Pasivně aktivní Spojené státyDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:4 862
Spojené státy dodají Britům skoro polovinu produkce svých letadel a Japoncům značně zkomplikují život. A Němci dále bojují o nadvládu nad Lamanšským průlivem.

Přepis titulků

Ano? Ano, chtěl bych na to více sýru. A vaši nejlepší klobásu. Přivezte mi to prosím na Downing Street 10. Ano, ano, děkuji. Na shledanou. 27. července 1940. Tuto válku zatím bojovala pěchota, tanky, námořnictvo, koně i letectvo, ale právě teď vidíme něco v dějinách válčení úplně nového – válku vedenou jen ve vzduchu.

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden vydal Adolf Hitler dekret číslo 16 ohledně přípravy invaze do Británie a začátek letecké ofenzívy stanovil na 5.

srpna, i když Kanalkampf, bitva o nadvládu nad kanálem La Manche, které bude nutné dosáhnout před invazí, již začala. V Estonsku, Lotyšsku a Litvě se konaly zfalšované volby, ze kterých vzešly prosovětské vlády. Tento týden 21. července všechny tři země požádaly o začlenění do Sovětského svazu. A toho dne na konferenci OKH – vrchního velení německé armády – Hitler zopakuje, že se Německo musí připravit na invazi do SSSR.

Jeho generálové by se rádi nejdříve vypořádali s Británií, ale neprotestují. O pár dní později Alfred Jodl, náčelník štábu OKW – vrchního velení ozbrojených sil – sdělí plánovacímu oddělení, že k tomu dojde na jaře 1941 a ať se dají do práce. Ale ještě předtím dojde k bitvě o Británii a tento týden dochází k soubojům o nadvládu průlivu.

24. červenec stál za to. Adolf Galland, rychle si získávající obdiv, vede 40 německých Me-109 a 18 bombardérů Dornier proti zásobovacímu konvoji v ústí Temže. Do útoku proti němu vyrazily tři letky spitfirů. Sestřelily dvě německá letadla, i když tvrdily, že šestnáct, a Galland je údajně ohromen odhodláním přečíslených britských pilotů. "Po návratu vynadal svým pilotům za neochotu zaútočit na spitfiry a začal si uvědomovat, že blížící se bitva nebude tak jednoduchá, jak Reichsmarshall předpokládal."

Následujícího dne zaútočí Luftflotte 2 Alberta Kesselringa s podporou lehkých námořních jednotek na další konvoj v Doverské úžině. Ve dne jsou zahnáni zpět, ale v noci se opět vrátí a Britové ztratí 11 z 21 lodí v konvoji. 26. července britská admiralita zakáže plout Doverskou úžinou během dne. Rozkaz však není odpovědí na útoky a už byl nějakou chvíli připravován.

"Bitva o Francii, byť senzační svojí krátkostí a rozhodností, byla vcelku konvenční vojenskou záležitostí. Letadla hrála hlavní roli v dosažení vítězství, ale letadla ani tanky pod nimi nezpůsobily Spojencům porážku. Porážka byla výsledkem nedostatků ve strategii, vojenské organizaci a připravenosti na válku, psychologické i materiální. Naproti tomu bitva o Británii bude vskutku revolučním střetnutím."

Lidé létali letadly už skoro 40 let a používali je v boji od italské kampaně v Libyi v roce 1911, ale zlomit nepřátelský odpor jen za použití letadel bez podpory armády, to je něco úplně nového. Od pozdních fází Velké války byla letadla používána jako bombardéry. A jak roky plynuly a letecká technologie postupovala, staly se spolehlivějšími a navyšoval se jejich dosah. Německé a italské bombardéry létající ve španělské občanské válce ukázaly rychlý pokrok v oblasti letadel.

A nyní si spousta lidí myslí, že budoucí války budou jen vzdušné války a že letadla vytlačí ostatní armádní složky. I když to není zrovna to, o co se Německo snaží, jak jsem říkal poslední dva týdny, je to stále nejzazší krok, který v tom směru kdo učinil. Ale když válka před devíti měsíci začala, Luftwaffe nemělo vypracovanou tezi strategického bombardování, a i když v Polsku a nedávných taženích experimentovalo s novými taktikami, jsou to jen primitivní plány bez zjevné technické uskutečnitelnosti.

Když se podíváme na rok 1933, kdy se zvažovala německá schopnost postavit a udržovat flotilu bombardérů s dlouhým doletem, vrchní velení to nepovažovalo za proveditelné kvůli zdrojům a průmyslové kapacitě. A mnoho vrchních velitelů Luftwaffe byli armádní důstojníci, kteří vnímali roli letectva v podpoře pěchoty, a to dokonce i teď, po bitvě o Francii.

Takže si představte, co se jim honilo hlavou, když jim minulý týden Hitler nařídil zabránit leteckým útokům na Německo, zničit britské pobřežní opevnění, zaútočit na britské námořnictvo, podlomit odpor pozemních sil a zničit britské zálohy, jakkoliv daleko za frontou mohou být. To je opravdu náročný úkol.

Ale ti němečtí důstojníci a vlastně celá armáda mají po bitvě o Francii důvod k optimismu. Nejen kvůli chvilkové povzbuzení. Francie nyní platí cenu za vlastní okupaci a k tomu zaplatila asi pětinu toho, co Německo na válku vynaložilo. A okupační armáda si užívá zboží, které Francie prodává, nebo bylo zabaveno. Obchody v Paříži byly vybíleny německými důstojníky, francouzské nerostné suroviny jsou pro německý průmysl požehnáním.

A francouzské zbraně, vozidla a koně revitalizovaly německou armádu. "Francouzské zemědělství dovolilo Němcům žít lépe než před první světovou válkou. Francouzské denní příděly masa, tuku a cukru musely být zredukovány na asi polovinu těch německých. Němci to považovali za spravedlivou odplatu za roky hladu, které po Velké válce vytrpěli. Francouzi se uklidňovali představou, že jakmile Britové přistoupí na jednání, všeobecné mírové ujednání zlepší podmínky pro všechny."

Ale Britové mají k jednání příšerně daleko. 22. července jsou LDV – Místní obranní dobrovolníci – oficiálně přejmenováni na Domácí stráž. LDV byla zformována v květnu, když během bitvy o Francii a Benelux sílila obava z německé invaze do Anglie, a dala britské vládě větší kontrolu než soukromé obranné jednotky, které vznikaly hlavně kolem továren a letišť. Nyní se zapsalo již 1,5 milionů mužů, ženám to zatím nebylo dovoleno, především příliš mladých nebo starých na vojenskou službu, nebo v nepostradatelných profesích.

23. července britská nákupní komise v USA vyjednala nákup 40 % americké letecké produkce. Z 33 000 kusů letadel vyrobených ve Spojených státech jich tam zůstane 19 020 a 14 375 bude doručeno do Británie. Podobná jednání vedou i o puškách a tancích s cílem pokrýt britské potřeby do konce roku 1941.

25. července britský premiér Winston Churchill pronesl, že 14 000 polských vojáků v Británii dostane americké pušky hned, jak dorazí. Je tam také 4 000 Čechů, 3 000 protinacistických Němců, 2 000 Francouzů, 1 000 Nizozemců, 1 000 Norů a 500 Belgičanů, kteří v Británii trénují. Čísla mám od Martina Gilberta. Spojené státy tento týden zakázaly vývoz ropy a ocelových výrobků, pokud k tomu nedají povolení, do zemí mimo americký kontinent.

Mnozí to vnímají jako krok proti Japonsku, především kvůli japonské nutnosti dovážet palivo. Po tomto kroku začínají japonské zásoby ropy mizet a Japonci obrátí svůj zrak na zdroje Nizozemské východní Indie a Malajsie. I v Japonsku tento týden došlo ke změnám. Minulý týden kvůli vojenskému tlaku rezignoval na post premiéra Mitsumasa Yonai. 22.

července je pod princem Fuminarem Konoyem zformována nová vláda. Ministrem zahraničí je Yosuke Matsuoka. Ministrem války se stane generál Hideki Tojo. Nová vláda tlačí na vichistickou Francii, aby Japoncům poskytla základny ve Francouzské Indočíně, a nevylučuje, že pro dosažení svých cílů použije sílu. Hlavní pozemní zásobovací stezky do Číny, se kterou je Japonsko ve válce, z Indočíny a Barmy jsou nyní uzavřeny a 26.

července se japonskou prioritou stane vyřešit čínský problém zabráněním přísunu zásob z Francouzské Indočíny a zaujetím agresivnějšího postoje proti Nizozemské východní Indii. Příští týden Konoyeho vláda oznámí záměr nastolit ve východní Asii nový řád. "Základy nového řádu prince Konoyeho – stejně jako Hitlerovy tisícileté říše – stály na nadřazené rase, pro kterou cíl vždy světí prostředky." Citace pochází od Martina Gilberta, který tento měsíc psal podobně i o Německu. V publikovaném posudku německých sterilizačních zákonů Ernst Rudin, profesor psychiatrie na univerzitě v Mnichově a zarytý zastánce "rasové vědy", chválí Hitlera za odvahu zastavit "teror podřadného druhu lidí" prostředky rasové hygieny.

Ale Němci tento týden terorizují prakticky všechny. 24. července je německou torpédovou lodí spatřen francouzský obchodní parník Meknés. Nezapomeňte, že Francie už není s Německem ve válce. Na parníku je 1 179 francouzských námořníků, francouzská vlajka je osvětlena světlometem a okna – stejně jako boky lodi – jsou osvětlena.

Kapitán svoji loď zastaví a v morseovce zabliká jméno a národnost. Torpédová loď Meknés potopí, přičemž zahyne 383 námořníků. A jsme na konci týdne. Týdne bojů nad Lamanšským průlivem, zatímco Britové posilují svoji obranu i produkci. A Němci používají francouzské zdroje, aby posílili svoji armádu. Japonsko má novou vládu a Havanská konference 22.

července značí změnu v Monroeově doktríně. Odteď budou Spojené státy spolupracovat se sousedy ze západní polokoule na společné obraně pro jejich společnou bezpečnost. A Spojené státy pracují na posílení britské bezpečnosti proti Němcům, i když není jisté, jestli letadla a zbraně dorazí včas. A USA také začínají sabotovat japonskou bezpečnost a nepřímo i schopnost Japonska vést válku. Ale Japonsko se dívá daleko za Čínu a Německo daleko za Británii.

Můžu říct, že i když v Evropě vedou válku prakticky jen dvě země a jedna v Asii, tak se jedná o světovou válku, která ovlivňuje každého. Když jsem zmínil strategické bombardování, podívejte se na tuto květnovou epizodu ze série Válka proti lidskosti. Členem TimeGhost armády týdne je Kevin Ku. Protože jsou naše videa často demonetizována, přežíváme jen díky podporovatelům, jako je Kevin, takže nás prosím podpořte na timeghost.tv nebo patreon.com, počítá se každý dolar.

Nezapomeňte nás odebírat, klikněte na zvoneček a uvidíme se zase za týden.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář