Hádanka se zelenýma očimaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:218
Počet zobrazení:8 258

Dnes má pro vás kanál Ted-Ed jednu zapeklitou hádanku s ostrovním diktátorem a jedním podivným pravidlem. Co vy na ni? Pokud ji chcete vyřešit sami, což je ale dost těžké, stopněte video v čase 1:24 - poté následuje řešení s obsáhlým vysvětlením.

Přepis titulků

Představte si ostrov, kde stovku lidí, všechny se skvělým logickým uvažováním, vězní šílený diktátor. Z ostrova není úniku, s výjimkou jednoho podivného pravidla. Kterýkoliv vězeň může v noci přijít za strážným a požádat o propuštění. Pokud má zelené oči, bude propuštěn. Pokud ne, bude hozen do sopky. Čirou náhodou má všech 100 vězňů zelené oči. Ale na ostrově žijí od narození a diktátor zajistil, že neví, jakou barvu mají jejich oči.

Na ostrově nejsou žádné zrcadlící povrchy, všechna voda je v matných nádobách a hlavně spolu nemohou komunikovat. Ale navzájem se vídají každé ráno při sčítání vězňů. Všichni ale ví, že nikdo by neriskoval odchod, pokud by si nebyl naprosto jist úspěchem. Po nátlaku lidskoprávních skupin diktátor neochotně povolí, abyste ostrov navštívili a promluvili k vězňům.

Ale jen za následujících podmínek. Můžete učinit jen jedno prohlášení. Nemůžete jim říci žádnou novou informaci. Co můžete říci, abyste pomohli vězně osvobodit, ale nepřivolali na sebe diktátorův hněv? Po dlouhém přemýšlení řeknete shromážděným: "Alespoň jeden z vás má zelené oči."

Diktátorovi je to podezřelé, ale ujistí se, že vaše prohlášení nemohlo vůbec nic změnit. Odejdete a život na ostrově se vrátí do zajetých kolejí. Ale sté ráno po vaší návštěvě jsou všichni vězni pryč. Každý z nich předchozí noci požádal o propuštění. Jak jste tedy diktátora převezli? Může vám pomoci uvědomit si, že nezáleží na počtu vězňů.

Zjednodušme situaci tím, že jejich počet snížíme na dva. Adriu a Billa. Každý vidí jednoho člověka se zelenýma očima. A z toho, co ví, to může být jediný. První noci tedy oba čekají. Ale když ráno vidí, že tam ten druhý stále je, získají novou informaci. Adria si uvědomí, že kdyby Bill viděl vedle sebe člověka, který nemá zelené oči, první noci by odešel, protože by si uvědomil, že výrok se může týkat pouze jeho.

Bill si totéž uvědomí o Adrii. Fakt, že ten druhý neodešel, řekne každému vězni, že jejich oči musí být zelené. A druhého rána jsou oba pryč. Představte si nyní třetího vězně.

Máme Adrii, Billa a Carla. Každý vidí dva zelenooké lidi. Ale není si jist, zda i ostatní vidí dva zelenooké lidi, nebo jen jednoho. První noc přečkají jako předtím, ale dalšího rána si pořád nemohou být jisti. Carl si myslí, že jestli nemá zelené oči, Adria a Bill se sledovali navzájem.

A druhé noci oba odejdou. Ale když je oba třetího rána uvidí, uvědomí si, že sledovali i jeho. Adria i Bill si prošli stejným myšlenkovým procesem. A třetí noci tedy odejdou. Díky této indukci v uvažování vidíme, že se tento vzorec bude opakovat bez ohledu na to, kolik přidáte vězňů. Klíčem je koncept všeobecně známého faktu, který zavedl filozof David Lewis.

Nová informace nebyla v samotném prohlášení, ale v tom, že jste to najednou řekli úplně všem. Kromě toho, že teď všichni ví, že alespoň jeden z nich má zelené oči, každý vězeň také ví, že všichni ostatní hlídají všechny zelenooké lidi, které vidí. A také, že to ví všichni ostatní. Co každý jeden vězeň neví, je to, zda i oni jsou jedni ze skupiny zelenookých lidí, které ostatní sledují.

Až do rána tolikátého dne, kolik je vězňů na ostrově. Samozřejmě jste vězňům mohli ušetřit 98 dní na ostrově. Stačilo jim říci, že alespoň 99 z nich má zelené oči. Ale když se potýkáte se šílenými diktátory, je dobré mít náskok.

Komentáře (87)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mám řešení rozumné jak mohou odejí hned tu noc po oznámení a neporuší tím pravidla ostrova. Při tom společným nástupu se jeden oddělí a rukama zahrne všechny jako by je chěl všechny obejmout... postupně se všichni vystřídají a hned je jasné že maj všichni zelené oči páč by to ještě mohlo znamenat že maj všichni jiné než zelené oči ale to by se s tím dotyčný neobtěžoval páč by věděl že on je jediný s zelenýma a v tom případě by to nedělal ale hned odešel a jako krytí slouží že by to po něm ostatní neopakovali páč by ho vyřadili ze skupiny zelených očí:) uffff omlouvám se nečekám že to někdo pochopí je to asi hodně krkolomné:(

02

Odpovědět

Vězni spolu nesmějí komunikovat. Tohle je komunikace.

20

Odpovědět

+komunardNo tam byli prelepeny pusy tak mysleli asi mluveni ale dejme tomu ze samozrejme i znakovku nebo jasny gesta ale tohle zas tak jasny neni nvm no nez pribehnou dozorci a zmasti te da se to zkusit:)

04

Odpovědět

Podle zadání odejdou, jen pokud si jsou naprosto jistí. Neodejde nikdo a to ani u dvou.
Pokud spolu nekomunikují, nemohou si být jistí, že druhá osoba vůbec vidí zelené oči. Barvoslepost (slepotu by asi u druhého poznali) není úplně ojedinělá. Vzhledem k četnosti ve stovce lidí minimálně jeden barvoslepý pravděpodobně bude. A kdyby nebyl, neví, že tam není, když spolu nekomunikují.
Teoreticky by mohl odejít první noc právě ten barvoslepý, co by u ostatních zelenou neviděl. Pokud by o svém nedostatku nevěděl.

35

Odpovědět

Tak mi přijde, že je to nesmysl. Budu rád, když mi to zkontrolujete. Informace, že jeden z nich má zelené oči je pro ně nová, jinak by nezdrhli. Ale stejně si myslím, že i kdyby jich bylo třeba dvěstě a přistoupím na možnost téhle formule, tak zdrhnou všichni druhou noc.
1. Na nástupu vidím, že všichni mají stejnou barvu očí a ostatní vidí barvu očí zbytku lidí podobným způsobem.
2. Pokud neutekli ostatní, jsem člověk se zelenou barvou očí já.

Jinými slovy: Jakmile vidím všechny oči zelené, je mi jasné, že jediný, kdo má odlišné oči, mohu být já. Kdokoliv jiný tedy může uvažovat pouze dvěmi způsoby.
a) Vidí se jako jediný člověk, co může mít odlišné oči
b) Vidí mě jako člověka, co má odlišné oči a sebe jako člověka, co může mít odlišné oči.

Pokud bude platit možnost, že se vidí jako jediný člověk, který může mít oči odlišné, bude čekat pouze jednu noc, aby si ověřil, že jej ostatní vidí také jako člověka se zelenýma očima.
Pokud bude platit možnost, že je zde další člověk s jinou barvou očí, všichni budou čekat na třetí noc.

Pokud se ale před strážným začne tvořit druhou noc fronta, mohu se do ní zařadit, protože nikdo neviděl člověka s jinou barvou očí.

Mám to správně?

12

Odpovědět

Nikdo nezná barvu svých očí. Nemůžeš očekávat, že utečou, protože oni sami nevědí jakou barvu očí mají. I kdyby u tebe viděli nemodré oči, stále netuší jakou barvu mají oni. Informace zněla že aspoň 1 má modré oči, ne že maximálně 1 nemá modré oči.

00

Odpovědět

+SiranchaMám na mysli samozřejmě zelené oči a zelenou barvu, ne modrou. Omyl.

00

Odpovědět

+SiranchaAno, to beru, jenže fakt je, že v prvním kroku každý vidí zelené oči u všech ostatních. Proto podle mého může vynechat velkou spoustu kombinací z té hádanky, protože díky svému pohledu dokáže určit drtivou většinu kombinací toho, co vidí ostatní.

Ve své podstatě je to totéž, jako bych jim řekl větu, která je v úplném závěru videa (nevšiml jsem si jí). Pokud totiž všichni mají zelené oči, (a jediný člověk vidí u všech jeden den zelené, čímž získá info, že 99% lidí má zelené oči), je zřejmé, že jediný člověk, který nemusí mít zelené oči, jsem já, od čehož se poté odvíjí ostatní logika. Jen mi to přišlo trošku rychlé a nebyl jsem si jistý řešením.

00

Odpovědět

+SiranchaTechnicky vzato informaci o zelených očích ostatních už mají (předpokládám, že rozpoznají zelenou), utéct chtěli už před proslovem, takže teoreticky by měli být dávno všichni venku mnohem dříve, než přiletí návštěva z venčí.

00

Odpovědět

+SiranchaAle jak tak nad tím přemýšlím, měl by tam být společný impuls. Jen otázka by podle mě měla být - najděte všechny, kteří mají zelenou barvu očí.

00

Odpovědět

+Sirancha... a ti z vás, kteří mají zelenou barvu očí, ať odejdou o půl noci přes bránu na svobodu.

00

Odpovědět

To mi pripomenulo hádanku, presne si ju nepamätám, ale bolo to nejak takto:
Existujú dva ostrovy, na jednom sa rodia ľudia, ktorí stále hovoria pravdu, a druhom naopak, ľudia ktorí neustále klamú. Medzi ostrovmi sa však vybudoval most a ľudia voľne prechádzajú medzi týmito ostrovmi. Po pristatí padákom skončíte na jednom z týchto ostrovov, no neviete, na ktorom. Môžete položiť jednu otázku jednej osobe aby ste zistili, na ktorom ostrove sa nachádzate. Ostrovy sa od seba nijako nelíšia, takisto ani ľudia (okrem toho, že jedni klamú a druhí stále hovoria pravdu).

11

Odpovědět

Můžeš se jich zeptat na něco naprosto očividného, třeba jestli zrovna svítí Slunce. :D Ale když si chceš s tou myšlenou pohrát, moje otázka zní "Když se lidí na druhém ostrově zeptám, jestli mluví pravdu, co mi řeknou?"

11

Odpovědět

+SiranchaAk im položíš takúto očividnú otázku tak zistíš s kým sa zhováraš, avšak nezistíš na ktorom ostrove si keďže ľudia prechádzajú po moste a sú na oboch ostrovoch pomiešaní. čiže to platí aj pre tvoju druhú otázku...
existuje otázka, ktorá ti pomôže zistiť kde sa nachádzaš, nehľadiac na to na ktorom ostrove a koho sa ju opýtaš...

00

Odpovědět

Mám rád logiku, proto mi prosím pomozte, pokud Vám toto vysvětlení přišlo logické.... Můj problém: mám tři lidi. A,B,C a všichni zelenoocí. Odejít může jen zelenooký....Acko vidí prví den, že B i C jsou zelenoocí....tedy oni můžou odejít, ale on ne, protože nezná sebe. Ale oni taktéž neodejdou. (Vědí a vidí nyní to, co já) Proč? Asi viděli to co Áčko, čili dva zelenooke, z čehož jim nedojde a ani nemůže dojít jejich barva, stejně jako to nemohl vědět Ačko......Nechápete? Počkejte, bude to složitější!.....druhý den.... Nikdo neodešel, proto si Áčko (i zbylí oba) řekne: hmmm, tak to jsem v p****i, protože oba jsou zelenoocí a stejně neodešli, protože splnili podmínku, že alespoň jeden z nás je zelenooký (pro něj B nebo C) ale sebe pořád neznám. Vždyť klidně můžu být modrý. A takto si to řekne druhý den i Bcko i Ccko a nikdo nikam neodejde....chaos?... A to jsme teprve u třetího dne....Áčko neodešlo, protože vidělo alespoň jednoho zelenookého. Bčko neodešlo že stejného důvodu, Cčko taktéž... Takže tato teorie podle mne padá hned u tří proměnných.... Vysvětlí mi to někdo jiným způsobem, než kterým to ostatní od sebe x let kopírují????

81

Odpovědět

Jedním z hlavních předpokladů ve videu je to, že jsou všichni perfektní logici, takže si neřeknou věci co píšeš (jako třeba že jsou v p****i), ale promyslí si všechny situace co můžou nastat a jak na ně budou reagovat ostatní.
Podle mě je ten případ tří lidí vysvětlen dost názorně ve videu. Pokud chceš jiný způsob, tak třeba na originalním youtube videu je to hned v prvním komentáři vysvětleno rozborem všech případů (nechce se mi to sem kopírovat).

31

Odpovědět

1)jsem A a vidím 2 modrooké (A a B). První noc odejdu, protože jsem jen já zelenooký.
2)jsem A a vidím modrookého B a zelenookého C. BUĎ I)když první noc odejde C, tak následujícího rána vim že jsem modrooký, protože z logiky věci vyplývá že C viděl 2 modrooké. NEBO II) C neodešel. to znamená, že ještě někdo viděl někoho dalšího se zelenýma očima a jelikož já vidím modré B a zelené C => já jsem ten druhý se zelenýma očima.
3)jsem A a vidím 2 zelenooké. první noc nikdo neodejde. takže je jasné, že tu jsou minimálně 2 se zelenýma očima, ale já pořád nevím jakou mám barvu. BUĎ I)když B a C odejde druhé noci a já se vzbudím sám, je jasné že mám modré oči => B a C uvažovali stejně jako v případě 2). NEBO II) vzbudím se po druhé noci a jsou tam oba, to znamená, že je někdo další, kdo vidí to samé co já, tedy 2 zelenooké. => i já mám zelené oči (pokud minimálně 2 ze 3 vidí ostatní 2 zelenooké = všichni mají zelené oči)
.
jde o to, že všichni zelenoocí zjistí svoji barvu tolikátého dne, kolik jich je. takže když z 10 lidí jich bude 6, tak šestý den (po páté noci) zelenoocí zjistí že je mají zelené, protože vidí všechny 4 modrooké. kdežto modroocí zjistí svoji barvu až 7 den, protože všichni zelenoocí odejdou šesté noci (jako modrooký vidím 3 modré a 6 zelených)

72

Odpovědět

V popisu videa by měl být čas stopnutí spíše 1:53. Na tomto problému není ani tak zajímavé vymyslet nějaké řešení (alespoň 99 má zelené). Je to o tom spíše pochopit, jak může fungovat to prohlášení, že alespoň 1 má zelené. Na první pohled to totiž vypadá jako úplný nesmysl. Přiznám se, že po skončení videa jsem si to musel chvíli ujasňovat, přestože jsem ze školy docela vycvičený na matematickou indukci, která vlastně stojí za celým řešením. Navíc jsem tuhle hádanku neznal a pobavila mě, takže dávám 10*

00

Odpovědět

"Ukazte na kazdeho kdo nema zelene oci" a muzou jit rovnou vsichni domu.

12

Odpovědět

Nebo ukažte na každého, kdo má zelené oči...

01

Odpovědět

A ty jseš mrtvej. Diktátor je jaksi důležitá součást zadání.

00

Odpovědět

co třeba všichni vaši spoluvězni mají zelené oči? (každý to ví, nic nového pod sluncem)
s tím, že barvu svých očí se z toho prohlášení nikdo nedozví

21

Odpovědět

A ešte jeden detail... všetci s istotou vedia, že aspoň 98 ľudí má zelené oči (svoju farbu neviem, viem farbu 99 ostatných a viem, že oni vedia farbu 99 ostatných tj. nevedia svoje oči a ja neviem, či vedia, že moje oči sú zelené, ale s istotou viem, že vedia o tých 98 okrem mňa a ich samých, že majú zelené oči), takže pokiaľ je pravda, že sú dlho pred mojim príchodom na ostrove zatvorení a neodišli 98-mu noc (využijúc túto prapodivnú matematickú indukciu) tak:
a) moje vyhlásenie, že má aspoň jeden zelené oči im nijak nepomôže, lebo nie sú dokonalí logici (inak by sami odišli tretiu noc)
b) autor hádanky zjavne nie je dokonalý logik.

33

Odpovědět

Sorry, v a) som samozrejme myslel 98-mu.

01

Odpovědět

+JokiSorry, tri noci bola správna odpoveď (ak som vás už presvedčil, že všetci s istotou vedia, že aspoň 98 ľudí má zelené oči, tak ak by som ja nemal, tak každý jeden zo zvyšných čaká, či ostatní odídu prvú noc (ak áno, bol by ten, kto má okrem mňa ešte zlú farbu očí), ak neodídu 98-mi, druhú noc (obdobnou logikou ako vo videu) odídu všetci 99-ti, ak ešte neodídu, už viem, že mám správnu farbu očí a nakoľko všetci uvažujeme rovnako a viem, že každý vie, že to viem, tak tretiu noc všetci pekne spolu odídeme...

01

Odpovědět

Kéž by si tohle video pustila vláda. Ne, já nechci sociální pojištění, já si klidně na důchod vydělám sám. Bohužel stát nás může znásilňovat jak se mu zachce.

05

Odpovědět

Ups, špatné video.

10

Odpovědět

Mňa napadlo čosi ako "aspoň 99 z vás má zelené oči", keď som na tým uvažoval (a na konci videa je aj táto možnosť uvádzaná ako OK), ale napadlo mi aj, že nesmieš povedať novú informáciu a tým, že to povieš všetkým, tak vlastne povieš novú informáciu. Je tam síce zahrnutá len implicitne, ale je rozhodne nová.

10

Odpovědět

Původně to bylo s modrýma očima. A taky se to odehrávalo v Osvětim.

131

Odpovědět

Ta hádanka je geniální. Problém je, že je celkem složitá a dost lidí ji nepochopí ani když jim ji někdo vysvětlí, natož, aby na ni přišli sami.
Proto má tak nízké hodnocení a proto tu přispěvatelé vymýšlejí „měl radši říct toto, měl říct támto”... O tom hádanky nejsou.

Měsíc zpátky se ale objevila na Refresheru a tam ji pochopilo daleko víc lidí (což mě překvapuje) a to bude možná i způsobený tím, že tam byla vysvětlená slovně, takže kdo to pořád nechápe, mrkněte tam: http://goo.gl/fpPFe2 a případně se podívejte do diskuze.

122

Odpovědět

Jak už tu někdo psal, tato hádanka je špatně podaná.
Ano, funguje pro dva lidi a funguje pro 3 lidi, ale zkuste si to vyřešit pro 4 lidi a uvidíte, že to nebude fungovat, protože se to programátorsky zacyklí.
Stále se totiž budete dívat po ostatních, ale je jedno jestli jsou se zelenými oči tři nebo 99. Fungovalo by to pouze u zelených očí jednoho a dvou které vidítě, tedy jak bylo uvedeno v příkladu max tří lidí, kde by 1-3 lidé měli zelené oči. Protože jak uvidíte více jak dva lidi (počet 4 a výš) z nichž alespoň tři mají zelené oči, pak i ti tři lidé ve stovce, tisíci, to je jedno, se budou každý den koukat po sobě, ale nic nevyřeší. Protože si nemohou předat žádnou informaci, že už "ví, který z nich byl ten který by se měl dovodit že může odejít".
Suma sumárum, uvedl krásný příklad skupiny 2 a 3, kde to funguje, ale názorně nepředvel příklad 4 a víc, kde by to už nefungovalo. :)

18

Odpovědět

Pro 4 lidi.
Adria, Bill, Carl, Debbie.
Adria si řekne, pokud já mám hnědé oči, tak Bill bude zvažovat, že jestli má on hnědé oči,tak Carl s Debbie počkají noc a tu další by odešli.
První noc počkali, druhou ale taky a tak Billovi došlo, že i on má zelené oči, třetí by tím pádem odešli všichni tři (kdyby Adria měla hnědé), ale neodešli, tudíž Adria ví, že i ona má zelené oči a čtvrtou spolu všichni odejdou.

91

Odpovědět

+CeckoCecko: Díky že jsi mi zopakoval co řekli ve videu. Já to pochopil, a říkám že je to nedotažené.
Prostě tady jde o to, že si ti lidi musí dát nějak najevo, jaké kombinace už použili při vzájemné eliminaci, "kdo na sebe kouká". A těch kombinací je hodně, a čím víc lidí, tím víc.
Takže proto jsem spal, že pokud vidím se zelenými oči víc lidí, tak oni mezi sebou budou pochybovat donekonečna, i když já ty zelené oči nemám. Pokud každý (zelené nebo hnědé oči, to je fuk) uvidí alespoň 4 další zelené oči, tak i oni budou dokola pochybovat, protože i oni uvidí minimálně tři lidi se zelenýma očima.
A základní myšlenka, že ti tři se vyredukují na dva a ti už pak "budou vědět", je zcestná, protože i oni uvidí tři lidi se zelenýma očima, a ten kdo pochyboval v té čtveřici nemůže vědět, jestli on je eliminovaný jako s hnědýma a nebo pochybují kvůli němu když má zelené.
Nevím ejstli sjem to dostatečně popsal, ale tohle je prostě základní chyba téhle logiky.
Uznávám že pro 4 lidi to taky jde, nepočítal jsem s tím, že musí pochybovat 4 další lidi, takže vlastně od skupiny 5 a víc.

32

Odpovědět

můžeš to udělat klidně i třeba pro 500 lidí a bude to fungovat. předpokladem ale je, že všichni dokážou stejně logicky přemýšlet. proto jsou to ve videu vědci. tam totiž jde o to, že kdyby třeba 100 lidí mělo modré oči a zbylých 400 zelené. tak pokud máš modré oči, tak čtyřstou noc to ještě nevíš a proto zůstaneš. ale tech 400 ví, že 100 lidí má modré oči, protože je vidí. takže ty když se probudíš a oni jsou pryč, tak teprve zjistíš, že máš modré oči. kdyby tam totiž zůstali, tak bys měl zelené a znamenalo by to, že se zelenýma jich je 401 a modrýma 99.

11

Odpovědět

maj ruce.. mohli si nakreslit zpravu do pisku :)

23

Další