Sověti vyvozují důsledky finské kampaněDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:13 449

Sovětské velení si uvědomuje své chyby a vyvozuje důsledky. Finové obkličují další ruské jednotky, Francouzi se bojí akce proti Německu a Britové plánují zaminovat norské vody. 

Poznámky k překladu: 
Skutečná velikost motti coby hromady dříví je 1,8 metrů krychlových.
Casus belli znamená záminka k válce. 

Přepis titulků

Motti. Ano, motti. 12. ledna 1940. Motti je finské slovo pro asi polovinu hranice dřeva, které lesníci pokáceli a zanechali pro pozdější odnos. V zimní válce, kdy Sověti stále napadají Finsko, to znamená skupinu obklíčených nepřátel. Bitvy o motti začnou počátkem tohoto týdne.

DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden Číňané pokračovali v pomalém postupu proti Japoncům. Japonci podepsali tajnou dohodu o vzniku čínské kolaborantské vlády, ale podmínky dohody byly zveřejněny a Číňany značně znevýhodňovaly. A poblíž finské hranice byly útočící ruské divize Finy zcela zničeny. Ale sovětské velení učinilo v přípravě na budoucí ofenzívy velké změny.

Generál Semjon Timošenko, který se podílel na okupaci Polska, je novým sovětským ministrem obrany a velitelem finské kampaně. Předtím velel severokavkazskému, kyjevskému a charkovskému vojenskému okruhu. Timošenko ujistil Josefa Stalina, že zvládne prolomit Mannerheimovu linii – hlavní finský obranný systém, ale na rozdíl od Stalinových generálů před šesti týdny Timošenko přiznal, že Sověti za vítězství draze zaplatí.

Dostal od Stalina příslib, že nebude zodpovědný za mrtvé. Jeho náčelníkem štábu je Georgij Žukov, kterého jsme viděli v úplně první epizodě, kdy porazil Japonce u Chalchyn gol. Kliment Vorošilov, který byl ministrem obrany, je degradován na zástupce sovětské obranné rady a Kirill Meretskov, který doteď finské kampani velel, je degradován na velitele 7. armády v západní Karelské šíji, kde jsou jednotky reorganizovány do 7.

a 13. armády. Největší změny jsou ale v taktice. Nebyla žádná koordinace mezi jednotlivými typy jednotek – dělostřelectvo nebylo zaměřené, jen střílelo na obecné cíle, polní velitelé nemohli zavolat pro podpůrnou palbu, sakra, vždyť v mnoha případech došlo k palbě do vlastních. Takže od shora dolů docházelo k novému výcviku, aby se taktika více podobala realitě než teorii. A nový hlavní bitevní plán proti roztaženým obranným postavením je zvaný "prohlodání skrz" a je poměrně jednoduchý.

Obrněný klín přišpendlí Mannerheimovu linii, vlny pěchoty se poté prolomí sektorem a Finové celou pozici opustí. Může se zdát, že je to totéž, co zkoušeli v prosinci, ale není to tak. Dojde k intenzivní komunikaci různých jednotek a dělostřelectvo celou oblast pečlivě zaměří. Vzdušný průzkum označil většinu finských opevnění a model v životní velikosti obranného systému Summy byl postaven za ruskými liniemi, na kterém cvičili koordinaci mezi tanky, pěchotou a dělostřelectvem.

Nadcházející ofenzíva bude od minulého měsíce úplně odlišná. Avšak ve Finsku se pořád aktivně bojuje. "Situace se vyvíjí zcela logicky. Jak podél severních cest pokračovaly zuřivé bitvy, Finové uviděli segmenty ruských kolon, které izolovali, schoulené jako červi.

Jednoduše se zastavili a zakopali se se svými tanky a dělostřelectvem a Finové neměli jinou možnost, než je obklíčit. Brzy západní zpravodajové vyprávěli světu o nové finské taktice, ale pro Finy byly motti nechutné, avšak nezbytné zlo." Motti nejsou všechny stejné. Záleží totiž na tom, jaké typy jednotek jsou obklíčeny. Některé jsou jen tankové, zatímco jiné pěchotní. Někdy to jsou zásobovací jednotky a někdy i velitelství divize.

Pokud jsou to auta nebo tanky, hodně rychle jim dojde palivo, ale pokud mají hodně munice, zmůžou se na tvrdou obranu. Takže se Finové zakopou kolem nich. Zásoby jídla v motti nakonec dojdou, a i když jídlo nějaké může dorazit vzduchem, není ho dostatek a Finové hodně shozů ukořistí. Když se ze dní stanou týdny, nedostatek jídla a zásob se změní v zoufalství. Takže proč se nepokusí probít ven do Ruska? Příručky Rudé armády a rozkazy seshora říkají, že veškeré dobyté území musí být bráněno do posledního muže, takže musí vyhladovět a umrznout k smrti.

Ale jejich zničení není jednoduché. V sektoru IV. finského armádního sboru generála Woldemara Hägglunda je na rozloze 260 kilometrů čtverečných 160 000 sovětských vojáků, většinou motti nebo z nich motti za chvíli budou. Nemůže jim dát šanci se přeskupit, takže zavolá posily, a nakonec je Finů skoro 50 000.

Největším nebezpečím je neobklíčená sovětská 168. divize, která se spojila s 18. divizí a 34. tankovou brigádou. Útok Hägglundových jednotek začal 6. ledna. Dorazí k břehům Ladožského jezera poblíž Koirinoji na konci tohoto týdne. Mezitím další Finové dorazí ze západu dokončit obklíčení sovětských jednotek a tím uzavřou jedinou plánovanou motti zimní války. Ale Hägglund se teď ve svém sektoru musí vypořádat s deseti silnými motti. Jak jsem říkal, Finové se ve Francii a Británii těší velké podpoře veřejnosti.

Ale podpora veřejnosti se nepřeklenula v akci vlády. Existují nějaké plány pro expedici do Narviku, severského norského přístavu, který přes zimu nezamrzá, odkud Německo importuje švédskou železnou rudu během zimy. Důvodem je: "Cynismus, který charakterizoval spojeneckou politiku během polské kampaně, se potvrdil. Během prvních měsíců 1940 naléhal Londýn a Paříž na Finy, aby pokračovali v boji, protože pokud ne, nebudou mít záminku pro intervenci v Norsku.

Divoký francouzský návrh na vylodění expedičních sil v Petsamu na severním finském pobřeží byl vetován Brity, kteří se stále odmítali pustit do války s Rusy." Francouzské myšlení silně tíhne k nepřímému vojenskému zásahu proti Hitlerovi. Přeci mohli bombardovat těžký německý průmysl v Sársku po celou dobu, je v dosahu a jsou ve válce. Ale neudělali to. Francouzský premiér Edouard Daladier chce s vládou dostat akci co nejdále od Francie, takže mají plány pro posílení námořní blokády Německa odříznutím dodávek železa ze Švédska.

To bude znamenat porušení norské neutrality. Buď zaminováním norských pobřežních vod, anebo vysláním jednotek na norskou půdu. Německé lodě nyní nerespektují norskou neutralitu v pobřežních vodách, takže 6. ledna lord Halifax, britský ministr zahraničí, oznámí Norům, že Británie zaminuje norské vody, aby dostala německé lodě na širé moře, kde na ně mohou zaútočit.

O norský souhlas nežádá. A další útoky jsou plánovány dále na jihu. 10. ledna Hitler stanoví 17. leden pro velký útok na západě. Německo započne rozsáhlé bombardování francouzských letišť 14. ledna. Dva miliony německých vojáky byly doteď přesunuty k Francii a zemím Beneluxu. Předpověď ukazuje dva týdny jasného počasí. Avšak rovněž 10. ledna jsou dva němečtí důstojníci v Messerschmittu B108 přinuceni počasím přistát, když se odchýlí z kurzu a ocitnou se nad Belgií.

Usednou poblíž Mechelen sur Meuse. Major Helmut Reinberger má plány na invazi ve svém kufru a nestihne je zničit, než jsou zajati Belgičany, kteří je předají Spojencům. Toto je Mechelenský incident. Hitler přesto plánuje útok provést, avšak okamžitým důsledkem incidentu je jeho dekret, že: "Nikdo, žádná služba nebo důstojník, se nesmí dovědět o utajeném tématu více, než je nezbytně nutné pro oficiální účely."

To mu umožní držet politické a společenské záležitosti mimo vojenské velitele, což pro něj může být dobře, protože jak píše Martin Gilbert: "Hromadné popravy se staly metodou jak pro podmanění polské populace, tak pro zbavení se Němců shledaných nehodnými života." 9. ledna doktor Hildebrandt, velitel SS a policie Gdaňsku – západního Pruska ohlásí, že jeho jednotky SS popravily zhruba 4 000 mentálně nemocných pacientů v polských nemocnicích a asi 2 000 nevyléčitelných Němců v Pomořansku. A tady jsou poznámky na konec týdne: 6.

ledna sestřelí finský pilot Jorma Sarvanto v rychlém sledu šest bombardérů sovětské letky. Píší o tom noviny po celém světě a je to považováno za rekord. 8. ledna se poslední z 316 192 britských dětí, které byly evakuovány na venkov, když válka začala, se vrátily domů. 11. ledna Francie oznámí, že se v pondělí a úterý nebude prodávat hovězí, telecí a skopové. A tak končí další týden války.

Finové obkličují Sověty, Hitler znovu plánuje útok na západě a všichni plánují porušit norskou neutralitu. I když Spojenci to alespoň neříkají veřejně. Jak si to mohou dovolit? Údajné britské casus belli pro první světovou válku bylo německé porušení belgické neutrality. Jak si myslíte, že se bude cítit britská veřejnost, když začnou zaminovávat norské vody a vylodí tam vojáky?

Ale veřejnost se to nedozví. Víte, tak moderní války fungují. Plány, které zabijí tisíce lidí, jsou postaveny na lžích a klamech. A v tom všem podivuhodně chybí zapojení Spojených států. Jestli chcete vědět více o tom, proč je USA mimo tyto konflikty, podívejte se naši epizodu o počátcích amerického izolacionismu ve 20. a 30. letech v Mezi dvěma válkami přímo zde. Určitě byste měli sledovat válku den za dnem na Instagramu. Patr(e)onem týdne je Fridtjof Mahnke.

Je to Fridtjof a zbytek narůstající TimeGhost armády, která drží pořad v chodu. Narukujte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv, naše válečné úsilí vás potřebuje. Uvidíme se za týden.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za další díl. Jak to to vlastně s časem publikování? Měl jsem za to, že vychází až v 19 hodin.

30

Odpovědět

Vždy přesně v 17:00 :-)

50