Frantíci, co ty úřady?What The Fuck France

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 15
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:225
Počet zobrazení:8 786

V tomto díle Paul Taylor probere téma, které štve každého na světě. Administrativní úkony a úřady. Ale jak uvidíte, Francie byrokracii dovedla k dokonalosti.

Přepis titulků

Kurva, Francie! Ahoj, jsem Paul Taylor. Jsem Angličan, ale žiju ve Francii. Nikdy jsem nepochopil francouzskou administrativu. Hej, přestaň mluvit a zařaď se na konec fronty! Kurva, Francie! Jean-Pierre, oba se shodneme, že francouzská administrativa je osinou v zadku. Proč je osinou v zadku, Paule?

Jsem rád, že se ptáš. Mám 99 problémů a všechny se týkají francouzské administrativy. Nádherný byt, 500 m2 s výhledem na Eiffelovu věž. Zaprvé, nejdřív si musíte najít byt. Teoreticky je to snadné. Každý měsíc platíte nájem a hotovo, ne? Špatně! Je snazší soutěžit v Ninja faktoru, než si ve Francii najít byt.

Musíte mít sedm různých dokumentů. Kopii občanky, kopii pracovní smlouvy, poslední tři výplatnice, loňské daňové přiznání, bankovní účet, garanta a také tři doklady o zaplacených nájmech. Chci si to ujasnit. Pokud chci bydlet, musím doložit, že jsem už někde bydlel? Ale to nejde, protože jsem se sem právě přistěhoval, kurva! A garant?

I pokud jste bohatí, jak předstírá Donald Trump, a máte peníze, abyste nájem zaplatili třem generacím dopředu, stále někdo musí ručit za to, že zaplatí nájem v případě vaší smrti. A kdo bude garantem mého garanta, pokud zemře? Ale než si najdete byt, musíte si najít stálou práci s platem, který je třikrát vyšší než nájem. Zadruhé, hledání práce ve vašem oboru by mělo být snadné, že? Zase špatně.

Většina společností vás odmítna, protože potřebujete 3 až 5 let praxe v oboru. Ale abyste získali 3 až 5 let praxe, musíte jít na stáž do podělené kanceláře, kde si nevyděláte ani na jídlo. Pane Taylore, teď vy. ...vstupenky pro neteř byly drahé. Jsem tu na stáži. Máš dokumenty? Jaké?

- Občanku. - A R.I.B? Rib jako žebro? Je roztomilý, chce pracovat zadarmo. Tvůj R.I.B. Bankovní účet. To je hrozný slovo. Účet? Kurva! - Průrva? - Asi řekl průrva. Zatřetí, zařízení účtu.

To by mělo být snadné, že? Potřetí špatně! Rád bych si zřídil účet, prosím. Ano, pane. Potřebujeme občanku a adresu trvalého bydliště. Adresu trvalého bydliště. Nemám trvalé bydliště, protože si nejdřív musím najít práci, abych získal práci, musím mít stáž, abych ji získal, musím mít bankovní účet, ale k němu potřebuju trvalý pobyt!

Co mám dělat?! Nevím, neměl jste odcházet z Evropy. Moment, mám úžasný nápad. Dámy, vezmete si mě? Kurva, Francie! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nj, někde je ten socialismus holt dál no, máme taky co dohánět.

00

Odpovědět

Myslím si, že docela ne. Případně kdyby náhodou něco jiného, ale v podstatě to tak nemusí být. Abych pravdu řekl, dnes už je docela něco jiného než bylo, protože dnes není včera. Podtrženo a sečteno, jediné, co bych vytkl je výpověď o nedostatcích. Doba už není co bývala. Změnilo se to, hlavně teda mezi pankáči. Nakonec bych ještě dodal, že bych si dala hranolky.
Máte taky chuť na hranolky?

513

Odpovědět

Mohu potvrdit. Jasně nějaký věci se dají obejít. Bydlet u nějakého kamaráda třeba, který ti to podepíše a tak. Ale francouzská byrokracie je fakt masakr

71

Odpovědět

Pulmicort turbuhaler 200 mcg. Doporučuji pro ty z vás, kteří mají astma.

17

Odpovědět

Tohoto protivu rozhodně ne!

222

Odpovědět

Dost přehání. Tenhle systém sice planí (a ne jen ve Francii, ale i v USA UK atd...), ale jen u prominentních prací a bytů. Kdyby nehleal byt v centru paříže nebo práci manažera, má to v pohodě. Jako každý jiný si může sehnat práci řidiče taxíku a byt na periferii.
BTW ani u nás v Čechách vám téměř nedaj v centru ani podnájem bez roční smlouvy a ručení...

54

Odpovědět

On je ten zásadní rozdíl mezi slovem byrokracie (snaha o maximalizaci nákladů) a administrativa (snaho o maximalizaci zisků)

52

Odpovědět

+orcinusorca2017Nevím, asi jsi mě nepochopil (jinak s tvým výroke souhlasím).
Mluvil jsme o tom, že to je skoro v každé západní zemi, kde prominentí práci a byt dostanou ti perspektivní (tedy prominentní práci dostanou lidé se stálým bydlištěm a do prominentího bytu si lidé radši vezmou člověka, co doloží, že je schopen zaplatit.) V bance i u nás potřebuješ udat trvalé bydliště. Pokud chceš výplatu z práce, i u nás potřebuješ bankovní učet, jinak to nejde.

Ano, účelově, pokud si zajde do prominentí práce a pronajímá si byt v centru Paříže, pak je realita jakou ukázal. Ale jak jsem zmínil, to je běžná praxe v USA, UK, atd... Dokládání příjmů je běžnou praxí. :)

11

Odpovědět

+MikeOno je to spíše reakce na popisek videa.

Administrativa je správa vlastních záležitostí (vlastním byt, a proto si sám nastavuju své podmínky, za kterých byt pronajmu);
naproti tomu byrokracie je správa státních záležitostí (stát sice ani nevlastní byt, ale už má lejstro, kterým ho někomu přisuzuje)

01

Odpovědět

0:18 - Dodal bych: Přestaň mluvit "sám se sebou" a zařaď se do fronty. :)
Přesně to říká a přijde mi to vtipnější. :)

21

Odpovědět

proc je tu porad o Francii... proc ne treba o Cine.. to bybyl next level.. daleko zajimavejsi

119

Odpovědět

Tak se tam přestěhuj a něco natoč

313

Odpovědět

A proč chceš zrovna Čínu? V čem je podle tebe zajímavější?

00

Odpovědět

Ale proč? Má to nějakou výhodu, to všechno papírování? Přijde mi, že u nás v Česku je toho papírování ve srovnání s Francií teda míň a přitom si nemyslím, že by tím něco trpělo nebo fungovalo špatně...

45

Odpovědět

V první případě vyfiltrování chudých nájemníků,
v druhém případě "výroba chudých zaměstnanců" (přece nebudou stávkovat ti, kteří dostali svůj první plat až po třech letech)
v třetím případě vyfiltrování chudých klientů (banka raději obslouží toho, kdo si jde peníze ukládat než půjčovat)

12

Odpovědět

+orcinusorca2017Banka raději obslouží toho, kdo si jde půjčovat. Ten jí totiž bude platit úroky.

20

Odpovědět

+bankaV západních bankách možná ano. Ve středoevropském prostoru si vezmou tisícovku, za uložení dají poplatek 500 korun a za hlídaní další poplatek 600 korun. :D

11

Odpovědět

Nejvtipnější je, že prakticky to samé musí člověk absolvovat v Anglii :-D Bankovní účet mi zařídili až na 4. návštěvě a to jsem vždy přinesl vše co chtěli. Pořád něco chybělo. Byt vám nikdo nepronajme bez referencí z práce a dostatečného příjmu. Atd. atd. Myslím, že kdyby dělal Francouz video z Anglie, tak může použít akorát odsud přeložený text do francoužštiny.

311

Odpovědět

12 úkolů pro Asterixe!

391

Odpovědět

Chudáci refudžíci :( musej to mít těžké ve Francii

97

Odpovědět

Ani ne, pokud se nekam nastehujou nelegalne, ala squoteri (a to myslim k nekomu do bytu) tak si teprve zkuste sehnat pomoc uradu na to je vystehovat... :-D

11

Odpovědět

Něco mi říká, že Francie to chce zhoršit především cizincům. Ale největší sranda je stejně jejich zákoník práce. 32 hod pracovní týden a zaměstnavatel má min. šance vás vyrazit.

92

Odpovědět

Zamestname tisice uredniku, aby byla nizsi nezamestnantost. A aby jen tak nesedeli na p****i a dostavali penize za nic, tak jim dame do ruky razitko a ostatni budou muset ty razitka sbirat jako odznacky ve skautu. Lidi vytvarejici hodnoty budou travit 20% sveho casi sbiranim razitek misto toho, aby pracovali. Bozi system!

392

Odpovědět

nárast štátnych zamestnancov>nárast voličov ľavice>nárast ďalších štátnych zamestnancov>nárast voličov ľavice.... socani na to majú win-win stratégiu :D

135

Odpovědět

+ehmOdkdy jsou bankéři/bankovní úředníci "státní zaměstnanci"?

Naopak je to příklad vybírání třešniček a tedy kapitalistická strategie.

412

Odpovědět

+orcinusorca2017Dané povolania sú vynutené štátnou mocou, nie bankami. Tam sa chodí len pre štátom dané povinné doklady... Banky sa tak musia mrdať s niečim z čoho im ani nepadne cash...čiže jebeš...

34

Odpovědět

+ehmTakže každý pronajímatel bytů MUSÍ vybírat kauci (nebo mu tuto možnost pouze stát umožňuje a zájemce o byt si může vybrat jiný byt za výhodnějších podmínek);

takže každý zaměstnavatel MUSÍ požadovat 3 až 5-letou stáž (nebo mu tuto možnost pouze stát umožňuje a zájemce o pracovní pozici si může vybrat jinou práci za výhodnější podmínek);

takže každý bankovní úředník MUSÍ požadovat dané dokumenty (nebo mu tuto možnost pouze stát umožňuje a zájemce o úvěr si může vybrat jinou banku, třeba v Lucembursku, či Belgii)

82

Odpovědět

Jak je tedy možné, že tam žije tolik cizinců?

21

Odpovědět

Francouzi a Angličané jsou věčnými rivaly, určitě to Frantíci dělají těžké jen Angličanům. A aby je ještě víc naštvali, dávají snadno všechno jiným cizincům :--D

151

Odpovědět

väčšina cudzincov tam ide tvrdo makať (východná europa) a vopred majú zaistenú prácu... a teda aj účet.. a teda aj bývanie...

25

Odpovědět

Země ovládána Navarrským, poté Korsičanem, mezi jejichž nejznámější architekty patří Eiffel (vlastním jménem Bönickhausen), či Haussmann, dává spíše otázku, zda existuje nějaký francouzský národ..

23

Odpovědět

+orcinusorca2017Tak to nemá dvakrát hloubku pane. Kdyby tady měl někdo čas, tak Ti může desetkrát "hůř" opsat každou (civilizovanou) zemi.

01

Odpovědět

+DodislavVážně to nemá hloubku?
Všichni smutní, že Země koruny české byly od roku 1526 po necelých 400 dlouhých let ovládány cizí dynastií (Jiřík Poděbradský jako poslední "český král z české dynastie").

Jenže stejný osud potkal právě i francouzské království (právě v osobě Jindřicha Navarrského a Marie (di) Medici);
stejně tak anglické království (nejdříve v osobě skotského krále Jakuba, později v hanoverské dynastii);
nebo ruské carství (Kateřina Veliká byla původem princeznička z pidi-království).

A jak vidíte výše v komentu Kinya, toto není čistě francouzské specifikum...

11

Odpovědět

+orcinusorca2017No já třeba nesmutním, pro mne je to přirozený řád vývoje. Prostě přizpůsobivější, silnější a chytřejší postupně nahradí ten zbytek...

Na základě tvých argumentů můžeš zpochybnit klidně svou národnost. To, že vytáhneš jeden "barák" a jednoho člověka (byť relativně důležitého) a na základě toho spekuluješ o národnosti 70 milionů ostatních lidí my přijde minimálně nesmyslné.

Sám víš že specifikovat národ je lehce problematické, ale s tvou argumentací prostě nesouhlasím.

To, že si myslím, že si francouzský národ pod sebou řeže větev je věc druhá...

11

Odpovědět

+Kecal"Nejvýznamnější vlastník realit své doby", znám spíše pod označením král navarrský (a děd stavitele zámku Versailles, který byl ve své době chápán jako SOUKROMÝ MAJETEK krále) a
"majitelka největší banky své doby", známá spíše pod označením Marie (di) Medici.

Právě tihle dva sice nevytvořili "francouzský národ", ale zcela jistě "francouzskou administrativu v oblasti finančnictví a realit".

01