MexikoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:5 371

Co do rozlohy třináctá největší země na světě, největší ekonomika latinského světa, jižní soused USA, země indiánských tradic i katolicismu, drogových kartelů, Dne mrtvých a samozřejmě tequily. Jako host v dnešním videu vystupuje skutečný Mexičan, Cesar.

Jedním z mexických měst, které odmítly centrální vládu a zavedly místo ní komunitní formu demokracie, je Cherán.

Přepis titulků

Konečně jsme se dostali k dílu o Mexiku a v tom musí být skutečný Mexičan. Přivítejte mého kamaráda Cesara z Puerto Vallarta. - Ahoj všichni. - Cesare, kdybys měl říct o Mexiku jednu věc na úvod této epizody, co by to bylo? Mexiko je tajemná, barevná země plná kultury a tradicí. Znamená mnohem víc než jen mariachi a tequilu. - Hned se na to podíváme. - Výborně. - Jo, taky mluví anglicky.

- Studoval jsem v Texasu, takže trochu jo. Je čas učit se zeměpis – teď! - Ahoj všichni, já jsem Barby. - A já jsem Cesar. Já jsem Američan, Cesar je Mexičan, jsme sousedé. - Já se těším. Těšíš se? - Jo, moc se na ten díl těším. Geography Now sleduju od dob písmene B, takže tady na to už dlouho čekám. Už obvykle nemáme sponzory v jednotlivých epizodách, ale to dneska porušíme, protože Cesar vás určitě nadchne pro výlet do Puerto Vallarta.

Povídej. Navštivte discoverpvr.com a podívejte se na to. Prohlídky, doprava, všechno, co potřebujete vědět. A Geography Now to schvaluje. Dobře, začněme. Ano, vítejte v Mexiku. POLITICKÁ GEOGRAFIE Mexiko, pojmenované podle starého aztéckého kmene Mexica, - je hospodářskou mocností. - A je těžké si představit, jak by bez něj latinská Amerika fungovala, o celé západní polokouli nemluvě.

Mexiko leží v jižní části Severní Ameriky mezi Tichým oceánem, Kalifornským zálivem a Mexickým zálivem. Na severu hraničí s USA - a na jihu s Guatemalou a Belize. - Je rozdělené na 32 spolkových jednotek, 31 států, jeden se jmenuje Mexiko, a hlavní město Ciudad de México. To ostatně klesá ročně o 10–20 cm, protože bylo postavené na jezeře. Metropolitní oblast města má asi 21 milionů obyvatel, což z něj dělá největší město a nejstarší hl. město západní polokoule. Samo o sobě má asi stejné HDP a ekonomiku jako celé Peru.

Po hlavním městě jsou největší Guadalajara v Jaliscu a Monterrey v Nuevo León. Při své návštěvě nejspíš přiletíte na některé z nejrušnějších letišť. Mexico City v hlavním městě, druhé je Cancún, až potom Guadalajara a Monterrey. Jo, my Američani milujeme Cancún - a moc rádi ho navštěvujeme. - My taky. Jen příště ukliďte ty zvratky. Nic neslibuju. Momentálně nevede Mexiko žádné územní spory, hádalo se s Francií o Clippertonův ostrov, ale dohodly se.

Co se týče hranice s USA, já vím, co si myslíte, ale poslouchejte, - najdou se tam zajímavé anomálie. - Například u hranice s Tijuanou mají park přátelství, kde si můžete popovídat s místními z obou zemí - přes plot, který vede až do Pacifiku. - Dále na východ v Kalifornii si ze sebe dvě města rozdělená hranicí udělala legraci. Jedno se pojmenovalo Mexicali a to druhé Calexico. V Naco v Arizoně hrávají místní přes hranici volejbal. Ne, nechceme to zlehčovat, ano, některé oblasti jsou více uzavřené a přísnější u přechodů, ale ačkoli je to komplikované, najdete tu toho víc, než tvrdí média.

Když jsme u územních anomálií... V nejjižnějším státu Mexika, Chiapas, máme několik měst, která fungují na bázi systému Usos y costumbres, což je určitý druh autonomního právního obyčeje. Obyvatelé, většinou domorodého původu, si sami řídí své záležitosti a vláda to ponechává bez zásahů. Zní to trochu děsivě, ale lidé jsou tím fascinováni a přitáhlo to spoustu turistů.

Ještě jednu věc si odbudeme. Stejně jako v díle o Itálii o tom všichni vědí, nic nového. Sice mají různou míru moci a nejisté hranice, ale některé oblasti Mexika stále ovládají kartely. Je to velice zvláštní systém, který je řízen lidmi v ilegalitě a míchá se do běžného života - obyčejných obyvatel. - Existují spolky jako Cártel de Sinaloa na severozápadě, Los Zetas na severovýchodě, La Familia Michoacana ve středu, a Jalisco Nueva Generación na západě.

Cesare, tohle vysvětlování ti přenechám. Je těžké odhadnout, kolik lidí je do toho stále zapojených a o jaké částky se jedná, protože se ta čísla stále mění, obzvlášť od roku 2006, kdy vláda vedená prezidentem Calderónem vyhlásila kartelům válku. Ale i přes to se ta situace stále řeší. Většina Mexičanů se shodne, že ta operace do značné míry selhala. Velkou část násilí v Mexiku stále způsobují územní spory mezi kartely. Děkuji, Cesare.

Jsem rád, že to máme za sebou, teď to můžeme odlehčit. Podíváme se na některé z nepřeberného množství památek, které Mexiko nabízí. Památky postavené člověkem jsou třeba: bazilika de Guadalupe v Ciudad de México, UNAM, nejstarší univerzita v Severní Americe, zámek Chapultepec, katakomby v Templo expiatorio, Biblioteca Vasconcelos, tunely v Pueble, Plaza de Toros México, bronzové sochy v Puerto Vallarta a pro milovníky strašidelných míst Casa de los lamentos v Guanajuato, muzeum mučení Hacienda del cochero, muzeum mumií v Guanajuato, ten děsivý ostrov panenek Las muñecas a občas najdete oltář Malverdeho, ten je patronem drogových kartelů.

Mají patrona drogových kartelů. Ale nejlepší nakonec, mají tu stovky středoamerických pyramid a památek, některé možná ještě čekají v džungli na objevení, ale mezi nejslavnější patří asi Cholula, což je podle Guinessovy knihy rekordů největší kdy postavená památka, Monte Albán, Teotihuacán, pyramida Slunce a Měsíce a jeden z Nových sedmi divů světa, mayská pyramida Chichen Itza.

Říkali jsme postavené člověkem, spousta z vás si říká, proč nemluvíme o přírodních památkách jako Cenote nebo o sopkách a kaňonech, ale to patří až do další části. FYZICKÁ GEOGRAFIE Území Mexika je trochu jako piñata. Barevné a plné překvapení. Jako fakt? Piñata? Při psaní scénáře jsi dost spěchal, co? To teda. Země leží na západním okraji, kde Severoamerická deska naráží na tu Pacifickou, takže je součástí Ohnivého kruhu.

V Mexiku najdete tři hlavní pohoří, Sierra madre occidental, ve kterém je největší jezero, jezero Chapala v Jaliscu, Sierra madre oriental, kde je nejvyšší hora, Pico de Orizaba, a Sierra madre del sur. Ty obklopují Mexickou plošinu ve středu. Před horami v Chiapas najdete úzké údolí, které se potom přelévá do plochého a vlhkého Yucatánu na jihovýchodě. A ještě suchý Kalifornský poloostrov na západě.

V jižní části té plošiny leží Neovulkanické pohoří, kde probíhá většina seismické a sopečné aktivity. V zemi je zhruba 44 sopek. Nejvýraznější je asi Popocatépetl, který je necelých 70 km od hlavního města. Také máme nejmenší sopku světa, Cuexomate v Pueble. Je vysoká pouhých 13 metrů. - To je tak roztomilá ničivá síla. - To nic není. Jedna farma v Michoacánu se v roce 1943 najednou proměnila v sopku. Vyrostla do výšky 300 metrů.

Řeka Rio Grande, která tvoří část hranice s Texasem, je nejdelší, ale nejdelší řeka, o kterou se nedělí, je Nazas-Aguanaval. - Podél pobřeží jsou rovinaté nížiny. - Sever je skalnatý a sušší s místy jako kaňon Barrancas del cobre a poušť Sonoma s lávovým polem Teclote plným kráterů. Zato jih je vlhký a úrodný s přírodními rezervacemi a pralesy plnými tisíci druhy zvířat. Když jsme u toho, Mexiko je 4. země s největší biodiverzitou na světě, žije tu 10–12 % druhů organismů.

A hmyz. Mají tu rezervaci pro motýly monarchy v Pátzcuaro. Taky les světlušek ve Tlaxcale a národní zvíře je orel skalní. Pochází odsud i proslulá psí rasa čivava, nejmenší pes na světě, nebo téměř bezsrstý mexický naháč. Pamatuješ, jak jsme je viděli, když jsem byl u tebe? To byl druhý nejlepší moment toho výletu. - Který byl nejlepší? - Když jsi mi ukázal Esclavu a já se trochu opil a hráli jsme poker a pak jsem vyhrál a málem jsem spadl...

TO JE JEDNO Je to zvláštní, Mexiko má spoustu tajných, schovaných přírodních útvarů. Třeba 153km podzemní řeka na Yucatánu, Vlaštovčí jeskyně v Potosí, což je nejhlubší šachta světa, obří krystaly v jeskyních Naica a taky Islas Marietas, na kterých je pláž schovaná v díře v tom ostrově. Tam jsi mě málem vzal, ale nesměli jsme dovnitř. Jo, bohužel to počasí nedovolovalo. Ale podívejte se na discoverpvr.com. - Jo, někdy přijedu znova.

- Počkej, můžu jet taky? - No jasně, chytej. - Co to je? Brejle? Jo, můžeš tam doplavat z Long Beach. Teď ke zdrojům: Mexiko je největší producent avokáda a stříbra a jsou odsud také jídla, která se rozšířila do celého světa, hlavně velká čtyřka – kukuřice, čili, čokoláda a rajčata. Neměli bychom pizzu, kdyby nebylo Mexika. To když člověku dojde... Milé Mexiko, děkuji, že jsi vynalezlo Tajin a Chamoy, - můj život byl bez nich prázdný.

- O jídle toho je spousta, ale obecně můžeme Mexiko rozdělit na sedm oblastí. Na Yucatánu milují semena oreláníku a mají mayská jídla jako Poc Chuc. Na jihu je oblíbená Tlayuda a taky kobylky Chapulines. - Pamatuješ, Kene, ty byly dobrý, co? - Promiň, cože? - Máš padáka. Jdeme dál. - Na Kalifornském poloostrově jedí hodně ryb a mořských plodů. Bajio je známé svými Guacamayas, na severu mají moc rádi Cabrito a taky jsou ovlivnění kuchyní Tex-Mex. Na západě jíme Pozole, Birria a taky jsme vynalezli tequilu.

Ve středu Mexika mají hodně Tortas, Mole a Chile Poblano. Mexiko je 15. největší ekonomika světa s 11. největší kupní silou. A jsou dost zaměstnaní. Podle WTO a OECD je Mexiko nejpilnější země světa. Průměrně pracují přes 43 hodin týdně. Jenom? To mi přijde jako málo. Hlavní vývozní produkty jsou auta, elektronika, vyváží nejvíce TV s plochou obrazovkou. Už jsme toho řekli hodně, snad to je všechno, krajina, zvířata, zdroje, jídlo...

- Popovídáme si teď o Mexičanech? - Proč ne. Další segment. DEMOGRAFIE Víte, je to složité, protože máme tři různá jména pro Mexičany. První je Mexicano, to je člověk z Mexika, potom Mexiquense je člověk ze spolkového státu Mexiko a Mexiqueño, neboli Chilango, - je člověk z hlavního města. - Jo, zapište si to. Mexiko má asi 124 milionů obyvatel a je to největší španělsky mluvící země i největší ekonomika latinského světa.

Je těžké získat přesná čísla, protože názory na rasu se v Mexiku liší a při sčítání lidu se nezjišťuje etnicita, ale říká se, že asi 2/3 země jsou mexičtí mestici, asi 21 % se považuje za převážně indiánského původu, asi 7 % přímo za indiány a zbytek tvoří jiné skupiny, převážně bílí, evropští Mexičani, ale je tu i malá skupina Asiatů, Libanonců, Číňanů, Japonců a Korejců a asi 1,2 % tvoří Afromexičané. Jako měnu používáme mexické peso, máme zásuvky typu A a B a jezdíme vpravo.

Celá země mluví španělsky, ale vlastně to není úřední řeč. V zemi je uznaných 68 domorodých jazyků. Každý z těch kmenů má vlastní historii, která se táhne tisíce let do minulosti, což dokazují petroglyfy, zákoníky a středoamerické rytiny. Měly unikátní rysy a tradice. Aztékové byli známí vzkvétající ekonomikou, ale také prováděli kruté rituály - s lidskými oběťmi. - Mayům šla matematika a čas viděli jako nekonečný cyklus namísto lineární představy. Kmeny si i dnes předávají prastaré tradice.

Od kmene Rarámuri nebo Tarahumara, kterým se říká kmen běžců, protože dokážou uběhnout přes 320 km za dva dny v sandálech, po Voladores de papantla, hudebníky, kteří visí a otáčí se. Ti patří do různých kmenů ve středu země jako Otomí. Každý rok se také v Oaxaca pořádá domorodý festival Guelaguetza. Většina obyvatel, asi 82 %, se považuje za katolíky a katolicismus hraje velice důležitou a zvláštní roli ve sjednocování lidí. Mexický katolicismus je jedinečný, protože má svůj vlastní příběh.

Každý Mexičan zná kostel Nuestra Señora de Guadalupe, začalo to, když měl tento muž vizi Panny Marie. Dnes se v Mexiku kombinují domorodé tradice a katolicismus. Nejlepší příklad je asi Den mrtvých, tedy Día de los muertos. Žádná jiná katolická komunita nic takového nedělá. Mnoho odborníků tvrdí, že Ofrenda, tradice uctívání mrtvých předků, pochází z aztécké slavnosti zasvěcené jejich bohyni podsvětí Mictecacihuatl. A tak.

Je tu hodně svěcené vody a křížů, ale vždycky k tomu je - trocha té prekoloniální mexické magie. - Přesně tak to je. - Ze sportů je fotbal... - Nebo kopaná. ...velice oblíbený. Ale ne v každé oblasti. Mnoho sportů je typických pro Mexiko, například Charrería, což je jako rodeo, a pak samozřejmě Lucha libre. V Mexiku najdete 150 prekoloniálních her, některé z nich se stále hrají. A každá je životu nebezpečná. Třeba Pelota purépecha, což je ohnivý hokej a hraje se v noci, nebo Poc ta poc, tam je 4kg gumový míč, který musíte trefit bokem a prohodit kamennou obručí.

Zkuste si představit nějakou částí těla trefovat 4kg gumový míč. Nechápu, že něco takového děláte. Mexická historie začíná tisíce let před kolonizací a o všem mluvit nemůžeme, ale zkusíme to shrnout co nejrychleji. Olmékové, Teotihuacán, Toltékové a kmen Mexica, Mayové na Yucatáně, dorazili Španělé, asi víte, jak to dopadlo, kolonizace, Španělé v Mexiku dalších 300 let, lidé se začnou mísit, rodí se mestici, nezávislost v roce 1810, kterou vedl tenhle muž, říše vedená tímhle rakouským princem, ten je zabit, Francouzi se pokusí o invazi, to nevyšlo, Benito Juarez – dobrý prezident, Porfirio Diaz – na začátku dobrý, ale stal se z něj diktátor, občanská válka, které většinou říkají Mexická revoluce, Lazaro Cardenas, PRI poprvé za 70 let prohrála, potom zvolili svého prvního levicového prezidenta a i přes geopolitický chaos zůstává jejich ekonomika docela stabilní, nejsou tam extrémní výkyvy, což je docela dobré, a jsme u dneška.

Významní lidé z Mexika nebo s mexickými kořeny jsou třeba historické postavy jako Montezuma nebo Cuauhtémoc a sestra Juana Inés de la Cruz, José María Morelos, Josefa Ortiz de Domínguez, Emiliano Zapata, Pancho Villa, sportovci jako zpěváci jako A všichni Mexičané ve Státech milují Selenu.

Herci jako A ačkoliv není Mexičanka, Lupita Nyong'o se v Mexiku narodila. - A vy ji máte rádi, viď? - Jo, máme. Všichni samozřejmě znají Fridu Kahlo a Diega Riveru. Nositelé Nobelovy ceny Další významné osobnosti jsou třeba Carlos Canseco a Carlos Slim Helu, jehož čisté jmění mělo chvíli hodnotu 7 % mexického HDP. Hodně obchodoval v jiných zemích po světě.

Když jsme u vztahů s jinými zeměmi... FRIEND ZONE Mexiko je monarchou večírků. Jako motýl monarcha z Michoacánu. Nejprve Asie. Filipíny také bývaly španělskou kolonií, takže jsou jako náhodný asijský bratranec, o kterém Mexiko moc nevědělo. Vychází spolu dobře, jen ne v boxu. Japonsko bylo první asijskou zemí, která navázala kontakt s latinskou Amerikou, a dnes nepotřebují na cestu vízum. Japonsko tu otevřelo podniky a jako první pomohlo po nedávném zemětřesení.

Mexiko zase jako první pomohlo po nedávném tsunami. Z latinské Ameriky mají Mexičané nejraději země Pacifické aliance – Kolumbii, Chile a Peru. Byly si blízké během španělské vlády, hodně spolu obchodují, ale také se navzájem kulturně inspirují, milují mexické filmy a seriály, Mexičané je moc rádi navštěvují, jsou jako příbuzní. Všechno nepřátelství vůči Španělsku z dob kolonizace naštěstí vyhaslo, teď s nimi vycházíme dobře a oni nás moc rádi navštěvují.

Už jsme říkali u Kanady, že Mexičani se tam od doby zrušení víz jenom hrnou a kanadská vláda imigraci podporuje kvůli posile své pracovní síly. Teď se dostáváme k USA. Já vím, viděli jste, co píšou v novinách. Zdá se to složité, ale když se podíváme celkově na diplomacii, i přes politické překážky měly ty dvě země nezničitelné pouto, které nadále trvá. V USA dnes žije asi 11 milionů Mexičanů, což je největší skupina přistěhovalců. Asi 80 % mexického vývozu směřuje do USA a asi 50 % dovozu pochází z USA.

Velice blízce spolupracují v mezinárodních záležitostech, většinou zastupují podobné hodnoty a obecně, bez ohledu na to, co šíleného se stane, nakonec si vždycky pomohou. Na závěr, Cesare, co bys o Mexiku řekl? Vypadá to, že se Mexičané vysmívají zkáze. Máme sopky, zemětřesení, problémy, ale hrajeme si s tím a tančíme, neotravuje nás to, spíše právě naopak, vlévá to do nás více života. Moc hezky řečeno. Počkejte si, další budou Federativní státy Mikronésie. Viva México!

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář