BelizeGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:5 038

V dnešním díle Geography Now! představí Barby Belize, zemi plnou překvapení. Předchozí díl Belgie najete na youtube s českými titulky zde: Belgie

Poznámky:
plantejn = zeleninový banán (větší než normální); ACP = Africká, Karibská a Pacifická skupina států; IMF = Mezinárodní měnový fond; WTO = Světová obchodní organizace; IFC = Mezinárodní finanční korporace

Přepis titulků

Kdybych řekl: "Vítejte v Latinské Americe, kde lidé mluví anglicky a trošku německy," řekli byste, že jsem blázen. Měli belizte mi věřit, že je tu... že... něco... je... to... jmenuje se to Belize. Zmákl jsem to. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Paul Barbato. Belize – nejroztomilejší malá anomálie Střední Ameriky. Ale nejdřív si rozebereme vlajku.

Vlajka, kde je toho plno, se spoustou symbolismu. Za prvé, je to v podstatě jen vlajka a státní znak. Pozadí je královsky modré s červenými pruhy nahoře a dole. Uprostřed je bílý kruh se státním znakem. Bílá a modrá symbolizují People's United Party a červená symbolizuje United Democratic Party, dvě hlavní politické strany této země. Na znaku jsou dva týpci, mestic držící sekeru a černoch držící pádlo, ukazují hlavní demografické etnické skupiny Belize.

Nezapomeňte, že Belize a Malta jsou jediné suverénní národy, které mají na své vlajce lidi. Za muži je mahagonový strom a štít, který muži drží. Štít je rozdělený na žentour, to znamená, že je rozdělený na tři části jako Y vzhůru nohama. Na první stříbrné části vlevo je pádlo a širočina, na druhém vpravo je osekávací sekera a pila.

Na posledním dole je plachetnice. Tyto věci ukazují historický základ Belize jako národa založeného na těžbě dřeva a mořeplavcích. Kolem mužů je 50 listů spojených kruhovou větvičkou, které představují rok 1950, kdy byla založena People's United Party a převzala moc. Pod muži je motto země na zvlněném pergamenu: "Sub umbra floreo," což znamená: "Ve stínu rozkvétám." Tak tohle je husté motto.

Ve stínu rozkvétám, kdo by chtěl být celý den na horkém, vlhkém slunci. Taky bych chtěl říct, že tohle byla nejdelší doba, kterou jsme kdy v Geography Now strávili vysvětlením vlajky, Díky, Belize, právě jsi roznesla Afghánistán na kopytech. Já... Nemyslel jsem to tak, A-afghánistáne. Tady se nachází Belize. POLITICKÁ GEOGRAFIE Zmákl jsem to.

Poloha Belize je jedinečná, protože je považováno za takový průchod mezi Karibikem a Střední Amerikou. Belize se nachází na východním pobřeží středně americké oblasti Severní Ameriky. Na východ od úplného konce Mexika a Guatemaly s Karibským mořem na východ. I když to tak na první pohled může vypadat, západní hranice Belize není rovná čára. Asi ve dvou třetinách směrem na sever, u města Banque viejo del Carmen, se hranice trošku zalomí, asi o 5°, a pokračuje dál až k severní řece v Mexiku. Belize má přes 400 ostrovů a ostrůvků podél svého pobřeží v Karibiku, včetně jednoho z největších a osídlených, Ambergris Caye.

Kdyby nebylo toho jednoho malého potůčku přes obě pobřeží, tak by to byla exkláva připojená k mexickému poloostrovu Costa Mesa. Mimochodem ambergris je neskutečně vzácná a drahá látka používaná ve voňavkách, která je udělaná ze starých, voskovitých, hořlavých, zvratků vorvaně. "Ahoj, všichni, já jsem vorvaň." Na mnohých z těchto ostrůvků jsou světoznámé resorty a pláže, kam jezdí na dovolenou turisté, hlavně z anglicky mluvících zemí.

Hlavním městem je Belmopan, který se nachází v okrese Cayo blízko středu země. Hlavním městem bývalo Belize City, které je dodnes největším městem a centrem všech obchodních a ekonomických aktivit. Nicméně, viz roztomilá grafika, po značných škodách způsobených hurikánem Hattie v 60. letech postavilo Belize úplně nové hlavní město asi 80 km do vnitrozemí. Vybrali vážně zajímavé a trošku morbidní místo. Je to jenom 16 kilometrů od Krystalové panny jeskyně Actun Tunichil Muknal. ANO, ŘEKL JSEM TO.

Také známá jako ta jeskyně se třpytivými, zvápenatělými kostrami dětí, které byly... Přečtěte si o mayské kultuře. V Belize je roztroušených všude možně více než 900 starých mayských míst Nejvyšší budovou v Belize je mayský chrám – ruiny Caracol. Město bylo postaveno za 24 milionů dolarů, po inflaci by to dnes bylo 73 milionů. To je vlastně docela levné, když vezmete v úvahu, že mnoho letišť stojí o hodně víc. Belize je také zajímavé tím, že je jedním ze tří neostrovních států, které jsou součástí Karibského společenství.

To by byl skvělý přechod na demografii, ale musíme jít podle pořadí. Takhle vypadá krajina. FYZICKÁ GEOGRAFIE Když vstupujete do Belize, nebelizte věřit svým očím. Ale vážně, jednoduše řečeno, Belize je tropický ráj. Díky nízké hustotě zalidnění je velká část země, asi 60 %, hlavně ve vnitrozemí, zalesněná a většina je nenarušená. Díky tomu je to ideální domov pro více jak 5 000 druhů rostlin a stovky různých zvířat, včetně opic, leopardů, hadů, žab, pásovců, mědvědožralobotnic – sporné, tukanů, nosálů, tapírů, arů arakangů, vyder a kynkažů.

Ne švejžužů, ale kynkažů. V Belize je také první a jediná ochranná rezervace jaguárů na světě s názvem Cockscomb Wildlife Sanctuary. A to ještě nezahrnuji pobřeží. V Belize je druhý největší korálový útes, po Velkém bariérovém útesu v Austrálii, je to oblíbené místo zapálené potápěče.

Jedno místo, pro které je Belize vážně známé, je Velká modrá díra. Nachází se v korálovém útesu Lighthouse Reef, asi 70 kilometrů od pevniny. Je to obrovská kulatá podmořská jáma, která dosahuje hloubky asi 120 metrů. Můžete jít do té díry a uvidíte několik barevných druhů ryb, jako je ploskozubec, skalára, perutýn, trubkotlamka, čtverzubec, mědvědožralobotnic – sporné. Ať vás napadne jakékoli podstatné jméno, tak je to nejspíš ryba ve vodách Belize. Navzdory nadbytku ryb a rybářství jako velké částí průmyslu se Belize zajímá o zachování korálových útesů.

Stalo se první zemí na světě, která zakázala chytání ryb pomocí tahání sítě po dně moře. Co do zemědělství, asi 20 % země je obděláno, i když je k dispozici větší potenciál. Dodnes tvoří banány a plantejny asi 15 % celého vývozu. Zemědělský vývoz dělá asi 40 %. Ve vnitrozemí na jihu je Mayské pohoří, nejvyšší část země.

Nachází se zde nejvyšší bod Doyle's Delight a mnoho starověkých mayských lokalit schovaných v horách. V 19. století byly vykopávky Nového světa ta nejhustší věc, co jste mohli dělat, a všichni po tom jeli. Belize bylo oblíbené místo mnoha britských archeologů. Britové překvapivě nejsou největší bílou menšinou v Belize. Neuvěříte, kdo to je, je to vážně srandovní. DEMOGRAFIE Abych to zkrátil, Belize je malé, ale neuvěřitelně pestré.

Populace země se pohybuje kolem 340 000 obyvatel. Asi polovina země se etnicky identifikuje jako mesticové, asi 25 % jako Kreolové nebo Afrobelizané a asi 12 % jako původní Mayové. Ano, lidi, přesně tak, Mayové ještě nevymřeli, to byli Olmékové. A asi 6 % se identifikuje jako garifúnové, to jsou míšení potomci černochů a indiánů. Asi 4 % jsou Indové, jakože Indové z Indie. Další 4 % populace jsou německé, přesněji německy mluvicí ruští mennonité.

Ano, mennonité, nepleťte si je s amiši, i když vypadají podobně a mají podobné hodnoty, je mezi nimi rozdíl. Jsou to potomci mennonitů, kteří začali v Ruském impériu na konci 19. století, přestěhovali se do Kanady, potom do USA, potom do Mexika a nakonec se v 50. letech usadili v Belize. Celkem je tu kolem 12 000 mennonitů, většina z nich jsou běloši a mluví dolnoněmčinou, dialektem němčiny. Je tu asi 2 000 ne-bílých lidí, kteří konvertovali k mennonismu.

Stalo se z toho jedno z mála míst, kde vidíte černochy a mestice v tradičním, prostém oblečení mennonitů. Belize je také zajímavé tím, že je to jediná země Střední Ameriky, kde je angličtina oficiálním jazykem. Mnoho lidí ovšem mluví belizskou kreolštinou. To je v podstatě angličtina s výrazným karabským přízvukem se zřetelnými změnami ve slovech zapsaná základní fonetickou strukturou. Například slovo "language" je zapsáno jako "langwij".

Až budeme u Haiti, uvidíte, že udělali skoro to samé, ale s francouzštinou. Každá oblast je odlišná ve své populaci, například na jihu ve Stann Creek je mnoho garífunů, kteří mluví a oblékají se jinak než lidé na severu jako v Corozalu a Orange Walk, kde žije mnoho Mayů. Blíže u pobřeží žijí Kreolové a ve vnitrozemí jsou mennonité. Belize získalo svůj autonomní status ve 20. století a úplnou nezávislost roku 1981, i když patří pod britský Commonwealth. Když mluvíme o vazbách k jiným zemím...

FRIEND ZONE Belize je bez pochyby malý, veselý cvrček. Diplomaticky má Belize blíž ke svým karibským sousedům, ale geograficky je tak nějak obklopeno a připojeno k Střední Americe. Tyto okolnosti ovlivňují, jak si Belize hraje na pískovišti. Je členem mnoha vícestranných spolků, jako je Caricom, Interpol, ACP, IMF, UNESCO, WTO, WTF – sporné, OSN, IFC a mnoha dalších. Ať vás napadne jakýkoliv akronym, Belize je pravděpodobně jeho členem.

Poslední dobou pracovalo na vztazích se Střední Amerikou, aby doplnilo historické vazby s Karibikem. Většina obyvatel mluví španělsky jako druhým jazykem, protože interakce se sousedy jsou časté. Nikaragua a Mexiko jsou blízkými přáteli Belize, tyto země dobře pracovaly na dvoustranných dohodách. A celkem dobře spolu obchodují. Guatemala má na Belize malou pifku, protože se hádají ohledně územních nároků.

Jakože si myslí, že celé Belize by mělo patřit Guatemale. V roce 1981 uznali belizskou nezávislost, nicméně o desetiletí později jsou ještě pořád spory v myslích Guatemalců. Belize je jeden z mála států, který uznává Tchaj-wan jako nezávislý stát. Začalo to u tchajwansko-belizského týpka jménem William Quinto, co dělal do politiky... mají vztahy s Tchaj-wanem. Co se týče jejich nejlepších přátel, tak je to asi USA a Velká Británie. Jako bývalá kolonie a část Commonwealthu, má Velká Británie s Belize stále blízký vztah a ve skutečnosti sem přijel princ Harry roku 2012 při cestě po Commonwealthu.

Belizané přejmenovali na počest královny bulvár v hlavním městě na Bulvár Jejího Veličenstva Královny Alžběty II. USA byly a stále jsou největším poskytovatelem ekonomické pomoci a investorem hlavně ve fondech a obchodech. Podnikání v Belize je překvapivě snadné, k registraci a oprávnění je potřeba splnit jen pár kroků. To dovoluje Američanům soustředit se na použití belizské taktické polohy a zásad pro rozvoj obou zemí.

To jsem fakt napsal... tý jo, já se vážně zlepšuju. Ha, pane Clinton Bergere, dal jste mi pětku za test z angličtiny první den školy! V létě jsem nečetl, ale stejně! Když to shrnu, Belize může být jak karibským tak středně-americkým státem, ale upřímně, není ani jedním. Kde jinde najdete černé mennonity s čepci, kteří mluví německy se dvěma konzervama na zahradě a anglicky mluvící Maye, kteří se potápí do 120metrových děr?

Belize je prostě Belize. Zůstaňte na příjmu, příště Benin. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem celkem rád, že tu není častěji, už mi trochu leze krkem, ale jinak kinky jews :D a taky Belize je poměrně zajímavá. Videa jsou to dobrá.

02

Odpovědět

dik

10

Odpovědět

Nechutnej

014