Hra o trůny: Jak se natáčela bitva s drakem

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:11 412

Ti vojáci skutečně hořeli a Dothrakové skutečně stáli na koních a stříleli z luku. To nebyla počítačová animace. Podívejte se, jak se natáčela bitevní scéna z předminulé epizody seriálu Hra o trůny

Přepis titulků

Když jsem viděla scénář, říkala jsem si, že to je větší než Bitva bastardů a David a Den řekli: "Jak to může být větší než Bitva bastardů?" Určitě to mělo trochu západního stylu, ale ještě k tomu tam máte draky. To je na natáčení velice složité. Je to jako film o cestování časem. Co kdyby se někdo účastnil středověké bitvy ve stíhačce F-16? Poprvé v Západozemí vidíme v akci Daenerys Targaryen, a ona všem ukáže, čeho je schopná. S každým jejím neúspěchem přichází silnější Targaryen a více ohně a snaží vzít věci pevně do svých rukou.

Když máte velkou bitvu, kterou sledujete prostřednictvím několika postav, musíte vymyslet, jak ty postavy vyvážit, a který úhel pohledu je klíčový. Já jsem si zvolil Jaimeho, abychom byli na straně těch, co drakovi čelí. Snaží se udržet vojáky pohromadě, zatímco sleduje nenávratnou proměnu světa. Je to naprostý masakr. Vidí ty hrůzy a své muže spálené na prach a nemůže s tím nic dělat, což je děsivé.

Ona prohrávala bitva za bitvou, aniž by jedinkrát zavelela k protiútoku, ale Dany si teď řekla dost. Každý z nás si jednou řekne dost. Vidíme naše hrdiny, kteří stojí na opačných stranách šachovnice. Tyrion to má v této bitvě emotivně nejsložitější, protože na jedné straně je tu žena, které slouží, ale na druhé jeho bratr, kterého miluje. Je to pro něj hodně náročné.

Z celého srdce si přeje zasáhnout, ale nemůže. Z první ruky vidím, jak můj rod prohrává. Ona je agresor a z perspektivy Jaimeho a Bronna vidíme, že to není hezký pohled, a tak jsme doufali, že si diváci nebudou jisti, komu mají fandit. Scéna typu kolony se zlatem zahrnuje spoustu rozdílných oddělení a všechny spolupracují na samé hranici vlastních možností. Byla to skutečná výzva, protože zde máte tolik pohledů a fází, kterými bitva prochází.

Neustále se ujišťujeme, že jsme na správném místě a že všechno hoří tak akorát. Poté všichni vyrazí na plac a začnou dělat svoji práci. Protože se to celé odehrává poblíž kolony, která čítá 27 povozů, máme spoustu druhů rekvizit, se kterými musíme neustále hýbat, a tak musíme přemýšlet, kde bude kamera a jak je máme umístit. Takže musíme být velice pečliví při pozicování ohořelých prvků, nehořících prvků nebo částečně hořících prvků.

Musíme přemýšlet v mnoha etapách, ale když už na tu bitvu dojde, je to fakt sranda. Naše barvivo, které používáme, je ekologicky nezávadné a dokáže věcem dodat velice realisticky vypadající ohořelý vzhled. Používáme také několik druhů popela, aby to celé vypadalo autenticky, k tomu ještě kreslířský uhel a podobné věci. Když to potom vidíte, tak nic vyloženě nevyčnívá, a to znamená, že jsme svoji práci odvedli dobře, protože lidi přijmou to prostředí, kde se děj odehrává.

Jsme v přední linii a detaily jsou naší prací, takže máme radost. Když se dostanu k takovéhle scéně, zhluboka se nadechnu a řeknu si: "Sakra, to bude spousta práce." Použili jsme snad všechno, co jsme si dokázali představit. Většinou jsme měli čtyři kamery, ale někdy i sedm nebo osm kamer.

Měli jsme tři vozidla s kamerou, každé pro jiný účel. Jedno z nich byl nadupaný pick-up, který měl opravdu parádní odpružení a my jsme ho využili pro natočení nájezdu Dothraků. Měli jsme ještě elektromobil se speciálním ramenem. A nakonec jsme použili vytuněnou buginu se stabilizátorem, který vyrovnává veškeré otřesy a dovoluje nám i na nerovném terénu zachytit velice stabilní obraz. Potřebovali jsme divákům prodat rychlost viděnou z perspektivy draků.

Pro tyto záběry jsme spoléhali na dvě kamerové platformy. Jedné se říká pavoučí kamera a je to vlastně kamera zavěšená na laně nataženém mezi dvěma sloupy, mezi kterými se kamera dokáže pohybovat opravdu rychle, kamera může jet rychlostí až 110 km/h. Využili jsme i služeb společnosti Fly Cam, která nám poskytla parádní dron. Je to jako mít malou helikoptéru, se kterou můžete letět velice rychle a zachytit mnohem stabilnější obraz, než jaký by vám dovolil obyčejný dron.

Jeho používání je bezpečné a můžeme na něj navazovat dole na zemi a zachytit všechny ty záběry draka před nebo za objektivem. Nakonec ale bude bitva ve velkém spoléhat na vizuální efekty, a to představuje velkou výzvu. Je to jako kovbojové, indiáni a oheň chrlící draci najednou. Drogon chrlí opravdu hodně ohně a zapaluje spoustu věcí a lidí. Pro představu jsme v šesté řadě, která byla naše zatím nejpracnější, měli jedenáct záběrů, ve kterých Emilia létá na drakovi.

V této scéně máme těch záběrů přes osmdesát. Je to pro nás nové, snažíme se natočit, jak drak ze třicetimetrové výšky chrlí devítimetrový plamen a já si říkala: "Tak jo, jak tohle jenom uděláme?" Emilia sedí na pohyblivé konstrukci, která má simulovat let v souladu s výslednou animací draka. Její pohyby jsou skutečné, jako by na Drogonovi skutečně letěla, jen na něm letí před zeleným plátnem tady v Belfastu.

Je to jako na pouti. Posadili mě do toho s tím, že musím vypadat, jako že veškeré jeho pohyby ovládám, a zároveň vím, co všechno se děje pode mnou. V takový moment musíte použít každou část své představivosti. Dokážete si vůbec představit sedět na zádech plaze chrlícího oheň? Je to neskutečné. Nejsložitějším záběrem byl ten, kdy je kamera umístěna za Dany, která obrannou linii Lannisterů a vozy se zlatem mění v popel.

Natočili jsme to pavoučí kamerou perfektně synchronizovanou s obřími explozemi na území třiceti metrů. Sam je náš FX guru a tak trochu šílenec, ale v tom nejlepším slova smyslu a jeho povinností je zapalování věcí a v tom je opravdu machr. Kamera ujela 50 metrů a explodovalo pod ní 15 náloží. Zkoušeli jsme to už v srpnu v Madridu, ale v menším měřítku a bez povozů, protože ty jsme ještě neměli vyrobené.

Cílem bylo napodobit kužel ohně přicházejícího shora. V postprodukci potom natočíme plamen a následně ho zvětšíme, ale Sam musel vytvořit skutečnou iluzi dopadajícího ohně. Odpalovali jsme věci celý den, ale potom to načasovat, to dá zabrat. Nakonec jsme použili mix paliva a výbušnin, aby to vypadalo jako kulometná palba, a aby každý výbuch zažehl další a další, abyste viděli soudržnou ohnivou čáru. Protože jsme to točili na jeden záběr, mohla se pokazit spousta věcí.

Použili jsme hodně výbušnin a pyrotechniky, takže jste napjatý, když to odpalujete. A potom vás zaplaví euforie. Uvědomíte si, kolik práce za tím stojí. A že je to důvod, proč to děláte. George R. R. Martin často říká, že Dothrakové jsou ztělesněním amerických indiánů nebo mongolů. Tedy lidí, kteří byli skvělí v sedle a kteří byli neskutečně rychlí a přistupovali k bitvě po svém.

Mohli doslova kroužit kolem nepřátel. Myslím, že někdo řekl: "Teď je na Camille, aby se předvedla," a já si říkala: "Tak díky, chlapi, co uděláme tentokrát?" Co bychom mohli udělat a co ještě nikdo před námi neudělal. Řekla: "Až se Dothrakové přiblíží, mohli by se postavit na koně a začít střílet z luku." A já řekl, že je to super, ale nemožné. A ona řekla: "To půjde, vyrobíme speciální třmeny a dokážeme to." Takže jsem poslal tým s koňmi do terénu, aby to začali nacvičovat a natočili ukázku, kterou nám pošlou do Severního Irska, abychom to mohli začít učit kaskadéry.

Je to vlastně taková kovová konstrukce, do které dáte nohu, a tak máte jednu nohu na straně koně a druhou stojíte na sedle. Nakonec se nám to povedlo a prostě jsme chtěli udělat něco, co ještě nikdo neudělal. Je to výjimečné. Jako když se z poklidného oceánu vyřítí vlna. Ti borci se koordinovaně postaví na koních a vypadá to úžasně.

Vidíme, že Dothrakové jsou skutečnými mistry v jízdě na koni a vlastně je takto vidíme poprvé. Dnes se spousta bitevních scén vytváří počítačovou animací, a tak prostě doufám, že si lidé uvědomí, že to jsou opravdoví kaskadéři, kteří skutečně stojí na koňském hřbetu a střílí z luku šípy a vypadá to fakt skvěle. Když má být chlap na koni, stát na něm při jízdě, je něco impozantního, kdy si říkáte: "Hele, tohle bych nezkoušel." Chtěli jsme udělat něco jako v Šíleném Maxovi. Je to šílené, když je vidíte, přijíždějí a vy nevíte odkud, jsou to prostě jen šílenci na koních a přesně tak jsme chtěli, aby to vypadalo.

Připravit! Á, tři, dva, jedna, akce! V téhle bitvě bylo zatím nejvíce ohně. Zapálili jsme v jednom záběru více kaskadérů než kdokoliv před námi. Draci vyrostli, jsou vážně ohromní. Takže očekáváte, že zapálí mnohem více lidí. Částečně nebo úplně jsme zapálili asi nejvíce lidí v historii natáčení pro televizi, v jednom záběru nám hoří asi 20 lidí.

Tak jsme to i chtěli. Hodně lidí zvedlo obočí, když jsem řekl, že jich zapálíme 20. A to nejen proto, že je to rekord, což mimochodem je, ale protože jsme potřebovali zachytit, co se ve skutečnosti děje. Byla to skutečná výzva. Větší počet lidí znamená více starostí o bezpečnost, aby se nikdo z nich nezranil a spousta se toho může pokazit. Bylo to hodně o nervy hlavně proto, že když máte tolik hořících lidí, tak se horko hromadí uprostřed scény, takže jsem se o ty lidi ve středu vážně bál a chtěl jsem se ujistit, že se od nich lidi na kraji vzdálí co nejrychleji to bude možné.

Používáme výbušniny TAMAR, které jsou v takovém válci, dáme je do kovové klece, aby šrapnely nikoho nezranily, a na ně umístíme rozbušku, která to odpálí a vytvoří ohnivou kouli, která má v průměru pět metrů. Odpálili jsme je pod každým z kaskadérů takže každý z nich skutečně hoří. Když celý hoříte, musíte zadržet dech, a to je...

velice důležité, musíte zpomalit tep, abyste zadrželi dech po celou dobu. Rowley dělá, co může, aby všechny udržel v klidu, protože když někdo hoří, tak s ním cloumá adrenalin a je opravdu důležité zadržet dech, takže musíte být v klidu. Jako štáb se snažíme neusnout na vavřínech, takže se každý rok snažíme posunout dál, i když se to zdá čím dál složitější. Samozřejmě že máme strach.

Když hoří jeden člověk, tak je to v pohodě, ale dvacet... to je děsivé. Připravit! Tři, dva, jedna, akce! Dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět, deset, jedenáct, dvanáct. Konec, konec, konec! Když začínáme natáčet takto velké bitvy, nedokážeme si představit, že to dokončíme, protože je toho fakt hodně, ale nakonec je to jako vždycky, točíte záběr za záběrem a potom už to nějak zvládnete.

Kameramani, herci, kaskadéři... ti všichni se spojili, bylo jich zatím nejvíce a každý z nich odvedl skvělou práci, aby do sebe všechny části zapadly. Je to něco velkého a pracovat tolika různými styly a potom to všechno zabalit do jednoho fantasy světa, to mě fakt baví. Nikdy nevíte, co vás čeká. Když jsme minule natočili Bitvu bastardů, tak jsem si řekl: "Tak co to bude letos?"

Je to super, je to neustálá výzva, a tak to mám rád. Tento seriál se přirozeně zvětšuje a nemůžu za to já, ale scenáristé. Je to ojedinělá výzva a znovu už tu příležitost nedostanete, a až budu příště pracovat na nějakém seriálu, tak to bude asi pěkná nuda. Kde je pavoučí kamera a dvacet hořících lidí?

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vozy se zlatem? Ty už jsou dávno v přístavišti =)

20

Odpovědět

Drobnost:
4:57 "... a zachytit velice kvalitnější obraz..." "much more solid image" - asi myslel spíš "mnohem stabilnější obraz".

10

Odpovědět

Opraveno, díky za upozornění. ;-)

10

Odpovědět

Někdy si říkám, proč vlastně na ten seriál koukáte. Na místo toho, aby jste si to užívali, tak hledáte chyby, nesmysli a podobně. Já jsem neskutečně nadšen z každého nového dílu. To, že někdo investuje svoji fantazii, čas a samozřejmě peníze na to aby vznikl ten nejfantastičtější fantasy seriál mi prostě nestojí za to hnidopišsky hledat chyby. Chci se bavit, užívat si to. Je to nejlepší fantasy seiál co jsem kdy mohl vidět a odpustil bych mu i mnohem větší chyby a nesrovnalosti.
ps: po tomto dokumentu si tvůrců vážím ještě vice

145

Odpovědět

To máš u všeho a se vším. Vždycky se najde menšina hnidopiškých volů, kterým dělá hrozně dobře, když jsou slyšet... :D

22

Odpovědět

Není to drak, ale wyverna

46

Odpovědět

Není to drak, ale Anomander Dlouhý vlas

30

Odpovědět

Jsi naprosto vedle. Ty a ostatní, kteří to tvrdí.
1) Wyverna nechrlí oheň
2) Kdo uzákonil rozdíl mezi drakem a wyvernou? Heraldové? Ti, podle kterých panter chrlí oheň?
3) Každý autor si sám udá, čím je jeho stvoření, které vymyslí. Kdyby George R.R. Martin řekl, že je to létající prase, tak to je létající prase.

Martin v roce 2012 napsal:
"Podle zákonů heraldiky, draci mají čtyři nohy a wyverni dvě, ano. Viděli jste ale někdy koníka mořského podle heraldiky? Heraldové nevěděli ani prd o biologii.
Taky, opravdoví draci neexistují. Existují ale netopýři, také ptáci, a jednou zde byli i pterodactylové. Tito sloužili jako model pro draka. Žádné zvíře nemá v přírodě čtyři nohy A křídla.
Mimo jiné, nejlepší drak co se kdy ukázal ve filmu, Vermithrax Perjorative, má dvě nohy a dvě křídla."

80

Odpovědět

+PaeturHeraldové? I když herold nebo heraldik, všechno jedna erbovní pakáž. :-D

Jinak mám za to, že to s wywernou je spíš odkaz na Zaklínače, když Ciri machrovala se svými znalostmi u pouťové atrakce. (ačkoliv tam se řešilo "není to bazilišek ale wywerna") To by musel ovšem rozseknout autor příspěvku.

00

Odpovědět

Ta poslední řada je naprosto otřesná. Postavy a klidně i celé armády se teleportují, kde je to potřeba a celé to začíná smrdět bezradností. Je vidět, že jsou scénáristi bez těch knížek dost v koncích, tak si začínají vymýšlet naprosté kraviny. Do teď to bylo aspoň v rámci fantasy žánru aspoň jakž takž fungující, ale v poslední řadě se jim to rozsypává pod rukama a stává se z toho spíš komedie u které už mě vlastně ani nezajímá jak skončí...

Fakt je mi to líto :(

610

Odpovědět

Tohle podepisuju. Mám s tím úplně stejný problém.

52

Odpovědět

Mám přesně opačný dojem. Konečně je tam nějaký spád a než se někdo dopraví z bodu A do bodu B tak to netrvá celou sérii. Vždycky se stalo něco podstatného tak jednou za 2 díly, teď i více věcí v jednom díle.

83

Odpovědět

Teleporty a sem tam nějaká nelogičnost by mi až tak nevadila. Spíš mě štve to že příběh už není tak promyšlenej a sice to vypadá že se toho hodně děje ale vlastně to nemá ve výsledku žádnej dopad (viz. pobytí Freyů, únos Yary, atp.). Ale pořád to určitě stojí za sledování.

00

Odpovědět

paráda! ještě prosím přejmenovat stránku na Hryotrunycesky.cz

128

Odpovědět

Nevím co je špatného na tom reflektovat aktuální dění. Hra o trůny právě běží a je to neskutečný fenomén. Sám jsem fanoušek jak knížek tak i seriálu. Navíc pokud si vezmeme, že už za dva týdny bude po všem na další rok nebo dva, tak si nemyslím, že je špatné se podívat i do zákulisí, když je ta možnost.

A nebo to ber prostě jako zajímavost z natáčení filmů. Tak ignorujme, že je to Hra o trůny a podívejme se, jak na praktické efekty a jak je zkombinovat s těmi digitálními. To by šlo, ne?

332

Odpovědět

Nevím, ale scéna v 0:13 mi připadá CGI, i při sledovaní dílu, jsem si to říkal :D

04

Odpovědět

Takze ze suboj drakov bude medzi death kingom a novou vranou kto ovladne viac drakov na bojisku ...

To budu efekty!, tri draci naraz to bude 60 zapalenych.

20

Odpovědět

No a já si celou dobu říkal, který génius vymyslel střelbu z luku stoje na hřbetu koně. Jen považme ty výhody, je to sice fyzicky náročnější a technicky složité, ale zase na dtuhou stranu máte horší stabilitu a přesnost střřelby, no nekupte to! :-D
Jinak super dokument, díky za peložení.

230

Odpovědět

Rozhodně udržet stabilitu bude hodně náročné, nicméně s přesností střelby bych nebyl zas tak skeptický. Ta by mohla být naopak lepší, protože koňské drncání dost odruší nohama. Bude to teda sice docela silově náročné, ale po dlouhém, nekonečném a vyčerpávajícím tréninku by to mohli zvládnout...

82

Odpovědět

+pes RakeťákNejsem si jistý, že by se účinnost zvětšila oproti postavení ve třmenech, ostatně to že to není nejlepší taktika je možno vyvozovat, že žádný kočovný kmen, pokud vím, nic podobného v boji neužíval. Maximálně nějaké variace v rámci dovednostních soutěžích, ale jakmile není bojová technika jednoduchá, spolehlivá a co nejméně náročná, tak je v reálném boji téměř nepoužitelná. Navíc kůň se při takovém zbpůsobu jízdy mnohem hůře řídí, ćímž by se celá formace obírala o manévrovatelnost, což je jedna z hlavních výhod nomádských armád. Nemluvě o tom, že jezdec stojící na koni je mnohel lepší cíl, než jezdec sedící.

21

Odpovědět

+CelegormDovolím si nesouhlasit. Střelbu z luku z koně, který jel plným tryskem využívali hlavně Mongolové. Mongolové si totiž dost ošklivili krev a boj z blízka proto moc nemilovali. Zato šípem dokázali zasáhnout nepřítele až na 300 metrů, a to i v plném trysku. Stříleli v okamžiku, kdy se kůň nedotýkal země. Díky tomuto umění se jim téměr podařilo dobýt a ovládnout Evropu.

71

Odpovědět

+Spirit96A platí ten nesouhlas na střelbu z luku pokud střelec stojí na hřbetu koně, nebo obecně na jakoukoli střelbu z luku z jedoucího koně? Celegorm totiž řešil tu pozici střelce na koni...

30

Odpovědět

+Blabula2Aj, moje chyba. Přečetl jsem to v rychlosti a nedošlo mi, že Celegom reaguje pouze na střelbu ze hřbětu koně. Která ve filmu sice hezky vypadá, ale v bitvě by s tím bylo více problémů, než užitku. Tímto se mu samozřejmě omlouvám.

30

Odpovědět

+Spirit96Jasně, bez problémů, taky se mi to sem tam stane. :-D

Jinak o Mongolech jsem samozřejmě už něco "málo" slyšel, v opačném případě bych se jakékoliv polemiky na toto téma vůbec neovážil. .-)

20