Záchody budoucnosti

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:4 865

Chození na záchod se řadí mezi činnosti, o kterých se příliš často nebavíme, a když už ano, tak nejspíš za účelem fekálního humoru. Jak říká jeden z mluvčích ve videu: "Když se o něčem nemluví, nemůže se to zlepšit."To dobře vyjadřuje důvod, proč je naše sociální zařízení zastaralé. A co by se na něm vlastně mělo změnit?

Poznámka:
WHO – Světová zdravotnicá organizace (z anglického originálu World Health Organization), agentura OSN

Záchodová revoluce Billa Gatese

Přepis titulků

To gesto je prosté, bez obav ho děláme několikrát denně. Přitom pokaždé je to přibližně 9 litrů pitné vody, které zmizí v zapomnění. Výsledkem je, že každý rok skončí ve Francii asi 20 % pitné vody na dně záchoda. V době, kdy by mohla voda scházet, se z chození na malou stává velké téma. Je načase položit si otázku, jak by měl vypadat záchod budoucnosti. Jaké budou záchody v budoucnosti? Ale předtím si připomeňme, proč se lidstvo vyprazdňuje do takových záchodů, jaké známe.

Vše začalo, když se člověk usadil. Ve vesnicích a městech bylo čím dál tím složitější konat svoji potřebu v přírodě, protože to nezřídka bylo na sousedově zahradě. Nepřekvapí, že pozůstatky toalet nalezneme v osídlení starém 4000 let – v pákistánském městě nebo na skotském venkově. Římané se později stali experty na veřejné latríny napojené na kanalizaci. Ve středověku věci stagnují.

Nočníky šlechticů se vylévají do příkopů, zatímco zbytek obyvatelstva si ulevuje pod širým nebem. V té době se nevědělo, že ve výkalech se přenáší značné množství nemocí. Dva muži nakonec způsobili převrat v záchodech – John Harrington a Alexander Cumming. První vynalezl v roce 1596 princip splachovadla, zatímco druhý dostal o 200 let později skvělý nápad přidat sifon. Díky této vodní zádrži zápach výkalů zmizí v kanalizaci. Chvíli trvalo, než se tato móda uchytila, ale v průběhu 19.

století se záchody rozšířily ve městech, kde smrad dosahoval maxima. A pak tečka, dějiny záchodu zde končí. Až na pár výjimek jako reproduktory, které přehlušují zvuky močení, nebo velmi odolný toaletní papír se na WC mnoho novinek neurodilo. A to je právě problém, na který upozornil miliardář Bill Gates, který se o modernizaci toalet velice zajímá. Situaci shrnul do jedné věty: Moderní záchod byl vynalezen v roce 1775 a pak jsme přestali inovovat...

Až dosud. Gates tím není znepokojen jenom kvůli neekologickému plýtvání, ale hlavně kvůli katastrofálním humanitárním dopadům. Protože záchody z 18. století spotřebovávají hodně, hodně vody. A v mnohých zemích tolik vody není. Výsledek – každý třetí člověk nemá v této době přístup k důstojnému záchodu. Bez záchodu jim nezbývá než se uchylovat k latrínám, kálení v přírodě nebo "létajícímu záchodu" spočívajícímu v kálení do pytlíku, který se následně odhodí co nejdál.

Pro představu – každý den je v Indii do přírody vypuštěno 65 000 tun exkrementů. Kromě zjevně nepříjemného zápachu to má dramatické zdravotní následky. Mnohé nemoci přenášené ve fekáliích se nacházejí v přírodě a následně i ve vodě, kterou lidé pijí. Cholera, průjem, úplavice, hepatitida A, břišní tyfus a dětská obrna postihují stovky tisíc osob.

Jenom na průjem umře každé dvě minuty člověk. Zdravotní krizi nezlepšuje ani fakt, že téma je stále tabu. V souvislosti s humanitární pomocí se zmiňuje málokdy. Mezinárodní den záchodů byl mimochodem OSN uznán až v roce 2013. Jeho zakladatel, bývalý podnikatel Jack Sim, vysvětluje věci jasně. Když jsme děti, rodiče nám řeknou, abychom o hovnech nemluvili. To je vážný problém. Když se o něčem nemluví, nemůže se to zlepšit. Jack Sim se nemýlí, ale tabu v současnosti padají a je načase vymyslet záchody budoucnosti.

Existují tři předpoklady, aby se to povedlo: Vymyslet autonomní záchody bez vody a elektřiny, recyklovat výkaly a zapojit záchody do ekonomického cyklu. Co se týče autonomních záchodů, existují mnohé prototypy. Například v roce 2012 výzkumníci kalifornské univerzity vymysleli systém, ve kterém se voda po spláchnutí recykluje, výkaly jsou přeměněny na hnojivo a vše je poháněno solárními panely.

Co se týče recyklování, už od roku 2015 existuje v Senegalu stroj přezdívaný OmniProcesor. Spaluje výkaly, vyrábí elektřinu, hnojivo a pitnou vodu, kterou někteří neváhají popíjet. Je to fakt voda. Pak jsou zde prototypy, které rozvíjejí ekonomický potenciál. V záchodech s nanomembránou je moč přeměněna na vodu, která se pak použije k zavlažování nebo v domácnosti, z exkrementů se vyrábí energie na pohon stroje a kuličky hnojiva.

Kuličky hnojiva jsou následně prodány místnímu farmáři. Tento zdravotnický klenot by měl domácnost přijít na 5 centů denně. Je to jen několik příkladů, existuje spousta jiných projektů a nápadů, které se předhánějí na veletrhu zasvěcenému záchodům. Jakmile výzkum vymyslel záchody budoucnosti, průmysl pochopil, že se na tom bude vydělávat. A ne málo. Podle WHO každý dolar investovaný do záchodů by jich mohl v budoucnu vynést pět.

Klíčem k zázraku je snížení zdravotních nákladů, zvýšení produktivity a snížení předčasné úmrtnosti. Mezitím od začátku tohoto videa asi 9 000 kubíků pitné vody zmizelo ve francouzských toaletách. Překlad: zizala www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A chemie? Jary, čističe, léky, hormonální antikoncepce. Pochybuju, že jsou schopní to z toho odbourat.
Jinak přijde mi to takový polopatý, řešit jen záchody. U nás je v centru města velký rybník, kolem dokola baráčky, restaurace, kachýnky, chovají se v něm kapři a ze všech těch baráčků co jsou dokola, tečou do roho rybníka splašky. Jsou prý pod úrovní kanalizace, takže se nemůžou připojit. Takže přestaňme hanit Indii, máme toho taky dost.
Btw, k těm rybníkům - je zajímavé, že kdykoliv nějaký dobroděj u nás vybagruje rybník, tak se vždycky to bahno musí odvézt na skládku, protože je to plný těžkých kovů.

13

Odpovědět

Už se nemůžu dočkat, až zas přijde nějakej hlavoun a v ramci boji proti plejtvani zacne tlacit nejakou jeste vetsi hovadinu plnou chemie, kvuli ktery bude hrozit nejaka epidemie (jako kdyz vakcina je najednou podle nekterych blbů zbytecna, protoze uz neni videt to co pomohla vylecit). Mista jako indie by hlavne potrebovala poradnou infrastrukturu a kontrolu porodnosti a ne to resit tim, ze reknu, ze to proste nejde a je to voda v cem je problem.

26

Odpovědět

Spiš to je, aby se zbytečně neplýtvalo ve vyspělejších zemích bych řekl.

00

Odpovědět

Nevíte někdo, jak to je s tou fekáliemi kontaminovanou vodou?
Sním hrušku --> strávím hrušku --> vyloučím fekálie --> smíchám s vodou --> vypiju vodu ... a najednou jsem se nakazil Hepatitidou? Jak a ve které části toho cyklu se tam ty bakterie dostanou?
Fakt blbá otázka, ale prostě na ni neumím odpovědět.

13

Odpovědět

Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici již ve druhé polovině inkubační doby a 1 - 3 týdny po začátku klinického onemocnění. V krvi infikovaného je virus přítomen krátce, jen několik dní před začátkem a vzácně několik dní po začátku klinického onemocnění.
Z toho vyplývají i nejčastější cesty přenosu virové hepatitidy typu A. Přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty

31

Odpovědět

+yakubAha, takže tyhle nemoci se šíří od daného nemocného člověka k ostatním (mimojiné) prostřednictvím jeho stolice. Pokud tomu rozumím, tak fekáliemi kontaminovaná voda ještě teoreticky nemusí být vždy nutně infikovaná nemocemi... Ale asi je to lepší neriskovat.

11

Odpovědět

Ty fekálie musí projít fermentací, pokud nejde o nějakou chemickou úpravu, fermentaci překládá google jako léčení, výstižné, změní se PH na kyselé a vyhubí škodlivé bakterie spolu s se zvýšenou teplotou, ferventace-kvašení. Při kvašení nejde o nic jiného než výkaly bakterií mléčného kvašení. :D

02

Odpovědět

Přijde mi, že si protiřečí. Říká, že ve výkalech se přenáší různé choroby a o chvilku později by z toho vyráběl kuličky hnojiva.
Jinak do popisku bych asi ještě přidal odkaz na již přeložené video o záchodech s Billem Gatesem Záchodová revoluce Billa Gatese

02

Odpovědět

Díky za připomínku, odkaz na video jsem přidala.

11

Odpovědět

+zizalaA my děkujeme za překlad! :)

00

Odpovědět

Takže jsme se o nových záchodech nic nedověděli, ale zato jsme se dívali jak ten pitomec neustále mává rukama.
Měli mu je svázat za zády.
Opravdu video "o hovně".

88

Odpovědět

sám jsi pitomec o hovně:D

00

Odpovědět

A co třeba takový Domestos? V záchodech nekončí jenom výkaly, ale i spousta dalších věcí, mimo jiné čistící prostředky. To nemá na pitnost vody a kvalitu kompostu vliv? Přestaneme proto v budoucnu čistit záchody? A co na to Jan Tleskač?

32

Odpovědět

Tyjo, Indie je ale doslovnej shithole, tam nic nepomůže. Tak záchod buď odmítají, protože tvrdí, že je to démon co jim krade duši (nekecám), nebo ho začnou uctívat, jako v jedné Indické vesnici. Indii zbombit a nechat na orné pole, zahnojená je dostatečně.
Na malou nejlépe, alespon jako muž, do umyvadla. Je to ekologické,efektivní a neobsazuju záchod, takže přítelkyně může dělat svoje psí kusy když potřebujeme oba naráz.

108

Odpovědět

Jo jo . Taky jsem si říkal že tu skříň v předsíni budu muset přestěhovat . A nebo že bych jí prohodil s botníkem ? No , uvidím .

03

Odpovědět

A stihneš si u toho vyčistit zuby?

03

Odpovědět

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hnojivo-zadarmo-vlastni-moc-zkusite-to
Asi už se zapomnělo na staré statky kde bylo vše propojeno, člověk, zvíře, půda.

22

Odpovědět

Já x let nedám dopustit na žížalí čaj. Z tří nádob od primalexu jsem si sestavil doma vermikomposter, objednal kanadske zizaly a od te doby doma vsechno organicke kompostuji. Navíc je bomba, že to vůbec nesmrdí, takže to mám normálně v bytě. Ve spodní nádobě je po pár dnech černá tekutina...onen žížalí čaj. Hnojím v poměru 1:10 a všechny kytky jedou jako blázen a sousedi a rodina od té doby pořád škemrá o hnojivo :)

11

Odpovědět

+yakubJasně, já ten extrakt kupoval v growshopu za 250kč/L. Ale myslím, že je to jen o dusíku tzn. na zelený, na růst, ke květu ještě potřebuješ fosfor a na plod draslík.

01

Odpovědět

+yakubkytky ... samozrejme :D

02

Odpovědět

+yakubSkladuješ čaj nějak? v PET? Nebo čistě napustíš a hned hnojíš? Četl jsem že se to nemůže skladovat protože prospěšné bakterie uhynou.. Tak mě zajímá zkušenost

01

Odpovědět

+ASkladuju ho v PETkach. To slyším poprvé, že by se degradoval. Dokonce jsem to chtěl dohledat, ale naopak jsem všude našel, že normálně stáčet do PET a do tmy, nebo zamrazit. viz http://www.enviweb.cz/113629
Hnojič: já psal o normálních pokojovkách .-) a tím nemyslím indoor :)))

00

Odpovědět

Před Velkou Vlasteneckou Válkou pracoval na toto téma velký sovětský vědec pokrokového myšlení v nejlepších tradicích Marxismu-leninismu. Bohužel veškeré jeho stopy z historie mizí krátce po Stalinově smrti v jehož ztuhlých rukách byl nalezen dopis onoho věhlasného vědátora a na stole zpola vypitá láhev. Sověti a teď i Putin to samosebou tutlají páč uvést jako příčinu smrti "trefil ho šlak po tom co zjistil z ČEHO byla ta skvělá samohonka vyrobená" nebyla hodna Velkého Džugašviliho. A tak prudérnost, falešný odpor a nekompetentnost způsobila zdržení výzkumu o pěknou řádku let.
čonkin - hovna

31

Odpovědět

Pěkné, vystihující video, ve skutečnosti je to fermentace(kvašení) - koloběh hovna.

01

Odpovědět

+Hnojičjo jo - na kilo hoven kilo cukru... :-D

11