Dvanáct šílených filmových teorií

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:283
Počet zobrazení:7 650

Fanouškovské komunity dovedou z nejmenších narážek vydedukovat leccos. Občas se ukáže, že nejsou daleko od pravdy, občas se jedná o pořádné nesmysly. Rozhodně je však zábava je sledovat.

Přepis titulků

překlad: Maty www.VideaČesky.cz Jakmile studio do světa vypustí nový film, přestává mu patřit. V tu chvíli je nás všech. A tak se můžeme dohadovat o významech a poselstvích, které dění na plátně skrývá. Podívejme se na ty nejdivočejší teorie, co spatřily světlo internetu. Dotčené filmy už možná nikdy nebudete vnímat stejně. Kvůli té čepičce z alobalu.

LEDGERŮV JOKER JAKO VÁLEČNÝ VETERÁN Pojetí Jokera v Temném rytíři z roku 2008 je nezapomenutelné a Heathu Ledgerovi přineslo posmrtného Oskara za vedlejší roli. O pozadí postavy však víme velice málo. Populární teorie říká, že Joker je veterán z Iráku. Vysvětlovalo by to jeho jizvy i pokřivenou psychiku, taktické schopnosti a dovednosti se zbraněmi a výbušninami. Navíc ho znechucuje lhostejnost panující ohledně výbuchu vozu plného vojáků, jak zjistíme během dialogu s Harvey Dentem.

Trpí postraumatickou poruchou, nebo je to prostě zloduch s úchylkou na klauny? Asi obojí. Jdeme dál. BRADAVICE JSOU JEN VÝPLOD HARRYHO FANTAZIE Tvrdit že se děj osmidílné série odehrává v něčí hlavě je krapet přitažené za vlasy. A navíc se to dá tvrdit snad o každém filmu na světě.

Ale vydržte. V případě Potterovek tato teorie pozoruhodně sedí. Titulní postava začíná jako utlačovaný osamělý kluk bez přátel, žijící v přístěnku pod schody. Proč by si tedy nevytvořil vlastní kouzelnou realitu, kde by byl středobodem všeho dění? Bradavice, Hermiona, Brumbál... Není všechno výplodem jeho fantazie, aby lépe snášel teror Dursleyových?

Rozhodně by to vysvětlovalo, proč jim na dveře nikdy nezaklepala sociálka. Vždyť kluka nutí žít ve skříni. JAMES BOND JE OZNAČENÍ, NE OSOBA Příběhy Jamese Bonda nejsou žádnou neznámou, ale je zvláštní představa, že by se všechny udály jednomu člověku. I během tolika let. Slavná hláška George Lazebyho "Tohle se může stát jen mně" je jasnou narážkou tvůrců na neustálé reinkranování agenta ve stylu Doktora Who.

A co když ne? Co když Bond vlastně není špion, ale jméno předávané z agenta na agenta? V případě M a Q to tak funguje, tak proč ne u samotného Bonda? Když se nad tím zamyslíte, má to něco do sebe. To, že musí pít stejné martini, se určitě učí už při výcviku. CHILDS JE VĚC Na konci klasického hororu Věc od Johna Carpentera z roku 1982 sedí Kurt Russel jako McReady a Keith David v roli Childese tváří v tvář ve sněhu a čekají na smrt.

nevědíce, zda jeden z nich náhodou není měnící se nestvůrou, kterou pronásledují. A nebo vědíce? Jedna z mnoha teorií říká, že pití, co McReady nabídne Childesovi, je jeden z Molotovových koktejlů, co se ve filmu objevily. Childes benzín bez okolků vypije, což dokazuje, že je Věcí. Vzniká tak trochu jiný pohled na konec už tak temného filmu.

DOKTOR BROWN SE CHCE ZABÍT V Návratu do budoucnosti stojí Emett Brown v cestě jedoucímu DeLoreanu. Život mu zachrání, že auto skočí do minulosti. Co když se doktor snaží ve skutečnosti zabít a proto se tak soustředí na své experimenty? Jistě, jsou i lehčí způsoby, jak se dostat na onen svět, ale teorie vrhá na závěr filmu nové světlo. Doktor, stárnoucí outsider bez rodiny a skoro bez přátel, na konci přeci jen nachází důvod žít.

A sice možnost zničit vesmír tím, že do kontinua udělá díru ve tvaru auta. PIXAROVSKÝ SDÍLENÝ VESMÍR Kromě animace a loga by se mohlo zdát, že pixarovky spolu nijak zvlášť nesouvisí. Ale když se vážně důkladně zamyslíte, idea, že tyto postavy žijí ve stejném světě, začne dávat smysl. Takzvaná Teorie Pixaru je známá především z eseje Johna Negroniho. Ta klade za sebe chronologicky všechny pixarovky a popisuje časovou smyčku, ve které je Boo z Příšerek s.r.o zároveň čarodějkou z Rebelky.

Na první pohled šílenost, ale když se na tuto teorii zaměříte, změní se všechno. Příště vám někdo řekne, že dinosauři z Jurského parku vlastně nejsou dinosauři. Počkat... DINOSAUŘI V JURSKÉM PARKU VLASTNĚ NEJSOU DINOSAUŘI Sice vypadají hustě, ale od skutečných dinosaurů se dost liší.

To ve filmu částečně vysvětlil šéf parku John Hammond, když popisuje namíchání dinosauří DNA s geny žáby. Ale co když Hammond ve skutečnosti provedl jiný experiment? Co když žádnou dinosauří DNA ve skutečnosti nikdy neměl? Co když se pouze snažil zakrýt fakt, že jde o uměle vytvořená monstra? Film se tím moc nezmění, získá ale zlověstnější podtón. Zvlášť když ten dědek na ostrov genetických oblud pozval svá vnoučata.

Poslat peníze by byl lepší dárek, dědo. VETŘELEC A FIREFLY TAKÉ SDÍLÍ VESMÍR Joss Whedon si psaní Vetřelce: Vzkříšení moc neužil. Výsledek se taky rozhodně neřadí mezi nejlepší filmy série. Evidentně ale projekt nechtěl po realizaci nechat jen tak plavat, o čemž svědčí sotva postřehnutelný moment v pilotu seriálu Firefly. Hlavní postava Malcolm 'Mal' Reynolds v něm sestřeluje nepřátelskou loď a na displeji zaměřovače se vyjímá logo Weyland-Yutani, společnosti, co ve Vetřelcích ztropila nejednu neplechu.

Firefly se odehrává roky po událostech vetřelčí trilogie. Pro Whedona by tak nebylo nijak těžké série provazovat víc a víc. Kdyby na to tedy měl víc, než čtrnáct epizod a jeden film. E.T. JE JEDI Narážka na Star Wars je ve scéně, když E.T. vyrazí koledovat, narazí na dítě v kostýmu Yody a evidentně ho poznává. A o pár let později se zase E.T.

objevil v prequelech Star Wars. Spolu s kamarády se účastnil jednoho z několika zasedání senátu. Sága Star Wars se odehrává před dávnými časy v předaleké galaxii. Proč by tedy E.T. nemohl být ve skutečnosti Jedi, znát Yodu a držet Eliotovo kolo ve vzduchu pomocí Síly? Na druhou stranu, většina Jediů nepobíhá kolem bez oblečení, takže... spíš ne. SKÁLA JE POTAJÍ BONDOVKA Ze špionážních filmů víme, že není neobvyklé, když se vláda snaží zbavit agentů, co jim nejsou nadále k užitku.

To se stalu i Johnu Masonovi, Conneryho postavě ze Skály, který byl cvičeným důstojníkem zpravodajské služby, dokud ho vláda neuklidila do ústraní a nedělala, že neexistuje. Obě postavy ssmozřejmě sdílí tvář Seana Conneryho a bondovské manýry. Náhoda v obsazení nebo geniální způsob vyprávění? A nehrál tím pádem Nicholas Cage slečnu Moneypenny? Ještě než půjdete, tady je bonus.

Dvě teorie, co se ukázaly být pravdou. FILMOVÉ VESMÍRY TARANTINOVEK Tarantinovy filmy jsou tak bohaté na detail a mají tak unikátní styl, že utváří pocit samostatného světa. A podle jedné velice propracované teorie tomu tak skutečně je. Míst, ve kterých se Tarantinovy filmy prolínají, je příliš, abychom je zde jmenovali, postavy toho ale mají spoustu společného. Takovou spoustu, že pozorní fandové vytušili, že se nejedná pouze o nevinné narážky. A nejlepší na tom je, že Tarantino jim to potvrdil.

Vlastně prý v jeho filmech existují vesmíry dva. Jeden, který je skutečný, obsahuje druhý, fiktivní. Čili když postavy v Gaunerech nebo Pulp Fiction zajdou do kina, můžou v něm vidět Kill Billa či Od soumraku do úsvitu. Mohl tedy Django skončit jako jeden z Osmi hrozných, kdyby vlezl do správné galanterie? Tarantino ale není jediný režisér, co fandům dal za pravdu. Další teorie dokazuje, že když aspoň trochu věříš, budeš odměnen.

ROBOCOP JE JEŽÍŠ Dobrý muž v nejlepších letech jest zmrzačen hříšníky, aby znovu povstal a zbavil svět hříchu. Starej dobrej Ježuch, ne? A když nakloníte hlavu a přimhouříte oči, tak i Robocop. Fanoušci mezi touto klasikou a Novým zákonem objevili spoustu analogií. Vetně toho, jak Robocop zdánlivě chodí po vodě. Podle režiséra Paula Verhoevena to není náhoda.

Teď když to víte, nemůžete příští Velikonoce trávit jinak, než že si nad beránkem a vajíčky povinně promítnete Robocopa. Bude s vámi. Díky za zhlédnutí. Mrkněte na náš kanál, chcete-li vidět víc. V komentech se podělte o další šílené filmové teorie.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V posledním díle Jurského Parku bylo řečeno, že dinosauři jsou upravení, aby vypadali, jak si je lidi představují (tím se filmaři vymluvili na to, že dinosauři ve filmu nejsou opeření, jak ve skutečnosti byli). Takže je ta teorie z poloviny potvrzená.

100

Odpovědět

V podstatě máš pravdu, jen bych to malinko upřesnila. Původní Jurský Park je z devadesátých let, kdy byla většina vědecké i laické veřejnosti přesvědčena, že dinosauři vypadali tak, jak je ztvárnili v tom filmu. Během dalších dvaceti let ovšem výzkumy potvrdili, že to není pravda a že dinosauři byli spíše opeření. Nicméně tvůrci nového Jurského Světa (či jak se to jmenovalo) se rozhodli nechat zobrazení tak, jak byli diváci zvyklí. Takže šlo o ústupek tradici, nikoliv představivosti...

40

Odpovědět

+TercaisPanebože!!!! Výzkumy potvrdily, samozřejmě. Nějak mi tu utekla shoda přísudku s podmětem uáááááááá....

33

Odpovědět

Robocop není ježíš, takhle by dneska vypadal ježíš: http://tinyurl.com/nwg7g7j

06

Odpovědět

Mimochodem, taky jste si někdo všiml, že tohle video je jediné v nové kategorii Nezařazené, což je hned vedle Ostatních; a ta nová kategorie shodila Videoklipy o řádek níž? :D

90

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno. :-)

00

Odpovědět

Inu, na Harryho Pottera znám ještě šílenější teorii: J. K. Rowlingová je ve skutečnosti sama Rita Holoubková. Tuhle skandální novinářku vyhnali ze světa kouzel, tak tu teď sedí mezi mudly a s velkým úspěchem sepisuje pod pseudonymem svoje paměti...

1321

Odpovědět

Jiná teorie říká, že Voldemort je metaforou na Ježíše. Ten, co překonal smrt však není popisován v dobrém světle.

40

Odpovědět

najradsej mam teoriu o Neo-vi ktory udajne nebol vyvoleny, je to podrobnejsie vysvetlene
https://www.youtube.com/watch?v=VkMU1mKdwPI :)

72

Odpovědět

Tak trochu jsem čekal i teorii o Jar Jar Binksovy a DarkSide.. a hlavně taky tu, že Agent Smith je vlastně vyvolený, nikoli Neo.. Ale jinak super video :)

331

Odpovědět

Super! Dekuju prekladateli za preklad videa od Looperu. Doufam, ze to bude pokracovat :-)

13

Odpovědět

Joker dává smysl, u Jamese Bonda je skoro jisté, že to je funkce, to s dinosaury v Jurském parku bylo, pokud si to pamatuju dobře, v podstatě řečeno ve třetím díle. U Věci si nejsem jistý. To ostatní jsou dle mého soudu kraviny.

163

Odpovědět

Proč je spojení E.T. a Jody je kravina?

Navíc mi tak chybí vysvětlení Jar Jar Binkse a Temné strany.

Spíše je dost smutné, že i Američané nadužívají slovo teorie (jednoznačné vysvětlení všech jevů-teorie jednotného vesmíru Pixar) a zaměňují ho za slovo hypotéza (Joker byl možná voják z Iráku).

182

Odpovědět

+orcinusorca2014Star Wars byl ve světě E.T. film, takže no way

42

Odpovědět

+orcinusorca2014To neni jen u američanů... je to podobný jak používání "ironie" místo "sarkasmus".

30

Odpovědět

+orcinusorca2014Toy Story a Cars třeba mají stejné značky společnosti - Dinoco. V Toy Story je to pumpa, v Cars je to závodní společnost (takže nejspíš také pumpa, která to sponzoruje).

30

Odpovědět

Některé věci jsou obyčejné easter eggs, kterých je všude plno, zbytek jsou hrozné kraviny. Jediná věc, která dává smysl je to s Bondem

241

Odpovědět

Oni to i někde v těch posledních bondovkách s Craigem nepřímo říkají… že agenti 007 mají malou životnost a že Craig zabil svého prvního člověka… nebo tak něco.

70

Odpovědět

+ThooTo bylo v Casino royale, coz je prvni ze vsech bondovskych knizek, takze ano v tomto dile bond zabil sveho prvniho cloveka. Ve stejnym dile taky "vymyslel" svuj drink

40

Odpovědět

Zajímalo by mě, jak dlouho si neštrejchnul člověk, který máš čas tyhle kraviny vymýšlet.

1321

Odpovědět

To so Star Wars a E.T. je podľa mňa jasné. Toľko narážok a dôkaz v oboch filmoch, to sa snáď ani nedá poprieť. Neviem prečo to je označené ako "šialená teória."

214

Odpovědět

Díky za překlad, ale řekl bych, že za "doktora Kdo" to pěkně schytáš.

461

Odpovědět

ježiš, já to zapomněl přepsat, když jsem si vzpomněl, že oficiální český název je Pán času. :D dík!

284

Odpovědět

+MatyBy mě jenom zajímalo, kterej blbec ten oficiální český název vlastně vymyslel. V originále je to Doctor Who, seriál o muži z rasy Time Lords. Kdyby se to v češtině jmenovalo jenom Doktor bylo by to třikrát lepší.

181

Odpovědět

+MatyTak on "doktor" by byl prostě zavádějící vzhledem ke všem doktorům :D

Ale nejsem fanoušek, viděl jsem jen pár dílů, takže... :D

50

Odpovědět

+MatyA jéje, to by pak vypadalo.
„Díváš se taky na Doktora? Mně se moc líbí.“
„Jasně! Podle mě je Martin Donutilova životní role!“

272

Odpovědět

+Maty"Doktor" je označení toho, kdo vykonává veřejné přednášky na (vysoké) škole;
ten, co léčí v nemocnicích je pouze jedním z mnoho "doktorů".

47

Odpovědět

+MatyRyel: No jo. Jenže Doktor Martin dostal svůj název teprve loni. Obnovená série Doctora Who alias "Pána času" se datuje někdy do roku 2006. Takže podle tvé logiky by měl dostat nepletoucí se název spíš Donutilův seriál. I když v názvech filmů by to zase taková tragédie nebyla. Mnoho seriálů a filmů se dnes jmenuje podobně ne-li úplně stejně.

10

Odpovědět

+Matyneda se time lord prelozit priblizne jako pan casu?

10