Kolaps doby bronzové: Oheň a mečExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:5 476

Je to záhada uvnitř větší záhady. Mořské národy, tajemní nájezdníci, kteří vyplenili největší království té doby. Kdo byli, byli oni příčinou úpadku doby bronzové a co se s nimi nakonec stalo? Na to se pokusí odpovědět třetí díl Kolapsu doby bronzové od Extra History. Pokud jste tak ještě neučinili, určitě se koukněte i na první a druhý díl.

Přepis titulků

V Ugaritu, kdysi prosperujícím opevněném městě na syrském pobřeží, objevili archeologové hliněnou tabulku, na niž byla napsána odpověď na něčí prosbu o pomoc. Stálo na ní: "Můj otče, nyní připluly nepřátelské lodě. Zapálily má města a poškodily zemi. Všechna má pěchota a jízda je usazena v Chatti a všechny mé lodě v zemi Lukka. Dosud se nevrátily, takže země je tváří k zemi." Ale tato odpověď, na žádost jiného krále o pomoc, nebyla nikdy doručena.

Byla nalezena stále ležící v peci. A kolem té pece byly nalezeny zbytky Ugaritu. Srovnaného se zemí a posetého cizími šípy. Tohle je jediný záznam, který máme o rozpadu světa. Pokud jste slyšeli něco o kolapsu doby bronzové, zřejmě jste slyšeli příběh o tajemných nájezdnících z moře, kteří se náhle objeví na pobřeží antického světa. Drancovali, pálili a pak zmizeli z historie stejně náhle, jako se objevili.

Tohle jsou mořské národy. Máme několik záznamů, které tyto vetřelce zmiňují. Většinu z Egypta. A většina těchto egyptských záznamů jsou jednoduše prohlášení světu, že Egypt dokázal čelit mořským národům, zatímco ostatní národy selhaly. Jak z výjevu Ramesse III. vyplývá: "Ti, kteří dosáhli mých hranic, jejich sémě již není. Jejich srdce a duše byly navždy a navěky zničeny. Ti, kteří společně přišli na moři, před těmi byl na ústích řek připraven plamen, když je na břehu obklopila hradba oštěpů.

Byli vláčeni, uzavřeni a povaleni na pobřeží tváří k zemi, zabiti a navršeni na hromady od posledních k prvním. Jejich lodě a majetek jako by padly do vody." Ale ať už tyto výjevy zní sebelépe, musíme se ptát: Jak moc byly určeny jako propaganda a jak moc k přesnému záznamu historických faktů?

Protože víme, že Egypt mořské národy nezastavil. To nikdo. Kdo tedy byly tyto záhadné hrůzy z moře? Nikdo neví. Je to jedna z velkých záhad, zavřená do větší záhady kolapsu doby bronzové. Aby to bylo ještě horší, mořské národy možná nebyly jedním lidem. Historici identifikovali nejméně devět různých skupin nebo kmenů, které tvořily různé vlny mořských národů. A nejsme si ani jistí, že všichni byli vnější vetřelci.

Někteří si myslí, že jisté skupiny těchto obojživelných útočníků byli bibličtí Pelištějci. Jiní naznačují, že mořské národy byly jen neplacenými žoldáky nebo povstalci. Ale při zvažování historických záhad jsem se vždy snažil ptát, jestli jsou události příčinné, nebo příznačné. Byly mořské národy důvodem kolapsu doby bronzové, nebo jen příznakem, který to zhoršil? Mrkněme na to, jaké jsou podle mě dvě jasné možnosti.

První: Mořské národy byly útočníci vně jádra království doby bronzové. Nebo druhá: Mořské národy byly tvořeny frakcemi uvnitř království doby bronzové, pohybující se jako ozbrojené skupiny. Pojďme zvážit první možnost. Musel by tu být nějaký důvod, proč se tyto záhadné národy vydaly na moře a zaútočily na to, co se v minulosti zdálo jako silná a udržitelná království. Něco je muselo vystěhovat. A něco je muselo přesvědčit, že tento boj mohou vyhrát.

To ukazuje, že mořské národy byly příznačné ke kolapsu doby bronzové. A k útoku je dohnala jiná příčina. A něco jiného muselo oslabit království doby bronzové, než se tam dostaly. A co druhá možnost? Pokud se mořské národy v královstvích doby bronzové zrodily z žoldáků nebo povstalců, musíme se sami sebe zeptat: Proč se vzbouřili teď? Tyto společnosti existovaly po tisíce let za poměrně stálých podmínek. Tak co vedlo lidi k tomu, aby povstali?

Buď byla království oslabená, což dalo lidem důvod myslet si, že je lze svrhnout nebo se situace samotných lidí zhoršila tak moc, že věřili, že to za ten risk stojí. Tak či onak to znamená, že za úpadkem stála jiná událost, která mořským národům předcházela. A poučení zní? Pokud nás historie něco naučila, je to toto: Vždy plaťte svým žoldákům. A možná nepodnikejte invazi do Ruska, protože zřejmě utřete nos.

Vzal jsem si z toho to, že zatímco mořské národy možná zatloukly poslední hřebík do rakve doby bronzové, příčinu musíme hledat jinde. Ale než začneme, je tu ještě jedna hypotéza, kterou musíme probrat. A ta je, že mořské národy přišly se železem a měly technologickou výhodu, která jim umožnila porazit království doby bronzové. V tomto případě, nehledě na jejich motivaci, by byly opravdu příčinou kolapsu doby bronzové.

Tohle bývala populární teorie, ale jak se naše schopnost datovat věci zlepšila, zdá se, že byla značně vyvrácena. Existují železné artefakty datované do doby bronzové před kolapsem, ale nebylo to více než 200–300 let před tím, než se začalo železo masově produkovat. Takže se výhra mořských národů železnými zbraněmi zdá nepravděpodobná. Nebo jak se spekulovalo, že si pořídily mnoho železných zbraní při svých prvních útocích na Chetity a poté pomocí nich rozdrtily okolní království.

Takže co nám zbývá? Vždy tu jsou přírodní katastrofy. A jsou důkazy o přírodních katastrofách, odehrávající se v tomto období. Ale i předtím došlo k přírodním katastrofám. A máme velmi dobře zachovaný archeologický vzor pro to, co se stane, když přírodní katastrofa zasáhne civilizace. Nastane katastrofa, spousta věcí se rozbije a pak to lidé opraví a život se vrátí do normálu.

Je to jak přes kopírák. Ale v době kolapsu doby bronzové lidé už nic neobnovili. Města, která byla srovnána se zemí, nebyla z nějakého důvodu obnovena. Místo toho jsme mohli vidět zrod nových civilizací objevující se na vrcholech hor nebo v odlehlých oblastech daleko od moře. To ukazuje, že i když přírodní katastrofy mohly přispět k chaosu před kolapsem, tak nebyly jeho příčinou.

A soudě podle míst, na která společnost ustoupila, se zdá, že ti co přežili, se mnohem více báli mořských národů než rozmarů přírody. A co nějaká nemoc? Co když nějaký mor oslabil tyto civilizace? Jsou tu sice důkazy o nemocech v tomto období, ale zdá se, že jsou důsledkem kolapsu spíš než jeho příčinou, který se stal až poté a celou věc jen zhoršil.

Tím se nám nabízí poslední možná příčina. Hladomor. Tento argument se mi zdá nejsilnější. Krátce před tímto obdobím, existují důkazy o sopečných aktivitách. Erupcích dost silných, aby vyvolaly změny klimatu. A i když existuje určitý spor o tom, zda za to může tato změna klimatu, jsou tu i záznamy o suchu a hladomoru napříč královstvími doby bronzové kolem této doby.

A pokračující sucho může vysvětlit téměř vše ostatní na tomto seznamu. Sucho nutí lidi migrovat, což je přivádí do konfliktu s jinými lidmi v úrodnějších zemích. Méně výživy znamená větší možnost onemocnění. Snížené vládní příjmy znamenají neschopnost platit žoldákům nebo udržovat armády v boji proti invazím. A nedostatek zdrojů znamená, že se města po přírodních katastrofách opět nepostaví. Obzvláště, pokud kdysi úrodná pole nyní leží ladem.

Lid se bouří, protože se zdá, že je jejich králové a faraóni nedokáží nadále chránit nebo zaručit dobrou sklizeň. Ale i kdyby bylo sucho a hladomor příčinou, což je velké kdyby, jelikož o tom historici stále vášnivě diskutují, proč byl kolaps tam kompletní? Proč to vedlo k době temna, ze které se lidstvo vymanilo až o staletí později? Přidejte se k nám příště, až budeme mluvit o teorii kolapsu systému a jak všechny tyto dílky mohly zapadnout do sebe a vytvořit konec éry.

Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tyhle videa jsou prostě super. Díky za překlad, a už se nemůžu dočkat dalšího.

160

Odpovědět

Další na řadě je nejspíš Čína. Rostoucí ekonomika a životní úroveň, kde si běžný občan bez souhlasu velkého kápa neutře ani zadek. Kde ,když vůdce zavelí, se celá ekonomie přeorientuje na něco jiného.

23

Odpovědět

Stvořit impérium je hračka ve srovnáním s tím udržet impérium po mrti imperátora.

20