Co kdyby Apollo na Měsíci havarovalo?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:13 542

Úspěch misí Apollo v 60. letech nebyl ani zdaleka zaručený. Jaké měla NASA plány pro případ neúspěchu, vysvětluje Paul Shillito z kanálu Curious Droid.

Přepis titulků

Kvůli oslavám prvního přistání člověka na Měsíci při misi Apolla 11 v roce 1969 dnes zapomínáme, jak málo chybělo, aby tato i ostatní mise Apolla skončily katastrofou. Apollo 11 dělilo jen několik vteřin od odvolání přistání kvůli minutí přistávací oblasti a docházejícímu palivu. Byl to jen jeden z několika problémů, které u misí Apolla mohly vést k selhání mise a ztrátě posádky, i když k tomu bylo ve skutečnosti blízko jen u Apolla 13.

Samozřejmě nepočítáme nehodu Apolla 1, kdy posádka zemřela při požáru při nácviku startu 27. ledna 1967. Apollo 12 bylo během startu dvakrát zasaženo bleskem, a přes vyřazení některých systémů hlavní navigační systém fungoval a mise pokračovala podle plánu. U Apolla 16 selhal záložní systém u motoru na velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce, což vedlo ke zkrácení mise o den.

V řídícím středisku se ale rozhodli, že se závada dá obejít, a misi znerušili. I Apollo 11 bylo jen zkušební let. Stavělo na poznatcích a úspěších předchozích misí a jednalo se o první pokus o přistání posádky na Měsíci, motivovaný jak splněním slibu prezidenta Kennedyho o člověku na Měsíci do konce desetiletí, tak zamezením tomu, aby se tam Sověti dostali jako první.

V případě neúspěchu byla v sázce americká národní prestiž. Apollo 11 mělo být prvním přistáním, NASA tudíž chtěla zajistit, aby mise probíhala co nejrutinněji. Proto byla pro přistání vybrána největší známá plochá část Měsíce, oficiálně nazvaná "Oblast 2", což byla 15 km dlouhá eliptická oblast v severní části Moře klidu. Počítač v přistávacím modulu měl řídit sestup z výšky 15 km až do 150 m nad povrchem, kde měl Neil Armstrong převzít řízení pro přistání.

Armstrong si však brzy všiml, že věci nejdou podle plánu, že už minuli plánované místo přistání a směřují do oblasti plné balvanů, dnes známé jako Západní kráter, o velikosti fotbalového hřiště. Převzal tedy řízení od počítače, přeletěl Západní kráter a další, menší kráter, a přistál na okraji "Oblasti 2", zhruba 6 km od plánovaného místa přistání a pronesl památná slova: Houstone, tady je základna Tranquility, Orel přistál!

Během poslední fáze sestupu řídící středisko odhadovalo, že jim v okamžiku přistání zbývalo palivo jen na 25 vteřin. To však bylo po skončení mise upřesněno na 45 vteřin. Pravidla NASA vyžadovala odvolání mise, kdyyby zbývalo palivo jen na 20 vteřin, protože hrozilo, že by jinak mohl selhat nouzový výstup na orbitu.

Pro odvolání mise bylo potřeba začít proceduru nouzového výstupu na orbitu, která oddělila výstupový modul od přistávacího. Ten pak letěl zpět k velitelskému modulu. Při zahájení nouzové procedury by trvalo dvě až čtyři vteřiny, než by zažehl výstupový motor. Celou tu dobu by letěli blízko sestupového modulu. Kdyby se od něj dostatečně nevzdálili, hrozila exploze jeho zbývajícího paliva při nárazu do měsíčního povrchu a trosky odhozené explozí mohly poškodit odlétající modul.

Dalším nebezpečím mise bylo, že nebylo jisté, zda bude návratový modul schopen odstartovat z povrchu, protože to až do Apolla 11 nebylo na Měsíci otestováno. V takovém případě by posádka uvízla na Měsíci. Neví se, zda posádka byla pro tento případ vybavena sebevražednými pilulkami. Protože nebyla žádná šance na záchranu, NASA neměla v pohotovosti žádnou záchrannou raketu.

30 let po prvním přistání byla v americkém Národním archivu objevena dosud utajovaná zpráva prozrazující plány NASA pro tento případ. V tomto nejhorším možném případě NASA plánovala utnout komunikaci s uvízlou posádkou, která by na Měsíci zemřela po vyčerpání kyslíku, nebo spáchala sebevraždu. Posádka o tomto plánu neměla tušení.

Dva dny před misí Apolla 11 byl autor projevů prezidenta Nixona pověřen sepsáním kondolenční řeči, kterou by prezident v případě takovéto tragédie pronesl. Na rozdíl od nehody Apolla 1 neexistovala metoda, jak by NASA mohla zblízka prozkoumat místo nehody a určit, co se v případě havárie přistávacího modulu stalo. Bylo zvažováno použití jedné ze čtyř zbývajících sond Ranger, které na sobě měly šest kamer.

Rangery nepořizovaly při obletu Měsíce video, ale vybraly oblast pro snímání a vysílaly zpět na Zemi snímky, zatímco se řítily k nárazu do měsíčního povrchu. Nakonec bylo rozhodnuto použít kameru Hasselblad ve velitelském modulu k pořízení snímků z výšky 15 km nad povrchem Měsíce. Snímky by měly rozlišení 30 cm, dost pro zjištění, co se stalo s modulem a jestli je posádka venku. Velitel pořizující snímky by však měl jen 10 vteřin na nalezení a vyfocení místa nehody při průletu oběžnou rychlostí ve výšce 15 kilometrů nad povrchem.

Při dalších misích Apolla naštěstí nedošlo k žádné tragédii a ani tento plán NASA, ani prezidentova řeč nemusely být použity. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To by tam musely vůbec přistát...:D

15

Odpovědět

Jenže se situace rapidně otočila západ a usa je jenom pohádka minulosti.Dnes je čína nejlepší z nejlepších.Kdyby ne převratu mohlo být vše byty kvalitní jídlo a špičková elektronika vše za pár kaček a celý kapitalistický západ by skapal hlady a závistí.

517

Odpovědět

názor primitivistickýho hovada

73

Odpovědět

Byli leda v ři ti,a ne na Měsíci, hollywoodské sračky natáčet jim jde.Ještě dnes by si to nedovolili a to je technika někde jinde.Jeden příklad,jejich skafandry byly gumotextilní,žádná ochrana před zářením,odstartovat z Měsíce a spojit se s kroužícím Apollem je utopie i dnes... Podvádění jim vždy šlo, věří tomu jen naivní tupci

221

Odpovědět

Ach synku synku...mě bylo tou dobou 10 let a zažil jsem to naplno. Já amíky bytostně nemusím, ale takový skandál, jako v Hollywoodu natočit reálné přistání na Měsíci....To by asi neprošlo. Nehledě k tomu, že s postupem digitalizace kamer a vývoji optiky, kdy z oběžné dráhy si spočítáš kolik severokorejců hraje na základně fotbal, se v mediích objevily i snímky ponechaných přistávacích modulů a lunárních vozidel pozdějších misí. A nebyly to snímky amerických družic, takže tím spíš nejde o konspiraci. Připomíná mi to silně teorie o pádu dvojčat v NY Citty jež si je snad amíci shodili sami, aby měli důvod zasáhnout v Afghánistánu..Tomu bych i věřil, ale ten měsíc....Měl by jsi také volit slova o naivních tupcích. Pokud někdo něco sám nezažil a zná vše jen z vyprávění jiných, logicky tomu věří a není tupec, ale je jen člověk, co tomu uvěří, nebo ne. Soudím, že jsi mladý člověk, jež nebyl u toho, jako mí vrstevníci, takže to vše znáš jen z médií a od ostatních lidí. A taky je rozdíl v tom, čemu člověk věřit chce, i když je to lež, nebo nevěřit věci co je pravdou....

101

Odpovědět

to se naštěští při natáčení v hollywoodu stát nemohlo,krom toho ten start modulu vypadá fakt vtipně,je přesně na úrovni tehdejších trikových možností...

215

Odpovědět

Na to je jednoduchá odpověď - všichni by tam zůstali a umřeli, měli by fantasticky mumifikovaná těla po tisíciletí, nebo než by je někdo našel, pohřbil, případně přivezl zpět na Zemi. A nic by se nestalo - tři lidi proti několika miliardám, to se jich více zabije za hodinu na silnicích...

31

Odpovědět

to se naštěští stát nemohlo,bo let natáčely v hollywoodu....

638

Odpovědět

Bo, jste magor z Moskvy?

224

Odpovědět

Mozek jste ztratil kde? A jaké máte důkazy, že to byl podvod. A prosím blbosti jako “vlající” vlajka, nezmiňujte

163

Odpovědět

+Tadeᚎádný důkaz sice nemám, neb jsem na Měsíci nikdy nebyl a podle všeho se tam dostanu maximálně ve snu. Ale už jen to, že na barevných snímcích jsou nohy přistávacího modulu čisté jako slovo Boží, přitom by měly být pokryté vrstvou prachu. Tu vlajku neberu, to je reálný jev jak ve vakuu, které tam ale stejně není (je tam velmi řídká atmosféra), tak v řiďounkém vzduchu. Ale všimni si jedné věci - kosmonauti mají v rukou tepelně neizolované kamery na klasický barevný film, který ovšem nevydrží tak nízké teploty a navíc mechanismus přístroje se při rozdílném ohřevu prakticky o 200°C totálně znefunkční. A navíc jak nízká, tak vysoká teplota film zničí. Také by mě zajímalo, jak odstínili ve vesmíru a nechráněných planetách magnetickým polem všudypřítomnou radiaci, která by se na exponovaných filmech projevila. A že něco nějaká sonda před nějakým měsícem vyfotila a našla místa přistání se stopami atd. - to může být, ale nemusí, také podvrh.
Rusové moc dobře věděli, jestli na Měsící Amík byl nebo ne - tedy myslí se první přistání Apolla 11. Pokud tam byl i nebyl mělo pro Rusy stejný význam - jelikož se jim nepovedlo zprovoznit raketu, která by tam dokázala dopravit modul s lidmi a Koroljov jim umřel příliš brzy (1966), měli zdůvodnění pro nepokračování letu na Měsíc s lidskou posádkou, že první nebyli a tedy je zbytečné být druzí. Pokud by nějak znevěrohodnili přistání na Měsíci, nutilo by je to poslal tam svou loď, na kterou ale neměli prostředky a hlavně schopné lidi. Vodka je svinstvo...
Ohledně Apolla 11 je příliš kontroverze, aby se mu dalo stoprocentně věřit.

216

Odpovědět

+Jirka_1https://space.stackexchange.com/questions/17301/how-was-it-possible-for-the-apollo-11-to-film-and-take-pictures-with-such-radiat

Stručně: speciální filmy, speciální kamery, relativně nízká úroveň radiace (cvičené oko přesto na snímcích pozná stopy po radiaci).

Kdyby Rusové odhalili podvod Američanů, tak by se ozvali jako první. Posádky Apolla umístili na povrchu mj. laserové odražeče a další zařízení, která dokazují jejich přítomnost na Měsíci. Samotný let i přistání byl ruskou stranou pečlivě monitorován.

111

Odpovědět

Info super, ale ten borec mě svym projevem nehorázně vytáčel :D

415

Odpovědět

Tie veci celkom zaujímavé, ale ten chlap je nudný teploš.

413

Odpovědět

No jo první co mne napadlo, odříznout komunikaci. Ale asi by bylo lepší komunikaci utajit, omezit počet lidí kteří budou v místnosti a využít čas který astronautům zbývá k maximálnímu sběru poznatků.

83

Odpovědět

Co je to za článek, který má jen 2 věty a navíc 1 anglické video?? Prý web videa česky, děkuji... :-(

113

Odpovědět

videacesky... video tam máš, s českými titulky, tak nevím co tu mrchtáš ;)

42

Odpovědět

Apollo na Měsíci hlavně nikdy nebylo. To už ví i malé dítě, že je to fake.

654

Odpovědět

I malé dítě ví, že tam byli.Moc se díváte na konspirační teorie a motá vám to hlavu. ;)

297

Odpovědět

+František Smékala vy zrejme netusite co je trolling

46

Odpovědět

Původně tam Amíci zapíchli svojí vlajku, ale dnes se můžeme jen hádat o tom, jestli to náhodou není francouzská kapitulační vlajka...

106

Odpovědět

oblbovat prosté lidi mohou, ale techniky ne - pod přistávacím modulem by musel být kráter od reaktivních plynů a ten tam není

515

Odpovědět

+TondaMnohokrát vyvrácený omyl. V okamžiku přistání byl motor silně přiškrcen, tlak plynů byl minimální. Navíc se plyn ve vakuu rychle rozšířil do stran. Navíc je regolitový podklad velmi kompaktní a brání vzniku kráteru.

30

Odpovědět

....tak by to Soveti ve vesmirnych zavodech vyhrali na plne care... Takhle maji jen 9 z 10ti prvenstvi...

819

Odpovědět

Ale zase mají to nejvíc technicky náročné.

53

Odpovědět

+Spirit96Nemyslim si, ze to maji narocnejsi s clovekem. Spise naopak. Clovek pri navratu muze hodne ovladat. A na Mesici stale pristali prvni Soveti - jen bez posadky. Zatimco Amici si stale mysleli ze se propadnou do vrstvy prachu...

514

Odpovědět

+MikeAno lunochod byl na měsíci první, jenomže ten se nemusel vracet. Nemusel sebou táhnou X dalších věcí, jako podporu života a motor s palivem, aby se dostal zpátky na zem. Když se jim rozsypal, tak ukončily spojení a jelo se dál. Kdyby se ti rozsypal lunární modul a nebo nedošlo ke spojení na oběžné dráze, tak máš rázem 2 mrtvý lidi a veřejnost tě sežere.

175

Odpovědět

+MikeNa rozdíl od křemíkových čipů, rozmazlení humanoidi potřebují trochu víc teplíčka, pár metrů krychlových vzduchem natlakované prázdnoty, aby se mohli trochu protáhnout, občas i něco na zoubek, aby nastartovali své ne až tak efektivní metabolické procesy generující přebytečný odpadní materiál. V dnešní době pak mají nahoře další desítky pičovin vynalezených jen pro to, aby se kosmo/astro/taiko nauti měli trošku pohodlně. Sorry. ale navzdory faktu, že člověk může něco zachránit, tak v jeho přitomnosti stále vidím podstatně, ale opravdu podstatně větší technickou výzvu.

154

Odpovědět

To je pravda. Nelze překonat prvního vesmírného turistu Jurije Gagarina a první vesmírnou turistku, Valentinu Těreškovovou. Američané jsou stále padesát let pozadu a stále tam posílají pouze výzkumníky. V Americe nedokázal dotáhnout do konce ani Elon Musk. Sovětský Svaz musel být tehdy velmi bohatá a prosperující země, když si mohl dovolit takto plýtvat cennými zdroji. :-D

611

Odpovědět

+-HoNY-To byl právě ten drobný detail. Amerika: kosmické lety, plné obchody. Sovětský svaz: Kosmické lety, prázdné obchody.

92

Odpovědět

+VáclavMožná proto, že USA plenilo díky embargu východní blok? Už jen třeba to, kolik českých produktů se vyváželo v poměru na valuty, abychom si mohli dovolit ve slavníém Tuzexu jeden západní počítač.
Ale jo, vinit Rusa je ejdnoduchý.Ale že jsme prodávali za dvacetinu výrobní ceny abychom si mohli dovolit sem dovést něco ze Západu? Pak se endivte, že to v obchodech nebylo.
Ale byly jiné věci. Třeba byty. Spotřební zboží třeba tolik enbylo, ale zajištění bylo. A to si v obchodě nekoupíš. Navíc když nemáš za co, jako tehdy v USA.

412

Odpovědět

+-HoNY-Sovětský svaz byl a bude vždy bohatá země,jenže díky přírodním zdrojům,
ne proto,že by snad soudruzi na tom měli jakýkoliv svůj podnikatelský
podíl,stále krásná a bohatá země avšak plná chudých lidí,to bohatství
patří Vladimírovi a jeho suitě oligarchů,jeď se soudruhu podívat do
kterékoliv vesnice na západě a pak do výše jmenované země,kde zítra
je již předevčírem,nemluvme snad ani o tom,že jedni válku dvakrát
prohráli a ti druzí byli vítězové.Nekonečně dlouho o tom můžem hovořit,
možná by stačilo sledovat skupiny důchodců jak prochází po Karlově
mostě,ti upracovaní ruští důchodci jichž je mi upřímně líto,jsou rádi
že nějaké rublíky vůbec dostanou na to,aby si něco strčili do pusy a vytřeli
zadek.jo,jo někde jste soudruzi udělali chybu a nebudou to jen ty umělohmotné
lžičky....

51