Osa Berlín–Řím–Tokio je kompletníDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:4 816

Japonsko se přidává k obranné alianci Německa a Itálie, Britové bombardují Berlín, Francouzi útočí na Francouze a Japonci okupují Francouzskou Indočínu. 

Pokud chcete vědět více o taktikách britských letců a formaci Velkého křídla a rozumíte dobře anglicky, podívejte se na video Taktika RAF v roce 1940.

 

Přepis titulků

Hodně štěstí, milý Indy, hodně štěstí, zdraví. Díky, to bylo opravdu milé. Moc mě to potěšilo. Takže se uvidíme v úterý. A vezměte s sebou Chamberlaina. Super, díky. 28. září 1940. Ocelový pakt uzavřený loni mezi Německem a Itálií vytvořil Osu Berlín-Řím. Tento týden přidá Japonsko do Osy Tokio a mocnosti Osy jsou oficiální.

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden se italská invaze do Egypta zastavila, Adolf Hitler odložil vlastní plány na invazi do Británie, ale japonská invaze do Číny, trvající už přes tři roky, pokračovala. Japonci nyní bojují proti čínským komunistům v bitvě Sta pluků. Japonci posílají posily ze svých městských osádek. Z Tchaj-jüanu poslali muže na tongpunskou železnici a východně od zhengtajské železnice, další přišli z Š’-ťia-čuang na západ od zhengtajské železnice a míří přímo do míst, kde operuje komunistická 8.

armáda. Ta armáda má stále dobrý pocit ze svých úspěchů v první fázi ofenzívy, takže se často střetávají s Japonci čelem. "Nejkrvavější boje kampaně probíhaly ve druhé fázi. Obě strany utrpěly těžké ztráty. Výsledek byl však zcela jasný.

Navzdory jejich nezpochybnitelné odvaze nemohli komunističtí vojáci vytrvat v boji proti posíleným japonským jednotkám, silně nadřazenějším ve výzbroji, možná i v počtech." Japonci toho tento týden dělají víc. 22. září vstoupili do Francouzské Indočíny a rozmístili tam 6 000 mužů, aby zabránili přísunu zásob odtamtud do Číny. Francouzi musí souhlasit se všemi jejich požadavky.

Stejně nemají moc na výběr. 25. září vstoupí japonská 5. divize do Hanoje. Avšak ten samý den oznámí USA poskytnutí nové půjčky Číně. Budou podporovat Čankajšeka a čínskou nacionalistickou armádu. 26. září uvalí USA embargo na vývoz železného a ocelového šrotu do Japonska. A 27. září je podepsán Pakt tří. Německo, Itálie a Japonsko si slíbí, že vyhlásí válku těm, kteří půjdou do války proti jednomu z nich.

Podle nich to však neovlivní vztahy se Sovětským svazem. Doufají, že tak odradí USA od zapojení se do války v Evropě nebo aktivnějšího přístupu na Dálném východě. V paktu si slibují vzájemnou pomoc v případě, že bude jeden z nich napaden zemí neúčastnící se války v Evropě. To je jasně namířeno proti USA. A USA popravdě budí dojem, že tíhnou ke Spojencům víc než kdy předtím. Tento týden v USA vyjde magazín Life s fotografií tříleté Eileen Dunne na obálce, oběti náletů Luftwaffe, a v časopisu je celá fotogalerie škod, které v Británii Luftwaffe působí.

Avšak Američané žijící v Londýně nyní domů píší, že Británie vytrvá, a názor americké veřejnosti na válku se pomalu mění. Intervencionisté získávají podporu. Minulý týden jsem nezmínil, že 19. září vznikla první Orlí letka. Nakonec v Královském letectvu vzniknou tři takové letky tvořené z amerických dobrovolníků a první letka nese označení č.

71. To je pozoruhodné, protože za Velké války měla v Británii takové označení 4. letka Australského leteckého sboru, která se však nazývala 71., aby se odlišila od 4. letky Královského letectva. Australané ji oficiálně nikdy 71. letkou nenazývali. Požadavky pro narukování do 71. jsou maturitní vysvědčení, perfektní nebo téměř perfektní zrak a ověřených 300 nalétaných hodin.

Američtí piloti v Orlí letce se nezříkají amerického občanství, i když slouží v hodnostech i uniformách RAF. A jejich uniformy byly doplněny o odznak Orlí letky. Bude však trvat několik měsíců, než bude tato letka akceschopná. Ale zbytek RAF akceschopné bezpochyby je. A v noci 24. září provede nálet na Berlín, už druhou noc v řadě. Tisk německého ministra propagandy Josefa Goebbelse není nadšený. V Bitvě o Británii od Jamese Hollanda jsem četl, že Nachtausgabe vyšly s titulkem: "Další noční útok pirátů."

A Börsen Zeitung napsaly: "Včera v noci pokračoval Churchill ve zločinných útocích proti německým civilistům. Upřímně patří Churchill do té kategorie zločinců, která je ve své stupidní brutalitě nepoučitelná." A když mluvíme o Goebbelsovi, tak 24. září se poprvé veřejně promítal film Žid Süss. Goebbels se na jeho natáčení a produkci značně podílel.

Je to jeden z nejvíce antisemitských filmů v dějinách a stane se z něj obří hit, jen v Německu jej zhlédne přes 20 milionů lidí, což je skoro třetina populace, a to je zakázán dětem mladším 14 let. Budou se pořádat zvláštní promítání pro Hitlerjugend a Heinrich Himmler údajně přikázal všem policistům a esesákům film zhlédnout. Film měl premiéru před dvěma týdny na Benátském filmovém festivalu, kde sklidil báječné recenze, a nyní byl promítán po celé okupované Evropě.

V Říši to bude nejlepší letošní film. A rovněž tento týden na německé domácí frontě podepíše Himmler jako hlava SS dekret nařizující: "Táborovým vězňům budou vyjmuty všechny zlaté zuby, plomby a můstky." Velením operace Zub je pověřen podplukovník SS Hermann Pook. "Při příjezdu do koncentračního tábora byli vězni prohledáni kvůli zubnímu zlatu. Pokud bylo nějaké nalezeno, udělalo se na horní části levé paže tetování pro rychlou a snadnou identifikaci v márnici v případě úmrtí v táboře.

Zároveň se do formuláře zapsala poloha zubu a odhadovaný výnos zlata." Němci však nejsou jen bombardováni, ale sami také bombardují Brity v pokračující bitvě o Británii. Nálet na továrnu Spitfirů 26. září na chvíli produkci zastavil, avšak 27. září shrnulo celkovou situaci německé létající eso Adolf Galland. V lovecké chatě náčelníka Luftwaffe Hermana Göringa, kam byl Galland pozván na oslavu svého 40.

leteckého vítězství, řekl: "Ztráty britského letectva byly mnohem nižší a produkce mnohem vyšší, než německá rozvědka odhadovala. A nynější události jejich omyl odhalují tak, že nemůže být ignorován." Němci se podivují, proč se nekoná invaze do Británie. Euforie z jarních a letních vítězství se již vytratila a nyní si začínají uvědomovat, že konec války nemusí být vůbec blízko. Britové se však invaze stále obávají.

Fotografie zcela jasně ukazují shromážděné invazní čluny v Antverpách a ve francouzských přístavech v průlivu. Toto je také období bitvy známé jako Spor o velké křídlo. Formace velkého křídla známá jako Balbos po Italu Balbovi – italském fašistovi a zakladateli italského letectva, který sloužil jako italský letecký maršál až do své letošní smrti, o které jsme mluvili před pár měsíci – je protěžována britským velitelem letky Douglasem Baderem.

To byla složitá věta, ale vy si poradíte. Podle něj by stíhačky měly útočit v rozsáhlé formaci, aby nepřítele zasáhly maximální silou. Jeho velitelem ve 12. skupině je letecký vicemaršál Trafford Leigh-Mallory, který jej podporuje, avšak letecký vicemaršál Keith Park, který velí 11. skupině zodpovědné za obranu Londýna a jihovýchodního pobřeží Anglie, ne. Podle Parka taková koncentrace stíhaček umožňuje německým bombardérům proletět, když jsou britské stíhačky na zemi přezbrojovány.

Richard Overy v Bitvě o Británii píše, že tyto rozdílné pohledy jsou zapříčiněny geografií. Parkovi piloti často čelí vlnám bombardérů se silným doprovodem, Leigh-Malloryho piloti potkávají bombardéry více ve vnitrozemí, kdy je jejich stíhací doprovod slabší, a hlavně je jejich pozice již známa. Baderovo velké křídlo vzlétne v září pětkrát, ale není to organizovaná jednotka, jen několik narychlo shromážděných letek, a nevedla se žádná debata, jak jej nasadit nebo jak měřit jeho efektivitu.

Park nad Londýnem velká křídla používat nebude a mezi ním a Leigh-Mallorym panuje značné napětí. Více si o Sporu o velké křídlo a jejich sporu řekneme za pár týdnů. Ale i když se Britové doma brání, jinde přecházejí do útoku. Od 23. do 25. září se spolu se Svobodnými Francouzi pokusí dobýt Dakar. Dakar je jedno z největších hlavních měst francouzských kolonií a je pod kontrolou Vichistické Francie.

Možná si to neuvědomujete, ale tato operace Menace je první opravdovou britsko-francouzskou ofenzívou války. Charles DeGaulle a admirál Andrew Cunningham velí 3 600 Svobodným Francouzům a 4 300 Britům. Vichistickém námořnictvu velí admirál Landriau a vrchním velitelem je guvernér Boisson. Vylodění Svobodných Francouzů je odraženo a posádka brzy zahájí palbu na britské lodě z 380mm děl bitevní lodě Richelieu, která nikdy předtím v boji nebyla.

Dvě britské lodě utrpěly poškození a po dvou dnech vzájemného ostřelování je operace odvolána, neboť si útočníci uvědomili, že vítězství by přišlo s velkým civilními ztrátami. Francouzští útočníci jsou překvapeni, že se Vichističní Francouzi jednoduše nepřidali k DeGaullovi, a jsou ještě více překvapeni, že stříleli na britské lodě.

24. a 25. září zaútočí v odvetě vichistické letectvo na Gibraltar. A tento týden se něco událo i v severní Evropě. 25. září říšský komisař Josef Terboven formálně zbaví moci norského krále Haakona a vůdcem nové vlády jmenuje Vidkuna Quislinga. Quisling, kterého si pamatujete z jara, vedl norskou nacistickou stranu Nasjonal Samling a neúspěšně se pokusil nastolit vládu ihned po německé invazi. Terboven, který od té chvíle Norsku vládl, nemá Quislinga v lásce a žádné místo pro něj nebo jeho stranu ve vládě nechtěl.

V červnu dokonce Terboven donutil Quislinga z vedení strany odstoupit a odjet do Německa. Avšak v srpnu si Quisling získal na svoji stranu Hitlera a vrátil se. Terboven v radiovém vysílání oznámil konec monarchie a rozpuštění všech politických stran s výjimkou Nasjional Samling. Parlament však rozpuštěn nebude a Terboven zůstane u moci. Quisling bude výkonným premiérem vlády členů Nasjonal Samling. Synonymum "quisling" jako "zrádce" bylo poprvé použito v tisku už 15.

dubna, teprve týden po německé invazi v titulku článku v The Times: "Quislingové jsou všude." A další týden války je u konce s aktivním bojištěm v Africe, Číně a nad Británií a zformalizováním mocností Osy. A to je velká událost. Samozřejmě měly boje na východě a na západě od počátku spojitost, ale nyní jsou zformalizovány do aktivní světové války na třech kontinentech.

Japonsko nyní napadlo francouzské území. Francouzi se snažili napadnout francouzské území těch jiných Francouzů. A Osa se dívá na USA, stejně jako se Německo dívá na SSSR a vypadá to, že tato krvavá a brutální válka může velice brzy zařadit vyšší rychlost, enormní a katastrofickou rychlost. Jestli vás zajímá počátek propagandistických filmů, které pomohly šířit nacistickou ideologii, podívejte se na tuto epizodu MDV o vzestupu filmu a filmových hvězd.

A když mluvíme o hvězdách, tak dnes slavím své 52. narozeniny. Pokud mi chcete k narozeninám něco věnovat, potom mě prosím podpořte na patreon.com nebo timeghost.tv. To vaše podpora tento pořad financuje a ano, každý dolar se počítá. Odebírejte, klikněte na zvoneček a uvidíme se za týden.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

plně souhlasím, že bych ocenil i epizody MDV, jinak série skvělá. Jenom v popisku máte chybu - Britové Londýn nebombardovali. :)

10

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, chybka v popisku opravena :)
Jinak MDV aktuálně překládat neplánujeme, možná po konci Velké války. Už takhle to zaměstnává dva překladatele – a bohužel to nemá kdovíjaká čísla sledovanosti. Nicméně jsme moc rádi, že tu tyto naučné pořady můžeme mít.

70

Odpovědět

+Xardassté sledovanosti je škoda no :-( možná dát na začátek každého videa pandu jak kýchá ?

30

Odpovědět

+vanyJá jsem teď asi někde v polovině přeložené série a myslím, že sledovanost je celkem dobrá. Každé starší video má 4-10 tisíc zhlédnutí:) Ale chápu, že to dá dost práce. Díky!

10

Odpovědět

+Jenda100Ta velká sledovanost ovšem byla u videí týkajících se Zimní války, a sledovanost přišla a odešla se začátkem a koncem té války. Někdo nám to někde musel úspěšně sdílet. Kéž by v tom pokračoval...

30

Odpovědět

+Dr. InkAjo, myslel jsem, že je tu více lidí jako já, kteří na to teda po nějakým čase konečně mrkli (v seznamu konkrétně na zimní války, protože má poutavý hodnocení i titulky), aby zjistili jaká ta série je. Chytlo je to, pak pokračovali a řekli si, že až se dodívají k novým dílům, podívají se i na ty starý. Ostatně, aj mi to tak přijde, že když nepočítáme ty první díly, tak čím starší video, tím větší počet zobrazení. Ale nejsem admin, kterej ty počty má pořád přes sebou, takže věřím tvojí verzi.

00

Odpovědět

+Jenda100Tak sledovanost od začátku série postupně klesá, o tom žádná :( Ale těch deset tisíc zhlédnutí na epizodu prostě pocházejí odněkud z Facebooku nebo jiné sítě či stránky. Třeba se to zvedne příští rok.. teda.. jestli se v roce 1941 stane něco zajímavého.. kdo ví..

20

Odpovědět

Parádní série, a moc by potěšily i překlady těch doplňujících epizod "Between 2 wars"

100