce 2008 přišel Wrestler. Režisér Darren Aronofsky Mickeyho obsazením do titulní role riskoval všechno. Měl s financováním projektu problémy, studia totiž nevěřila, že by Mickey byl pro roli tím pravým a Aronofsky byl dokonce chvíli tlačen k tomu, aby roli svěřil Nicolasi Cageovi.

Nevzdal to ale, a našel způsob, jak film natočit s menším rozpočtem a Mickeym v hlavní roli. S Mickeym si promluvil a trval na tom, že pokud se do toho pustí, Mickey se sebere a bude sekat dobrotu. Mickey souhlasil. Byl jsem venku ze hry tolik let, že je to něco, co vážně...

Strašně si vážím druhé šance znovu pracovat, o které to celé bylo a toho, že mi lidé zase začínají důvěřovat po tom všem, co jsem za 15 let všechno udělal a po všech těch průšvizích. Myslím, že asi tak po 10 letech jsem přestal věřit, že by se to stalo, ale stejně jsem se pořád snažil změnit, tvrdě pracovat a nesklouznout zase zpátky. Takže si toho strašně vážím, protože jde o profesi, kde když tvrdě pracujete a uplyne spousta let...

tak můžete dostat druhou šanci. Aronofsky později přiznal, že byl tak odhodlaný Mickeyho obsadit, protože ten věděl, jaké to je, spadnout až z vrcholu. Přesně jako jeho postava, stárnoucí wrestler Randy „The Ram“ Robinson. Odhodlaný Mickey pro své umění opět trpěl. Bylo to fyzicky i emocionálně brutální natáčení. Vážně jsem se těšil na den, kdy to skončí, mnohem víc, než jsem se těšil na ten začátek.

A ačkoliv byl Mickey za roli vděčný, musel najít jiný způsob práce, než na jaký byl zvyklý. Co se mě týče, je to ten nejlepší film, jaký jsem kdy natočil, a taky ten nejtěžší. Je to nejvíc, co jsem kdy někomu věřil a respektoval ho natolik, abych se mu kompletně svěřil do rukou. Filmu předcházela dlouhá příprava. Několik měsíců nabírání svalů a pak asi čtyři měsíce, kdy jsem se učil wrestling, o kterém jsem předtím nic nevěděl a od boxu se strašně moc liší.

Vlastně jsem se nejdřív musel zbavit návyků z boxu, abych se hýbal jako wrestler a to bylo dost těžké. Mickey svým dojímajícím výkonem ohromil kritiky i diváky. Lidé nemohli uvěřit, že se dívají na onoho charismatického mladíka s nabubřelým egem z 80. let. Za roli získal Zlatý glóbus a cenu BAFTA, a jen těsně mu unikl Oscar, na kterého byl rovněž nominován.

Od té doby se objevil ve filmech Informátoři, Iron Man 2 a Expendables: Postradatelní. Mickey Rourke má za sebou pozoruhodnou kariéru plnou extrémů, vzletných výšin i propastných pádů. Nikdy se nevzdal a tak jsme viděli, jak si vydobyl cestu zpátky na vrchol a dokázal, že stále zůstává jednou z největších hvězd Hollywoodu. Představujeme vaše oblíbené filmy a herce, které milujete.

Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ve "Wrestlerovi" byl naprosto úžasnej, určitě si Oscara zasloužil.

190

Odpovědět

Ze zdejších biografií jsem kliknul právě až na tuhle. V případě tohoto tvůrce mě tak mrzí, že jsem to nedokoukal... na to provedení ala MTV se nedá bohužel koukat. Nezaměřuje se takto na hvězdy (v tomto případě spíš něco lepšího na Mickeyho) nějaký normálnější pořad? Ten "MTV style" je na blití.
Neznevažuji práci překladatele videa, za to velké dík... ale nevěřím, že by se o tomto výborném herci nenašlo něco v lepším podání.

Aha, koukám že i ostatní biografie jsou ve stejném podání... je to škoda. Jako by se člověk díval na tv prima a vip zprávy s Bočanovou.

Maestro: Ano, na to bych se rád podíval, i když zrovna Wrestler není pro mě Aronofského špička :)

198

Odpovědět

V Angel Heart byl prostě skvělej, z toho filmu opravdu mrazí. Samozřejmě že taky zásluhou Roberta de Nira a toho osamělého saxofonu.

191

Odpovědět

V Angel Heart byl super to asi musi uznat kazdy....ale aku ma natom zasluhu deniro ktory tam bol par minut ? :) ...ja len tak nech viem nieco dalsie o motivacii ;)

180

Odpovědět

Myslím, že by měl o něm vzniknout jednou film. A myslim, že by ho měl natočit právě Aronofsky.

183