Stalinovi nečekaní společníciDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 53
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:6 033

Číňané zoufale hledají spojence proti Japoncům, Zimní válka si nebere volno ani na vánoční svátky a Hitler je kritizován za spolupráci se Sověty.

Přepis titulků

Takže Čankajšek má obavy? To by měl. 29. prosince 1939. Jste vůdcem národa. Vaše výmluvnost je legendární. Vaše rétorika opakovaně označila skupiny lidí za amorální nebo podlidi, ale co se stane, když někteří z těchto lidí mají možnost pomoci vám splnit si vaše sny?

No, možná si s nimi podáte ruce. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden se nad Helligoland Bight střela německá a britská letadla. Opakované tuhé sovětské útoky proti finské linii byly odraženy a čínské jednotky obsadily Kchaj-feng jižně od Žluté řeky a na severu vstoupily do Pao-tchou. Tento týden však do Pao-tchou dorazí japonské posily – 8 tanků, 4 letadla, 200 náklaďáků a 10 děl.

24. prosince zatlačí Číňany do defenzívy a nastane pat. Toto je součástí protiofenzívy Čankajšekovy čínské nacionalistické armády, ale jakkoliv je jeho situace špatná po dvou a půl letech bojů s Japonci, události posledních měsíců v Evropě ji ještě zhoršily. Nejen že válka vypukla mezi Británií, Francií a Německem, ale nastal mír mezi Německem a Sovětským svazem. Líbí se mi, že Rana Mitter to v Zapomenutém spojenci nazývá: "Asi nejohromnějším ideologickým zvratem 20.

století." Evropské mocnosti se teď soustředí jen samy na sebe. A i když byla i tehdy čínská nesnáz druhořadá, teď po ní neštěkne ani pes. Čínská nacionalistická armáda vedla s nacistickým Německem rozhovory, a dokonce v prvních měsících války v roce 1937 dostala z Německa náboje, i když Pakt proti Kominterně z roku 1936 spojoval Německo a Itálii s Japonskem. A během té doby se Čankajšek mohl tvářit, že se spojí s Německem, což by byla rána pro Sovětský svaz, ale v dubnu 1938 Německo ustoupilo Japoncům a přestalo Číně pomáhat.

"Přátelství" mezi Německem a SSSR je pro katastrofou. Ne přímo zoufale, ale neměl k tomu daleko, se snažil dostat SSSR do války proti Japonsku, ale teď mají Sověti pakt s Německem, které je spojeno s Japonskem. Britská podpora? Pokud britský premiér Neville Chamberlain přemýšlel o Československu jako o "vzdáleném místu, o kterém nic nevíme," potom Čína je na Marsu.

Odtud pomoc nepřijde. Pomoc od USA je o něco reálnější. Spojené státy sice nezavedly sankce po začátku japonské invaze do Číny, ale jakmile invaze postoupila k jižnějším částem Číny, bylo jasné, že čínský obchod zamrzne, takže americký ministr financí Henry Morgenthau půjčil minulý rok Číně 25 milionů dolarů, což je v roce 2018 kolem 440 milionů dolarů.

Ale zpět k Číně a SSSR. I když byl Čankajšek zarytý antikomunista, nejlepší současnou nadějí proti Japonsku byl silný Sovětský svaz. Je ve stejné oblasti a má obrovskou armádu. A první dva roky Sověti pomáhali Číňanům poradci i piloty. Číňané používali sovětské tanky T-26. Sověti se samozřejmě obávali japonské agrese a roztahovačnosti.

Ale to vše se změnilo, když začala evropská válka. Doslova hned první den. V první epizodě jsem mluvil o naprosté japonské porážce sovětskými a mongolskými jednotkami v bitvě u Chalchyn gol v ten samý den, kdy Německo napadlo Polsko. A to změnilo naprosto všechno, neboť Sověti a Japonci nepodepsali jen příměří, oni podepsali pakt o neútočení. A před dvěma týdny Británie s Francií uvedly věci do pohybu a Sovětský svaz byl za útok na Finsko vyloučen z Ligy národů.

Čína je členem rady Ligy a nerozhodla se rozhodnutí vetovat. To Sověty rozzuřilo a Stalin přestal Čankajšekovi důvěřovat. Čína se nemůže spolehnout na znatelnou sovětskou pomoc. Ale Sověti by očividně uvítali pomoc na svojí straně ve Finsku. I když asi ne na papíře. Finský průzkum poblíž Taipale východně od řeky Suvanto ukázal, že sovětské dělostřelecké baterie přečíslují ty finské v poměru 111:9.

25. prosince ve skrytu mlhy zaútočili Sověti přes zamrzlou řeku. Mlha je však zradí, protože po jejím zvednutí je několik předmostí vystaveno finským kulometům, a jsou zmasakrováni. Dále na severu se Sověti dostali do Kelji a čekají na posily. Tyto jednotky jsou v týlu finského pravého křídla v blízkosti postranních cest a mohou odříznou celý taipalský sektor. Ale po 24 hodin Finové bojují s přijíždějícími posilami.

Bitva je velice vyrovnaná a kloní se na jednu i druhou stranu, než jsou Rusové z Kelji vytlačeni. V bitvách o Taipale a Kelju padlo asi 12 000 sovětských vojáků. Finských obětí spolu s raněnými bylo pětkrát méně. 27. a 28. prosince u Suomussalmi zahnal finský protiútok v -35 stupních Sověty zpátky přes hranici. Takhle to pokračuje další týden a nakonec v bitvě o Suomussalmi potká svůj osud 25 000 mužů Rudé armády, jsou buď zabiti, nebo raněni a poté umrznou k smrti.

Finové ztratili méně než 2 000 padlých a raněných. Finové pálí farmy, aby se Sověti neměli kde schovat. Na cesty umístili miny a nástražné výbušné systémy a Sověti začínají finským jednotkám na lyžích říkat "belay smert" – bílá smrt. Tato přezdívka se chytne zejména Sima Häyhä. Ještě před měsícem to byl farmář a lovec, nyní je na cestě k údajným pěti stům zabitým coby odstřelovač. Je to nejvyšší počet zabitých v této nebo jakékoliv jiné válce.

Posledních několik týdnů bojoval v bílém u Kolly a finské armádní dokumenty mu připisují 138 zabitých do 22. prosince, tedy za pouhé tři týdny války. Ale Finové tento týden také utrpí vlastní selhání – 23. prosince v Karelské šíji. Po úspěšné obraně posledních týdnů zahájí ambiciózní obkličovací protiúder za Summou. Pokud vyjde, naruší připravovanou sovětskou ofenzívu, čímž se Finům alespoň na měsíc uleví a snad dostanou pomoc od zbytku světa.

Ale nevyjde to. William Trotter píše: "Bylo špatně tolik věcí, že nevím, u které začít." Plán je zbytečně složitý a předán nezkušeným vojákům. Finové nemají tanky pro rychlý postup ani silnice pro jeho flexibilnost. Prostě jen zaútočí těsně po sněhové bouři v -20 stupních, a i když Sovětům útoky nejdou, zakopat a bránit se zvládnou.

Útok je odvolán v poledne než se promění v totální debakl, ale ukazuje, že finská armáda je ve skutečnosti nezkušená a nepřipravená na konvenční válku. A nyní se sovětské odezvy na prosincová selhání dostávají do praxe. Vyšší důstojníci jsou nahrazeni a brzy dorazí početné posily. Finové naproti tomu měli zásobu dělostřelecké munice pro svých pár děl na tři týdny, když Sověti zaútočili. To bylo před čtyřmi týdny.

A pokud se podíváme na Stalinovy spojence, na Němce, není to jen Rana Mitter, kdo si myslí, že je to: "asi nejohromnější ideologický zvrat 20. století." 28. prosince německý průmyslník Fritz Thyssen, který byl zarytým podporovatelem Hitlera během jeho vzestupu na kancléře a vůdce, napíše Hitlerovi protestní dopis. Už v roce 1937 protestoval proti perzekuci křesťanů v Německu a také proti následné perzekuci židů.

Nyní píše toto: "Teď jste se spolčil s komunismem. Vaše ministerstvo propagandy má dokonce tu drzost říkat, že dobří Němci, kteří vás volili jako zarytého oponenta komunismu, jsou v zásadě stejní jako zvrácení anarchisté, kteří uvrhli Rusko do tragédie a které jste v Mein Kampf popsal jako zkrvavené, neotesané kriminálníky." A toto tento vánoční týden dělají Hitlerovi muži na okupovaných územích kvůli neotesaným kriminálníkům. V noci 26.

prosince dva kriminálníci snažící se utéct zabili dva německé vojáky ve Waeru, městu poblíž Varšavy. Během pár hodin je 120 náhodných mužů, včetně cizinců na vánoční návštěvě blízkých, souzeno a 114 z nich posláno na smrt. Jsou rozděleni do skupin po deseti a poté zastřeleni. Sedm z nich nezemřelo a podařilo se jim utéci. Dva mrtví byli američtí občané, jejichž pas jim u soudu nijak nepomohl – polské příjmení stačilo, aby byl otec a šestnáctiletý syn zabit. A tady je pár poznámek na konec týdne.

27. prosince dorazí do Francie první indičtí vojáci. 28. prosince britský ministr pro jídlo W. S. Morrison oznámí, že od 8. ledna se budou příděly týkat i másla, slaniny, šunky a cukru. V prosinci v bitvě o Atlantik potopí Němci ponorkami 25 lodí a o jednu ponorku přijdou. A týden končí dalšími velkými finskými vojenskými úspěchy, ale rovněž velkým finským selháním. Finové se obávají o budoucnost ohledně Sovětského svazu, stejně jako Němci, stejně jako Číňané, stejně jako všichni.

A zvrácená spravedlnost neodjela na vánoční svátky z Polska. "Nejohromnější ideologický zvrat 20. století." Opravdu? Je pravda, že Hitlerova rétorika byla vždy silně protikomunistická a že často nazýval komunisty kriminálníky. My víme, že své názory nezměnil a má pro SSSR velké vojenské plány, ale prozatím technicky své podporovatele zrazuje.

A taktéž Čankajšek, který byl silným antikomunistou, ale poslední dobou spolupracuje s čínskými komunisty proti Japoncům. Samozřejmě to byl jeho únos, který před třemi lety zastavil čínskou občanskou válku a vytvořil společnou frontu, ale stejně. Zase znovu vidíme, že když vypuknou války, vaše nejzarytější přesvědčení vyletí rovnou z okna ven. Podívejte se na tuto speciální epizodu TimeGhost a zjistěte, co chystáme v novém roce.

Je přímo zde. Určitě sledujte válku den za dnem na Instagramu, odkaz je v popisku. A pokud jste tak ještě neučinili, narukujte do TimeGhost armády na Patreonu nebo timeghost.tv, naše válečné úsilí vás potřebuje a každý dolar se počítá. Uvidíme se za týden.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Po smiechu býva plač, že Fíni...

114

Odpovědět

fini sa rusom smeju doteraz a este sa takych 100 rokov zaostalemu Rusku smiat aj budu...skoda finov, ktori nedobrovolne museli ostat na blbej strane hranice

241