AlžírskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:4 735

V dnešním díle Geography Now! rozebere Barby největší stát Afriky – Alžírsko.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

Pamatujte, že když jedete do Alžírska, nezáleží na tom, jak moc na vás mluví francouzsky, hlavně je nenazývejte Francouzi. Je čas učit se zeměpis – teď! Čau, jsem váš moderátor Paul Barbato. Dnes budeme mluvit o Alžírsku. Pojďme si rozebrat vlajku. Alžírská vlajka je docela jednoduchá – jenom bílá, zelená a červený srpek měsíce s hvězdou.

Bílá zastupuje mír, zelená islám a srpek s hvězdou zastupují nejen islám, ale jejich červená barva i krev těch, kteří za Alžírsko bojovali. Mimochodem varuju, uvidíte určitý vzorec, kde hodně zemí používá červenou, za ty, kteří za něco bojovali/ krev těch, kteří ji prolévali, jenom vás varuju. POLITICKÁ GEOGRAFIE Právě teď je Alžírsko největší zemí Afriky.

Tento titul patřil Súdánu, ale v roce 2011 se rozdělil na dvě země, což zmenšilo jeho rozlohu a titul získalo Alžírsko. Alžírsko se nachází v oblasti severní Afriky, které se říká Maghreb, což jsou v podstatě všechny státy severní Afriky na západ od Egypta. Alžírsko obklopuje šest zemí, i když sahrawští vám řeknou, že Západní Sahara je naprosto samostatný stát a patří jim, ale to probereme později. A naštěstí pro ně, na severu je Alžírsko ohraničené Středozemním mořem což sehrálo velkou roli v jejich národním vývoji a ekonomice vývozu a dovozu.

Ve skutečnosti ze všech 49 provincií Alžírska více než 90 % obyvatelstva žije v horních 37 provinciích, které hraničí se Středozemním mořem. Zbývajících 10 % žije ve spodnějších provinciích, které zabírají oblast asi sedmkrát větší, než je rozloha všech 37 horních provincií dohromady. Některé tyto provincie, jako třeba Tindouf nebo Illizi, nemají ani 50 000 obyvatel, i když jsou obrovské.

Proč chce tolik lidí žít v severní části Alžírska, a ne v té jižní? Tuto otázku zodpovíme ve fyzické geografii. FYZICKÁ GEOGRAFIE Když se podíváte na satelitní snímky, zjistíte, že v podstatě jediná zelená část je na severu u pohoří Tell Atlas. A to proto, že je to v podstatě jediná část Alžírska, která má mírné a vlhké podnebí. A i když tento region zabírá pouze malou část celého Alžírska, je pro ty lidi strašně důležitý.

Jenom okolo 3 % půdy je v Alžírsku orné. To není dost na to, aby se o sebe zemědělsky postarali a do dnešního dne pochází 45 % jejich jídla z dovozu. V podstatě všechno na jih od Tell Atlasu je saharská poušť. Když se na tuto oblast podíváte, všimnete si komunit a měst, jako je Reggane a Adrar, kde se jim daří a prosperují. To proto, že jako mnoho jiných lidí, kteří vyrostli na Sahaře, ovládli umění pouštního zemědělství.

Můžete si všimnout takových stop jako po smyku hned u měst. Možná se divíte, co to vlastně je... Když se podíváte o něco blíž, zjistíte, že to jsou datlovníkové háje. Když se podíváte na správné místo, můžete na Sahaře najít podzemní zdroje vody, oázy, a dokonce i pár jezer. Není úplně bez zdrojů vody. Alžírsko také dokončilo ohromující úkol postavit několik cest skrze celou Saharu až k jejich sousedům na jihu, jako je Nigérie, Mali a Mauritánie.

Lidé v této oblasti jsou velmi zajímaví, tak zajímaví, že se o tom pobavíme v demografii. DEMOGRAFIE Alžírsko má asi 37 milionů obyvatel, což je o něco víc, než má Kanada. Myslím, že budu Kanadu asi hodně používat při porovnávání počtu obyvatel, ale co už. Valná většina těchto lidí se etnicky identifikuje jako Arabo-Berbeři. Pokud to někdo neví, Berbeři jsou polo-nomádská skupina lidí, která obývala oblast Maghrebu tisíce let, dříve než jakékoliv impérium, koloniální okupování nebo státy moderního zřízení.

Berbeři jsou poutavá skupina lidí, která má vlastní kulturu, historii a jazyk. Ve skutečnosti do dnes ještě asi třetina Alžířanů mluví jejich jazykem. Alžírsko je jedno ze dvou zemí, které považují berberský jazyk za národní. Ne úplně oficiálně, Maroko je jediné, které ho má oficiálně, ale Alžířané ho doopravdy uznávají. Nicméně berberština je v Alžírsku tak běžná, že by pro vás nemělo být překvapením vidět všude trojjazyčné cedule v arabštině, francouzštině a berberštině.

Někteří Berbeři v Alžírsku jsou dokonce Sahrawi. Co to znamená? Sahrawi jsou lidé, kteří věří, že Západní Sahara je jejich a měla by jim patřit a že by měla být vnímána jako nezávislá, samostatná země pod jejich vedením. Po tom co Španělsko roku 1975 odešlo, Západní Sahara se rozdělila mezi Maroko a Mauritánii. Naneštěstí tu byla třetí strana, které se to nelíbilo – Sahrawi.

Nakonec byla založena Fronta Polisario, také zvaná Hnutí za osvobození lidí Sahrawi a Západní Sahary. A ti bojovali proti Mauritánii a Maroku. Mauritánie to nakonec vzdala a Maroku se nějak podařilo ovládnout většinu velkých měst a zdrojů a do dnešního dne nějak zůstává pod autonomní kontrolou Maroka, ale Sahrawové tak nějak převzali kontrolu východní části. Je to komplikované.

A kdy se do toho zapojí Alžírsko? Alžírsko nabízí útočiště všem z Fronty Polisario ve velmi západním městě Tindouf. Po všem tom dramatu s Marokem a Mauritánii, Saharawové nemohli jít nikam jinam než do Alžírska. Asi si umíte představit, jak se potom cítilo Maroko, což nás přivádí k další části – Friend zone! FRIEND ZONE Alžírsko obecně vychází dobře se všemi zeměmi v oblasti Maghreb, ale Fronta Polisario způsobuje takové menší napětí mezi nimi a Marokem.

Alžírsko silně podporuje hnutí za nezávislost Sahrawů, a Maroko prostě ne. Co se týče do obchodu, Řecko bylo vždy jedním z jejich největších obchodních partnerů. Také má přátelské vztahy s Kyprem vzhledem k tomu, že jej podporuje v hnutí za znovu sjednocení Kypru, což se moc nelíbí Turecku. Když přijde na Francii, tak se to trošku zamotá. Na začátku 19.

století Francie obsadila a okupovala Alžírsko a vlastně tam udělala zámořskou kolonii. V průběhu dalšího století okupace Francie velmi ovlivnila kulturu, architekturu, kuchyni, a dokonce i jazyk. Dodnes je francouzština v podstatě jazykem Alžírska. Jak jste jistě uhodli, jako většina bývalých evropských kolonií, se začalo i Alžírsko bránit. Nicméně po nezávislosti si Alžířané uvědomili, že francouzský vliv tak moc prostoupil jejich kulturou, že se nechtěli Francie úplně zbavit.

A navzdory všemu dramatu a historickému nepřátelství, Alžířané a Francouzi mají dnes docela dobrý diplomatický vztah, je to něco jako USA a Anglie. Co se týče jejich nejbližších vztahů, Alžírsko nejspíš považuje za své nejlepší přátele Tunisko a Libyi, vzhledem k tomu že obě země podporují hnutí za nezávislost Sahrawanů a z historického hlediska se kulturně podobají a rozumí si spolu.

Nakonec Alžírsko není jen další severoafrickou zemí, ale je zemí, která hájí věci a přežívá a buduje cesty přes poušť. To se jim musí nechat, a navíc mají vážně dobré jídlo. Díky, že jste se dívali, příště nás čeká Andorra. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

serte na ty jeho stare videa.. neni to v HD a zvuk stoji za hovno a furt mu tam neco mlati do stolu

127