Německá armáda vyráží k NorskuDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:8 014

Operace Weserübung (invaze do Dánska a Norska) je na spadnutí – německé jednotky vyrazily k Norsku. Avšak ve stejnou chvíli vypluly k Norsku i britské lodě. 

Poznámky k překladu: 
Arendelle (pohádkové království z Ledového království) zní skoro stejně jako norské město Arendal.
Pomocný křižník je označení původně větší obchodní lodi, která byla za války vyzbrojena a nasazena do bojových akcí.

Přepis titulků

Ne, ne Arendelle. Jo, bylo to zábavné. Tak jo. 6. dubna 1940. Po několik měsíců jsme mluvili o německých a spojeneckých plánech pro Norsko nebo norské vody. Tento týden se plány konečně dávají do pohybu. Tento týden německé i britské lodě zamíří k Norsku.

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden byla kolaborantská, projaponská vláda Wanga Jingweije ustanovena v Nanjingu v Číně, zatímco na se západě po změně francouzského premiéra líhly nápady pro poražení Německa bez nutnosti s ním bojovat ve Francii. Tento týden došlo ke změně i mezi britskými ministry. Lord Woolton se stal ministrem pro jídlo.

Tedy stal se jím Frederick Marquis, první hrabě Wooltonu. Jeho jméno se stane slavným díky koláči lorda Wooltona nebo jen Wooltonově koláči, který byl během války v Británii servírován, když příděly a nedostatek masa zkomplikovaly přípravu jiných jídel. Není přijat zrovna dobře stejně jako další válečné náhražky. Přesto mrkvový dort, i když nebyl vynalezen během války, se stane velice oblíbeným.

Je dobrý. Každopádně zpět k ministrům. 3. dubna nahradila ministerská obranná komise, které předsedá Winston Churchill, první lord námořnictva, jednoho ministra koordinace obrany. Jedním z prvních Churchillových cílů je získat souhlas pro zaminování norských vod. Je to jiné než bezhlavá destrukce, kterou předvádí Německo. Je to pečlivě naplánovaný úder proti nepříteli a všechny lodě byly varovány před nebezpečím.

Ale jak jsme viděli, nejen Britové mají plány s Norskem. 2. dubna Adolf Hitler stanoví datum pro invazi Norska a Dánska na 9. dubna. Plukovník Oster, který – jak jsme viděli – v minulosti přeposílal německé plány, o tom řekne nizozemskému vojenskému vyslanci, který to řekne norskému vyslanci. Ten však nepředá zprávu Oslu. Později se ukáže, že je nacistickým podporovatelem. 3. dubna tři německé zásobovací lodě zamaskované jako uhelné lodě vyplují z Německa do Narviku.

Tím maskováním myslím, že vezou uhlí, jak by měly, ale pod tím uhlím je hromada dělostřelectva a munice. Němečtí vojáci jsou na torpédoborcích a čekají na povel vyplout do Stavengeru, Trondheimu, Kristiansandu, Osla a Bergenu. Hitler řekl, že strategickým cílem norské invaze je: "Zabránit britskému vniknutí do Skandinávie a Baltu. Dále zajistí železnou rudu ze Švédska a poskytne našemu námořnictvu a letectvu širší startovací linii proti Británii."

Avšak Němci nevěří, že v norských vodách mohou vést dlouhodobou kampaň proti britskému námořnictvu, takže veškeré plány vyžadují klam, rychlost a utajení. Naprosté utajení znamená snížit počet vojáků na minimum, ale přesto mluvíme o stovce tisíc mužů v plné polní. Jak je dostanete do Norska, aniž by si toho všimli Britové a Francouzi? Pomalu se pohybující flotila transportních lodí by byla snadno zpozorována před vplutím do norských vod, takže přesunou jednotky ve válečných lodích, ne v transportních.

Díky tomu se tam vojáci dostanou rychleji, ale válečné lodě nemohou vést veškeré vybavení, které muži potřebují, takže to tam musí být dopraveno propracovaným systémem podpůrných operací. Jako maskovanými uhelnými loděmi, které doplují do norských přístavů a poté přijdou s celou řadou důvodů, proč nemohou odplout. Další lodě tento týden vyplují k Trondheimu a Stavengeru. Početné posily pro první, menší vlnu dorazí tři až pět dní po začátku invaze, vyrazí k Oslu a poté na další místa po souši, po moři nebo letecky.

Invaze Dánska se soustředí na Aalborg na jutském výběžku. Ten bude dobyt výsadkovým plukem a leteckým praporem, zatímco bude od německé hranice rychle postupovat pěchota a pět skupin lodí provede výsadky na západním pobřeží Jutska. Letecká síla bude hrát velkou roli. Například Stavanger má být dobyt ze vzduchu. 500 transportních letadel ponese 3 000 parašutistů, kteří dobudou největší letiště v Norsku.

Po přistání asi poloviny z nich přivezou transportní lodě do přístavu pěchotu a dělostřelectvo. Zhruba dvoutisícová Skupina Narvik vypluje z Německa o půlnoci 6. dubna. Část cesty bude doprovázena bitevními loděmi Gneisenau a Scharnhorst. Ve stejný čas vypluje Skupina Trondheim – křižník a 4 torpédoborce vezoucí 2 000 mužů. Skupina Bergen – 2 000 mužů na dvou křižnících a 9 menších lodích – vypluje 7.

dubna. Brzy mají být posíleni letadly a transportními loděmi. Skupina Kristiansand je menší, čítá jen tisíc mužů na křižníku a jedenácti menších lodích, ale má důležitý úkol – vylodit část mužů v Arendalu a přetnou telefonní linku vedoucí z Norska do Británie a přerušit tak norskou komunikaci s okolním světem. Skupina Oslo má naproti tomu více zdrojů, neboť míří na hlavní město. Tři křižníky, doprovodné lodě a několik minolovek – vyplují 7. dubna a vylodí zhruba 2 000 mužů.

Poté se dá do akce parašutistický pluk a zabezpečí letiště Fornebu, čímž umožní transportním letadlům přinést pěchotu a ženisty. Děla, protiletecké zbraně, palivo a tanky poté dorazí transportní lodí. Poslední skupina čtyř minolovek s pouhými 150 muži zamíří k Egersundu. Jejich cílem bude bude přetnout telefonní linku vedoucí do skotského Peterheadu. Počet mužů pro vylodění se může zdát malý, ale lodě se mají hned poté vrátit do Německa a rychle přivézt další desítky tisíc mužů potřebných pro dobytí měst pod útokem.

Londýn obdržel zprávu o koncentraci lodí a jednotek v severoněmeckých přístavech a 5. dubna poslaly Británie a Francie zprávu Norsku, že si vyhrazují právo odepřít Německu norské suroviny. Den předtím britský premiér Neville Chamberlain v projevu řekl, že Hitlerovi ujel vlak, co se poražení Britů v poli týče. Řekl, že Britové jsou nyní na ten boj dobře připraveni. Britské lodě brzy vyplují ze Scapa Flow zaminovat norské vody, ale víte co, doplout tam zabere čas.

6. dubna britské síly mířily k Severnímu moři, byl to začátek jejich třídenní cesty. Té noci, když byly britské lodě 48 hodin od norských výsostných vod, průzkumné letadlo ohlásilo intenzivní lodní aktivitu a silně nasvícené přístaviště v německém přístavu Eckernförde poblíž Kielu. Další britské letadlo spatřilo velkou německou loď, možná bitevní křižník, plující asi 32 kilometrů od Heligolandu.

Ale britští námořní velitelé, když slyšeli o intenzivním návalu německé námořní aktivity, si neuvědomili, že jde o znaky akce, ne reakce. Jsou příliš zaneprázdněni pokládáním min. Britská admiralita si myslí, že se Němci pokusí proniknout do Atlantiku a napadnout britské obchodní trasy, takže nasadili většinu domovské flotily daleko od Norska. Přesto jsou německé válečné lodě cílem, takže Britové i Francouzi vyšlou válečné lodě zachytit Němce, kteří mají na moři tento týden nový typ lodi.

31. března vyplul první německý pomocný křižník Atlantis obtěžovat spojenecký obchod. Do tohoto dne války bylo ponorkami potopeno 753 803 tun spojeneckého nákladu a 145 697 tun minami. Německo ztratilo 18 ponorek. A pokud se podíváme do budoucnosti na měsíc duben, tak německé ponorky potopí jen 7 spojeneckých lodí a samy 5 ztratí. Spojenci ztratí celkem 58 lodí a 158 200 tun zboží.

A něco, co bude pokračovat déle než měsíc, začíná 5. dubna. Polští důstojníci zadržování sovětskou Rudou armádou od polské invaze minulého září a října v malých skupinkách vyrazili ze zajateckého tábora v Kozelsku do Smolensku. Skupiny čítají 60 až 300 mužů. Na cestu vyrazí asi 5 000 mužů za doprovodu tajné policie. Řekl jsem "vyrazí," protože do Smolensku nikdy nedorazí. Ve svých uniformách jsou dovedeni do lesů poblíž vesnice Katyň a střeleni do zátylku.

Těla budou objevena za tři roky. A jsme na konci týdne intenzivního námořního pohybu. Německo shromažďuje a začíná posílat invazí sílu do Norska, zatímco tam Británie posílá lodě s minami. Stala se také jedna pozoruhodná věc na obloze. 5. dubna britské průzkumné letadlo vyslané z Bagdádu přeletělo nad ropným přístavem Batum v Černém moři. Na rozdíl od průzkumné mise minulého týdne se dostane pod palbu, ale unikne.

Pořízené fotografie jsou v Británii záhy prozkoumány a jsou vyvinuty plány pro nálet během následujících týdnů s cílem odříznout Sovětům a Němcům dodávky ropy z Kavkazu. Takže Hitler v Evropě napadne další dvě země. Zatím mu to vycházelo. Vzpomeňte si na Rakousko, Československo a Polsko, a to ani kvůli tomu nemusel bojovat se západními mocnostmi.

Ale nyní je střet nevyhnutelný. Britské a německé válečné lodě se nyní utkají o norskou cenu. Pro země západní Evropy se tato válka najednou stane skutečnou. Členem TimeGhost armády týdne je Harald Grundischer z Norska. Haraldův příspěvek nám umožňuje natáčet epizody pro fanoušky bydlících na vzdálených místech, jako jsou Faerské ostrovy, Grónsko nebo Madagaskar. Pokud jste tak ještě neučinili, narukujte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv.

Válečné úsilí vás potřebuje. A pokud chcete vědět, co to je ten Wooltonův koláč, podívejte se na tuto epizodu Snídaňového klubu, kde to najdete. Je přímo tady. Nezapomeňte nás odebírat. Uvidíme se za týden. Překlad: InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář