Druhá světová válka začínáDruhá světová válka
53
Minulý týden Německo napadlo Polsko a nyní se do války připojí Francie, Británie a další země. Druhá světová válka začala!
Přepis titulků
8. září 1939. Minulý týden Německo napadlo Polsko a začala polsko-německá válka. A tento týden se jen během pár dní promění ve druhou světovou válku. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell a toto je druhá světová válka. K invazi došlo poslední den minulého týdne 1. září. Ten samý den sovětské a mongolské jednotky porazily Japonce na východě u Chalchyn gol, takže zatímco jedna místní válka začala, druhá skončila.
Ta evropská zuřila v plné síle už od počátku. Byl to blitzkrieg – blesková válka. Cílem blitzkriegu bylo rozhodně porazit nepřítele jedinou silnou ofenzívou. Toho mělo být dosaženo rychlostí, palebnou silou a mobilitou. Kniha Heinza Guderiana Achtung, Panzer popsala tuto strategii, která se snaží vyhnout drahé a nerozhodné zákopové válce z let 1914 až 1918. V první světové válce byli Němci průkopníky bleskových jednotek, což byla hodně podobná myšlenka, ale zahrnovala jen specializovanou pěchotu, protože Německo mělo jen pár tanků a obecně nemělo moc motorových vozidel, neboť nemělo gumu ani žádnou kombinovanou doktrínu.
Představa tehdy a teď byla vyhnout se centrům odporu, neztratit tak rychlost a soustředit se na nepřátelský týl a narušit zásobování a komunikaci. Poté mohou méně mobilní jednotky vyčistit izolované kapsy odporu. Blitzkrieg vyžadoval novou technologii, ale rovněž flexibilní velitele s taktickými dovednostmi, kteří využili nabízených příležitostí, aby udrželi rychlost útoku.
2. září je skupina armád Jih Gerharda von Rundsteta za řekou Warta po výhře několika rychlých, ale drahých bitev blízko hranic. Krakov je sám o sobě blízko hranic. Luftwaffe v týlu šíří chaos a teror. Protože byly polské jednotky nasazeny příliš vpředu, jak jsme viděli minulý týden, německý postup v jejich týlu brání přísunu posil a znemožňuje komunikaci. Británie posílá Německu ultimátum, vyprší v 11. hodin ráno 3. září, a když se tak stane, Británie je ve válce s Německem.
Austrálie a Nový Zéland také ihned vyhlašují válku. Francie vyhlásí válku Německu před tím, než její ultimátum vůbec vyprší. Jižní Afrika vyhlásí válku 5. září, takže jsme ve světové válce, které se zatím účastní státy tří kontinentů. 3. září britský premiér Neville Chamberlain zformuje válečný kabinet. Winston Churchill je prvním lordem admirality a Anthony Eden ministrem dominií. Tito dva byli největšími oponenty politiky nevměšování se britské vlády, která poslední roky nabízela Hitlerovi teritoriální ústupky výměnou za mír.
Churchill začátkem roku o této politice řekl: "Utrpěli jsme úplnou a nepředstavitelnou porážku. Československo bude pohlceno nacistickým režimem. Jsme svědky katastrofy největší úrovně. Byli jsme poraženi bez války. Toto je hrozivý milník naší historie." Neville Chamberlain ve stejný čas řekl: "Mí drazí přátelé, je to podruhé v historii, co se z Německa do Downing Street vrátil ctnostný mír.
Věřím, že v této době zavládne mír." Churchill měl pravdu a mír je dávno pryč. 3. září se jednotky Wilhelma Lista řítí na Varšavu a polská armáda u Lodžu se stahuje. Světová válka na moři začala, když byla SS Athenia torpédována u severozápadního pobřeží Irska německou ponorkou U-30, které velel Julius Lemp.
Zemřelo 112 lidí včetně 28 Američanů. Lemp a jeho posádka si spletli Athenii s ozbrojenou obchodní lodí, ale vyplula před britskou deklarací války s 1 100 pasažéry. Čekali byste americké pozdvižení, ale americký prezident Franklin Roosevelt v rádiovém vysílání americké veřejnosti řekl: Ať žádný muž nebo žena neuváženě nebo lživě nemluví o Americe posílající své armády na evropská bojiště. V tuto chvíli je připravováno prohlášení o americké neutralitě.
Neutralita byla vyhlášena 5. září. Tento týden bylo na moři 29 z 58 německých ponorek. Německý komodor Karl Dönitz chtěl flotilu 300 ponorek, než začne válka s Británií, ale nečekal příchod války ještě několik dalších let. 5. září byly čtyři britské a jedna francouzská obchodní lodě potopeny ponorkami. Britové odpověděli potopením dvou německých obchodních lodí. Co se týče války ve vzduchu, tak deset britských letadel přeletělo Severní moře s 13 tunami protinacistických letáků, které shodily na Porúří.
Na šesti milionech letáků stálo: "Vaši vládci vás odsoudili k masakrům a strádáním války, kterou nemohou vyhrát." 4. září bombardéry RAF zaútočily na německé lodě v Heligolandském zálivu. Bylo ztraceno 6 z 24 letadel. Britští piloti měli rozkazy nijak neohrozit německé civilisty. To dávalo smysl, ale němečtí velitelé takové rozkazy svým mužů určitě nedali. Německý generál týlového zabezpečení Edouard Wagner 4. září napsal: "Všude vypukla brutální partyzánská válka a my ji nemilosrdně pošlapáváme.
Nebudeme vyjednávat. Čím tvrději udeříme, tím rychleji bude mír." Ale německá armáda není jediná, která dává údery. V tuto chvíli bylo skoro 4 000 důstojníků SS pluků Smrtihlavů připraveno vykonat "dohled a bezpečnostní opatření" na okupovaných územích, jak jsem říkal minule. 3. září řekl Heinrich Himmler generálovi SS Udovi von Woyrschovi, aby provedl "radikální potlačení vznikajících polských povstání v nově dobytých částech Horního Slezska." Bylo to hodně krvavější, než to zní, a celé vesnice byly do základů vypáleny.
Četl jsem v knize Martina Gilberta The Second World War, že v Truskolasech shromáždili a zastřelili 55 polských rolníků. Mezi nimi bylo dvouroční dítě. 20 židů bylo popraveno na tržišti v Wieruszówě. Německé bombardéry útočily na Sulejów, nechráněné malé město, v němž před válkou žilo 6 500 lidí, i když uprchlíci teď přidali další tisíce. Město pohltily plameny a poté letadla střílela kulomety do panikařících shluků lidí. Scény jako tyto se za frontovou linií stanou všedními během dalších týdnů.
Dvě války zuřily současně, jedna na frontě ozbrojených mužů, druhá ve městech a vesnicích daleko za frontovou linií." Ale nebylo to jen jednostranné, jen většinou jednostranné. Poláci měli zlost na všechno, co mohlo souviset s útočníky. Tento týden došlo k masovému zatýkání etnických Němců, o kterých se myslelo, že jsou pátou kolonou. 3. září bylo v Bydhošti podle Maxe Hastingse zmasakrováno 1 000 německých civilistů poté, co údajně stříleli na polské vojáky.
Podle Martina Gilberta tam bylo druhý den shromážděno a popraveno 1 000 Poláků. A blitzkrieg pokračoval. 6. září se 10. armáda Walthera von Reichenaua, která za první dva dny války urazila 60 kilometrů, probila východně od Lodže. Krakov obsadily jednotky 14. armády Wilhelma Lista. Bavíme o městě s 250 000 lidmi. Polská vláda a vrchní velení opustily hlavní město Varšavu.
Armáda dostala rozkaz stáhnout se k řekám Narew, Visla a San. Během dne byli obránci řeky Narew staženi dále dozadu k řece Bug. 6. září bylo před Mroczou zastřeleno 19 polských důstojníků. Ti se vzdali po boji proti německé tankové jednotce. Další polští zajatci byli zamčeni v chatě, která potom byla zapálena. Zajatci už v prvním týdnu válku netušili, jaké zacházení mají očekávat. Ženevské válečné konvence, které během let vznikaly, nebyly konvence, kterými by se německá armáda řídila.
7. září francouzské jednotky překročily německou hranici u Saarbrückenu. Jejich mobilizace je nedostatečná, aby se mohly pustit do větších akcí, ale tyto limitované útoky budou pokračovat po 10 dnů. V ten den se v Londýně koná první setkání Komise pozemních sil Válečného kabinetu. Churchill navrhuje vytvořit do března 1940 armádu o 20 divizích. Komise si myslí, že válka potrvá alespoň tři roky, takže chtějí dalších 35 divizí do konce roku 1941. Na moři už Britové implementovali konvojový systém, který byl efektivní proti německým ponorkám za Velké války.
Polská námořní základna Westerplatte se vzdá po těžkém německém bombardování a na konci týdne Reichenauovy předsunuté jednotky dosáhnou pozdě odpoledne 8. září varšavských předměstí. Listova armáda dosáhne řeky San severně a jižně od Přemyšle. Tankový sbor Heinze Gideriana útočí podél řeky Bug východně od Varšavy. Na konci týdne sledujeme totální válku v západním a středním Polsku. Státy ze tří kontinentů vyhlásily válku Německu, čímž začala druhá světová válka.
Začala válka ve vzduchu i na moři a rovněž začala i válka proti lidskosti na dobytých územích. Hrůza už byla poselstvím této války, která je zatím týden stará. A samozřejmě Hitler už dal najevo, že židé budou jeho hlavní obětí. Minulou zimu řekl, že pokud dojde k válce, výsledkem nebude bolševizace Země, a tedy vítězství židů, ale vyhlazení židovské rasy v Evropě.
Tento týden vidíme, že pokusy o to již začaly, i když se vyhlazení netýká pouze židů. Ale i když je německá armáda vina z válečných zločinů, budou to jednotky SS, které povedou civilní operace. Tento týden řekl Adolf Hitler veliteli Waltheru von Brauchitschovi, aby se armáda nepletla do operací SS. Skončím Hitlerovou citací, kterou jsem našel v knize All Hell Let Loose od Maxe Hastingse: "Čingischán nechal ze své vůle a s radostí zavraždit miliony žen a mužů.
Historie jej vidí jako velkého státotvůrce. Poslal jsem své Smrtihlavy na východ s rozkazem zabít bez slitování muže, ženy a děti polské rasy nebo polsky mluvící. Jen tímto způsobem získáme Lebensraum, které potřebujeme." Jestli chcete vidět epizodu Mezi dvěma válkami o Hitlerovu vzestupu k moci, klikněte sem. A podpořte nás prosím na Patreonu, abychom mohli nahrávat více epizod, měli lepší animace, mapy a prostě lepší úplně všechno. Počítá se každý dolar.
Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka InkCZ www.videacesky.cz
Ta evropská zuřila v plné síle už od počátku. Byl to blitzkrieg – blesková válka. Cílem blitzkriegu bylo rozhodně porazit nepřítele jedinou silnou ofenzívou. Toho mělo být dosaženo rychlostí, palebnou silou a mobilitou. Kniha Heinza Guderiana Achtung, Panzer popsala tuto strategii, která se snaží vyhnout drahé a nerozhodné zákopové válce z let 1914 až 1918. V první světové válce byli Němci průkopníky bleskových jednotek, což byla hodně podobná myšlenka, ale zahrnovala jen specializovanou pěchotu, protože Německo mělo jen pár tanků a obecně nemělo moc motorových vozidel, neboť nemělo gumu ani žádnou kombinovanou doktrínu.
Představa tehdy a teď byla vyhnout se centrům odporu, neztratit tak rychlost a soustředit se na nepřátelský týl a narušit zásobování a komunikaci. Poté mohou méně mobilní jednotky vyčistit izolované kapsy odporu. Blitzkrieg vyžadoval novou technologii, ale rovněž flexibilní velitele s taktickými dovednostmi, kteří využili nabízených příležitostí, aby udrželi rychlost útoku.
2. září je skupina armád Jih Gerharda von Rundsteta za řekou Warta po výhře několika rychlých, ale drahých bitev blízko hranic. Krakov je sám o sobě blízko hranic. Luftwaffe v týlu šíří chaos a teror. Protože byly polské jednotky nasazeny příliš vpředu, jak jsme viděli minulý týden, německý postup v jejich týlu brání přísunu posil a znemožňuje komunikaci. Británie posílá Německu ultimátum, vyprší v 11. hodin ráno 3. září, a když se tak stane, Británie je ve válce s Německem.
Austrálie a Nový Zéland také ihned vyhlašují válku. Francie vyhlásí válku Německu před tím, než její ultimátum vůbec vyprší. Jižní Afrika vyhlásí válku 5. září, takže jsme ve světové válce, které se zatím účastní státy tří kontinentů. 3. září britský premiér Neville Chamberlain zformuje válečný kabinet. Winston Churchill je prvním lordem admirality a Anthony Eden ministrem dominií. Tito dva byli největšími oponenty politiky nevměšování se britské vlády, která poslední roky nabízela Hitlerovi teritoriální ústupky výměnou za mír.
Churchill začátkem roku o této politice řekl: "Utrpěli jsme úplnou a nepředstavitelnou porážku. Československo bude pohlceno nacistickým režimem. Jsme svědky katastrofy největší úrovně. Byli jsme poraženi bez války. Toto je hrozivý milník naší historie." Neville Chamberlain ve stejný čas řekl: "Mí drazí přátelé, je to podruhé v historii, co se z Německa do Downing Street vrátil ctnostný mír.
Věřím, že v této době zavládne mír." Churchill měl pravdu a mír je dávno pryč. 3. září se jednotky Wilhelma Lista řítí na Varšavu a polská armáda u Lodžu se stahuje. Světová válka na moři začala, když byla SS Athenia torpédována u severozápadního pobřeží Irska německou ponorkou U-30, které velel Julius Lemp.
Zemřelo 112 lidí včetně 28 Američanů. Lemp a jeho posádka si spletli Athenii s ozbrojenou obchodní lodí, ale vyplula před britskou deklarací války s 1 100 pasažéry. Čekali byste americké pozdvižení, ale americký prezident Franklin Roosevelt v rádiovém vysílání americké veřejnosti řekl: Ať žádný muž nebo žena neuváženě nebo lživě nemluví o Americe posílající své armády na evropská bojiště. V tuto chvíli je připravováno prohlášení o americké neutralitě.
Neutralita byla vyhlášena 5. září. Tento týden bylo na moři 29 z 58 německých ponorek. Německý komodor Karl Dönitz chtěl flotilu 300 ponorek, než začne válka s Británií, ale nečekal příchod války ještě několik dalších let. 5. září byly čtyři britské a jedna francouzská obchodní lodě potopeny ponorkami. Britové odpověděli potopením dvou německých obchodních lodí. Co se týče války ve vzduchu, tak deset britských letadel přeletělo Severní moře s 13 tunami protinacistických letáků, které shodily na Porúří.
Na šesti milionech letáků stálo: "Vaši vládci vás odsoudili k masakrům a strádáním války, kterou nemohou vyhrát." 4. září bombardéry RAF zaútočily na německé lodě v Heligolandském zálivu. Bylo ztraceno 6 z 24 letadel. Britští piloti měli rozkazy nijak neohrozit německé civilisty. To dávalo smysl, ale němečtí velitelé takové rozkazy svým mužů určitě nedali. Německý generál týlového zabezpečení Edouard Wagner 4. září napsal: "Všude vypukla brutální partyzánská válka a my ji nemilosrdně pošlapáváme.
Nebudeme vyjednávat. Čím tvrději udeříme, tím rychleji bude mír." Ale německá armáda není jediná, která dává údery. V tuto chvíli bylo skoro 4 000 důstojníků SS pluků Smrtihlavů připraveno vykonat "dohled a bezpečnostní opatření" na okupovaných územích, jak jsem říkal minule. 3. září řekl Heinrich Himmler generálovi SS Udovi von Woyrschovi, aby provedl "radikální potlačení vznikajících polských povstání v nově dobytých částech Horního Slezska." Bylo to hodně krvavější, než to zní, a celé vesnice byly do základů vypáleny.
Četl jsem v knize Martina Gilberta The Second World War, že v Truskolasech shromáždili a zastřelili 55 polských rolníků. Mezi nimi bylo dvouroční dítě. 20 židů bylo popraveno na tržišti v Wieruszówě. Německé bombardéry útočily na Sulejów, nechráněné malé město, v němž před válkou žilo 6 500 lidí, i když uprchlíci teď přidali další tisíce. Město pohltily plameny a poté letadla střílela kulomety do panikařících shluků lidí. Scény jako tyto se za frontovou linií stanou všedními během dalších týdnů.
Dvě války zuřily současně, jedna na frontě ozbrojených mužů, druhá ve městech a vesnicích daleko za frontovou linií." Ale nebylo to jen jednostranné, jen většinou jednostranné. Poláci měli zlost na všechno, co mohlo souviset s útočníky. Tento týden došlo k masovému zatýkání etnických Němců, o kterých se myslelo, že jsou pátou kolonou. 3. září bylo v Bydhošti podle Maxe Hastingse zmasakrováno 1 000 německých civilistů poté, co údajně stříleli na polské vojáky.
Podle Martina Gilberta tam bylo druhý den shromážděno a popraveno 1 000 Poláků. A blitzkrieg pokračoval. 6. září se 10. armáda Walthera von Reichenaua, která za první dva dny války urazila 60 kilometrů, probila východně od Lodže. Krakov obsadily jednotky 14. armády Wilhelma Lista. Bavíme o městě s 250 000 lidmi. Polská vláda a vrchní velení opustily hlavní město Varšavu.
Armáda dostala rozkaz stáhnout se k řekám Narew, Visla a San. Během dne byli obránci řeky Narew staženi dále dozadu k řece Bug. 6. září bylo před Mroczou zastřeleno 19 polských důstojníků. Ti se vzdali po boji proti německé tankové jednotce. Další polští zajatci byli zamčeni v chatě, která potom byla zapálena. Zajatci už v prvním týdnu válku netušili, jaké zacházení mají očekávat. Ženevské válečné konvence, které během let vznikaly, nebyly konvence, kterými by se německá armáda řídila.
7. září francouzské jednotky překročily německou hranici u Saarbrückenu. Jejich mobilizace je nedostatečná, aby se mohly pustit do větších akcí, ale tyto limitované útoky budou pokračovat po 10 dnů. V ten den se v Londýně koná první setkání Komise pozemních sil Válečného kabinetu. Churchill navrhuje vytvořit do března 1940 armádu o 20 divizích. Komise si myslí, že válka potrvá alespoň tři roky, takže chtějí dalších 35 divizí do konce roku 1941. Na moři už Britové implementovali konvojový systém, který byl efektivní proti německým ponorkám za Velké války.
Polská námořní základna Westerplatte se vzdá po těžkém německém bombardování a na konci týdne Reichenauovy předsunuté jednotky dosáhnou pozdě odpoledne 8. září varšavských předměstí. Listova armáda dosáhne řeky San severně a jižně od Přemyšle. Tankový sbor Heinze Gideriana útočí podél řeky Bug východně od Varšavy. Na konci týdne sledujeme totální válku v západním a středním Polsku. Státy ze tří kontinentů vyhlásily válku Německu, čímž začala druhá světová válka.
Začala válka ve vzduchu i na moři a rovněž začala i válka proti lidskosti na dobytých územích. Hrůza už byla poselstvím této války, která je zatím týden stará. A samozřejmě Hitler už dal najevo, že židé budou jeho hlavní obětí. Minulou zimu řekl, že pokud dojde k válce, výsledkem nebude bolševizace Země, a tedy vítězství židů, ale vyhlazení židovské rasy v Evropě.
Tento týden vidíme, že pokusy o to již začaly, i když se vyhlazení netýká pouze židů. Ale i když je německá armáda vina z válečných zločinů, budou to jednotky SS, které povedou civilní operace. Tento týden řekl Adolf Hitler veliteli Waltheru von Brauchitschovi, aby se armáda nepletla do operací SS. Skončím Hitlerovou citací, kterou jsem našel v knize All Hell Let Loose od Maxe Hastingse: "Čingischán nechal ze své vůle a s radostí zavraždit miliony žen a mužů.
Historie jej vidí jako velkého státotvůrce. Poslal jsem své Smrtihlavy na východ s rozkazem zabít bez slitování muže, ženy a děti polské rasy nebo polsky mluvící. Jen tímto způsobem získáme Lebensraum, které potřebujeme." Jestli chcete vidět epizodu Mezi dvěma válkami o Hitlerovu vzestupu k moci, klikněte sem. A podpořte nás prosím na Patreonu, abychom mohli nahrávat více epizod, měli lepší animace, mapy a prostě lepší úplně všechno. Počítá se každý dolar.
Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka InkCZ www.videacesky.cz
Komentáře (10)
Despacito (anonym)Odpovědět
14.09.2018 12:12:08
toto je despacito
-HoNY- (anonym)Odpovědět
13.09.2018 21:11:53
2:56 vláda nabízela komu čemu? Hitlerovi, 3. pád Koho jsou ústupky? Hitlerovy. 4. pád
3:10 Brünn, Adolf-Hitler-Platz. Název vydržel jeden den – 17. března 1939. Od 18. března 1939 se náměstí jmenovalo Freiheitsplatz - náměstí Svobody. :D
5:17 Všimněte si letáků psaných švabachem. Nacisté jej nakonec museli v roce 1941 zrušit, protože kromě etnických Němců jej nedokázal nikdo rozumně rychle číst.
8:48 Vidím správně tank Somua S-35, jeden z mála, který na začátku války dokázal konkurovat PzKpfw IV?
Xardass (Admin)Odpovědět
13.09.2018 21:35:29
Díky za postřehy k obsahu i titulkům, chybka opravena :-)
-HoNY- (anonym)Odpovědět
13.09.2018 22:00:01
+XardassRádo se stalo. Ocením kvalitní dokument.
Dále odkazuji film plný spoilerů a dám k němu přátelskou radu – nedívat se na něj po jídle, slabším jedincům po něm bude fyzicky nevolno:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11886183445-volyn/21838148244
Biliskner (anonym)Odpovědět
12.09.2018 23:27:42
4:44 "... Německý komor Karl Donitz ..." jedná se o námořní hodnost s názvem komodor. V britském námořnictvu Commodore, v německém Kommodore.
Xardass (Admin)Odpovědět
12.09.2018 23:59:39
Díky, opraveno :)
MUDr. Prof. HuskyOdpovědět
12.09.2018 18:05:48
Panebože !! čtu ten popisek to je v p****i jak se historie opakuje ty vole... no nic lidi mějte se já balím a jedu na Jamajku. Tohle mě fakt dostalo, nevím co dělat dřív jestli balit nebo volat domů...
El DiaboloOdpovědět
12.09.2018 20:45:01
Zavoláš z Jamajky...
Karel Vorel (anonym)Odpovědět
12.09.2018 17:33:49
Pro mě ještě neskončila ta první... :D