Pojďme ujít 500 mil, pojďme ujít dalších 500 milDruhá světová válka
53
Toto intro je úplně legen– počkej si…
dární. Legendární. Marshall měl pravdu. Ono se to poddá → The Proclaimers - I'm Gonna Be (500 Miles)
Přepis titulků
Cože? Divoký Bill?
Jasně, že ho znám. V roce 1907 u Detroitských tygrů
skončil se skóre 25-4. Co? To je někdo jiný? Aha. 22. února 1941. Jste vojenský velitel. Vaši vojáci několik dní rychle postupovali
a dobyli vytouženou cenu. Takže co uděláte teď? Pokud jste Alan Cunningham, řeknete:
„Pojďme ujít dalších tisíc mil.“ Pojďme ujít 500 mil,
pojďme ujít dalších 500 mil.
DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden skončila operace Compass, velice úspěšný britský postup proti Italům v severní Africe. Britové dosáhli El Agheily a zničili italskou 10. armádu a nyní bude většina vojáků přesunuta do Řecka, které bude bránit před německou invazí.
Německo mezitím poslalo do Tripolisu posily pod vedením Erwina Rommela. Bojovalo se v Eritrei i Italském Somálsku a došlo k prvnímu seskoku britských parašutistů. Boje ve východní Africe pokračují i tento týden. 16. února začne 1. jihoafrická brigáda bojovat o mosty na řece Jubě. To je velice důležité. Juba je hlavní řeka Italského Somálska. „Povodí Juby je svým vlastním světem.
Stovky mil dlouhý pás palem a zeleného bohatství, a široký od několika stovek metrů až po několik kilometrů.“ Je to přirozená bariéra v postupu do Italského Somálska a Italové tam budou dobře zakopaní. Minulý týden skončila bitva o Dolní Jubaland, ale bitva o zbytek Somálska právě začíná, a to u města Jelib. Čelní útok nemá velké šance na úspěch a italské dělostřelectvo je celkem schopné, takže brigáda Zlatonosného pobřeží a ona jihoafrická brigáda hledají jiné cesty přes řeku.
A ty vskutku našly v Jondě, 20 km severně od Godwenu, a v Mbungu, 50 km severně od Jelibu. Řeku překročily a postoupily po východním břehu Juhy k Jelibu, zatímco 22. východoafrická brigáda postupovala buší a za Jelibem přeťala cestu do Mogadišu.
Italský odpor se pod rychlostí a nečekaností manévru zhroutil. Jelib padl 22. února. To značí změnu v tažení, protože velitel Alan Cunningham si myslí, že jeho vojáci jsou schopní dojít do Hararu vzdáleného 1 600 kilometrů, 1 000 mil, a Archie Wawell mu dá zelenou. Wavell velí blízkovýchodnímu a africkému válčišti. Cunninghamovi také prospívá, že jihoafrické letectvo přinutilo italské letectvo omezit se na noční nálety, takže konečně může postupovat ve dne.
Rovněž 18. února v té samé oblasti, což je velká oblast, Jihoafričané postupující z Keni dobyli Megu a zajali 1 000 vojáků. A 19. února císař Haile Selassie – přivezen v lednu do Habeše, aby pomohl zorganizovat odpor proti Italům – dorazil do Dangilly s uskupením Gideon majora Ordeho Wingata. Po dalších několik týdnů budou úspěšně zatápět Italům. Wavell a Cunningham se tento týden potkali osobně.
19. února se britský ministr zahraničí Anthony Eden, náčelník imperiálního generálního štábu John Dill, Wavell a Cunningham setkali v Káhiře a diskutovali o tom, kolik pomoci mohou a chtějí poslat Řekům. 23. února, zítra, Řekové řekli, že chtějí 100 000 mužů s dělostřelectvem a obrněnci, tedy 4 divize, které posílí 18 řeckých divizí na severní hranici. Nepřijmou méně, protože méně mužů nebude schopno zadržet Němce, pokud a až zaútočí, a pravděpodobně by je k útoku pobídlo.
Mluví také o rozmístění. Britové preferují pozici podél řeky Aliákmon, ale Řekové se nechtějí vzdát území před před ní. Zatím se nic nerozhodlo. Avšak 17. února podepsalo Bulharsko a Turecko pakt přátelství. Turky znepokojují německé a sovětské územní úmysly a mají s Řeckem své vlastní územní úmysly.
„Pod německým tlakem podepsalo Turecko a Bulharsko pakt přátelství, na základě kterého Turecko nepovažuje průchod německé armády Bulharskem za válečný akt. To víceméně potvrzuje, že není možné Turecko přesvědčit k alianci s Británií.“ A ještě tohle. „Navzdory množství úsilí, projektů, návrhů a nadějí Britů se Turci nepřipojí k frontě proti Německu, dokud sami Němci Turecko nenapadnou, což Němci samozřejmě slíbili, že nikdy neudělají, a co Němci samozřejmě plánovali udělat, hned jak to bude možné.
V nabídkách částí Řecka Bulharsku a Jugoslávii Němci opatrně nezmínili části Řecka hraničící s Tureckem. Ty ponechávali jako lákadlo pro turecké oči.“ Hitler se rozhodl, že operace Marita nezajistí pouze strategické pozice v Řecku, ze kterých by Luftwaffe mohlo dominovat východnímu Středomoří a Egejskému moři, ale že si celé Řecko podmaní okupací.
„Nechtěl riskovat otevření nové soluňské fronty, ze které Britové a Francouzi – vlastně to byla armáda pěti národů – obtěžovali německé jižní křídlo v letech 1916–1918. Zde, stejně jako v jiných případech vedení druhé světové války, byly Hitlerovy strategické úvahy ovlivněny zkušenostmi a vzpomínkami na Velkou válku, ve které bojoval jako řadový voják.“ Hitlerovy plány pro západní Středomoří nedávno zhatilo Francovo i Pétainovo odmítnutí vstoupit do protibritské aliance, avšak stále má příležitost operovat ve východním Středomoří, jako Centrální mocnosti činily ve Velké válce s pomocí Osmanů.
Pokud může přemluvit vichistické vedení Sýrie a Libanonu k přijmutí německé vojenské pomoci, potom by tam mohl umístit Luftwaffe, které by mohlo útočit na Suez a irácká ropná pole.
Irák je nyní suverénní zemí, avšak do roku 1932 byl britským mandátem, ale tamní nacionalistická strana je proněmecká, a i když s ní Hitler nemá přímý kontakt, může se pravděpodobně spolehnout, že Britům znesnadní kontrolu Blízkého východu. Jeruzalémský velký muftí, Mohamed Amín al-Husajní, jmenován do funkce během britského mandátu v Palestině před dvaceti lety, je protibritský, protisionistický, proněmecký arabský nacionalista.
A to bude v oblasti fungovat v Hitlerův prospěch. Taková výhoda nepotřebuje velkou vojenskou podporu. Hitler ani není v pozici ji poslat, ale Řecko je jiné. Tamní zapojení Britů je přímou, frontální hrozbou pro Hitlerovu vojenskou kontrolu evropského kontinentu a – o tom Britové nemají ani tušení – ohrožuje budoucí tažení proti SSSR. Takže tuto hrozbu musí naprosto eliminovat. Ale s tím souvisí několik problémů.
Například odkud zaútočí? Albánie je nyní zaplavena italskými vojáky a stejně se tam dostanete jen přes moře nebo vzduchem. Bulharské silnice, železnice a mosty nejsou všudepřítomné a jsou celkem zastaralé, takže nejsou vhodné pro rychlý přesun. Hitler potřebuje něco jako železniční síť v jižní Jugoslávii, odkud zaútočí od Monastiru na jih k Vardaru. Problémem je, že jugoslávský regent princ Pavel již měsíce vzdoruje německému tlaku podepsat Pakt tří a připojit se k mocnostem Osy, a že to byl silný tlak.
Ale princ Pavel studoval na Oxfordu, miluje Angličany a své sympatie neskrývá. Hitlerovi nepomáhá ani to, že Pavlova žena je řecká princezna. Takže proč by měl Pavel Německu pomáhat s invazí do Řecka? Pavel Němcům opakuje, že Balkán by měl být ve válce neutrální, ale všechny okolní země se pomalu plní německými vojáky. Britský premiér Churchill a „Divoký Bill“ Donovan, Rooseveltův vyslanec v Bělehradu, tlačili na Pavla, aby odmítal pobídky od zemí Osy, ale jak dlouho toho bude schopný?
Zdá se, že tento týden všichni přemýšlí nad plány a možnostmi. Husband Kimmel, vrchní velitel americké pacifické flotily, píše Haroldu Starkovi, americkému náčelníkovi námořních operací: „Cítím, že překvapivý útok – ponorkový, letecký nebo kombinovaný – na Pearl Harbor je reálný, a podnikáme okamžité praktické kroky, abychom minimalizovali poškození a zajistili, že nepřítel za útok zaplatí.“ Sovětský generál Pavlov, velitel západního vojenského okruhu, píše Stalinovi, Molotovovi a maršálu Timošenkovi a žádá o investice do budování cest.
Upozorňuje, že sovětská západní operační oblast musí být zřízena v roce 1941. Stalin odpoví, že této legitimní obavě rozumí, ale že země nemá prostředky na uspokojení Pavlovových požadavků. A tady je poznámka na konec týdne.
16. února slaví Hans Günther 50. narozeniny, které oslavuje s nacisty. Kdo je Günther? Hlavní ideolog nacistické rasové politiky, dokonce je znám jako rasový papež – Rassenpapsf. Günther se připojil k nacistům před jejich převzetím moci v Německu a jeho kniha z roku 1929 o německém etnologii popsala neevropské židy jako agitátory rozkladu nordické kultury. Ke svým narozeninám dostal Goethovu medaili.
A takový byl týden války. Týden velkého úspěchu vojáků Commonwealthu v italském Somálsku a týden plný plánů pro blízkou budoucnost Řecka, které očividně ovlivňují i všechny okolo. Je tomu tak. Bulharsko a Turecko podepsalo papíry, že Německo může Bulharsko prakticky okupovat. Turecko doufá, že se okupaci vyhne.
Jugoslávci jsou znepokojeni Němci, k čemuž mají dobrý důvod. Británie oslabila severní Afriku, aby poslala pomoc Řekům, což může mít dalekosáhlé důsledky, protože Němci posílají vojáky do Afriky. Sovětský svaz vše podezřívavě sleduje a sám má pro východní Evropu územní plány. Vidíte? Vše se to ovlivňuje. Všechno je propojené. Taková je moderní válka. Pokud chcete vidět epizodu o předválečném vývoji v Jugoslávii, podívejte se na tuto epizodu MDV o tamním vnitřním pnutí přímo zde.
Členem TimeGhost armády týdne je Owen Evans. Podpora armády na Patreonu financuje tento pořad, takže se připojte k Owenovi na patreon.com nebo timeghost.tv. Nezapomeňte nás odebírat, ať vám neunikne náš famózní obsah a zazvoňte na zvoneček. Proto ho tu mám, že jo? Objevil se tu před pár týdny, ale zvoní dobře, že jo? Alabama! Uvidíme se za týden.
DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden skončila operace Compass, velice úspěšný britský postup proti Italům v severní Africe. Britové dosáhli El Agheily a zničili italskou 10. armádu a nyní bude většina vojáků přesunuta do Řecka, které bude bránit před německou invazí.
Německo mezitím poslalo do Tripolisu posily pod vedením Erwina Rommela. Bojovalo se v Eritrei i Italském Somálsku a došlo k prvnímu seskoku britských parašutistů. Boje ve východní Africe pokračují i tento týden. 16. února začne 1. jihoafrická brigáda bojovat o mosty na řece Jubě. To je velice důležité. Juba je hlavní řeka Italského Somálska. „Povodí Juby je svým vlastním světem.
Stovky mil dlouhý pás palem a zeleného bohatství, a široký od několika stovek metrů až po několik kilometrů.“ Je to přirozená bariéra v postupu do Italského Somálska a Italové tam budou dobře zakopaní. Minulý týden skončila bitva o Dolní Jubaland, ale bitva o zbytek Somálska právě začíná, a to u města Jelib. Čelní útok nemá velké šance na úspěch a italské dělostřelectvo je celkem schopné, takže brigáda Zlatonosného pobřeží a ona jihoafrická brigáda hledají jiné cesty přes řeku.
A ty vskutku našly v Jondě, 20 km severně od Godwenu, a v Mbungu, 50 km severně od Jelibu. Řeku překročily a postoupily po východním břehu Juhy k Jelibu, zatímco 22. východoafrická brigáda postupovala buší a za Jelibem přeťala cestu do Mogadišu.
Italský odpor se pod rychlostí a nečekaností manévru zhroutil. Jelib padl 22. února. To značí změnu v tažení, protože velitel Alan Cunningham si myslí, že jeho vojáci jsou schopní dojít do Hararu vzdáleného 1 600 kilometrů, 1 000 mil, a Archie Wawell mu dá zelenou. Wavell velí blízkovýchodnímu a africkému válčišti. Cunninghamovi také prospívá, že jihoafrické letectvo přinutilo italské letectvo omezit se na noční nálety, takže konečně může postupovat ve dne.
Rovněž 18. února v té samé oblasti, což je velká oblast, Jihoafričané postupující z Keni dobyli Megu a zajali 1 000 vojáků. A 19. února císař Haile Selassie – přivezen v lednu do Habeše, aby pomohl zorganizovat odpor proti Italům – dorazil do Dangilly s uskupením Gideon majora Ordeho Wingata. Po dalších několik týdnů budou úspěšně zatápět Italům. Wavell a Cunningham se tento týden potkali osobně.
19. února se britský ministr zahraničí Anthony Eden, náčelník imperiálního generálního štábu John Dill, Wavell a Cunningham setkali v Káhiře a diskutovali o tom, kolik pomoci mohou a chtějí poslat Řekům. 23. února, zítra, Řekové řekli, že chtějí 100 000 mužů s dělostřelectvem a obrněnci, tedy 4 divize, které posílí 18 řeckých divizí na severní hranici. Nepřijmou méně, protože méně mužů nebude schopno zadržet Němce, pokud a až zaútočí, a pravděpodobně by je k útoku pobídlo.
Mluví také o rozmístění. Britové preferují pozici podél řeky Aliákmon, ale Řekové se nechtějí vzdát území před před ní. Zatím se nic nerozhodlo. Avšak 17. února podepsalo Bulharsko a Turecko pakt přátelství. Turky znepokojují německé a sovětské územní úmysly a mají s Řeckem své vlastní územní úmysly.
„Pod německým tlakem podepsalo Turecko a Bulharsko pakt přátelství, na základě kterého Turecko nepovažuje průchod německé armády Bulharskem za válečný akt. To víceméně potvrzuje, že není možné Turecko přesvědčit k alianci s Británií.“ A ještě tohle. „Navzdory množství úsilí, projektů, návrhů a nadějí Britů se Turci nepřipojí k frontě proti Německu, dokud sami Němci Turecko nenapadnou, což Němci samozřejmě slíbili, že nikdy neudělají, a co Němci samozřejmě plánovali udělat, hned jak to bude možné.
V nabídkách částí Řecka Bulharsku a Jugoslávii Němci opatrně nezmínili části Řecka hraničící s Tureckem. Ty ponechávali jako lákadlo pro turecké oči.“ Hitler se rozhodl, že operace Marita nezajistí pouze strategické pozice v Řecku, ze kterých by Luftwaffe mohlo dominovat východnímu Středomoří a Egejskému moři, ale že si celé Řecko podmaní okupací.
„Nechtěl riskovat otevření nové soluňské fronty, ze které Britové a Francouzi – vlastně to byla armáda pěti národů – obtěžovali německé jižní křídlo v letech 1916–1918. Zde, stejně jako v jiných případech vedení druhé světové války, byly Hitlerovy strategické úvahy ovlivněny zkušenostmi a vzpomínkami na Velkou válku, ve které bojoval jako řadový voják.“ Hitlerovy plány pro západní Středomoří nedávno zhatilo Francovo i Pétainovo odmítnutí vstoupit do protibritské aliance, avšak stále má příležitost operovat ve východním Středomoří, jako Centrální mocnosti činily ve Velké válce s pomocí Osmanů.
Pokud může přemluvit vichistické vedení Sýrie a Libanonu k přijmutí německé vojenské pomoci, potom by tam mohl umístit Luftwaffe, které by mohlo útočit na Suez a irácká ropná pole.
Irák je nyní suverénní zemí, avšak do roku 1932 byl britským mandátem, ale tamní nacionalistická strana je proněmecká, a i když s ní Hitler nemá přímý kontakt, může se pravděpodobně spolehnout, že Britům znesnadní kontrolu Blízkého východu. Jeruzalémský velký muftí, Mohamed Amín al-Husajní, jmenován do funkce během britského mandátu v Palestině před dvaceti lety, je protibritský, protisionistický, proněmecký arabský nacionalista.
A to bude v oblasti fungovat v Hitlerův prospěch. Taková výhoda nepotřebuje velkou vojenskou podporu. Hitler ani není v pozici ji poslat, ale Řecko je jiné. Tamní zapojení Britů je přímou, frontální hrozbou pro Hitlerovu vojenskou kontrolu evropského kontinentu a – o tom Britové nemají ani tušení – ohrožuje budoucí tažení proti SSSR. Takže tuto hrozbu musí naprosto eliminovat. Ale s tím souvisí několik problémů.
Například odkud zaútočí? Albánie je nyní zaplavena italskými vojáky a stejně se tam dostanete jen přes moře nebo vzduchem. Bulharské silnice, železnice a mosty nejsou všudepřítomné a jsou celkem zastaralé, takže nejsou vhodné pro rychlý přesun. Hitler potřebuje něco jako železniční síť v jižní Jugoslávii, odkud zaútočí od Monastiru na jih k Vardaru. Problémem je, že jugoslávský regent princ Pavel již měsíce vzdoruje německému tlaku podepsat Pakt tří a připojit se k mocnostem Osy, a že to byl silný tlak.
Ale princ Pavel studoval na Oxfordu, miluje Angličany a své sympatie neskrývá. Hitlerovi nepomáhá ani to, že Pavlova žena je řecká princezna. Takže proč by měl Pavel Německu pomáhat s invazí do Řecka? Pavel Němcům opakuje, že Balkán by měl být ve válce neutrální, ale všechny okolní země se pomalu plní německými vojáky. Britský premiér Churchill a „Divoký Bill“ Donovan, Rooseveltův vyslanec v Bělehradu, tlačili na Pavla, aby odmítal pobídky od zemí Osy, ale jak dlouho toho bude schopný?
Zdá se, že tento týden všichni přemýšlí nad plány a možnostmi. Husband Kimmel, vrchní velitel americké pacifické flotily, píše Haroldu Starkovi, americkému náčelníkovi námořních operací: „Cítím, že překvapivý útok – ponorkový, letecký nebo kombinovaný – na Pearl Harbor je reálný, a podnikáme okamžité praktické kroky, abychom minimalizovali poškození a zajistili, že nepřítel za útok zaplatí.“ Sovětský generál Pavlov, velitel západního vojenského okruhu, píše Stalinovi, Molotovovi a maršálu Timošenkovi a žádá o investice do budování cest.
Upozorňuje, že sovětská západní operační oblast musí být zřízena v roce 1941. Stalin odpoví, že této legitimní obavě rozumí, ale že země nemá prostředky na uspokojení Pavlovových požadavků. A tady je poznámka na konec týdne.
16. února slaví Hans Günther 50. narozeniny, které oslavuje s nacisty. Kdo je Günther? Hlavní ideolog nacistické rasové politiky, dokonce je znám jako rasový papež – Rassenpapsf. Günther se připojil k nacistům před jejich převzetím moci v Německu a jeho kniha z roku 1929 o německém etnologii popsala neevropské židy jako agitátory rozkladu nordické kultury. Ke svým narozeninám dostal Goethovu medaili.
A takový byl týden války. Týden velkého úspěchu vojáků Commonwealthu v italském Somálsku a týden plný plánů pro blízkou budoucnost Řecka, které očividně ovlivňují i všechny okolo. Je tomu tak. Bulharsko a Turecko podepsalo papíry, že Německo může Bulharsko prakticky okupovat. Turecko doufá, že se okupaci vyhne.
Jugoslávci jsou znepokojeni Němci, k čemuž mají dobrý důvod. Británie oslabila severní Afriku, aby poslala pomoc Řekům, což může mít dalekosáhlé důsledky, protože Němci posílají vojáky do Afriky. Sovětský svaz vše podezřívavě sleduje a sám má pro východní Evropu územní plány. Vidíte? Vše se to ovlivňuje. Všechno je propojené. Taková je moderní válka. Pokud chcete vidět epizodu o předválečném vývoji v Jugoslávii, podívejte se na tuto epizodu MDV o tamním vnitřním pnutí přímo zde.
Členem TimeGhost armády týdne je Owen Evans. Podpora armády na Patreonu financuje tento pořad, takže se připojte k Owenovi na patreon.com nebo timeghost.tv. Nezapomeňte nás odebírat, ať vám neunikne náš famózní obsah a zazvoňte na zvoneček. Proto ho tu mám, že jo? Objevil se tu před pár týdny, ale zvoní dobře, že jo? Alabama! Uvidíme se za týden.
Komentáře (5)
mé jméno (anonym)Odpovědět
12.04.2020 22:09:58
Díky za překlad. Jen se mi nezobrazuje překlad toho, jak Hans Günther ve své knize popsal židy, čas 10:29 až 10:32, titulky zůstávají předešlé "popsala neevropsé židy".
Xardass (Admin)Odpovědět
13.04.2020 00:03:30
Díky za upozornění, opraveno :)
Eriksen (anonym)Odpovědět
28.02.2020 17:56:10
Já vím, že jste na tuhle písničku stejně všichni čekali..
The Proclaimers - Im Gonna Be (500 Miles) (Official Music Video)
Dr. Ink (Překladatel)Odpovědět
28.02.2020 18:37:44
Proto je v popisku :-D
Eriksen (anonym)Odpovědět
29.02.2020 16:32:47
+Dr. InkHoops. Nevšiml jsem si toho :)