Přípravy k invazi na západDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:8 068

Britové se stahují z Norska a připravují se na německý útok do Belgie, který se zdá být na spadnutí, zatímco Japonci zahajují útok proti čínským jednotkám. 

Přepis titulků

Myslíte si, že 90 % je přijatelné číslo? 4. května 1940. Německo napadlo Polsko, Dánsko a Norsko a Spojenci neví, kdy nebo kde udeří znovu, ale jejich armády mají velké plány, pokud k útoku dojde v západní Evropě. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden pokračovala německá invaze do Norska, kde upevňovali zisky a postupovali do Gudbrandsdalu a Ostredalu.

Narychlo sestavené spojenecké plány na osvobození Trondheimu selhaly tak, že do konce týdne byl vydán rozkaz k evakuaci centrálního Norska. V severním Norsku byla situace jiná, Němci drželi Narvik, který Spojenci ohrožovali ze souše i z moře. Spojenecká evakuace začala brzy 1. května. Toho dne rovněž norský král Haakon dorazil z Molde do Tromsa spolu s vládou a norským rezervami zlata.

Andalsnes byl už tou dobou evakuovaný, což je pro Spojence dobře, neboť tam Němci dorazili 2. května. Jejich síly z Trondheimu a Osterdalu se setkaly. Norský velitel Otto Ruge varoval Spojence, že pokud se nebude moci spolehnout na další spojeneckou pomoc, doporučí své vládě začít vyjednávat o míru. Avšak spojenecká evakuace není procházka růžovou zahradou. Luftwaffe do této chvíle Namsos prakticky zničila, ale Královské námořnictvo odtamtud stále musí stáhnout vojáky.

Torpédoborec Kelly lorda Louise Mountbattena dopravuje vojáky z trosek města na transportní loď. Němci ale prolomili velkou část britské komunikace mezi loděmi, takže jsou tam taky a stahující se vojáky neustále bombardují. Potopili francouzský torpédoborec Bison, a když se britský torpédoborec Afridi vydal vylovit přeživší, byl mrzačen stukami a brzy se převrátil.

I na severu, kde Spojenci zůstávají, je 4. května u Narviku německými bombami zasažen polský torpédoborec Grom, který se rozpůlí vedví, přičemž zemře 56 polských námořníků. Přeživší jsou zachránění starou bitevní lodí Resolution z Velké války, jejíž kapela hraje "Dokud žijeme, Polsko nezmizí." Po překvapivé invazi do Norska si Britové nejsou jistí, kde Němci zaútočí příště, a stáhnou z Francie celou divizi, neboť si myslí, že se může blížit invaze do Británie.

Adolf Hitler je tak sebevědomý z německého úspěchu v Norsku, že přikáže německé armádě připravit zahájení Operace žlutá, Fall Gelb, do 24 hodin kterýkoliv den od 5. května. Fall Gelb je plánem pro invazi Francie a zemí Beneluxu. O znepřátelených armádách na západní frontě jsem již hovořil a probral jsem některé detaily německých bojových plánů a taktických nápadů. Teď se podíváme na rozmístění Spojenců, kteří budou čelit možné německé invazi. Vrchní spojenecký velitel Maurice Gamelin navrhl plány předpokládající německý útok přes střední Belgii, jako učinili v roce 1914, ale jak víme, Hitler a generál Erich von Manstein plánují hlavní útok přes ardenský les a poté se stočit na sever a odříznout spojenecké armády v Belgii.

Německý útok do severní Belgie má nalákat Spojence na sever. To všechno stojí na tom, jestli Němci projedou Ardenami dříve, než stačí Francouzi zareagovat, a jestli překročí širokou a hlubokou řeku Mázu se strmými břehy. "Německý plán byl velký risk.

Německý náčelník štábu generál Halder napsal: "I kdyby měla tato operace jen 10% šanci na úspěch, stojím za ní. Protože jen takto můžeme nepřítele porazit." Spojenci útok skrze Ardeny rozodně nečekají, i když Francouzi v roce 1938 provedli cvičení, ve kterém Němci prošli obrněnými jednotkami přes Ardeny, a Francouzi vyvodili, že i když oblast není zcela neprostupná, tak pokud útok přijde odtud, stihnou Francouzi oblast posílit, než Němci stihnou překročit Mázu.

Tady jsou spojenecké jednotky a plány zleva doprava. 7. francouzská armáda Henriho Girauda postoupí k pobřeží k Bredě. 22 belgických divizí pokryje linii mezi Antwerpami a Louvainem na řece Dyle. To pokud se budou muset stáhnout po pádu Albertova kanálu. Devět britských divizí udrží Dyle od Louvainu k Wavre. 1. francouzská armáda generála Georgese Blancharda pokryje střední Belgii od Louvainu k Namuru. 9.

francouzská armáda generála Andrea Corapa vyrazí do belgických Arden a pokryje linii od Namuru podél Mázy a trochu severně od Sedanu. Generál Charles Huntzinger pokryje oblast, kde Máza vtéká do Francie severně od Sedanu k francouzsko-německé hranici. Takže stěžejní bod francouzské armády je mezi 9. a 2. armádou. Všechny tyto francouzské armády tvoří 1. armádní skupinu pod generálem Gastonem Balliottem. 2.

a 3. armádní skupina jsou dále na jihu za Maginotovou linií a v Alsasku-Lotrinsku a 4. armádní skupina je úplně na jihu pokrývající italskou hranici a Alpy. Nejslabší uskupení mají Corap a Huntzinger. Corap má jen 9 divizí na pokrytí 75kilometrové fronty na papíře, která je ale ve skutečnosti delší kvůli klikatění řeky Mázy. Dvě jsou lehké jízdní divize, které, pokud útok přijde tudy, postoupí za řeku a pokusí se zbrzdit útok, než se pěchota dostane do pozic. Ale z jeho sedmi divizí jsou jen dvě regulérní pěší divize a dvě jsou rezervní divize B složené z mužů nad 35 let.

Huntzinger má rovněž 9 divizí, které pokrývají 75 km francouzských Arden, z nichž rovněž jsou dvě rezervní divize B. Corap si opakovaně stěžoval Gamelinovi na nedostatek jednotek, ale zůstal nevyslyšen. Podle Jacksona parlamentní komise v květnu tohoto roku prozkoumala region a poslala varovnou zprávu Gamelinovi a bývalému premiérovi Edouardu Daladierovi, že Sedan je skutečně slabým místem.

Huntzinger vztekle odepsal, že posílení sedanské fronty není třeba. Takže takto vypadá situace pro Spojence a Hitler vypadá připravený k akci, ale v německé správě se toho tento týden děje hodně. 29. dubna dorazil Rudolf Höss do nového tábora Auschwitzu. Nepleťte si jej s Rudolfem Hessem, zástupcem Führera z nacistické strany. Höss je 39letý příslušník Waffen-SS, což je ozbrojené křídlo SS, a tento týden se ujímá vedení Auschwitzu.

On a dalších 5 esesáků určí budoucí rozlohu tábora, jakou těžkou práci budou Poláci vykonávat a další věci jako logistiku. A poté si vyžádají 30 německých zločinců z koncentračního tábora Sachsenhausen, aby sloužili jako vedoucí kasárna. 1. května Němci zavedou uzavřené ghetto v Lodži. Ve městě je více než 160 000 židů, kterým je teď vyhrazená omezená a velice přelidněná část města. Podle Martina Gilberta je v ghetu skoro 32 000 bytů, většinou jsou jednopokojové a jen 725 z nich má tekoucí vodu.

Rovněž ten samý den dostane police rozkaz zastřelit bez varování každého žida, který se přiblíží k ostnatému drátu na okraji ghetta. Jak jsem dříve řekl, mnoho Němců má s tímto postupem vážné problémy. Jeden z dříve nejzarytějších Hitlerových podporovatelů, prezident berlínské policie, Wolf-Heinrich von Helldorff, odvysílal detaily cesty svého zástupce do Krakova za plukovníkem Osterem, o němž jsme již několikrát slyšeli.

"Nalezl krakovského náčelníka SS ve stavu blížícím se hysterii, protože on ani jeho muži nebyli schopni rozkazy provést, dokud se nejdříve neopili. 'Nikdo, kdo splnil rozkazy jako oni,' řekl Helldorff Osterovi, se nemůže vrátit a žít normální život." Helldorf rovněž řekl Osterovi, že válku nepodporuje ani 40 % Berlíňanů.

Další válčiště, které napadení určitě nemají rádi, ale mohli by ho začít nemít rádi i napadající, je na Dálném východě. Řekl jsem před pár týdny, že invaze do Číny se ukázala nebýt řešením pro japonské problémy se zdroji. V Čína ve válce Hans Van de Ven píše, že Japonci mají jen dvě možnosti. Jít po Čankajšekovi a čínské nacionalistické armádě a úplně je porazit, což by vyžadovalo masivní nárůst počtu vojáků, což by vyžadovalo odvolat mnoho mužů stojících proti Sovětům v Mandžusku, nebo prostě invazi do Číny zastavit.

Viděli jsme, že druhá možnost nepřichází v úvahu, pokud si chce japonská vláda udržet důvěru obyvatelstva, které bylo dva roky krmeno příběhy o zvučných japonských vítězstvích a japonským vlivem šířícím se východní Asií. Bylo by těžké jim teď říct, že to byly většinou výmysly. Takže Tokio se rozhodne dočasně navýšit počet mužů pro jarní ofenzívu a potom do konce roku snížit stav na 500 000 vojáků.

A potom každé dva roky snižovat stav o 100 000 mužů. Čísla uvádí Van de Ven. Operace bude známa jako bitva o Zaoyang-I-čchang a začíná tento týden 1. května poté, co je japonská 11. armáda posílena dvěma divizemi a dostane rozkaz dobýt I-čchang. Pokud to zvládne, měla by postoupit po řece Jang-c’-ťiang do Čchung-čchingu, kde se nyní nachází hlavní město čínských nacionalistů.

Tři japonské divize zaútočí do severní provincie Chu-pej na čínského generála Tang Enba a jeho 31. armádní skupinu. Ten hrál loni velkou roli v čínském vítězství v Kunlunském průsmyku. Avšak čínský generál Zhang Zizhong přivedl své jednotky z východu, ty odrazily dvě japonské divize a třetí dostala výprask od Tangových mužů, přičemž ztratila 4 000 mužů. A týden končí spojeneckou evakuací středního Norska a těžkopádnou předtuchou Hitlerova záměru zaútočit další týden na západě.

Ale zaútočí? Vždyť plánuje zaútočit na západě "další týden" od minulého října a pokaždé se stane něco, co tomu zabrání, takže se to možná zase nestane, možný zase útok odloží, možná se příští týden zase stane nějakým jiným týdnem. Možná. Pokud chcete porozumět složité situaci v Číně, podívejte se na první epizodu o Číně ze série Mezi dvěma válkami.

Patr(e)onem týdne je Aaron Willhoite. Vaše podpora na Patreonu financuje veškerý TimeGhost obsah, zvláště tento, takže prosím narukujte do TimeGhost armády a podpořte nás na timeghost.tv nebo patreon.com. Nezapomeňte nás odebírat. Uvidíme se za týden.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poznámka k 2:17

Jedná se o text z pochodové písně Mazurek Dąbrowskiego, ze kterého se stala polská hymna.

40

Odpovědět

Tak tak. A zpívá se na nápěv písně "Hej Slované", která byla na počátku uvažována jako hymna RČS, než ji nahradila první část Marešovy árie z Fidlovačky.
Tato píseň (Hej Slované) byla také hymnou Jugoslávie, do jejího rozpadu.

40

Odpovědět

+AlfikTakisto tato piesen (Hej, Slovaci) bola statnou hymnou Slovenskeho statu 1939-45

02