Londýn v plamenechDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 935
Stovky německých bombardérů se vydaly svrhnout bomby na Londýn, zatímco Číňané pokračují ve své ofenzívě a Rumunsko má nového vůdce. 

Přepis titulků

Ne, ne jako ples. 7. září 1940. Toto slovo nepochází z angličtiny, a přesto navždy vstoupilo do anglického slovníku. Tento týden začíná blitz. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden pokračovala bitva o Británii, ve které se Luftwaffe soustředila na britská letiště.

Stále se snažila získat vzdušnou převahu, aby bylo možné zahájit invazi. V Číně vstoupila do druhého týdne komunistická ofenzíva Sta pluků a ve Středomoří začala operace Hats, který měla posílit britskou flotilu v Alexandrii, dozásobit Maltu a podráždit Italy. Operace končí tento týden. Britská flotila v Alexandrii má nyní bitevní loď Valiant a letadlovou loď Illustrious z Gibraltaru.

Celkem tam jsou tři bitevní lodě a dvě letadlové lodě spolu s protiletadlovými křižníky Coventry a Calcutta. Itálie má pět bitevních lodí a posílení Alexandrie dává větší šanci ubránit italský výpad proti Egyptu. Avšak tento týden se Britové soustředí především na oblohu nad svými ostrovy. Pokračují každodenní německé nálety, ale britští stíhači mají nyní každý den více vzletů než německé stíhače a bombardéry dohromady.

Od 1. do 6. září Německo ztratilo 148 letadel, RAF ztratila ve vzduchu 120 letadel a další na zemi. Ale je jasné, že Královské letectvo má k porážce daleko. Takže 3. září Adolf Hitler odloží invazi do Británie. Den S je naplánován na 21. září. Invazi provede 11 divizí. Dvě divize parašutistů zaútočí ve stejnou chvíli, ale dalších devět zaútočí v síle po 6 700 mužích a do plného počtu se dostanou až během pár dnů.

Připojí se k nim asi 200 tanků. 4 divize 16. armády přistanou u Folkestonu, 2 divize 9. armády u Eastbournu a další 3 z 9. armády u Brightonu. Tyto pláže nejsou vzájemně propojené. "Do této chvíle se britské síly ze ztráty vybavení u Dunkerku zotavily je částečně. Plně vybavené jsou jen čtyři divize, dalších osm je v přijatelném stavu.

K tomu existují různé mobilní brigády. Mají asi 350 středních a těžkých tanků a okolo 500 protitankových děl." Rovněž 3. září na konferenci v Haagu byla dohodnuta strategie na vylákání britských stíhačů do rozhodující bitvy – útok na Londýn. "Cílem byl městský přístav a Hitler ohlásil útok v překvapivém vystoupení v berlínském Sportpalast na zahájení kampaně zimní pomoci.

V atmosféře zvěstující popové koncerty v 60. letech řekl svému převážně ženskému publiku: "Když Britové ukázali, že budou tvrdě napadat naše města, tak my zničíme jejich města." A rovněž 3. září byli čtyři němečtí špehové, jeden Němec a tři Nizozemci, vyloděni na britském jižním pobřeží. Jsou chyceni během pár hodin a u výslechu řeknou, že jsou předvojem brzké invaze.

Britská rozvědka se podívá na letecké snímky narůstajícího počtu lodí v Ostendu, zrušení německých armádních propustek a informace od těch špehů – zdá se, že mají ohlásit pohyb britských záloh u Oxfordu, Ipswiche, Londýna a Readingu – a 7. září ve 20:07 odvysílají náčelníci štábu "Cromwell." Tento kód znamená, že německá invaze je na spadnutí. 7.

září je milníkem v bitvě o Británii i bez německé invaze. Ode dneška se Luftwaffe soustředí na Londýn namísto letišť. Toto je "černá sobota". Toto je začátek blitzu. Němci věří, že Britové budou muset nasadit většinu svých záloh, které poté budou zničeny. 2. Luftflotte Alberta Kesselringa bude na Londýn útočit ve dne s 500 bombardéry a 600 stíhači. Hugo Sperle bude útočit v noci s 300 bombardéry.

Nemá k dispozici žádné stíhačky, protože je má všechny Kesselring. Ale k dispozici bude 100 Me-110 a přes 200 Stuk. Britové mají v první linii 350 stíhačů a další v zálohách. Toho dne sleduje náčelník Luftwaffe Herman Göring vzlétat svá letadla z útesů Pas-de-Calais. 300 bombardérů a 600 stíhačů 7. září zaútočí na londýnský přístav. Ztratí 41 letadel a RAF 28. Bombardování je toho dne velice účinné.

Další bomby v noci svrhne 250 Sperleho bombardérů, které navádí stále hořící požáry po denních útocích. Minule jsem zmiňoval, že RAF v noci moc bombardérů nezachytí, avšak letecké radary jsou konečně hotovy a zaváděny do služby. Týden končí prvním úspěšným dnem pro Německo. Nová fáze bitvy o Británii začala. Řeknu vám zajímavou historku o britských spitfirech, kterou jsem našel v knize Bitva o Británii od Jamese Hollanda.

Göring se sejde se svými veliteli a řekne jim, že ho zklamali. Poté mluví o nadcházejících útocích na Londýn a řekne jim, že ochrana bombardérů je důležitější než honění se za stíhači. Potom se jich zeptá, co může udělat, aby jim práci usnadnil. Létající eso Adolf Galland řekne: "Dejte mi letku spitfiru." Göring odpoví, že Německo má nejlepší letadla na světě, a Galland řekne: "Tak určitě, Me-109 je lepší letadlo, může rychle šplhat, klesat a zrychlovat, ale spitfire má nižší plošné zatížení křídel, takže je lepší v pomalých manévrech.

A to je pro ochranu bombardérů důležité." Göring na to neměl co říct a prostě se otočil a odešel. Sice začíná nová fáze bitvy o Británii, ale tento týden pokračuje v Číně první fáze bitvy Sta pluků. Zheng-taijská železnice, o které jsem mluvil minulý týden, je velice důležitá, ale čínská rozvědka ví, že přes všechna opevnění je v tuto chvíli jen slabě bráněná.

Japonci mají v provinciích Che-pej a Šan-si 125 000 mužů v pěti divizích. Ale podél trati mají pouze 15 000 mužů ve třech plucích, takže osádku většiny opevnění netvoří ani 25 mužů. A důležitý uhelný důl v Jingxingu chrání pouhých 14 Japonců. Takže tento týden, stejně jako ten minulý využijí Číňané početní převahy, aby přemohli lépe vybavené, ale méně početné japonské obránce.

Poničí náspy, odstavná nádraží, vodní nádrže atd. a zničí budovy v uhelném dole a zničením odvodňovacích pump zaplaví šachty. Prozatím komunistická ofenzíva pokračuje prvotřídně dobře. Jsou v Jednotné frontě s čínskou nacionalistickou armádou, ale jinde se formuje jiná jednotná fronta. Možná mezi zeměmi, ale možná mezi zemí a jediným mužem z jiné země, neboť tento týden 2.

září začne platit dohoda torpédoborce za základny, kdy Spojené státy dají Británii 50 torpédoborců, výměnou za přístup na britské základny v severním Atlantiku a Západní Indii. Říkám jediný muž, protože prezident Franklin Roosevelt uzavřel dohodu vládním nařízením, čímž obešel Kongres a dostal se pod tlak protiválečných frakcí. První z těch padesáti dostanou Britové 9.

září a do Británie dorazí 28. září. Tyto lodě jsou však ze záloh z éry první světové války a hodně jich bude potřebovat rozsáhlé opravy. Sedm z nich dostane kanadské námořnictvo. Roosevelt není jediným vůdcem země, který tento týden činí rozhodnutí. Rumunsko je na nohou kvůli druhé vídeňské arbitráži, která dala rumunské území a 2,5 milionu lidí Maďarsku. 6.

září Karel abdikuje ve prospěch svého syna Michala a Antonescu ovládne Rumunsko jako conducător – vůdce – jako führer. Později tento měsíc oznámí, že fašistická Železná garda je jedinou legální politickou stranou. Rovněž 6. září německý führer Adolf Hitler schválí přesun skupiny armád B Fedora von Bocka ze západu na výhod, kde je nyní rozmístěno 35 divizí. Přesun jednotek do Polska bude pokračovat a může jej zamaskovat jako záruku německé garance předání poloviny Sedmihradska z Rumunska do Maďarska.

Pošle také vojenskou misi do Rumunska. Jedná se o celou divizi a příští týden dorazí letecká mise. Ve skutečnosti budou mít za úkol ochránit ropná pole v Ploiești. A týden končí úspěchy čínských komunistů na východě, německými úspěchy prvního dne blitzu na západě, britským strachem z blížící se invaze a velkou politickou změnou v Rumunsku.

Všechno se navzájem ovlivňuje. Rumunsko, Maďarsko, Sovětský svaz. Rumunsko nedávno darovalo mnoho území. Nedobrovolně. Nejdříve Sovětskému svazu a nyní Maďarsku a Bulharsku. A to vyústilo ve vládu proněmeckého diktátora, jehož cíl znovudobytí Besarábie může být uskutečněn jen s německou pomocí. Maďarsko je proněmecké částečně kvůli německé pomoci v teritoriální expanzi. Hitler má teď také "výmluvu" k přesunu jednotek ze západu na východ.

I když se právě teď snaží rozbombardovat Británii na prach a vypadá to, jakoby se tam zítra mohl vylodit. Avšak není tajemstvím, že si celý rok myslel, že Británie přistoupí na mír. Jen tak ještě neučinila. Ale proč si to myslí? Zajímavá citace Hitlera ze 14. srpna popisuje jeho uvažování. Řekl: "Jsou zde asi dva důvody, proč Británie nepřistoupí na mír.

Zaprvé doufá v americkou pomoc. Ale USA nemůže poskytnout velké množství zbraní dříve než v roce 1941. Zadruhé doufá, že poštve Rusko proti Německu. Jsou zde dvě nebezpečné oblasti, které by mohly začít válku s Ruskem. Zaprvé, Rusko ovládne Finsko. To by Německo připravilo o nadvládu v Baltském moři a ztížilo německý útok na Rusko.

Zadruhé, další zasahování Ruska do Rumunska. To kvůli rumunským dodávkám ropy do Německa nemůžeme dovolit. Německo tak musí být v nejvyšší pohotovosti. Německo nechce zničit Británii, protože by tím neprospělo samo sobě, ale Japonsku na východě, Rusku v Indii, Itálii ve Středomoří a Americe ve světovém obchodě. Proto je mír s Británií možný." A dává to dokonalý logický smysl.

Řekněme, že jste Británie. Jaké máte v tuto chvíli v této válce možnosti? Můžete pokračovat v boji a Německo porazit, ale za jakou cenu životů a zdrojů a schopnosti ochránit svoji říši? Můžete pokračovat v boji a prohrát a potom zcela určitě přijdete o svoji říši, protože Rusko se samozřejmě vrhne na Indii a Japonsko na Barmu a Itálie na Středomoří a nebudete s tím moci nic udělat.

Nebo můžete uzavřít mír a tomu všemu se vyhnout. Nechat si své kolonie a své vojáky. Pro Británii je uzavřít mír zcela logické. Ale lidé – a to zahrnuje politiky a státníky – se vždy nechovají logicky. Osobně mám plnou důvěru, že pokud všichni splní svoji povinnost, pokud nic nezanedbají, a pokud se připravíce co nejlépe, a to právě teď děláme, měli bychom být opět schopni ubránit svůj domovský ostrov, zahnat válečnou bouři a přežít hrozbu tyranie, bude-li to nezbytné, po několik let, bude-li to nezbytné, sami.

To je přesně to, co se budeme snažit udělat. Takové je odhodlání vlády Jejího veličenstva – každého ve vládě. Taková je vůle parlamentu a národa.

Pokud chcete vědět více o důležitosti britských kolonií pro Británii, zvláště Indii, podívejte se na tuto epizodu ze série MDV přímo zde. Členem TimeGhost armády týdne je Pjutur Mazur. Buďte jako on a narukujte do TimeGhost armády na patreon.com nebo timeghost.tv. Nezapomeňte odebírat, klikněte na zvoneček a uvidíme se za týden.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář