LucemburskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:5 760

Po Lichtenštejnsku nám Barby představí další podobnou zemičku plnou šlechticů. Dozvíte se například to, kolika jazyky mluví běžný Lucemburčan nebo proč zde má oficiální sídlo mnoho světoznámých firem.

Poznámky:
Na začátku videa Barby naráží na podobnou výslovnost slova luck (štěstí) a anglického názvu Luxembourg.

Přepis titulků

Dneska máme velké štěstí, protože na řadě je Lucembursko. Jo! TEĎ BY BARBY DOSTAL ZA ŠPATNOU NARÁŽKU PĚSTÍ, ALE ŽÁDNÝ RANAŘ ZROVNA NEBYL POBLÍŽ U MADAGASKARU VÁM TO VYNAHRADÍME Hlavně Lucembursku neříkejte Malé Švýcarsko. Dobře? Je čas učit se zeměpis - teď! Ahoj, jsem Barby.

Jednou jsem vedl rozhovor s Němcem a vypadalo to asi takto: Co je zajímavého na Lucembursku, co tam lidi dělají, když tam jedou? Můžeš si tam otevřít účet v bance, což je docela fajn. Dobře a co dál? Taky odsud můžeš odjet. Ale vážně, najdeme tu mnoho odlišných kulturních vlivů, jejichž mísením vzniklo dnešní Lucembursko. A je taky hrozně malinké, celou zemi projedete za asi 45 minut.

Pojďme se podívat, kde ho najdeme na mapě. POLITICKÁ GEOGRAFIE Víte, co je vtipné? Mám pocit, jako bychom jen kopírovali jinou epizodu, protože už jsme dělali Lichtenštejnsko, další daňový ráj a bohatý vnitrozemský mikrostát. Lucembursko je vnitrozemský stát ležící v západní Evropě podél trojmezí Francie, Německa a Belgie. Na šířku má asi 35 mílí či 57 km a na délku 51 mílí či 82 km, celkem tedy zaujímá plochu 1 000 čtverečních míli či 2 500 km².

Zemi tvoří 12 kantonů, hlavní město Lucemburk se nachází na jihu a je jedním z center EU vedle belgického Bruselu a francouzského Štrasburku. V Lucemburku se rovněž nachází Soudní dvůr Evropské unie, což je nejvyšší soud EU. Z 12 větších měst jsou po Lucemburku největší Esch-sur-Alzette a Differdange. Jediné mezinárodní letiště se nachází v Lucemburku. Jde o 5. nejrušnější nákladní letiště v Evropě. Využívají ho 3 velké přepravní aerolinky – Cargolux, China Airlines a Qatar Airways. Když chcete rychle vydělat, musíte se stát přepravním uzlem se skvělými mezinárodními sazbami.

Ty víš, o čem mluvím, Singapure. - Co na to říct? Země se co do zalidnění dělí na 2 hlavní regiony – Oesling či Éislek na severu, kde jsou kopce a lesy, a rovinatý Gutland na jihu, kde žije zhruba 85 % obyvatel. Lucembursko dříve bývalo mnohem větší, pak ale došlo k oddělení ve prospěch Francie, Pruska a nakonec Belgie v 19. století. Aby přilili olej do ohně, pojmenovali svou nejjižnější provincii sousedící s Lucemburskem Lucemburk. Na tak malou zemi je Lucembursko neuvěřitelně kompaktní, najdete tu mnoho starodávných památek, firem, přes 100 hradů, ze kterých 75 bylo postaveno ve středověku.

Není divu, že 2x získali titul Evropské hlavní město kultury. Přes 150 bank a mnoho společností jako Skype, Amazon, Pepsi, JPMorgan, FedEx či IKEA mají svá evropská sídla v Lucembursku. Takže tahle země se v obchodování fakt vyzná. Mezi známá místa patří katakomby v Lucemburku, stará část Lucemburku, Národní muzeum historie a umění, kasematy Bock v Lucemburku, Mondorf-les-Bains, opatství a zámek Clervaux, skály Berdorf, park Merveilleux, menší hrady jako Beaufort a Hollenfels, Boursheid, Larochette a velkovévodský palác v Lucemburku.

Na tak malém prostoru se toho děje opravdu hodně. Podívejme se, jak jsou na tom s krajinou. FYZICKÁ GEOGRAFIE Lucembursku se přezdívá zelené srdce Evropy. Jejich ekologická stopa je nejvyšší na světě.

Vysočiny na severu země neboli Oesling jsou součástí pohoří Arden, které se rozprostírají přes jižní Belgii do Německa. Nachází se tu i nejvyšší vrch země, Kneiff, který je s výškou pouhých 560 m jen o metr vyšší než Burgplatz, který bývá často nesprávně uváděn jako nejvyšší vrch. Lesy tvoří 30 % země a většina se nachází tady a na východě v oblasti Müllerthal. Nejvýznamnější řeky Sûre, Woltz a Alzette se stékají uprostřed země. Největší vodní plochou je jezero Upper Sûre. Nicméně nejdelší řekou je Mosela tekoucí na východě podél hranice s Německem.

Tak odborná fakta máme z krku. Podívejme se na další zajímavosti o této zemi. V Lucembursku mají jen 61 slunečných dní za rok, proto musí doplňovat vitamín D. Amatéři. Mají nejvyšší spotřebu vína na osobu z celé Evropy. Omyl. Vyzývám tě na... vínový souboj, Lucembursko, faleš... falešbursko. S poměrem 650 aut na 1000 obyvatel vlastní nejvíce aut.

Národním zvířetem je králíček obecný a taky lev kvůli Africe, že? Ve skutečnosti lvi v dávných dobách obývali části jižní Evropy i Asie. Nicméně dnes se kvůli interakci s lidmi i změnám v přírodním prostředí vyskytují téměř výhradně v Africe. Díky bohu, že jsi tu, protože si chci dát pauzu od učení těch pitomých otravných... okouzlujících odběratelů. Potřebuju trojité espresso, chápeš? Víš, jak funguje nápověda a diváci tě milují. Je to tvoje. Máš to mít.

Co se týče historie, až do 20. století se toho v Lucembursku moc nedělo. Až nález ložisek železné rudy v oblasti červené země nakopl jejich průmysl. Největší producent oceli na světě, společnost ArcelorMittal vzniklá fúzí s indickou společností Mittal, sídlí v Lucemburku a ročně vyrobí téměř 100 milionů tun oceli. Ale ocel není jejich nejdůležitějším zdrojem příjmů. Toto odvětví naopak od 70. let postupně upadá. Na výsluní se Lucembursko dostalo díky finančnímu a bankovnímu sektoru.

V roce 1929 přijali holdingový zákon, díky kterému mohly holdingové společnosti řídit své lucemburské dceřinné společnosti za velmi nízké daňové sazby (až 1 %). Na konci 90. let a počátku 21. st. v době zlatého věku a rozmachu technologií zdvojnásobili díky obchodním dohodám svůj HDP na obyvatele během pouhých 5 let. Toto však vedlo k finančnímu skandálu LuxLeaks, kdy tým účetních v roce 2014 zveřejnil techniky využívané k daňovým únikům. Tento skandál vzbudil velký poprask, politici z celého světa žádali reformy. Super, díky moc, Noah.

Žádný problém, kámo. Mezi nejznámější jídla patří bramborák, uzené vepřové maso s fazolemi, briošky ve tvaru člověka a vařený sýr kachkeis. Když už mluvíme o jídle, máte chuť na Lucemburgery? V PŘÍŠTÍM DÍLE NÁS ČEKÁ VELKÁ NAKLÁDAČKA DEMOGRAFIE Lucemburčan, tak říkáme lidem z této země. Jazyk je lucemburština a místní věci jsou lucemburské.

Francouzsky je to vše Luxembourgeois. Místní jim ale říkají Lëtzebeurgesh. Vzpomínáte, jak jsem v epizodě o Belgii říkal, že Belgie je jako mix Nizozemska a Francie? Tak Lucembursko je jako mix Německa s Francií. Ale to jim radši neříkejte, i když téměř všichni mluví německy i francouzsky. K tomu se ještě dostaneme. Lucembursko má 600 tisíc obyvatel a dle HDP na hlavu je 2. nejbohatší zemí světa po Kataru. Asi 56 % obyvatel tvoří Lucemburčané, 17 % Portugalci, 7 % Francouzi a zbytek tvoří jiné národnosti, převážně Evropané a k tomu pár Asiatů a Afričanů.

Používají euro a zásuvky typu C a F a řídí na pravé straně silnice. Vraťme se zpět k jazykům – Lucembursko je v podstatě trojjazyčná země. Každý občan se učí německy od 6 let, francouzky od 7 a na střední se tyto 2 jazyky střídají. Většina lidí se ale nejdříve naučí národní jazyk, lucemburštinu, což je germánský jazyk příbuzný němčině. Ale neříkejte, že jde o dialekt němčiny! Fakt to nesnášejí, i když nejsou tak odlišné.

Jsou tu sice takové rozdíly jako firwat vs. warum (proč), Klinik vs. Krankenhaus (nemocnice), Bic vs. Kugelschreiber (pero) a tak bych mohl pokračovat. Existuje dokonce stránka, která se tomu věnuje. Gramatika a syntax jsou srozumitelné, ale rozhodně se nejedná o dialekt. Kromě toho se ve škole od 12 let učí anglicky, takže mnoho lidí mluví 4 jazyky. V administrativních záležitostech i médiích se využívá hlavně francouzština či němčina a na žádost i lucemburština. Současně se tu hodně mluví i portugalsky, téměř 1/5 obyvatel jsou Portugalci.

Lucembursko je konstituční monarchie a také poslední velkovévodství na světě. Co je to velkovévodství? Keithe, vysvětli to. Má to něco společného s vévodou v královské rodině. Myslím, že patřili ke Svaté říši římské a když si všichni řekli: Udělejme jednu velkou zemi. Tak Lucembursko řeklo: Ani náhodou, já zůstanu tam, kde jsem. Keithe, to bylo vlastně dost přesné stručné shrnutí. Kámo, je to všude stejné.

Očividně. Keith Keith Keith Keith Keith Keith Keith. Je to Keith! Ó, Keithe! Jindřich I. Lucemburský vládne už od roku 2000. Jeho manželkou je na Kubě narozená Maria Teresa Mestre y Batista, s níž má 5 dětí. Jeho pravomoci jsou omezené. Jako hlava monarchie může jmenovat premíéra, velvyslance, rozpustit Poslaneckou sněmovnu.

Je vrchním velitelem malé armády čítající 800 vojáků. Rovněž působí jako zástupce v diplomatických záležitostech. Se svou rodinou žije na zámku Berg. I přes příliv bohatství v posledních letech má Lucembursko nejvyšší zahraniční dluh na hlavu – cca 3,5 mil. dolarů na občana. 3,5 milionu krát 600 tisíc obyvatel... No páni. Jo, ale pokud míra fiskálního růstu v % převyšuje míru deficitu vaší země, tak jste v podstatě za vodou. - Takže jsou na tom pořád dobře.

- Jo. - Fajn. To je jedním z důvodů, proč si po kauze LuxLeaks vzali za vzor USA a investovali do těžby ve vesmíru, aby rozšířili své portfolio. Tyhle epizody se čím dál víc podobají kurzům spotřebitelské ekonomiky. Pokud jde o kulturu, Lucemburčané jsou jedineční tím, že spojují 2 odlišné světy francouzštiny a němčiny, zatímco si uchovávají i vlastní jazyk. 87 % obyvatel se alespoň částečně hlásí k římskokatolické církvi. Jde o poslední zemi s formálním tanečním procesím, které se koná ve svatodušní úterý, tedy v den po svatodušním pondělí.

10 tisíc mužů, žen a dětí se shromáždí, aby uctili památku svatého Willibrorda 1,5 km dlouhým hopsavým tancem. Když už jsme u historie: Tento týpek v roce 963 v podstatě postavil pevnost. Od té doby Lucemburk vzkvétal. Územní války se Svatou říší římskou, Holanďany, Francouzy a dokonce Španěly. 1839 nezávislost, spor s Belgií a Pruskem, německá okupace za 1. i 2. světové války. V 50. letech zakládající člen ESUO, což byl předchůdce EU, přísun peněz v 80.

letech, ještě větší přísun peněz na počátku 21. st., 2014 LuxLeaks, počátek těžby ve vesmíru, a to je k dnešku asi vše. Mezi nejznámější Lucemburčany patří: Jean-Claude Juncker, Josy Barthel, bratři Schleckové, Kim Kirchen, Charly Gaul, Giles Müller, Edward Steichen, Georges Christen, Jimmy Zabello a David Goldrake. A samozřejmě lucemburská šlechtická rodina.

To bychom měli, pojďme se podívat na poslední část. FRIENDZONE Místa jako Lucembursko najdete všude na světě. Malá, ale vlivná. A pro zachování takové země jsou nejdůležitější strategická partnerství. Francie a Německo k nim mají blízko. Jsou i jeho největšími obchodními partnery. Lidi se jednoduše domluví. Každý den můžou překročit hranici, ať už kvůli práci nebo nákupům. Navíc je tu levnější alkohol i benzín. Blízko mají i k Portugalsku a částečně ke Kapverdám, jejich obyvatelé tvoří největší menšinu v Lucembursku.

Rozhlasové stanice občas dokonce vysílají portugalskou hudbu a pořady. Jako člen Beneluxu samozřejmě hodně obchodují i s Nizozemskem. Rádi se zastaví na pokec se svými jižními sousedy. Nicméně většina Lucemburčanů za jejich nejlepšího přítele označila Belgii. Předtím, než bylo přijato euro, uznávali své měny. Dokonce je mohli i směňovat. Lucemburská armáda navíc často trénuje v Belgii. Matka Jindřicha I.

Lucemburského byla navíc Belgičanka, což z něj dělá bratrance současného belgického krále, Filipa Belgického. Není se čemu divit, že Lucembursko bylo zvoleno jako jedno z hlavních center EU. Samo o sobě je centrem evropského nacionalismu a zdejší populace se pyšní svou všestranností. Zůstaňte na příjmu, další na řadě je Madagaskar. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pěkné video i překlad. Jen si dovolím upozornit na 2:17 - ancient sights zde zřejmě znamená starodávné památky, nikoli antické. I když se v Lucembursku vyskytují zbytky římských staveb, není jich zde mnoho. Zato hradů je tu skutečně moc. :-)

50

Odpovědět

Pravda, opraveno.

50

Odpovědět

taky tam máte takovou opičku s kladívkem a nejde to přehrát?

21

Odpovědět

Zkus to ještě jednou, taky jsem se s opičkou setkala, ale na úplně jiném webu – asi se jednalo o nějakou krátkodobou chybu na straně Youtube :-)

30