Nezdařený atentátDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:4 811

Hitler tesně unikne vlastní smrti, Sověti se snaží o kompromis v jednání s Finy a Američané upravují zákon o neutralitě.

Přepis titulků

10. listopadu 1939. Adolf Hitler vládne Německu železnou pěstí, ale jsou tam i odpůrci jeho vlády, teroru a oprese, kterou ztělesňuje. Přichází zvnitřku i zvnějšku jeho struktury moci a tento týden je Adolf Hitler skoro zabit. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden Heinrich Himmler představil nový program početí nacistického Německa, bude jím formální a organizovaná povinnost žen "dobré krve" porodit děti mužům mířícím do bitvy.

Na západní frontě byl stále klid a Britové nazývali tuto válku bez boje podivnou válkou. Finové stále odmítali územní požadavky SSSR a Sovětům docházela trpělivost. Přesto vyjednávání pokračují. Na začátku týdne 4.

listopadu obdrží finská delegace v Moskvě telefonát, že se Rusové chtějí setkat v Kremlu v 18:00 hodin. Na tomto setkání Josef Stalin řekl: "Sovětská vláda je jediná vláda, která může nezávislé Finsko tolerovat. Carská vláda jej netolerovala, Kerenského vláda taktéž ne. Avšak sovětská vláda požaduje, aby její hranice byly chráněny. Proto je otázka Finského zálivu důležitá. Sovětská vláda se nevzdá požadavků na získání Hanko." Sovětský ministr zahraničí Vjačeslav Molotov dodal: "Finsko může legálně nazvat Hanko koncesí nebo pronájmem a říct si na oplátku, cokoliv chce.

" Hanko je na finské pevnině při ústí Finského zálivu a jedním ze sovětských požadavků je jej získat a opevnit. Vyslanec Juho Passikivi odpoví, že Hanko nebude vydáno za žádných okolností. Rusové poté začnou požadovat ostrovy v zálivu východně od Hanko. Stalin ukáže na mapu a zeptá se: "Potřebujete tyhle?" Passikivi odpoví: "To je novinka, potřebuji instrukce z Helsinek."

9. listopadu dojde k dalšímu jednání, ale opět není nic rozhodnuto. Ale Stalin přátelsky řekl: "Hodně zdaru!" a Molotov: "Au revoir." Nebyli jediní, kdo tento týden jednal. Ve Spojených státech po ostré debatě Kongres 4. listopadu upraví zákon o neutralitě. Zákon o neutralitě z roku 1937 zakazoval Američanům plout na lodích válčících zemí a americkým obchodním lodím převážet válečný materiál válčícím zemím, i pokud je vyroben mimo USA.

Američtí občané i lodě rovněž nesměli vstoupit do válečné zóny. Tato nařízení platila, ale nyní soukromé americké společnosti mohou prodat válečný materiál, pokud si jej kupující odveze a zaplatí na bázi "zaplať a odvez," takže jen soukromé společnosti, jen zahraniční lodě a platba předem. Cílem je vyloučit Německo, neboť britská námořní síla zamezuje Německu nakupovat v zámoří. Francie a Británie ihned ustanoví nákupní komise ve Washingtonu.

S americkou pomocí nebo bez ní, Německo stále připravuje válečné plány. Alespoň tedy Adolf Hitler. 5. listopadu se setká s vrchním velitelem Walterem von Brauchitschem, aby prodiskutoval plány na invazi Belgie a Nizozemska. Hitler stanoví začátek operace na další týden na 12. listopad. Von Brauchitsch silně oponuje tím, že armáda je v tuto chvíli příliš slabá. Hitler jej uzemní a podle Martina Gilberta jej nařkne z poraženeckých řečí. Franz Halder, Brauchitschův náčelník štábu, vedl skupinu, která měla sesadit Hitlera, pokud by nebyl přesvědčen k odložení útoku.

Plány pro armádní puč byly vcelku podrobné, ale jen několik vyšších důstojníků slíbilo Halderovi podporu. Podpora nižších důstojníků byla nižší, neboť více tíhli ke stranické politice. Sám Halder jako sloužící důstojník nechce zavraždit hlavu státu během války, takže vzhledem k tomuto, limitované šanci na úspěch a Hitlerovým náznakům naznačujícím, že o komplotu věděl, Halder a von Brauchitsch záměr odvolali.

Existující armádní opozice nevychází z jeho činů, ale z přisvojování si armádních funkcí. Každopádně 7. listopadu Hitler odloží ofenzívu kvůli nepříznivému počasí. Námitky von Brauchitsche byly ale dobré a nemohly být popřeny, protože armáda je nepřipravená. Zimní počasí je nevhodné pro tanky a nedostatek světla pro letadla. Klíčovým elementem blitzkriegu je několik dní dobrého počasí, během kterých Luftwaffe zničí francouzské letectvo.

Meteorologická zpráva ze 7. listopadu je neuspokojivá. Ale pokud tito důstojníci jen zvažovali odstranění Hitlera, další lidé se to tento týden skutečně snažili udělat. 8. listopadu, na výročí Pivního puče, Hitlerova nepodařeného puče z roku 1923 k převzetí moci v Bavorsku, promluví Hitler v Bürgerbräukeller, pivnici v Mnichově, kde puč začal. Jen pár minut po skončení jeho projevu a odchodu dříve, než se čekalo, vybouchla bomba.

Byla umístěna v pilíři přímo za jeho zády. Zemřelo sedm lidí a dalších šedesát bylo zraněno. Zabiják je zadržen též noci při pokusu dostat se do Švýcarska. Jmenuje se Georg Elser, hodinář, který byl nedávno propuštěn z koncentračního tábora Dachau, kde byl uvězněn za sympatizování s komunisty. Nyní je poslán do tábora Sachsenhausen. V mnichovské katedrále kardinál Michael von Faulhaber oslaví Hitlerův zázračný únik sváteční mší.

A podle jednoho komentátora byla reakce v Londýně shrnuta jako: "Smůla." Jakoby o nic nešlo. Jeden zdroj, Druhá světová válka den po dni, uvádí, že bombu tam umístili sami nacisté jako záminku pro zátah na německou levici. Ale nepodařilo se mi to ověřit. Zdá se celkem jasné, že Elser jednal sám, ale nacistická propaganda obvinila britskou tajnou službu, kterou se Němci snažili zastavit jakýmikoliv prostředky.

Walter Schellenberg, expert tajné služby SS, byl v kontaktu s britskými agenty Stevensem a Bestem a přesvědčil je, že je součástí protihitlerovského spiknutí. Tento týden jsou vlákáni do Venlo v Nizozemsku na nizozemsko-německé hranici s tím, že potkají spřízněného německého generála. Jeden z nich má seznam britských agentů.

Celkem hloupé. A Němci kvůli tomu zajmou mnoho agentů v Československu i jinde. Toto je známé jako Venloský incident. Ale tento incident nebyl naplánován kvůli získání seznamu agentů nebo k zjištění britských technik, ale jako záminka k napadení Nizozemska. Neboť dovolením britským agentům odtud operovat porušili Nizozemci svoji neutralitu. Britští agenti jsou posláni do koncentračního tábora.

Ale Britové mají v tuto chvíli v Německu dvojité agenty na vysokých místech. Například datum 12. listopadu, kdy mel začít útok na západ, bylo známo ze dvou zdrojů. Jedním je generál Hans Oster, který má nad sebou jen admirála Wilhelma Canarise z německé rozvědky. A on prozradil datum nizozemskému armádnímu vyslanci v Berlíně. Další je také v Canarisově tajné službě. Paul Thümmel prozradil datum přes československou exilovou vládu v Paříži.

Posílal tajné podrobnosti o německé armádě československé rozvědce od roku 1936. Řekl jsem, že neúspěšný Hitlerův vrah byl poslán do Sachsenhausenu. Není jediný. 5. listopadu všech 167 polských profesorů krakovské univerzity je shromážděno Gestapem a posláno do Sachsenhausenu. 17 zemřelo během mučení. 9.

listopadu bylo popraveno 21 židů poslaných do Buchenwaldu pracovat v lomu. 8. listopadu v Ciepielów je 50 polských důstojníků, válečných zajatců, vedeno ulicemi s rukama nad hlavou. Poté jsou zastřeleni. Rovněž tento týden na okupovaném území 9. listopadu je Odilo Globočnik jmenován velitelem SS a policie v Lublinském okresu. Je zapřísáhlým antisemitou a před válkou byl zástupcem rakouské nacistické strany, kde dláždil cestu pro Hitlerovu anexi.

A končí další týden války. Plány na odstranění Hitlera selhávají nebo jsou opuštěny. Sovětské požadavky ve Finsku stále nikam nevedou stejně jako Hitlerovy plány pro útok, tedy alespoň prozatím. Hitlera bomba nezabila. Buď štěstím, nebo pokud je ten zdroj pravdivý, tak podle plánu, ale přesto v mém pořadu Velká válka a Mezi dvěma válkami, pokud jsem objevil jednu věc, tak že pokusy o vraždu nejsou jednoduché a většinou selžou.

Nemůžu říct, co by se stalo, kdyby tento týden Hitler zemřel. Ale můžu s jistotou říct, co se stane, protože nezemřel. Zvěrstva a hrůza na dobytých územích budou pokračovat a budou narůstat. A Hitlerův plán pro útok na západ se stane čím dál jistějším. Jestli chcete vědět o Hitlerově nezdařeném Pivním puči v roce 1923, podívali jsme se na to v Mezi dvěma válkami v této epizodě. A vstupte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv, abyste podpořili válečné úsilí a my mohli vytvářet více obsahu a nahrávat více videí.

Uvidíme se za týden. Překlad: InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář