Hessův úlet a konec východoafrického taženíDruhá světová válka
53
Rudolf Hess uletěl do Skotska, Italové prohráli ve východní Africe, Britové v severní a Němci připravují invazi na Krétu.
A jestli toho chcete o druhé světové válce vědět více, prozkoumejte web Druhá světová.
Pokud vás zajímá, jaká byla slabina Enigmy, podívejte se na toto video.
Přepis titulků
Jak si mohl myslet,
že to bude fungovat? 16. května 1941. Co se stane tento týden? Tento týden je jeden
z nejvýše postavených nacistů zajat v Británii. Toto je týden Rudolfa Hesse. A tím myslím, že se dnes
podíváme na Rudolfa Hesse podrobněji. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA
V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell,
toto je druhá světová válka.
Minulý týden ukořistili Britové z německé ponorky Enigmu. Enigma je tajný německý šifrovací stroj. Operace Tiger přivezla a přiváží britské tanky a letadla do Egypta. Britové si připsali úspěch v anglo-irácké válce, jednotky Commonwealthu postoupily ve východní Africe a Japonci zaútočili na Číňany v bitvě o jižní Šan-si. Tato bitva pokračuje tento týden.
Minulý týden přeťali Japonci čínská uskupení vedví a nyní se tyto poloviny snaží obklíčit. „Západní dopisovatel v japonské armádě řekl, že Japonci jsou z obou stran nebezpečně sevření. Mluvčí japonské armády souhlasil, ale se smíchem dodal, že Číňané nikdy nezaútočí. Měl pravdu.“ Ale na konci týdne Japonci čínskou obranu neprolomili a mnoho Číňanů, většinou ze 14.
armádní skupiny, z obklíčení unikalo na severovýchod. Jedna osobnost však tento týden unikne a dopad bude mnohem větší. Rudolf Hess, druhý nejvyšší muž nacistické strany a po Hermanu Göringovi následník Adolfa Hitlera, je 10. května zajat ve Skotsku. Odletěl z Německa a seskočil do Eagleshamu poblíž Glasgow v naději, že se spojí s vévodou z Hamiltonu, kterého znal od berlínské olympiády v roce 1936.
Hess věří, že je mnoho Britů nespokojeno s premiérem Churchillem, že jsou rovněž proti komunismu a že se tito lidé budou chtít s Německem dohodnout. Hitlerovi zanechal dopis s vysvětlením a německé úřady ihned popřely účast na jeho misi nebo její podporu, což celkem uškodilo britské propagandě. Němci prohlásili, že trpí duševní poruchou, což si myslí i Britové, kteří jej vyslýchají.
Hesse ve funkci nahradí Martin Bormann, který je jmenován stranickým kancléřem. Hess mimochodem nevyzradí Hitlerův plán napadnout SSSR. Naopak řekne, že se takové řeči nezakládají na pravdě. Hitler ještě před útokem na SSSR napadne Krétu. Minulý týden jsem mluvil o útočnících i obráncích a nyní chci mluvit o výhodě na straně obránců.
Němci zaútočí ze vzduchu. Aby takový útok uspěl, musí být překvapivý. Němci však neví, že moment překvapení nemají. Britové byli varováni. Varovala je Ultra, která má zprávy od kryptografů z Bletchley Parku. V Bletchley zatím ve výzvědné činnosti nebyli zrovna úspěšní. Jejich úspěchy byly většinou výsledkem chyb německých operátorů Enigmy – Enigma je německý šifrovací stroj.
Bylo to většinou Luftwaffe, ne armáda nebo námořnictvo, které mělo tyto chyby na svědomí. Podle Johna Keegana se tak stalo proto, že armáda a námořnictvo mají operátory ze starších a zavedených služeb, kdežto Luftwaffe je mnohem mladší, ale ať už je to jakkoliv, tak Kréta „bude záležitostí Luftwaffe. Zranitelnost červeného klíče, jak to v Bletchley pojmenovali, vůči britskému rozkódování na denní bázi nebo v reálném čase ohrozila bezpečnost výsadkové operace už od začátku.“ Před dvěma týdny jsem řekl, že už v dubnu Britové věděli o jisté Operaci Kréta, a 6.
května Ultra poskytla informace o cílech útoku, a že přípravy budou dokončeny 17. května. Avšak 15. května řekla, že byl Den D odložen na 19. května. 19. května, další týden, řekne, že je útok odložen na 20. května. Velitelé parašutistů se setkají s fotografiemi a mapami Maleme, Rethymna a Heraklionu, kde se nachází ostrovní letiště.
Tyto informace jsou odvysílány spojeneckému veliteli na Krétě Bernardu Freybergovi. Takže příští týden zaútočí Němci ze vzduchu na Krétu a Britové vědí přesně kdy, kde a jakou silou. Uvidíme, jak to dopadne, ale Keegan píše: „Vojenští parašutisté navrhli překlenout pozemní obranu letadly, která vysadí agresivní pěšáky na slabá místa za nepřátelskou linii.
Ale takový úspěch závisel na podmínce, že nepřítel o plánovaném úderu neví, jinak je jejich bezmocnost během seskoku a nezbytně lehké vybavení, které v případě přežití použijí k boji, odsoudí k těžkým ztrátám způsobeným obránci, kteří na jejich příchod čekají.“ To však platí jen v případě, že obránci varování využijí. Freyberg má obránce v Heraklionu a Rethymnu, ale v Maleme, hlavním německém cíli, je jen novozélandský prapor.
To proto, že je navzdory rozvědce přesvědčen, že západně od Chanie dojde k vylodění. 14. května Němci zahajují masivní letecké bombardování Malty, aby navodili dojem, že napadnou ji, a ne Krétu. Zničeno je 62 německých, 15 italských a 60 britských letadel, z toho polovina na zemi, a ta nejsou snadno nahraditelná.
Luftwaffe podniká také těžké nálety na Krétu, aby připravila půdu pro invazi. A Luftwaffe útočí také na Británii. 10. května poškodil nálet Dolní sněmovnu. Hull, Liverpool, Belfast a loděnice na řece Clyde jsou rovněž zasaženy. Děje se tak na konci Blitzu, neboť Hitler potřebuje letadla na invazi do SSSR.
Týmy na zneškodnění nevybuchlých bomb svojí prací během Blitzu zachránily mnoho britských životů, avšak za cenu mnoha vlastních životů. Jeden tým je tvořen hrabětem ze Suffolku, jeho zástupcem a řidičem. Možná si vzpomínáte, že minulé léto dostal z Francie těžkou vodu a jaderné vědce. 12. května zneškodňovali 35. bombu, když se náhle stala jejich poslední.
Hrabě byl posmrtně oceněn Jiřího křížem. I Britové tento týden podnikají útoky. 10. května vedou útok vojáků jordánské Arabské legie na Rutbu v Iráku. 12. května Sovětský svaz uzná Rašídovu národní obrannou vládu jako legitimní iráckou vládu. Rašíd se dostal k moci po puči minulý měsíc, a právě proto Britové bojují, snaží se ochránit dodávky ropy. Rovněž tento týden přijel major Luftwaffe Axel von Blomberg, aby se stal Rašídovým styčným důstojníkem.
Avšak dorazil do Bagdádu během souboje britských a iráckých letadel a po zásahu zbloudilou kulkou zemřel. Ten samý den japonský vyslanec v Bagdádu ohlásil do Tokia, že Rašídův odpor nevydrží déle než osm dnů. Zprávu zachytili Britové, a RAF tak dostalo povolení zaútočit na německá letadla na vichistických letištích v Sýrii. 15.
května se cílem stala letiště v Palmýře a Damašku. Britské letecké útoky nemíří jen na Němce v Iráku. Před pár týdny jsem řekl, že německý generál Friedrich Paulus provádí inspekci vojáků Osy v severní Africe. Své hlášení odeslal 12. května německému vrchnímu velení a na administrativní a taktickou situaci Afrikakorpsu pohlíží s obavami. Za největší problém považuje zásobování. Kvůli britským leteckým útokům musí zásoby vozit z Tripolisu po 1 750 kilometrů dlouhé cestě vojákům, kteří obléhají Tobruk, až na egyptskou hranici, a i když je cesta poměrně bezpečná, nemá pro zásobování dostatek vozidel, takže Paulus označil bezpečnost přístavů a námořních cest za nejvyšší prioritu.
Další priority jsou v tomto pořadí: munice, palivo, vozidla, dělostřelectvo a poté více vojáků. Britové tam na příští měsíc plánují operaci Battleaxe a přivezli pro ni do Egypta velké množství letadel a tanků. Ale protože byl německý polní velitel Erwin Rommel před pár týdny zastaven u Tobruku, chce Archie Wavell, britský velitel válčiště, zaútočit dřív, než se Rommel zotaví, takže bez čekání na další tanky zahajuje tento týden operaci Brevity.
Útok má dobýt Halfajský průsmyk a otevřít cestu na Kyrenejskou planinu. Zachycené německé rádiové zprávy, zejména Paulusovo hlášení, přesvědčily britského premiéra Churchilla, že je Osa slabá a přepjatá.
Operaci velí William Gott. Jeho jednotky byly zastaveny ve Fort Capuzzo. Jeho tanky si vedou dobře do doby, než narazily na německý tankový pluk a byly nuceny se stáhnout. Operace ztroskotala. Avšak jiná britská operace uspěla. Ve východní Africe u Amba Alagi.
14. května použili indičtí ženisté nálože bangalore k odpálení ostnatého drátu na trojúhelníkové pozici jižně od Amba. Italové se stáhli a potom z pevnosti Amba vyslal 16. května italský velitel vévoda z Aosty generála Battistu Volpiniho vyjednat kapitulaci. Ten je však zabit místními vesničany. Italové nejsou mezi domorodci oblíbení. K žádnému jednání tedy nedošlo. Za dva dny, 18.
května, opustí vévoda z Aosty jako poslední Amba Alagi. A zbytky poražené armády v Eritreji, Addis Abebě a Dessie složí zbraně. Italové však zůstávají v Jimmě, posledním důležitém italském městě v jižní Habeši, které Nigerijci dobudou na začátku června, a generál Nasi je zakopaný v Gondaru, kde se s malým uskupením udrží až do listopadu, ale s kapitulací vévody z Aosty bitva o východní Afriku prakticky skončila a jednotky Británie a Commonwealthu vybojovaly první pozemní vítězství války, při kterém obsadily nepřátelské území.
Nepřítel však získal spoustu území. Minulý měsíc padla Jugoslávie a 15. května se Chorvatsko, vzniklé během invaze, stalo monarchií. Princ Aimone, hrabě ze Spoleta, je italským králem Emmanuelem III. jmenován králem. Jeho vladařské jméno bude Tomislav II.
Hrabě Ciano, italský ministr zahraničí a Mussoliniho zeť, si zapsal do deníku, že Aimone „je pyšný, že byl vybrán králem Chorvatska, ale není si úplně jistý, co dělat, a je z toho nesvůj.“ Aimone však na vlastní korunovaci nepřišel na protest proti italské anexi části dalmatského pobřeží, které dle něho italské nikdy nebude a které bude ožehavým tématem v budoucích italsko-chorvatských vztazích.
Ne že by měl nějakou reálnou moc, neboť Ante Pavelić a ustašovci povedou Chorvatsko jako fašistický německý loutkový stát. Budou však mít opozici, ale neoficiální. 13. května vyzve Draža Mihailović lid k narukování do Jugoslávské vlastenecké armády, k boji proti okupantům a za obnovení pravé monarchie. Základnu vybudoval v Ravna Gora. Stalo se tak čtyři dny poté, co se Tito vydal vyburcovat vlastní revoltu.
Tito je však komunista a Mihailović je silně proti komunismu. Jak se to vyvine, uvidíme v budoucnu. Nyní jsme se dostali na konec týdne. Týdne útoků v Iráku a Číně a vzdušných útoků na Krétu, Maltu a Británii. A Rudolf Hess odletěl do Británie, aby – podle všeho – dostal Brity na stranu Němců. Po roce, kdy je bombardovali a napadali všude v Evropě i Africe.
A vojáci Británie a Commonwealthu vyhráli východoafrické tažení. Můžete si myslet, že to není důležité, ale pro britské impérium to důležité je. Zvítězilo. Skutečné vítězství, které nikdo nemůže zpochybnit. Je to první opravdové spojenecké vítězství války. Země dobytá v severní Africe v zimě již byla ztracena. Na zemi prohráli všude, ale tady vyhráli. S tím se dá pracovat. Jestli chcete vědět více o olympiádě v Berlíně v roce 1936, kde Rudolf Hess poprvé potkal vévodu z Hamiltonu, podívejte se na tuto epizodu ze série Mezi dvěma válkami.
Členem TimeGhost armády týdne je Giel Alphen. Možná to vyslovuji špatně, ale to jméno vypadá vážně skvěle. Giel nebo Jiel, Alphen nebo Alpen. Buďte jako Giel a podpořte nás na patreon.com a timeghostv.tv. Počítá se každý dolar, stojí na vás celý náš pořad. Nezapomeňte odebírat, klikněte na zvoneček a uvidíme se za týden.
Překlad: InkCZ www.videacesky.cz
Minulý týden ukořistili Britové z německé ponorky Enigmu. Enigma je tajný německý šifrovací stroj. Operace Tiger přivezla a přiváží britské tanky a letadla do Egypta. Britové si připsali úspěch v anglo-irácké válce, jednotky Commonwealthu postoupily ve východní Africe a Japonci zaútočili na Číňany v bitvě o jižní Šan-si. Tato bitva pokračuje tento týden.
Minulý týden přeťali Japonci čínská uskupení vedví a nyní se tyto poloviny snaží obklíčit. „Západní dopisovatel v japonské armádě řekl, že Japonci jsou z obou stran nebezpečně sevření. Mluvčí japonské armády souhlasil, ale se smíchem dodal, že Číňané nikdy nezaútočí. Měl pravdu.“ Ale na konci týdne Japonci čínskou obranu neprolomili a mnoho Číňanů, většinou ze 14.
armádní skupiny, z obklíčení unikalo na severovýchod. Jedna osobnost však tento týden unikne a dopad bude mnohem větší. Rudolf Hess, druhý nejvyšší muž nacistické strany a po Hermanu Göringovi následník Adolfa Hitlera, je 10. května zajat ve Skotsku. Odletěl z Německa a seskočil do Eagleshamu poblíž Glasgow v naději, že se spojí s vévodou z Hamiltonu, kterého znal od berlínské olympiády v roce 1936.
Hess věří, že je mnoho Britů nespokojeno s premiérem Churchillem, že jsou rovněž proti komunismu a že se tito lidé budou chtít s Německem dohodnout. Hitlerovi zanechal dopis s vysvětlením a německé úřady ihned popřely účast na jeho misi nebo její podporu, což celkem uškodilo britské propagandě. Němci prohlásili, že trpí duševní poruchou, což si myslí i Britové, kteří jej vyslýchají.
Hesse ve funkci nahradí Martin Bormann, který je jmenován stranickým kancléřem. Hess mimochodem nevyzradí Hitlerův plán napadnout SSSR. Naopak řekne, že se takové řeči nezakládají na pravdě. Hitler ještě před útokem na SSSR napadne Krétu. Minulý týden jsem mluvil o útočnících i obráncích a nyní chci mluvit o výhodě na straně obránců.
Němci zaútočí ze vzduchu. Aby takový útok uspěl, musí být překvapivý. Němci však neví, že moment překvapení nemají. Britové byli varováni. Varovala je Ultra, která má zprávy od kryptografů z Bletchley Parku. V Bletchley zatím ve výzvědné činnosti nebyli zrovna úspěšní. Jejich úspěchy byly většinou výsledkem chyb německých operátorů Enigmy – Enigma je německý šifrovací stroj.
Bylo to většinou Luftwaffe, ne armáda nebo námořnictvo, které mělo tyto chyby na svědomí. Podle Johna Keegana se tak stalo proto, že armáda a námořnictvo mají operátory ze starších a zavedených služeb, kdežto Luftwaffe je mnohem mladší, ale ať už je to jakkoliv, tak Kréta „bude záležitostí Luftwaffe. Zranitelnost červeného klíče, jak to v Bletchley pojmenovali, vůči britskému rozkódování na denní bázi nebo v reálném čase ohrozila bezpečnost výsadkové operace už od začátku.“ Před dvěma týdny jsem řekl, že už v dubnu Britové věděli o jisté Operaci Kréta, a 6.
května Ultra poskytla informace o cílech útoku, a že přípravy budou dokončeny 17. května. Avšak 15. května řekla, že byl Den D odložen na 19. května. 19. května, další týden, řekne, že je útok odložen na 20. května. Velitelé parašutistů se setkají s fotografiemi a mapami Maleme, Rethymna a Heraklionu, kde se nachází ostrovní letiště.
Tyto informace jsou odvysílány spojeneckému veliteli na Krétě Bernardu Freybergovi. Takže příští týden zaútočí Němci ze vzduchu na Krétu a Britové vědí přesně kdy, kde a jakou silou. Uvidíme, jak to dopadne, ale Keegan píše: „Vojenští parašutisté navrhli překlenout pozemní obranu letadly, která vysadí agresivní pěšáky na slabá místa za nepřátelskou linii.
Ale takový úspěch závisel na podmínce, že nepřítel o plánovaném úderu neví, jinak je jejich bezmocnost během seskoku a nezbytně lehké vybavení, které v případě přežití použijí k boji, odsoudí k těžkým ztrátám způsobeným obránci, kteří na jejich příchod čekají.“ To však platí jen v případě, že obránci varování využijí. Freyberg má obránce v Heraklionu a Rethymnu, ale v Maleme, hlavním německém cíli, je jen novozélandský prapor.
To proto, že je navzdory rozvědce přesvědčen, že západně od Chanie dojde k vylodění. 14. května Němci zahajují masivní letecké bombardování Malty, aby navodili dojem, že napadnou ji, a ne Krétu. Zničeno je 62 německých, 15 italských a 60 britských letadel, z toho polovina na zemi, a ta nejsou snadno nahraditelná.
Luftwaffe podniká také těžké nálety na Krétu, aby připravila půdu pro invazi. A Luftwaffe útočí také na Británii. 10. května poškodil nálet Dolní sněmovnu. Hull, Liverpool, Belfast a loděnice na řece Clyde jsou rovněž zasaženy. Děje se tak na konci Blitzu, neboť Hitler potřebuje letadla na invazi do SSSR.
Týmy na zneškodnění nevybuchlých bomb svojí prací během Blitzu zachránily mnoho britských životů, avšak za cenu mnoha vlastních životů. Jeden tým je tvořen hrabětem ze Suffolku, jeho zástupcem a řidičem. Možná si vzpomínáte, že minulé léto dostal z Francie těžkou vodu a jaderné vědce. 12. května zneškodňovali 35. bombu, když se náhle stala jejich poslední.
Hrabě byl posmrtně oceněn Jiřího křížem. I Britové tento týden podnikají útoky. 10. května vedou útok vojáků jordánské Arabské legie na Rutbu v Iráku. 12. května Sovětský svaz uzná Rašídovu národní obrannou vládu jako legitimní iráckou vládu. Rašíd se dostal k moci po puči minulý měsíc, a právě proto Britové bojují, snaží se ochránit dodávky ropy. Rovněž tento týden přijel major Luftwaffe Axel von Blomberg, aby se stal Rašídovým styčným důstojníkem.
Avšak dorazil do Bagdádu během souboje britských a iráckých letadel a po zásahu zbloudilou kulkou zemřel. Ten samý den japonský vyslanec v Bagdádu ohlásil do Tokia, že Rašídův odpor nevydrží déle než osm dnů. Zprávu zachytili Britové, a RAF tak dostalo povolení zaútočit na německá letadla na vichistických letištích v Sýrii. 15.
května se cílem stala letiště v Palmýře a Damašku. Britské letecké útoky nemíří jen na Němce v Iráku. Před pár týdny jsem řekl, že německý generál Friedrich Paulus provádí inspekci vojáků Osy v severní Africe. Své hlášení odeslal 12. května německému vrchnímu velení a na administrativní a taktickou situaci Afrikakorpsu pohlíží s obavami. Za největší problém považuje zásobování. Kvůli britským leteckým útokům musí zásoby vozit z Tripolisu po 1 750 kilometrů dlouhé cestě vojákům, kteří obléhají Tobruk, až na egyptskou hranici, a i když je cesta poměrně bezpečná, nemá pro zásobování dostatek vozidel, takže Paulus označil bezpečnost přístavů a námořních cest za nejvyšší prioritu.
Další priority jsou v tomto pořadí: munice, palivo, vozidla, dělostřelectvo a poté více vojáků. Britové tam na příští měsíc plánují operaci Battleaxe a přivezli pro ni do Egypta velké množství letadel a tanků. Ale protože byl německý polní velitel Erwin Rommel před pár týdny zastaven u Tobruku, chce Archie Wavell, britský velitel válčiště, zaútočit dřív, než se Rommel zotaví, takže bez čekání na další tanky zahajuje tento týden operaci Brevity.
Útok má dobýt Halfajský průsmyk a otevřít cestu na Kyrenejskou planinu. Zachycené německé rádiové zprávy, zejména Paulusovo hlášení, přesvědčily britského premiéra Churchilla, že je Osa slabá a přepjatá.
Operaci velí William Gott. Jeho jednotky byly zastaveny ve Fort Capuzzo. Jeho tanky si vedou dobře do doby, než narazily na německý tankový pluk a byly nuceny se stáhnout. Operace ztroskotala. Avšak jiná britská operace uspěla. Ve východní Africe u Amba Alagi.
14. května použili indičtí ženisté nálože bangalore k odpálení ostnatého drátu na trojúhelníkové pozici jižně od Amba. Italové se stáhli a potom z pevnosti Amba vyslal 16. května italský velitel vévoda z Aosty generála Battistu Volpiniho vyjednat kapitulaci. Ten je však zabit místními vesničany. Italové nejsou mezi domorodci oblíbení. K žádnému jednání tedy nedošlo. Za dva dny, 18.
května, opustí vévoda z Aosty jako poslední Amba Alagi. A zbytky poražené armády v Eritreji, Addis Abebě a Dessie složí zbraně. Italové však zůstávají v Jimmě, posledním důležitém italském městě v jižní Habeši, které Nigerijci dobudou na začátku června, a generál Nasi je zakopaný v Gondaru, kde se s malým uskupením udrží až do listopadu, ale s kapitulací vévody z Aosty bitva o východní Afriku prakticky skončila a jednotky Británie a Commonwealthu vybojovaly první pozemní vítězství války, při kterém obsadily nepřátelské území.
Nepřítel však získal spoustu území. Minulý měsíc padla Jugoslávie a 15. května se Chorvatsko, vzniklé během invaze, stalo monarchií. Princ Aimone, hrabě ze Spoleta, je italským králem Emmanuelem III. jmenován králem. Jeho vladařské jméno bude Tomislav II.
Hrabě Ciano, italský ministr zahraničí a Mussoliniho zeť, si zapsal do deníku, že Aimone „je pyšný, že byl vybrán králem Chorvatska, ale není si úplně jistý, co dělat, a je z toho nesvůj.“ Aimone však na vlastní korunovaci nepřišel na protest proti italské anexi části dalmatského pobřeží, které dle něho italské nikdy nebude a které bude ožehavým tématem v budoucích italsko-chorvatských vztazích.
Ne že by měl nějakou reálnou moc, neboť Ante Pavelić a ustašovci povedou Chorvatsko jako fašistický německý loutkový stát. Budou však mít opozici, ale neoficiální. 13. května vyzve Draža Mihailović lid k narukování do Jugoslávské vlastenecké armády, k boji proti okupantům a za obnovení pravé monarchie. Základnu vybudoval v Ravna Gora. Stalo se tak čtyři dny poté, co se Tito vydal vyburcovat vlastní revoltu.
Tito je však komunista a Mihailović je silně proti komunismu. Jak se to vyvine, uvidíme v budoucnu. Nyní jsme se dostali na konec týdne. Týdne útoků v Iráku a Číně a vzdušných útoků na Krétu, Maltu a Británii. A Rudolf Hess odletěl do Británie, aby – podle všeho – dostal Brity na stranu Němců. Po roce, kdy je bombardovali a napadali všude v Evropě i Africe.
A vojáci Británie a Commonwealthu vyhráli východoafrické tažení. Můžete si myslet, že to není důležité, ale pro britské impérium to důležité je. Zvítězilo. Skutečné vítězství, které nikdo nemůže zpochybnit. Je to první opravdové spojenecké vítězství války. Země dobytá v severní Africe v zimě již byla ztracena. Na zemi prohráli všude, ale tady vyhráli. S tím se dá pracovat. Jestli chcete vědět více o olympiádě v Berlíně v roce 1936, kde Rudolf Hess poprvé potkal vévodu z Hamiltonu, podívejte se na tuto epizodu ze série Mezi dvěma válkami.
Členem TimeGhost armády týdne je Giel Alphen. Možná to vyslovuji špatně, ale to jméno vypadá vážně skvěle. Giel nebo Jiel, Alphen nebo Alpen. Buďte jako Giel a podpořte nás na patreon.com a timeghostv.tv. Počítá se každý dolar, stojí na vás celý náš pořad. Nezapomeňte odebírat, klikněte na zvoneček a uvidíme se za týden.
Překlad: InkCZ www.videacesky.cz
Komentáře (2)
Allys (anonym)Odpovědět
20.05.2020 19:08:07
11:50 Benito Mussolini son-in-law = zeť nikoliv švagr
Xardass (Admin)Odpovědět
20.05.2020 20:30:56
Díky za postřeh, opraveno :)