BahrajnGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 840

V dnešním díle Geography Now! se podíváme na malý ostrovní stát v Arabském zálivu – Bahrajn.

Poznámka: Ájatolláh je náboženský vůdce

Přepis titulků

Bahrajn. Ne Barajn, ne Buran, ne Baran, ne Bob Saget. Bahrajn. To H se vyslovuje. A teď můžeme začít. Je čas učit se zeměpis – teď! Čau lidi, já jsem Paul Barbato. Jdeme dál směrem k východní části Saúdské Arábie.

Budeme mluvit o Bahrajnu, ale nejdřív, však to znáte, si rozebereme vlajku. Vlajka Bahrajnu je složena ze dvou částí, bílé a červené strany se zubatou trojúhelníkovou hranicí mezi nimi. Trojúhelníky na bílé zubaté straně představují pět pilířů islámu. Červená barva má symbolizovat cháridžskou sektu islámu. Pamatujte si, že vlajka Bahrajnu se hodně podobá vlajce Kataru. Ano, takhle se to vyslovuje, Katar – ne Katár, Kvater, ne Bob Saget, ale Katar. Jako ta nemoc katar, nebo když naštvete Bon Qui Qui z Burger Kingu, tak se stane "katarem".

Nicméně vlajka Kataru je o hodně širší a místo červené má kaštanovou a má devět trojúhelníků, ne pět. Jdeme na další části. POLITICKÁ GEOGRAFIE Málokdo ví, kde se Bahrajn nachází, a to hlavně kvůli tomu, jak je malý. Při pohledu na Arabský záliv uvidíte velké chlapy jako Saúdskou Arábii, Omán, Kuvajt. Pak se dostanete k tomu malému souostroví hned nad Katarem a uvědomíte si, že jste u Bahrajnu.

Bahrajn se skládá ze 33 přírodních ostrovů. Nicméně rozsáhlé projekty rekultivace půdy zvětšily Bahrajn asi o 40 čtverečních mil nebo přibližně 100 čtverečních kilometrů. Také navýšily počet ostrovů na 84 uměle vytvořenými ostrovy a ostrůvky. Nicméně je celá země v nejdelší části dlouhá 48 km a 16 km široká. Největší ostrov, Bahrajn, tvoří asi 83 % celkové rozlohy země. Také je zde hlavní město tohoto státu, Manama, dnešní architektonická metropole, s vysokými a strhujícími mrakodrapy, každý z nich téměř soutěží s dalšími, aby ukázal lepší design a eleganci.

Stát se dělí do 12 regionů a 5 provincií. Většina lidí žije na severu, konkrétně v hlavním městě Manama a přilehlých městech. Jižní provincie je takřka neobydlená, žije zde méně než 100 000 obyvatel. Vláda to chce změnit a pracovala na technických projektech, kterými by přilákala lidi, aby se rozprostřeli po vnějších, odlehlých oblastech země.

Například postavila aquapark uprostřed pouště a obrovský projekt za 6 miliard jménem Durrat Al Bahrain – největší sídlo na umělém ostrově, které se nachází přímo na nejjižnějším konci země. Nejvíce matoucí jsou asi ostrovy Hawar, část jižní provincie. Je to skupina ostrovů, která je v nejbližším místě 2 kilometry od Kataru. Je to zdroj velkých územních sporů, tyto ostrovy patří Bahrajnu. Semlelo se to asi nějak takhle: "Dobře, Katare, my si vezmeme těchle 16 ostrovů a ty si můžeš vzít tady ten malej ostrov Jinan, dobře?"

"Ne." "Díky, je s tebou skvělá domluva." I když je Bahrajn ostrov, má přístup do Saúdské Arábie přes Most krále Fahda postavený roku 1986. Tento most byl důležitý. Před jeho postavením se lidé do Bahrajnu dostali jedině 30minutovým letem nebo dlouhou plavbou trajektem.

Od té doby jsou si tyto dvě země byly bližší, jak doslova, tak i obrazně. Nyní Bahrajn staví jiný most mezi nimi a Katarem, říkají mu Most přátelství. Ještě jednají, ale zdá se, že se obě země těší, až to spustí. A víte, na co se těším já? FYZICKÁ GEOGRAFIE Když se podíváte na satelitní mapu, asi si řeknete, že v Bahrajnu je jenom písek. Je to tam většinou rovné, suché, nemají ani pořádný les. Nicméně v jižní provincii roste Strom života, který tam stojí úplně sám.

Je to nejstarší a jediný velký strom v celé oblasti a je i hlavní turistickou destinací. Bahrajn je jednou z 18 zemí na celém světě, která nemá žádné řeky, přírodní jezera a téměř tu neprší. Asi si říkáte, jak to, že ti lidé nezemřou žízní? Ano, asi 92 % země tvoří poušť. Nicméně na západním pobřeží mají pár o něco vlhčích a mírnějších oblastí . Ale odkud se ta voda bere? Jsou tu vlastně dva zdroje, podzemní prameny a stejně jako ve videu o Antigue a Barbudě odsolovací továrny.

Bahrajn má štěstí, protože se nachází na Damarské vodonosné vrstvě, oblasti, která nasákne vodu do porózních kamenů a písků a roznáší ji podzemím v potůčcích v mnoha oblastech v okolí zálivu jako třeba Saúdská Arábie, Kuvajt a taky Bahrajn. Proto bych vám chtěl připomenout, že tohle je pořad Geography Now, ne Geology Now. Nerozumím fenoménu vodonosných vrstev a podvodní tektoniky. Stačí vám vědět jenom to, že to existuje a je to dost hustý.

Tak Bahrajn získává část své vody. Nicméně sucho je pro tuto zemi častým problémem a není výjimkou, že obrovské písečné bouře pohltí celou oblast. Bahrajn nepatří mezi země, které vkládají všechnu svou naději v ropu. Angola. V průběhu posledních desetiletí rozvětvili svoje zdroje příjmů do mnoha oblastí včetně bankovnictví, financí, strojírenství a turismu. Podle Indexu ekonomické svobody má Bahrajn nejsvobodnější ekonomiku na Blízkém východě.

Hlavně poté, co v roce 2005 podepsal s USA smlouvu o volném obchodě. Roku 2006 OSN označila bahrajnskou ekonomiku za nejrychleji se rozvíjející v celém arabském světě. Bahrajn dokonce předběhl i Spojené arabské emiráty. A máš to, Dubaji, s tou svou nejvyšší budovou na světě a krytými lyžařskými středisky. Slyšel jsem, že obchodování nějak souvisí s lidmi. Lidmi, o kterých se dozvíme v... DEMOGRAFIE S populací je to v Bahrajnu zvláštní, je to jedna z mála zemí, kde počet emigrantů převyšuje počet občanů.

Z 1,2 milionů obyvatel tvoří asi jenom 46 % bahrajnští. Zbývajících 55 % jsou imigranti. Cizinci jsou nejčastěji Indové, Bengálci, Pákistánci, Filipínci a Indonésané. Zajímavé je, že i když je oficiálním jazykem arabština, většina obyvatel se musí naučit angličtinu jako univerzální jazyk, aby se spolu občané, imigranti a turisté domluvili.

To dělá z Bahrajnu zemi, kde se hravě domluvíte anglicky. Je zde svoboda náboženství, ale pokud by někdo chtěl získat bahrajnské občanství, bylo by to lehčí, kdyby šlo o muslima. Země je totiž pořád řízena převážně muslimským parlamentem a sunnitsko-muslimskou královskou rodinou. A jo, Bahrajn je monarchie. V současné době zde vládne král Hamad Bin Isa Al Khalifa. Je to taková nová monarchie.

Jakože začala v roce 2002. Někteří tvrdí, že je to konstituční monarchie, jiní že je absolutistická. Řeknu vám proč, Hamad Bin Isa pochází z dlouhého rodu známého jako Al Khalifa. Ta je dynastií v této zemi asi tři staletí. Nicméně každá hlava státu nosí titul "hakim", což znamená něco jako správce národa, nebo "emír", což znamená vůdce. Po tom, co zemřel jeho otec, si Hamad Bin Isa přisvojil titul druhého emíra, jeho otec byl první emír.

Ale po asi třech letech se rozhodl to trošku změnit a stal se prvním, který se oficiálně prohlásil za krále Bahrajnu. Setkalo se to s různými ohlasy, některým se to líbilo, a jiným ne. Nelíbilo se to hlavně šíitským muslimům, kteří tvoří mírnou většinu muslimů v zemi. Stížnosti na krále a jeho řešení národních věcí se začali přiostřovat. Po jarní vzpouře v Egyptě se přidali i bahrajnští občané, trošku se to přiostřilo a země viděla jedny z nejhorších střetů a protestů za dlouhou dobu Bylo to tak špatné, že museli zničit slavný Perlový monument, časté místo setkávání protestantů v průběhu shromáždění.

Dnes se už situace jakžtakž uklidnila a zchladila, ale pořád jsou lidé, kteří někdy hází kameny. Bahrajnci milují závody Formule 1. Bahrajn se roku 2004 zapsal do dějin, protože otevřel první Grand Prix Formule 1 na Blízkém východě. Pořádá ji každý rok, což přitahuje obrovské mezinárodní publikum.

Alkohol je v Bahrajnu rozhodě povolený, a proto je mnoho jejich "suchých" sousedů sleduje a často navštěvuje. Sousedi, které probereme v... FRIEND ZONE Bahrajn je hustej chlápek, co? Nechápu, proč všichni furt mluví jen o Dubaji. Téměř všechny země reprezentované imigranty mají s Bahrajnem dobré vztahy – Indie, Pákistán, Indonésie, Malajsie a Filipíny. Když jde o byznys, Bahrajn ví, jak to zahrát.

Turecko a USA jsou jeho největší obchodní partneři a dovolili americké páté flotile, aby si udělala základnu na bahrajnském území. Když přijde na Velkou Británii, tak je to trošku... Bahrajn měl na určitou dobu status britského protektorátu. Britové zde založili pár dobrých rozvojových projektů, postavili mnoho škol, nemocnic, silnic a tak, Bahrajnci měli plné zuby jejich okupace, roku 1972 se UK Bahrajnu vzdala. Dodnes spolu i přes to, co se stalo, docela dobře vychází.

Pokud se stalo, že nějaká země "friendzonela" jinou, tak to musí být Bahrajn a Írán. Co se Íránu týče, tak je to takové trapné. Írán vážně hodně moc chce, aby se Bahrajn stal jeho součástí. Roku 2007 Hossein Shariatmadari, rádce Ájatolláha, vyzval k zaujetí postoje udělat z Bahrajnu další provincii Íránu. Bahrajncům to přišlo divný, protože to znělo jako to, co řekl Saddám Husajn o Kuvajtu v devadesátých letech. Aby se to zhoršilo, Bahrajnci byli rozpolcení mezi spojenectvími.

Za prvé, mírná většina muslimů jsou šíité, takže teologicky potvrzují názor Íránu. Nicméně hodně šíitů jsou Arabové, a ne Peršané, což způsobuje další drama. A aby to bylo ještě víc matoucí, mnoho sunnitů, hlavně politici a obchodníci, mají vazby k Íránu, nebo z něj pochází. Mnoho z nich dokonce mluví doma persky. To v Bahrajnu způsobuje divný stav, kdy jsou prostě jako: "Hele, Íráne, vážně hodně se snažím s tebou vycházet a mám tě rád, ale musíš mi dát prostor, protože mě trochu děsíš."

Za svého nejlepšího přítele považuje Bahrajn asi Saúdskou Arábii. Nicméně problém je, že Saúdská Arábie je jako ten kamarád, který si nemůže pomoct a pořád by pařil. Bahrajn je pro Saúdskou Arábii takový Disneyland. Každý víkend přijede hromada Saúdů na party a trochu to přeženou. Bahrajn je asi jako: "Hele, Saúdská Arábie, mám vás vážně rád, je s váma hodně srandy, ale už mi přestaňte dělat doma bordel."

"Můj Bože, je mi to tak líto, jako vážně, prostě si vezmi 14 milionů dolarů, kup si novej byt." "Co? To... tak jo, dobře, děkuju." Neříkám, že Dubaj je opožděná, ale Bahrajn je podle mě hodně v kurzu. Zůstaňte na příjmu, příště nás čeká Bangladéš. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář