Proč musí být nemocnice od roku 2003 výdělečné?heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:3 337
Už od roku 2003 není rozhodující, jak dlouho pacient leží v nemocnici a jak náročná je jeho léčba, ale co s ním mohou lékaři udělat, peníze totiž nemocnice dostávají ve formě fixních částek za jednotlivé druhy úkonů. Koronaviroví pacienti jsou proto oproti pacientům s kardiostimulátorem značně nevýhodní. Jak k tomu došlo a co to pro německé zdravotnictví znamená? To vám prozradí Oliver Welke v dnešním díle heute show.

Přepis titulků

Německý okresní sněm právě bije na poplach, mnoho našich nemocnic je totiž na pokraji krachu. Je to tak. Mimo jiné samozřejmě kvůli koroně, proto se musí uvolňovat lůžka a posouvat operace. Sedmačtyřicet procent klinik očekává za hospodářský rok 2020 červená čísla. To není dobré. Tento problém má ale kořeny hlouběji, sahá až do roku 2003.

Tehdy začal ten nesmysl, že by měly nemocnice vydělávat. Od té doby máme případový paušál, dřív se platilo podle náročnosti a doby na lůžku, od té doby máme za každý úkon fixní částku. Při implantaci kardiostimulátoru je úhrada ve výši 16 000 eur, operace v oblasti páteře vynáší 10 000 eur. Není divu, že se počet těchto operačních zákroků od roku 2007 do roku 2015 zvýšil o 71 procent.

Není divu! Najednou máme všichni záda! Protože to prostě vynáší! Proto se koronaviroví pacienti nevyplatí, dlouho leží, žádné operace. Myslím, že pokud se někam hodí výraz „veřejné služby“, tak do nemocnice. Co je tahle zisková blbost?

To je podnikový poradce, nemá s hospodařícím obyvatelstvem nic společného, ale zato radí určitému podniku, aby měl takříkajíc co nejvyšší zisky. Ten pak podniku řekne: „Dělejte víc srdcí a míň cukrovky.“ Přesně. Žádné srdce pro diabetiky. Pokud tedy zrovna nepotřebují nové srdce. Cukrovku stejně nejde doporučovat. Za péči a zachování diabetikovy nohy dostanou 3 000 eur, za amputaci ale 10 000.

To přece podnikový poradce řekne, že se to musí uříznout. Blaho pacientů se stejně přeceňuje, čím déle se tam povalují, tím dražší je to pro nemocnici. Proto má nemocniční lůžko nové generace měřič, a když klinika kvůli pacientovi sklouzne do mínusu, je automaticky propuštěn.

Automaticky. To bylo přistání. Od té doby, co to musí vynášet, se samozřejmě stará stále méně personálu o čím dál víc pacientů. Jasně. A navíc aktuální přítěž kvůli koroně. Dámy a pánové, potřeba jsme všichni. Ošetření, která moc nevynáší, ale dlouho trvají, musíme dělat sami.

Třeba několikahodinové preventivní prohlídky jsou blbost. S internetem jsme přece všichni skoro doktoři. Dobře, Google! Mám tady jakousi bulku. Je to normální? Na údajně komplikovanou endoskopii střev potřebuju jen GoPro kameru a selfie tyč. - Cože? - Jasně! Odvahu a dovnitř s tím! Jen z kávovaru, thermomixu a několika metrů zahradní hadice vyrobíme raz dva přístroj na dialýzu.

A proč nechávat přijet drahé sanitky? Po malých domácích nehodách stačí na jízdu k akutnímu příjmu i vlastní auto. Německé nemocnice ohroženy krachem. To sice nezní dobře, ale možná to je šance na opravdovou reformu. Podle expertů by v Německu stačilo až o 20 procent klinik méně, kdyby se ty zbývající technicky i personálně přeorganizovaly.

A když už stejně jsme u reforem, mohli bychom zrušit i nátlak na zisk. Jen nápad. Alexandr Wipprecht je primář kliniky v Düsseldorfu, kterou Manager Magazin označil za nejlukrativnější německou nemocnici. Pane Wipprechte, gratuluju. Co je vaše tajemství? Tempo! Prostě pracovat, pane Welke. Pořád operovat.

Jak říkají chirurgové: „Netlachat, nohy usekat.“ Dokonce přicházím o peníze, zatímco si povídáme, takže musím řezat dál. Ale není se čeho bát, novou srdeční chlopeň dělám stokrát denně. Na to už se ani nemusím dívat. Byla to chlopeň, že? Byla, uf.

Takže nemocnice, která chce vydělávat, musí být v našem systému fabrika. Samozřejmě. Vždycky přemýšlejte, co se vyplatí. Porody jsou třeba k ničemu. Trvá to věčnost, samé sténání, vytáhneš slizkého kamaráda a všude je bordel. Za tři eura padesát, díky! My chceme záda, nové kyčle, připevňovat věci.

Německo je špička už jen málokde, ale v pižlání lidí se nám nikdo nevyrovná. V Německu se operuje víc než ve většině ostatních zemí. Jen v oblasti páteře to je 700 000 zákroků a srdečních katetrizací 900 000 ročně. Ale zdaleka ne všechny zákroky jsou z hlediska medicíny nutné. No jo, ale z hlediska financí jsou!

Umisťujeme čtyřnásobek stentů oproti Švédsku nebo Dánsku a dvojnásobek bypassů s podobnou mortalitou u srdečních onemocnění, můžeme být pyšní. Takže chcete všechny operovat. Ne, to samozřejmě ne. Někdy pacienty hned po první prohlídce pošlu domů. Občas vidím kartu a řeknu: „A sakra! AOK! To si vůbec nemůžu účtovat primářskou vizitu!“ Německý systém je holt nemocný, co se dá dělat? Vládne nabídka a poptávka.

Občas přichází dokonce nařízení, že se ten den náhle uvolnilo ještě jedno místo na gastroskopii a máme přivést náhradního pacienta. Tohle nařízení pak jde na akutní příjem, aby z aspoň napůl vhodného udělali vhodného adepta. Když se nehodí, vhodným ho udělají! A můj nejnovější nápad: Když už je někdo v narkóze, tak toho rovnou udělat víc!

Třeba tomuhle ještě udělám operaci očí a ještě dostane nová prsa! Pozor! Na gastroskopii se zrušila objednávka! Sakra. Jdeme do mínusu. Nazdárek! Vy vypadáte, že určitě chcete na gastroskopii, co? Stůjte, mluvím s váma! Chytněte toho chlapa! Chytněte ho! Alexander Wipprecht!

Dobrý den, to jsem já, pro heute-show… tvůrce memů, pokud chcete víc horkých novinek a memů, začněte odebírat náš kanál. Co je proboha tvůrce memů? Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ukázalo se, že příčinou ekonomického kolapsu socialismu je absence volné cenotvorby. Jen ta dává celému systému rychlou a přesnou zpětnou vazbu. Jak úředník stanoví tabulkou pevnou cenu pro všechny bez ohledu na podmínky a vývoj, je problém jen otázkou času.

20

Odpovědět

Výdělečné nemocnice nebo zdravotnictví je nesmysl. To už se rovnou může uzákonit zdraví.

42

Odpovědět

Oni by vydělávali, ale nesmělo by se krást, zdravých lidí je stále víc než nemocných, a platit pojištění musí všichni, každý měsíc.

21

Odpovědět

U nás je přeborníkem v hospodaření nemocnice Šmucler, ten dokáže VZP vyúčtovat i transplantaci mozku.
Nebo Ouzký s Cabrnochem dokonce 3mld za Izip který nikdo nepoužívá.
Nebo různí menší hospodáři jako Zimola, Hrdlička, Ráth, Němeček.

20

Odpovědět

Nemci sa maju uz tak dobre, ze by chceli socializmus. Nech sa pozru na zdravotnictvo na SR, a mozno aj v Cechach. Kazdorocne stovky milionov € naliate zo statneho rozpoctu na oddlzenie. Stovky milionov do statnej zdravotnej poistovne. Ved taku sumu si bezny smerovolic(babisovolic) nevie ani predstavit.

54

Odpovědět

Tak jako vzdy perfektni nemecky smysl pro humor a taktez perfektni PREKLAD dekuji :) Ten jejich zdravotni system mi pripada jak narvzeny od Mengeleho, ovsem s trochu lidskou tvari teda...

112