BangladéšGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:5 626

V dnešním díle Geography Now! se podíváme na zemi s druhým nejvyšším počtem enkláv a exkláv na světě, která přetéká vodou – Bangladéš.

Přepis titulků

Promiňte, jenom mlátím hlavou do Bangladéše. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj lidi, já jsem Paul Barbato. Vložte si úvod, protože jsem nic nenapsal. Pojďme si rozebrat vlajku. Tuhle vlajku jste už nejspíš viděli. Kdo namočil vlajku Japonska do zelené barvy? Není to žádná zelená zmutovaná vlajka Japonska, ale vlajka Bangladéše. Vlajka se skládá ze zeleného pole a červeného kruhu, který není uprostřed, je blíže ke straně žerdi, protože to pak vypadá, že je ve středu, když vlajka vlaje.

Zelená představuje bujnou, úrodnou, zelenou půdu Bangladéše a červená slunce. Jednoduché, jdeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tohle bude vážně zábava, protože Bangladéš má asi nejvíce matoucí teritoria na světě. Země se nachází v Asii, na východ od Indie, je téměř celá obklopená Indií, včetně toho úzkého, malého Siligurského koridoru, známého jako Kuřecí krk Indie. Má malou, ale přiměřeně dlouhou hranici s Myanmarem na jihovýchodě a Bengálským zálivem na jihu.

Hlavní a největší město je Dhaka, nachází se v nižší střední oblasti nad řekou Padma a deltou Gangy. My tady v Geography Now milujeme enklávy a exlávy, protože jsou úžasně matoucí. Jsem velmi poctěn, že vám mohu představit zemi s druhým nejvyšším počtem enkláv na celém světě, Bangladéš. Je hned za Indií. Na severu Bangladéše v oblasti Rangpur propukne peklo na zemi a vy uvidíte strašně moc teritorií, která jsou rozsypaná po celé délce hranice a vlastní je obě dvě strany.

Obzvláště zmatené je to na sever od řeky Tisty u bengálského města Patgram. Uvidíte malou skupinku více jak 60 enkláv a exkláv. Jsou roztroušené v divném, náhodném pořadí, které nedává smysl. Mnoho z nich jsou enklávy prvního a druhého řádu, tedy enklávy v enklávách. A jediná enkláva třetího řádu na světě: Dahala Khagrabari #51. Malé políčko o rozloze ani ne 2 akrů.

Je to část Indie na území Bangladéše na území Indie na území Bangladéše. To je ale Počátek, nebo spíš Půdočátek. Dahala Khagrabari #51 vlastní bengálský farmář, který žije na bengálské straně, i když ta země vlastně patří Indii. Většina enkláv jsou zemědělskou půdou vlastněnou rodinami spojenými s touto oblastí dlouho před tím, než Britové navrhli hranice. Proto některé oblasti nenechávají svoje vlastnictví druhé zemi. Vlády Indie a Bangladéše oznámily, že tento problém chtějí vyřešit výměnou 162 enkláv.

Nechají obyvatele v dané oblasti rozhodnout o své národnosti. Nicméně se tento proces nehýbe, zasekl se v byrokratickém zapomnění. Jak se za chvíli dozvíme, krajina Bangladéše je tvarována scenérií a ohromnou říční sítí, která se proplétá celou zemí jako krevní oběh, který přináší život do celé oblasti. A když jsem řekl za chvíli, myslel jsem teď. FYZICKÁ GEOGRAFIE Minule byl Bahrajn a zjistili jsme, že některé země těžko získávají vodu.

Bangladéš má úplně opačný problém – má až moc vody. Musíte pochopit, že největším zdrojem Bangladéše jsou řeky. Bengálská delta je největší deltou na světě a země má více přeshraničních řek než kterákoliv jiná. Je jich 58. To znamená, že sdílejí řeky jak s Indií, tak i s Myanmarem. Bangladéš má dohromady asi 700 hlavních řek, největší jsou Padma, známá jako Ganga v Indii, a Jamuna neboli Brahmaputra.

To je docela působivé vzhledem k tomu, že Bangladéš je asi z půlky velký jako UK. Díky všem těm řekám a zásobám hedvábí je přírodní zavlažování a obdělávání půdy úžasné. Bangladéš je ekologický poklad. V Bangladéši je také jedna z nejúrodnějších půd, to jim dovoluje pěstovat tisíce a tisíce různých plodin, rostlin a sadů. Jsou obzvláště známí pro pěstování juty.

Než jsem toto video natočil, tak jsem netušil, co juta je, a zjistil jsem, že je to to, z čeho dělají lana a pytlovinu. Vidíte, jsem úplně stejný jako vy, taky se učím. Bangladéš je rozdělen do dvou oblastí. Nízko položená, plochá delta, kde většina země leží deset nebo méně metrů nad mořem. A malé kopcovité planiny hlavně na severu, severovýchodu a jihovýchodu, třeba Čitagong. Když už mluvíme o Čitagongu, Bangladéš má nejdelší, ničím nepřerušenou pláž na světě. Cox's Bazar.

Tato pláž pokračuje dál a dál asi 120 kilometrů. Bengálci by byli radši, kdybyste nešli zkouknout část na severu u Bhatiari. Protože to tam vypadá jak skládka. Je to velký hřbitov lodí, kam společnosti celého světa vyhazují svoje staré lodě. Místní potom tyto lodě rozloží a prodávají součástky. Bangladéš je požehnaný úrodností, vesnice jsou často pohřbené pod mangem, kokosem a jackfruitem. Mají krásné lesy s nadbytkem flóry a fauny jako Sundarbans, což je největší mangrovníkový les na světě.

Je to poslední místo, kde můžete najít tygra bengálského. Nicméně je tu problém. Bangladéš podléhá příšerným tropickým bouřím téměř každý rok a někdy i tornádům. Ještě k tomu v průběhu každoroční monzunové sezóny se řeky zvětší tak, že dvě třetiny z celkem 64 okrsků Bangladéše prožijí záplavy. Ty způsobují velké škody na majetku, ztrátu komunikace, ztrátu pitné vody, ztrátu plodin a vedou k rozšíření nemocí, což vede ke smrti.

Je to docela šílené, protože tak ekologicky bohatá oblast se musí potýkat se srovnatelně ničivými ekologickými výzvami. A ještě k tomu má Bangladéš nesmírnou hustotu populace. Promluvme si o tom. DEMOGRAFIE Bangladéšští obyvatelé mají velmi zajímavý příběh, protože museli, jak to říct, museli bojovat dvakrát o dvě různé nezávislosti. Jednou proti Britům a další proti Pákistánu.

Nejjednodušeji to můžu vysvětlit, abych vás nenudil a s roztomilou pohybovou grafikou, abyste dávali pozor a něco se naučili. Bangladéš byl dlouho součástí Britského impéria. Potom, co Británie odešla, rozdělili tuto oblast do dvou států a tří oblastí. Převážně hinduistická byla Indie, převážně muslimský byl Západní Pákistán a Východní Pákistán, který je nyní známý jako současný Bangladéš. Západní Pákistán řídil Východní Pákistán, hlavním městem bylo Karáčí, které se taky nacházelo v Západním Pákistánu.

I když obě strany byly muslimské, měly toho málo společného jak kulturně, tak jazykově. Východní Pákistán se časem naštval, protože se cítil, jako by ho Pákistán ovládl. Obzvláště se naštvali, když Pákistán zkusil ustanovit urdštinu oficiálním jazykem. Skoro nikdo tak nemluvil, protože většina mluvila bengálsky. Války, války, boje, boje a tak dále... nezávislost získali 1971 a přidali se k OSN.

Hotovo. Znovu připomínám, že jsme Zeměpis teď, ne Historie teď. Jak jsem už zmínil, Bangladéš má vysokou hustotu populace. Populace se pohybuje kolem 160 milionů lidí. Pokud nebudete počítat městské státy jako Singapur a Hong Kong, i když Hong Kong je technicky vzato pod vládou Číny, tak má Bangladéš největší hustotu populace na světě a je osmým nejlidnatějším státem. Země je převážně muslimská, asi 86 % je sunnitů nebo sufitů. Asi 12 % je hinduistů a zbývající 2 % jsou hlavně křesťané a buddhisté.

Překvapivě spolu všichni vycházejí, pojďme zjistit s kým ještě Bangladéš vychází. FRIEND ZONE Bangladéš se snaží udržet si dobré vztahy se všemi státy na světě a co se týče velkých světových mocností, nevybírá si strany. Nepál je taktický kamarád Bangladéše, je to hlavně založené na strategických dohodách. Nepál dělá dobrý obchod a Bangladéš jim dává přístup k oceánu. Maledivy rády najímají Bengálce na práci, hlavně se svým velkým cestovním ruchem. Asi 40 000 bengálských pracovníků žije na Maledivách.

První král Srí Lanky měl prý předky z Bangladéše. A bengálská buddhistická komunita poslala Srí Lance dárek, údajné Buddhovy vlasy. Jsou to uctívané předměty na Den Poya, což je buddhistický svátek na Srí Lance. Myanmar má s Bangladéšem v zásadě dobré vztahy, ale mají malý spor ohledně Rohingů. Muslimský kmen žijící v severní části Myanmaru, který pronásledují a napadají radikální, extrémističtí buddhisté, kteří tam žijí. Ano, slyšeli jste správně, radikální, extrémističtí buddhisté vážně existují. Kvůli tomu Rohingové utíkají do Bangladéše, což způsobuje v této přelidněné a chudé zemi více dramatu.

USA bylo a je největším poskytovatelem pomoci Bangladéši a je jedním z top obchodních partnerů v textiliích. Jedna věc, která Bangladéši vážně jde. Viděli jste lístky na zadní straně košil? Možná to je z Bangladéše. Bangladéši se daří rozvíjet infrastrukturu natolik, že snížil svou závislost na pomoci z 85 % v roce 1988 na 2 % v roce 2010.

To je dobré pro obě země. Co se týče UK, ano, Bangladéš byl součástí bývalého Britského impéria. I když bojovali za nezávislost a neměli rádi britskou vládu, tak britská kultura pronikla do té jejich a i dnes je to docela očividné. Jejich nejoblíbenější sport je kriket, jezdí na levé straně cesty a angličtina je druhým nejčastěji mluveným jazykem. Dodnes i přes jejich minulost spolu tyto dvě země vycházejí a mají silné diplomatické vztahy.

Co se týče jeho nejlepších přátel, tak je to asi Bhútán a Indie. Bhútán má v celé zemi jen dvě ambasády, jednu pro Indii a druhou pro Bangladéš. To je významné, protože zanedlouho v nadcházejícím videu zjistíme, jak nesmírně izolovaný Bhútán je. Bhútán byla druhá země, která uznala Bangladéš jako stát a rozhodla se, že chce hodně investovat do jejich obchodu. S Indií je to legrační, protože převážně hinduistická země bránila muslimskou zemi před jinou muslimskou zemí.

Jako první uznala Bangladéš za stát a podpořila je ve válce proti Pákistánu. Nicméně potom všem se začali trošku hádat mezi sebou. Asi si neuvědomili, že po načrtnutí hranic se budou s Bangladéšem muset hodně dělit. Začali vyskakovat různé věci, jako boje o enklávy, drama o zavlažování řeky Gangy, stížnosti na to, že mnoho Bengálců žije ilegálně v Indii. Nicméně spolu dobře vychází a jsou tu pro sebe, aby se podpořili. Když to shrnu, Bangladéš je požehnán a proklet v tolika ohledech, ale ať na ně hodí cokoliv, žádná záplava ho nepotopí a když to všechno uschne, je připraven znova zasadit všechny ty plodiny.

Zůstaňte na příjmu, příště bude Barbados. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Budete prosím překládat i avizovaný Bhútán?

00

Odpovědět

Tak dle Wikipedie existovala enkláva Dahala Khagrabari do roku 2015. Teď už jsou hranice učesanější.

00

Odpovědět

že vraj radikálni budhisti... asi tak radikálni, ako každý, kto roky trpí výčiny agresívnych muslimov vyzbrojených kedysi Angličanmi a po organizovanom terore sa naserie a vyženie ich tam, kam patria, k bratom vo viere v Bangladéši. S besným psom sa spať nedá! Aspoň niektoi vie s tými Allahovmi fašistami zatočiť a kašle na všetkých tých mimovládnych ľudskoprávnych parazitov...

00

Odpovědět

radikálny buddhisti :D to je zaujímavé, ako sú všetci okolo moslimov radikálny... len moslimovia chudáčikovia sú utláčaný, tak sa vyhadzujú do vzduchu a podrezávajú krky... chúdence moslimské...

919

Odpovědět

chceš mi svym komentem říct, že tohle video nějak naznačilo skutečnost v tvym alternativnim vesmíru, kde jsou radikální muslimové až moc opomíjený, a jenom zmínka o radikálních buddhistech ti tolik nadzvedla žaludek, protože se dost nemluví o radikálních muslimech(což neni absolutně pravda typičo, vylez z tý svý jeskyně, nebo já nevim proč vůbec házíš tak podělaný komenty, je to celej den v každejch novinách po celym světě) a jejich všeobecně známý presumpci viny v dnešní společnosti? proto tu hážeš takový sarkastický a přitom ze srdce míněný hov*a? kvuli trollum jako ty mam arytmie

128

Odpovědět

+ehm kreten ↑neplač :) nakladá ťa práve moslimáčik, že si z toho taký podráždený? :)

518

Odpovědět

+ehm kreten ↑hadam sa to este zhorsi, ta arytmia

02

Odpovědět

+hovado 2Ty by si musel najprv vedieť, čo to je, ty nekultúrny dobytok. :)

00