Bitcoinyheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
60 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:4 075

Kdo si ještě před pár lety nakoupil bitcoiny, může se teď radovat, protože je z něj milionář. Zato ti, kteří je už utratili jako Laszlo Hanyecz, se nejspíš proklínají, že utratili za pizzu půl milionu dolarů. Ale co to ten bitcoin vlastně je a jak funguje? To se pokouší vysvětlit Oliver Welke, ačkoliv tomu sám vůbec nerozumí…

Poznámky překladatelky:
Eifel je vrchovina v západní části Německa zasahující do Belgie.
Heute-journal je nesatirické zpravodajské dvojče heute-show na německé stanici ZDF.
Staking je podobně jako mining (těžba) způsob ověřování transakcí v oblasti kryptoměn.
Sophia Thomalla je německá herečka, modelka a moderátorka.

Přepis titulků

Zatímco němečtí drobní střadatelé skáčou radostí z účtů s vázanými penězi a úroky vysokými až 0,0005 %, jinde je pořádná párty. Velký bitcoinový boom! Celková hodnota všech bitcoinů v oběhu je aktuálně skoro 1 bilion dolarů. Nově tyto peníze hráčů zavádí dokonce firmy jako PayPal nebo Mastercard. Tak, co je ale kryptoměna?

Úplně jednoduše: Základem je tzv. blockchain, to jsou kryptograficky propojené datové bloky s transakčními údaji. Nebo ještě jednodušeji: A úplně na konci je tzv. nonce a tato nonce je náhodné číslo, které musí těžař vyzkoušet. A když pak to číslo, které vznikne, tedy časové razítko, je toho mnohem víc, ale zaměřím se na to nejdůležitější, takže časové razítko, hash předchozího bloku, hashový strom všech transakcí, které v bloku jsou, plus na konci nonce, a když to pak vyzkouší pomocí hashovacího algoritmu, tak mu vyjde na konci tzv.

hash. To je logické. Zopakujete mi prostředek?

Problém je, že abych bitcoin vysvětlil, musel bych mu rozumět. Jisté je jen jedno: Mluvíme o virtuálních penězích. Pro strýčka Skrblíka a jeho sejf by to byla určitě změna. Bitcoin byl reakcí na finanční krizi v roce 2008. Když jsme tenkrát museli zachránit banky daněmi, nebyla otázka, jestli by to nešlo s měnou bez bank, rozhodně hloupá.

Ale jak přišel bitcoin na svět? Díky tzv. miningu, česky těžbou. A tento těžební proces je… no, taková hádanka, šaráda, je to luštění hádanky. A když tu hádanku vyřešíme, otevře se prakticky skříň a v ní leží bitcoin. Jo tak!

Můj bitcoin leží ve skříni! Kdybych to věděl… Já blbec se tam nikdy nedívám! Ty hádanky jsou mimochodem tak komplexní, že je potřeba enormní výpočetní síla. Skladové haly plné propojených počítačů a těm se říká bitcoinové farmy. Farmy, které ročně spotřebují víc elektřiny než Nizozemsko. Budou tedy naše děti jednou dědit už jen bitcoin? Myslím, že to sotva.

Mluvíme i o obrovské spekulační bublině. Jeden bitcoin má tento týden hodnotu přes 50 tisíc dolarů. Na podzim 2010 to bylo osm centů! To znamená, že kdo své bitcoiny tenkrát utratil, je teď moc smutný. Zhruba před desetiletím došlo k 1. opravdové transakci v reálném životě, když si Laszlo Hanyecz koupil dvě horké pizzy od Papa John's za 10 000 bitcoinů. Gratuluju!

Dvě olezlé amíkovské pizzy za půl milionu dolarů. Doufám, že mu chutnaly, dal jim stomilionové dýško. A komu vděčíme za ten bitcoinový humbuk? V neposlední řadě nejbohatšímu muži světa, Elonu Muskovi. Pro některé nebezpečný obr, pro jiné zase vizionářský guru, prorok. Zrovna nakoupil bitcoin za 1,5 miliardy dolarů a kurz tím vyhnal nahoru.

To není žádná výjimka. Když v jedné talkshow kouřil joint, během vysílání spadl kurz jeho Tesly o šest procent. Vážně, nahání mi strach! Na jednu stranu posílá rakety na Mars, na druhou stranu by mohl jediným zkouřeným tweetem spláchnout celé trhy. Až moc moci, až moc… Navíc, když už má ten Elon takový vliv, nemohl by se jednou zasadit o sympatické malé firmy?

Třeba tweetnout: Kupujte vejce z drůbežárny v Oberbönzbachu, nejlepší vejce z Eifelu! Autobazar Schwengelbeck, váš profík na ojetiny v srdci Herfordu! Nebo: Heute-show – někdy i vtipnější než heute-journal! Něco takového, zkus to přece, Elone. Bitcoinová bublina.

Jak dlouho ještě vydrží, dámy a pánové? Ulrich von Heesen, náš expert na investice pro heute-show, před tím humbukem varuje. Vítám vás u: POZOR PAST: Lichvář, tahač, bitcoinový dealer. Milí diváci, promluvme si o bitcoinu. Musíme být na pozoru. Kdo stejně jako já zažil hyperinflaci v roce 1923, nevěří žádnému humbuku na burze.

Ztratili jsme tenkrát přes noc všechno, těsně po třicítce jsem musel prodat děti putovnímu cirkusu! - To je ale jiný příběh, kde jsem skončil? - Bitcoin. Dejte mi pokoj s bitcoinem! Neseriózní blbost. Je to jako řetězový dopis, vyděláváš, jen když se po tobě zapojí víc tupců. Stačí se podívat, kdo dělá na kryptoměny reklamu, a všechno zvoní na poplach.

Jsi připravena na staking? Teď jsi připravená! Staré pravidlo: Když je tam Sophia Thomalla a týpek s ruským akcentem, od produktu ruce pryč! Ta s tím zlatým kladivem, super! Vážně to tak je! Reklamu na kryptokrám dělají jen odstraněné béčkové celebrity.

Tady, je to na netu: Oliver Welke na Late Night Berlin vypráví o své nejnovější tajné investici, díky které zbohatnou stovky Němců. Jo, to jsem už viděl, ale je to fake, pane von Heesene. Nikdy jsem bitcoinu nedělal reklamu, nikdy! Pardon, ale bylo to na internetu! Stovkám Němců jste prozradil tajemství svého bohatství a mně po těch letech ne! Charakter z těch nejhorších.

Ano, byl jsem u Klaase Heufera-Umlaufa, ale nemluvili jsme o bitcoinu! Takže jste své tajemství nechtěl prozradit ani Klaasovi Heufer-Umlaufovi? Já nemám žádné bitcoinové tajemství ani bitcoiny! Přiznejte přece svůj úspěch! Tady, v jiné reklamě hrdě ukazujete svůj výstavní dům a vozový park! To je taky fake! Nemám žádné ferrari, rozhodně ne červené.

Všechny ty bitcoinové reklamy s celebritami, Gottschalk, Til Schweiger, samý fake! - Dobře, u Schweigera si nejsem jistý, ale jinak je to fake, jasné? - No jo. Holt jsem chtěl diváky varovat. Bitcoin je strašně přeceňovaný a zbývají jen dvě otázky: Kdy přijde velký pád a kdy mi prozradíte své bitcoinové tajemství?

Welke! Já ty peníze potřebuju! Zadlužil jsem se hraním! POZOR PAST: Lichvář, tahač, bitcoinový dealer. Překlad: lenkaz www.videacesky.cz Ne! Já už tu nic nedělám. Dokud nás nezačnete odebírat a nedáte nám lajk.

Mám toho po krk! No tak! Už nás začněte odebírat!

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ako, spajat psuedobitcoinové scamy s Bitcoinom samotnym, to je teda poriadne odveci. Su to dve rozdielne veci. A takisto bitcoinové firmy.

31

Odpovědět


Odpovědět

Ne nahodou za pul miliardy dolaru a ne za pul milionu dolaru 2 pizzi?

61

Odpovědět

ubožáci

00

Odpovědět

Ja to kreten prodal, kdyz to bylo na 20 k

21

Odpovědět

Spotřeba těžby BTC je 1/4 toho co spotřebují sušičky. Vcelku malá cena za decentralizovanou měnu bez inflace.

43

Odpovědět

Jasně pokud myslíš sušičku dřeva na pile tak možná, ale pochybuji.

12

Odpovědět

Inflacia tam je, momentalne 900 bitcoinov denne. Ale momentálne je jej výška porovnatelná s infláciou zlata a každé 4 roky klesá jej tempo na polovicu.

01

Odpovědět

Takže je OK vyhazovat elektřinu bez užitku? Peníze se opravdu nevydělají nic neděláním a utrácením. Je mi zle z toho, jak jen někdo vidí "zisk", ale nevidí "produkt". Akorát to ubírá peníze lidem, co sází stromy, těží uhlí, vyrábí grafické karty. Zkrátka jen huntujeme planetu a nejen tu. I lidi, které pak tato měna ojebe. Protože peníze se nevyvaří ze vzduchu. ;)

00

Odpovědět

+MikeeeV tom případě je na čase začít vést v rámci boje za ochranu planety vyhlazovací válku a vyhlazovat lidi. Protože lidé už z principu spotřebovávají vzácné zdroje a ničí přírodu.

00

Odpovědět

Bitcoin je na 30. místě na světě ve spotřebě elek. energie.
Musk je podvodník.

48

Odpovědět

Kdyby byl bitcoin země tak je na špici v podílu obnovitelných ekologických zdrojů. Spotřebovává přebytkovou levnou eklogickou energii. Něco si o tom nastudujte: https://search.seznam.cz/amp/s/www.seznamzpravy.cz/clanek/bitcoin-jako-pozirac-energie-ale-co-kdyz-je-to-naopak-145138?h=uRoUUccHLokYd0PpfvX7xRPrjzm

44

Odpovědět

+Satoshi:D Jasně, kolik jich máš? :D

17

Odpovědět

Odpovědět

+Komentáře (0)Vidíte někdo ten můj odkaz na ytb?

13

Odpovědět

+SatoshiStandardní deziinformační válka, kdy se aktuálně tlačí na eko vlnu. Samozřejmě, že Bitcoin spotřebovává elektrickou energii a není jí málo. Spíš je důležité k čemu se to stahuje. K zemi, která je rozlohou velká, ale má nízkou aglomeraci? Šup sem s Austrálií. Naposled se to v našich končinách srovnávalo s výkonem jaderných elektráren apod. Samozřejmě je to všechno blbost. Bitcoin jako finanční instrument s kompletní infrastrukturou je třeba srovnáva s globálním finančním systémem (banky - jejich server centra, administrativní centra a pobočky včetně všech zaměstnanců). Pak to bude mít vypovídající hodnotu. A i kdyby to tak bylo ví, tak je to prostě cena za vyšší zabezpečení. Mě to zase tak moc energie nepřijde.

152

Odpovědět

+MagReTy nevidíš ten odkaz na ytb?

14

Odpovědět

+Komentáře (0)Co má vidět? Že má brát jako relevantní zdroj informací nějaké video?

Pokud máš dotazy nebo něčemu nerozumíš, přijď se ptát na Clubhouse každé úterý a čtvrtek ve 20:30 nebo každou sobotu po 20h do kryptohospody na Discord Bitcoinového kanálu.

00

Odpovědět

+MagReTakže pokud budu pálit uhlí, abych vydělal kryptoměnu, tak si budu pálit uhlí na poli a ničit planetu? Ten důraz na ekologii je velký. Samotná těžba totiž neprodukuje žádný výsledek. Naopak manuálním pracovníkům ubírá z jejich podílu na zdrojích, jelikož ten "zisk" se někde vzít musí. A zisk vytváří jen ten, který něco vyrábí, produkuje, pěstuje. ;)

00