Jak Evropa zachrání vesmírné lety

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 022

Evropská mise RemoveDEBRIS udělala první reálný krok směrem k odstranění vesmírného odpadu z nízké oběžné dráhy Země.

Přepis titulků

Evropa vede jednu z nejdůležitějších vesmírných misí tohoto století. Jmenuje se RemoveDEBRIS, a pokud půjde vše podle plánu, mohla by zachránit kosmické lety, jak je známe. Cíl RemoveDEBRIS je jasný, ukázat, jak bychom mohli odstranit vesmírný odpad, který zaplňuje oběžnou dráhu Země, třeba části použitých raket a vysloužilé satelity. Ačkoliv z povrchu vidět nejsou, kolem naší planety létá více než půl milionu kusů odpadu.

Většina z nich se nachází na nízké oběžné dráze, kde se řítí rychlostí 28 000 km/h. Tou rychlostí byste doletěli z LA do Londýna za 19 minut. Problém je, že nízká oběžná dráha, je naše vstupní brána do vesmíru. Abychom se dostali kamkoli ve vesmíru, ať na ISS, Mars nebo ještě dál, musíme nejprve překročit tento práh. Ale když máte v cestě odpad, bude to složité. Ještě horší je, že experti jako astrofyzik Donald Kessler se obávají, že i jediná kolize dvou velkých objektů by mohla tuto cestu navždy uzavřít, protože by způsobila řetězovou reakci.

Jedna kolize za druhou, to by vytvořilo tisíce dalších kousků odpadu. Tento dominový efekt se nazývá Kesslerův syndrom po Donaldu Kesslerovi a předpovídá, že nízká oběžná dráha by se mohla zcela zaplnit odpadem, prolétat tamtudy by potom pro rakety bylo příliš nebezpečné, nebo by kvůli kolizím vydržely kratší dobu. Tady má zasáhnout evropská mise RemoveDEBRIS. V roce 2018 úspěšně vyzkoušela první ze čtyř fází úklidové technologie a vypadalo to takto.

Tohle není ilustrace, to se doopravdy děje ve vesmíru. Je to síť o velikosti velkého ubrusu, která lapila malou kosmickou loď, kterou tým v rámci experimentu vypustil. To byl jen první z mnoha testů, v budoucnu budeme potřebovat větší síť. Konečný cíl je systém na polapení velkých objektů. Jeden z objektů, který byl zmíněn jako možný cíl, byl starý satelit Envisat, který je velký asi jako autobus. Vědci navrhovali způsoby, jak uklidit ten odpad už od 90. let. Uvažovali o všem, od laserů po robotické paže.

Ale toto je první koncept, který byl otestován ve vesmíru. Tým doufá, že bude moci otestovat i zbylé 3 technologie, harpunu, která odpad nabodne, navigační systém, který analyzuje velikost, vzdálenost a rotaci odpadu, a plachtu, která odpad zpomalí, aby mohl vstoupit do atmosféry a shořet. Ale tato technologie není důvodem, proč se tato mise nejvíce přiblížila našemu cíli. Všichni se shodují, že odstranění aspoň části odpadu je správná věc, - ale problém bude samozřejmě cena.

- RemoveDEBRIS stálo 15 milionů eur, - asi 17 milionů dolarů. - Tahle mise byla sponzorována Evropským společenstvím, pracovalo na ní 10 partnerů a dohromady stál ten projekt asi 15 milionů. Pokud chcete tu misi opravdu provést, bude cena vyšší a myslím, že se budou muset spojit různí investoři a rozhodnout, jak tu misi financovat. Nemluvíme jenom o UK nebo NASA, ale také o Číně, Rusku a tak dále. Problém je zkrátka, kdo za to zaplatí. Evropa se ujala vedení, zbytku světa, teď je to na tobě.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechci znít jako pesimista, ale to, že se Čína, Rusko a další velmoci spojí a společně finančně podpoří EU, mi přijde dost nereálné.

10

Odpovědět

ehm. európa počuje trávu rásť a nezdráha sa na svoje protizvukové opatrenia vynakladať nemalé čiastky...

06

Odpovědět

Kazdy stat resp. agentura, ktora vypusta satelit by mala platit nieco ako recyklacny poplatok za to ze po dosluzeni satelitu, druzice, ISS bude tento "odpad" stiahnuty do atmosfery.

120

Odpovědět

A kdo zachrání Evropu?

54

Odpovědět

V pripade zaujmu, viac info tu:
www.kosmonautix.cz/tag/removedebris/
(vratana nazorov v diskusiach)

20