Jak funguje dotykový displej

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:300
Počet zobrazení:9 338

Většina z nás je používá, ať už na telefonu nebo tabletu, ale jak vlastně dotykové displeje fungují? Greg Foot, moderátor vědeckých show, nám to ve videu z kanálu Brit Lab objasní. Ve videu se 2x objeví symbol nožičky, který je něco jako poznámka pod čarou. První se odkazuje na článek o tom, jak funguje Gorilla Glass, a druhý odkazuje na článek ze zpravodaje CERNu, který detailněji rozebírá vznik prvního kapacitního dotykového displeje (oba články jsou v angličtině).

Přepis titulků

Moc děkujeme za vaše otázky, některé jsou opravdu parádní. Sadeq Khalifah se ptá, proč jsme nervózní? Nico Griffiths chce vědět, co špatného se stane, když křupnete klouby, a Alex Cigany by se rád dozvěděl, proč nám písničky uvíznou v hlavě. Opravdu skvělé otázky. A tu, kterou dnes zodpovím, položil Nilesh Khetrapal a zní: jak funguje dotykový displej? Ano, smartphone. Jako velké brýle, jako velká bradka hipstera. Ano, zná zítřejší počasí.

Ano, v mžiku vám zpřístupní vtipná videa o kočkách a pravděpodobně obsahuje i spoustu smsek od vaší matky, na které jste nikdy neměli čas odpovědět. Promiň, mami. Ale co mi na smartphonech imponuje je jejich dotyková technologie. Před uvedením iPhonu používaly různé telefony odlišné dotykové technologie. Docela populární byla rezistivní technologie. Váš prst prostě zmáčkne dvě vrstvy k sobě. Vrchní vrstvě se říká rezistivní a spodní vrstva je vodivá vrstva.

A když se dotknou, změní se v tom místě napětí a lze tak určit místo dotyku. Ale poté, co se na jevišti objevil muž v černém roláku a představil svou technologii, v podstatě všichni výrobci smartphonů začali využívat jen jeden typ dotykové technologie: kapacitní dotykovou technologii. Tak se na to podívejme z blízka, na jednotlivé vrstvy obrazovky. Vrchní vrstva je ochranný kryt. V moderních smartphonech to pravděpodobně bude gorilla glass.

Není to sklo vyrobené gorilami nebo z goril, ale je zatraceně silné. Ale když dáme technologii stranou, je v podstatě vyrobené z písku, což je způsob, jakým se sklo vyrábí už velmi dlouho, pravděpodobně od dob starověkého Egypta. Takže vezmete písek, což je oxid křemičitý, smícháte jej s několika dalšími chemikáliemi a rozpustíte je. Sklu, které vznikne, se říká aluminosilikát. Pak musíte sklu dopřát draslíkovou koupel.

Během koupele dojde k nahrazení iontů sodíku za ionty draslíku. A to sklo slisuje a zesílí ho. A podívejme - Gorilla glass. Pod ochranou vrstvou to začíná být zajímavější. Zde jsou dvě vrstvy, které jsou pokryté elektrodami tenčími než lidský vlas. Jedna z vrstev obsahuje tzv. řídící linky, kterými prochází proud. A druhá vrstva obsahuje detekční linky, které detekují množství proudu a náboj v řídících linkách. Jsou vůči sobě v pravém úhlu.

A když pohnete svým elektricky vodivým tlustým prstem po obrazovce směrem dolů, změní se velikost náboje v řídících linkách. A když se dotknete obrazovky, určitá část náboje přeskočí na váš prst. A to je okamžik, kdy detekční linky ví, kde se na řídící lince změnila velikost náboje. A proto nemůžete smartphone používat v rukavicích, pokud tedy nemáte super extra vodivé rukavice, protože spoléhá na to, že lze vytáhnout náboj z dané vrstvy.

A celé to zpracovává procesor, který se dívá na to, kde dochází ke snížení náboje, přičemž ignoruje šumy na pozadí. Pozná, zda jste se dotkli jednoho místa, více míst nebo se na obrazovce pohybujete. Je to mozek celé operace. Spodní vrstva je LCD, displej z tekutých krystalů. Pokud vás zajímá, jak je to s rozlišením displeje vůči HD nebo 4K, pak se určitě podívejte na Mattovo video o válce pixelů, odkaz najdete na konci videa.

A to je v podstatě vše, i když to, co jsem popisoval, je trochu zastaralejší model. Nejnovější smartphony obsahují několik vylepšení. Existují dvě vylepšení: on-cell a in-cell technologie. On-cell technologie přesouvá celou dotykovou technologii blíže k vrchní vrstvě. Samsung už to nějakou dobu používá ve svých AMOLED displejích modelů Galaxy S3 a Galaxy Nexus. Pak je tu in-cell touch technologie, která se poprvé objevila u iPhone 5S, a integruje dotykové senzory přímo do vrchní vrstvy.

Obě zlepšení s sebou samozřejmě přináší komplikace ve výrobě, nicméně díky nim jsou telefony tenčí. Což znamená, že máte v džínách menší kousek, ale i lepší sytost barev, protože světlo nemusí projít tolika vrstvami. A další zajímavostí je, že první kapacitní dotykový displej byl použit v CERNu v roce 1976. Takže Nileshi, to bylo krátké nahlédnutí do světa dotykové technologie.

Pokud máte další otázky, se kterými si lámete hlavu a máme je vyřešit, napište nám do komentářů pod videem, všechny si je projdeme. A teď vás nechám vrátit se ke svým telefonům a neomalenému ignorování vašich nejbližších, pokud nás ovšem nesledujete na telefonu, a pak... pokračujte. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak nejdřív nám ten expert tvrdí, že kapacitní snímání patří muži v černém roláku a nakonec řekne, že prvně bylo použito v roce 1976 v CERN.
To, že Gorilla Glass není strong, ani silnější, ani nemluvě. Je to sklo z chemicky vytvrzeným povrchem.

00

Odpovědět

No jo, když je člověk ovce s iPhonem, tak není divu, že potřebuje speciální rukavice, aby v nich mohl telefon ovládat. Zlatá Nokia / Microsoft Lumia a zvýšená citlivost :)

1229

Odpovědět

Já teda nepotřebuju nějaký Nokia šmejdy, abych moh svůj telefon ovládat v rukavicích, koženejch ;)

013

Odpovědět

jakyze to je rozdil mezi on-cell a in-cell? on-cell je pod ochrannym sklem a in-cell je v ochrannem skle? nejak sem tomu uplne neporozumel... dik

81

Odpovědět

ja jsem se ale vazne ptal! ja nepotrebuju palce ale rad bych jestli to nekdo neumi vysvetlit lip, dekuji...

60

Odpovědět

+RypalGreg to opravdu nevysvětluje úplně jasně. Podle tohoto článku http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1348049303 je rozdíl v tom, že in-cell má dotykové senzory na gorilla glass, zatímco on-cell je má ve skleněné vrstvě LCD displeje. Článek je sice anglicky, ale obrázek vrstev mnohé objasní.

20

Odpovědět

Děkuju

31

Odpovědět

Chci video o pixelech.

1775

Odpovědět

Jestli se vás takových najde více, máte ho mít.

1120

Odpovědět

+sethetaky se přidávám :)

111

Odpovědět

a tu je skoro odpoveď na tretiu, ak som to správne pochopil tak majú viac teórí https://www.youtube.com/watch?v=kS61U7gxEmo

30

Odpovědět

tu je odpoveď na druhú :D https://www.youtube.com/watch?v=n3IYmdy6d4Y

70

Odpovědět

odkaz 1:22--"ooOO nekecej" :D

30

Odpovědět

Zdrvím :) asi viacerým nepomôžem lebo je to v anglitčine, ale tu je odpoveď na prvú otázku https://www.youtube.com/watch?v=hew3z2FIbME

20

Odpovědět

první telefon s kap. displejem byl LG Prada, ne iphone

261

Odpovědět

Řekne tolik zajímavých otázek a pak vybere jednu úplně základní...

873

Odpovědět

Mě by zajímalo, jestli používání dotykáče nějak může poškodit kůži na prstu.

810

Odpovědět

při dlouhodobém šudlání a ťapání můžeš dostat rakovinu kůže + telefonování dá rakovinu mozku + nošení v kapse sterilitu a rakovinu varlat + s aplikací ecigareta rakovina plic + rakovina střeva, protože sedíš dlouho na záchodě díky telefonu

rakovina prs u žen nehrozí

(zdroj: někdo to plácl na netu, takže je to určitě pravda)

686

Odpovědět

+LecitinNa netu je mluvící pes.

212

Odpovědět

+Lecitin"z nošení v kapse sterilita" :D není jediný případ tohohle tvrzení, můžu vidět zdroj tohohle tvrzení?
"z ecigaret rakovina plic" tak to je ještě víc k smíchu, poradim asi trochu si o tom něco vyhledat a nebrat jen informace z novy ;)

468

Odpovědět

+Lecitinpřečti si to znovu, jo?

a o ecigaretě nikdo nemluvil, myslel jsem aplikaci do telefonu, víš?

191

Odpovědět

+Lecitin:D Starty je slušně mimo, ale jinak ok...
Btw. ještě si zapoměl na rakovinu očí a padání vlasů...

263

Odpovědět

+LecitinOni ve škole ironii neprobírali. Zatím jsou u Ježíše a papírové čepice :)

281

Odpovědět

Na začátku vypíchl zajímavý otázky aby vypadali dobře že čtou komenty a pak je stejně zahodil a vysvětlil tu kterou si mohl nejlehčejc vygooglit..
Nevim no, jako proč ne ale všechno to jsou podle mě už takový ubohý vykrádačky Vsauce.

4710

Odpovědět

Spíše by mě zajímaly ty první 3 otázky, ale co se dá dělat. :D

1031

Odpovědět

přesně tak

111

Odpovědět

toto si může najít každý, ale ty zajímavější otázky, které četl na začátku nevysvětlil. Proč? No protože to neví.

375

Odpovědět

To s tou písničkou tu už myslim bylo a to video bylo od Vsauce. A ty klouby: Když křupeš prsty tak jenom praskáš bublinky mezi klouby a po 20 min se tam utvoří znovu :)

31