Diktátor FrancieDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:5 264
Philippe Pétain byl zvolen de facto diktátorem Francie. Britové zkouší nový radar, který se snad vleze na nová letadla, a Čína přišla o hlavní zásobovací trasu z Indočíny. 

Přepis titulků

Aluminum? Cože? Aluminium. Uvidíme. 13. července 1940. Bitva o Francii skončila před pár týdny a nyní začíná bitva o Británii. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka.

Minulý týden Italové zahájili kampaň v Súdánu, Rumunsko dostalo novou proněmeckou vládu, a velkou novinou byl útok Britů na francouzské loďstvo v Mers-el-Kébiru. Cílem útoku bylo zabránit lodím padnout do německých rukou. Británie se obávala, že Německo brzy zaútočí, a tato obava se ještě prohloubila, když Německo obsadilo Normanské ostrovy. Britové oficiálně uznávají 10.

červenec roku 1940 jako začátek bitvy o Británii, i když se o přesné datum vedou diskuze, a menší útoky probíhaly už týdny. Ať už si vyberete jakékoliv datum, 10. července zaútočí 120 německých stíhačů a bombardérů na konvoj v průlivu a dalších 70 na loděnice v jižním Walesu. 10. a 12. července je bombardován Cardiff a 12. července Luftwaffe zaútočí i na Skotsko a Severní Irsko. Toho dne začíná Kanalkampf – bitva o průliv. To je série leteckých úderů proti britským jižním městům – Doveru, Plymouthu, Portsmouthu a příležitostně i proti lodním konvojům.

Toho dne Hitler vysvětlí své uvažování. Vzdušná nadvláda nad oblastí a trasami plánované invaze je nezbytná pro vyrovnání slabosti Kriegsmarine, německého námořnictva, ve srovnání s Královským námořnictvem. Britský premiér Winston Churchill řekl 8. června, že "pokud bude Hitler odražen, nebo k invazi vůbec nedojde, obrátí se na východ, a my jej nebudeme mít jak zastavit.

Avšak je tady jedna věc, která jej zastaví a zlomí, a tou je extrémně devastující, vyhlazovací útok těžkých bombardérů vedený z Británie proti nacistické domovině." To může být pravda, ale v blízké budoucnosti bude Británie v defenzívě. Podle vrchního velení je potřeba alespoň 1 000 stíhačů pro zajištění základní bezpečnosti, což nemají, takže spustí veřejnou kampaň. Ministerstvo letecké produkce vyhlásí: "Proměníme vaše hrnce a pánve na Spitfiry a Hurricany, Blenheimy a Wellingtony.

Každý, kdo má hrnce a pánve, konvice, vysavače, věšáky na klobouky, věšáky na kabáty, botníky, koupelnové baterie nebo domovní výzdobu, cigaretové krabičky, nebo cokoliv jiného vyrobeného částečně nebo jen z hliníku, by to měl ihned odevzdat." A nepište prosím nic o hláskování aluminia, vím, že se o tom vedou spory. Humphrey Day, který v roce 1812 poprvé identifikoval kov v kamenci, jej nazval alumiumem a poté v roce 1812 aluminumem.

Brzy se začalo používat také aluminium, protože mělo stejnou formu jako jiné -ium prvky, například radium nebo sodium. I když od roku 1825 bylo ve Websterově slovníku zapsáno aluminum. IUPAC – Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii – která nastavila světové standardy pro chemické názvy a jednotky, říká, že obě varianty jsou správně.

Vím, že někteří z vás ten komentář stejně napíší, ale my ostatní je budeme ignorovat, ano? Nikdo neodepíše. Nikdo neodepíše. Každopádně, abyste se ubránili Luftwaffe, bylo by dobré vědět, kde jsou její letadla. Británie tento měsíc testuje AI Mark IV radar. Je to první radarový systém vzduch-vzduch. Na radaru vzduch-vzduch – zkráceně AI – začaly práce v roce 1936, kdy se vědci RAF přesunuli do Bawdsey Manor v Suffolku a snažili se vyřešit, jak dostat radar na letadla.

Aby totiž dostali varování včas, měli radarové stanice na britském pobřeží, ale ty mohly vidět jen letadla přímo před nimi, třeba nad kanálem. Hugh Dowding, náčelník stíhacího velitelství RAF, vytvořil Dowdingův systém, který propojil místní pozorovatelny a radarová střediska telefonními dráty. Na základně RAF v Bentley Priory lidé zanášeli hlášení na velkou mapu a ověřovali několik hlášení jednoho cíle.

Telefonní operátoři poté poslali informace skupinovému velitelství, které je poslalo místnímu velitelství stíhačů, kteří vzlétli a s útočníky se vypořádali. Vše záviselo na rychlém získání a roztřídění informací. Nebylo to úplně dokonalé, samozřejmě mezi středisky docházelo ke zpoždění a občasnému špatného vyhodnocení, ale většinou dokázali určit cíl s přesností na osm kilometrů.

Odtamtud už mohli piloti většinou nepřítele spatřit. Nefungovalo to ale v noci, takže jakmile nepřítel přeletěl pobřeží a nemohl být zaměřen radarem, a pokud nebyla jasná noc a stíhač neměl štěstí, nepřítel nemohl být zaměřen ani vizuálně. Ale pokud byste měli radar na letadle, mohl by zaplnit mezeru mezi osmikilometrovou odchylkou a pár set metrů širokým zorným polem.

Tehdy ale byly antény pro letadla příliš velké a přijímače byly velké a křehké. První systém testovaný v roce 1937 mohl zachytit letadlo vzdálené 1,6 km, ale to nestačilo. Avšak systém fungoval lépe nad vodou a zachytával objekty jako mola a jeřáby, dokázal také zachytit po moři plující lodě až na pět kilometrů, takže se výzkum rozdělil mezi radary AI a AS – vzduch-země. Radar Mark I AS byl nasazen na začátku tohoto roku.

Ale zpět k výzkumu radarů AI, který byl posílen minulý rok. Největším problémem bylo, že signál vysílače se rychle nepřerušil, takže přijímač byl pořád obsazený, a jakmile signál utichal, nebylo kvůli rušení možné zachytit letadla poblíž. EMI, ano, nahrávací společnost EMI, vyřešila problém novým vysílačem, oscilátor, který kmital podle určeného časovače. Časovač ztlumil přijímač a bingo. Obsazení je pryč, minimální rozsah je 130 metrů, a vzdušný radar Mark IV je ve výrobě a brzy bude na nových letadlech Bristol Beaufighter.

A tím pro dnešek končím lekci technologie. Říkal jsem to proto, abyste věděli, že Británie nemá efektivní protivzdušnou noční obranu. Británie však má extrémně velké a efektivní námořnictvo. A britské a australské lodě zaútočily 9. července na Italy v bitvě o Calabrii. Té se účastnilo celkem přes 50 lodí a skončila nerozhodně, i když italská bitevní loď Giulio Cesare byla silně poškozena Warspitem, který se trefil na jednu z nejdelších vzdáleností v historii, na 24 kilometrů, a ukryje se v přístavu v Messině.

Italský konvoj mířící do Benghází, což byl hlavní důvod tohoto útoku, doplul v pořádku. A další středomořská zpráva: 7. července francouzský admirál Godefroy souhlasí s neutralizováním lodí v Alexandrii, kde je bitevní loď, tři těžké křižníky, jeden lehký křižník, tři torpédoborce a jedna ponorka, ale v Casablance a Daraku je námořnictvo věrné vichistické Francii, takže britské torpédové lodě a letadla vyřadí bitevní lodě Richelieu a Jean Bart.

A když mluvím o Vichy, mám tady další zprávu. 9. července se tam – v dočasném hlavním městě Francie – sejde vláda. Pierre Laval a Raphael Alibert naléhají na senát a poslaneckou sněmovnu, aby schválili Alibertův návrh Revolution Nationale, který měl tři ústavní cíle: 1.

velmi oblíbený současný premiér a maršál Philippe Pétain se stane hlavou státu a převezme funkce francouzského státu. 2. Hlava státu, tedy Pétain, získá úplnou zákonodárnou a legislativní moc. 3. Senát i poslanecká sněmovna budou rozpuštěny a sejdou se jen na příkaz hlavy státu. Pétain má rovněž mít právo jmenovat svého nástupce. 10. července senátoři a poslanci hlasují v poměru 569:80 pro návrh a Pétain jej podepíše. Z toho, co jsem pochopil, si většina hlasujících nemyslí, že se z Francie vytratí demokracie, jen že budou mít novou ústavu.

Laval však minulý týden prohlásil, že válku prohrála demokracie a nyní bylo zapotřebí autoritářského režimu. Ti, kdo hlasovali proti, jsou známi jako vichistická osmdesátka. 27 zástupců lidu je nepřítomno, protože v červnu na lodi Massilia odpluli do Alžírska. Ti jsou známi jako massilští nepřítomní. Válkou zuboženou Francií zmítá krize, včetně té migrační, avšak i Čína se topí ve válečné krizi.

12. července Británie oficiálně souhlasí s uzavřením barmské cesty. Cesta z francouzské Indočíny byla uzavřena od 19. června, takže obě hlavní pozemní zásobovací cesty k čínským nacionalistům jsou nyní uzavřeny. Sovětský svaz si pohrává s myšlenkou paktu o neútočení s Japonskem a nacionalistický vůdce Čankajšek se obává, že SSSR může zajít ještě dál a připojit se k Ose. Není ani vyloučené, že Japonsko obsadí Indočínu.

Na setkáních mezi 1. a 7. červencem se potkají čínští nacionalističtí vůdci. Snaží se vyřešit vrtkavou alianci s čínskými komunisty. 2. července padl návrh na reorganizaci komunistických sil a jejich umístění na vládní výplatní pásku, pokud se podvolí vládním inspekcím a zamíří do provincií Chu-pej a Šan-si, na které se Japonci aktuálně zaměřují nejvíce. Komunisté tento návrh odmítnou, ale potvrdí spojenou frontu v manifestu slovy: "Čína nyní čelí bezprecedentní hrozbě kapitulace a bezprecedentním potížím v obraně.

Hrozba občanské války musí být vymýcena, spojená protijaponská fronta musí být jednotná." A tady tento týden skončím, týden akce nad britskou zemí, akcí na moři ve Středomoří a Pétainem s plnou mocí nad vichistickou Francií. Přes 40 zemí včetně USA, Číny nebo Kanady uzná vichistickou vládu jako legitimní francouzskou vládu. Co se týče dvou mužů, kteří za hlasování lobovali a prosadili jej, tak Pierre Laval se stane viceprezidentem a Raphael Alibert kancléřem a ministrem spravedlnosti v nové vládě.

Francouzské národní motto Liberte, Egalite, Fraternite, tedy svoboda, rovnost a bratrství, se změnila na Travail, Familie, Patrie, tedy práce, rodina a domovina. Někteří lidé upozorňují na to, že je to i zkratka pro Travaux forces a perpetuite – doživotní nucené práce. To je pro dnešek vše, dámy a pánové, ale protože se Pétain zrovna dostal k moci, tak pokud chce vidět video o vzestupu k moci někoho jiného, podívejte se na tento díl Mezi dvěma válkami o Josefu Stalinovi.

Patr(e)onem týdne je Chris Fehling. Protože jsou naše videa často demonetizována, finanční podpora jako od Chrise je pro nás životně důležitá, takže buďte jako on a podpořte nás na timeghost.tv nebo patreon.com. Odebírejte, klikněte na zvoneček a uvidíme se za týden.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

8:38 -designate his successor = určit svého nástupce (ne zástupce)
Jinak díky tyhle videa mám moc rád a aspoň mi doplní co neznám když sleduji originál

60

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

20