Uvnitř skladiště, kde tisíce robotů balí potraviny

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 775

Průmyslová automatizace a nahrazení lidské práce roboty je v posledních letech velkým tématem. Pojďte se podívat, jak to vypadá uvnitř skladiště, kde většinu práce obstarávají roboti.

 

Poznámky:
Ocado –
 britský e-shop s potravinami, který nemá žádné kamenné prodejny. Jeho českou obdobou je například Rohlík.cz

Přepis titulků

Tito roboti kompletují objednávky potravin. Jde o nejnovější automatizované skladiště Ocada. Nachází se v britském Andoveru. Tisíce robotů zde vyřizují objednávky. Zařízení odbaví až 65 tisíc objednávek týdně. Jak tito roboti pracují? Pohybují se v mřížce. Ta je několikrát větší než fotbalové hřiště.

Ovládáni jsou pomocí systému řízení letového provozu. Komunikace je zajištěna napojením na 4G síť. Díky tomu se nemohou srazit. Pohybují se rychlostí 4 m/s. Roboti jsou na baterky. Pro dobíjení robotů jsou zde speciální stanice. Jak tento systém funguje? Roboti zde suplují způsob přepravy zboží k zákazníkovi.

Přesouvají přepravky se zbožím na sběrné stanice. Roboti či lidé poté zkompletují objednávky. Roboti nahradí prázdné přepravky v mřížce. Ocado je průkopníkem v oblasti automatizovaných skladišť. Je toto budoucnost maloobchodu? Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trochu off topic, ale nevíte někdo název sklatby v pozadí? Hledám to už nějakej ten pátek..

00

Odpovědět

Odpovědět

Hm, a kdo ty výrobky bude kupovat, když všichni budou na pracáku?

04

Odpovědět

Takýto sklad potrebuje viac pesonálu, ako supermarket s rovnakým množstvom potravín. Akurát to budú väčšinou odborníci na technológie a robotiku, ktorých to baví na rozdiel od ženských za pokladňou. Zákazníci ušetria čas - pre mňa win-win.

11

Odpovědět

Na pracáku budou jen ti, kteří se nedokážou té změně přizpůsobit.

12

Odpovědět

Mě by spíš zajímalo, jaká je vlastně efektivita oproti normálnímu skladu, protože ty přepravky nejsou extra velký a někdo je musí plnit stejně po těch pár kusech z nějakého toho mega skladu. Takže jo, něco se ušetří, na druhou stranu tohle je zas další mezikrok před kompletací objednávky. A kde a jak daleko vlastně leží ten sklad, ze kterého se to stejně ručně musí plnit? (Byť se to plní někde na jedné lince a odtud to už roboti rozvezou)
Navíc mne znervoznuje, kolik je vlastně dohromady druhů produktů, že na to musí být tolik boxů...

40

Odpovědět

Zajímavé videjko. Jen mě trochu zarazilo, že ti roboti jsou na baterie. Nebylo by mnohem ekonomičtější a současně ekologičtější mít na těch "kolejnicích" nějakou "třetí kolej" podobně jako vozidla metra? Nebo nějakou obdobu sběračů u stropu jako mají například autíčka na autodromu? :D ale ono co dnes není na baterie, to je OUT :D

148

Odpovědět

tak já doufal v nějakou smysluplnou argumentaci a že mi to někdo vysvětlí a ne palec dolů....

60

Odpovědět

Je to lacnejšie a jednoduchšie na údržbu, plus menšie riziko požiaru v prípade poruchy.

20

Odpovědět

+dugySi asi neviděl hořet poškozenou li-on baterku že? :D

10

Odpovědět

+AlennVidel, ale proti tomu sa dá celkom efektívne chrániť, kedy si naposledy videl horieť napríklad notebook alebo telefón? A aké množstvo notebookov je? Ale ok, asi to s tou bezpečnosťou výjde rovnako. Lenže čo v prípade výpadku napájania? Keby nemali baterky, všetky by zastali, takto sa budú vybíjať postupne.

10

Odpovědět

Smysl?

211

Odpovědět

Roboti jsou výkonnější a levnější než lidé. A nemají odbory, zatím :-D

223

Odpovědět

Šikovný pračky

160

Odpovědět

Na něčem podobném bych chtěl pracovat. Snad se mi poštěstí.

204

Odpovědět

"Roboti se pohybují v mřížce. Ta je několikrát větší než fotbalové hřiště"
Měření na fotbalová hřiště mi vždycky vykouzlí úsměv na rtech :D Jinak samozřejmě děkuju za zajímavé video! :)

352

Odpovědět

;-) Mám stejnou reakci a to nejen na fotbalová hřiště, ale také na bazény, letadla Boeing případně Airbus,...

Tato srovnání osobně člením na dva typy. Vypovídající a nevypovídající. Z vypovídajících, lze mít představu o velikosti srovnávané veličiny, ale pak jsou tu nevypovídající a tam člověk neví, kolik to vlastně je. Například něco vážilo jako 10 slonů..., jenže jakých? Afrických nebo indických a samice nebo samec? To je důležité pro určení toho jak těžcí ti sloni jsou, protože pokud bude jeden slon vážit 7 tun v porovnání s jiným, který má 4 tuny, tak rozdíl u 10 slonů je 30 tun a to už je sakra hodně velká odchylka. No a co si má člověk představit, když nějaký Američan řekne, že je to o 10 bloků dál :-) Tady opravdu tápu, protože nemám vůbec představu, kolik je jeden blok a jistě se to bude lišit i od města, ze kterého daný člověk pochází, neboť každé město bude mít pravděpodobně bloky jinak veliké...

51

Odpovědět

Do popisku (nebo přímo do titulků) by se hodil přepočet m/s na km/h - m/s je hádám pro většinu lidí trošku hůř představitelný (4m/s = 14,4km/h).

Jinak je to naprosto úžasný.

1012

Odpovědět

Každý ze školy ví poměr 3,6 a kdo ne, tak si to lehce dopočítá 3600 sekund v hodině na 1000 metrů v kilometru.
Navíc jak je dlouhých 4 metry každý ví a sekundu taky, představa úplně v pohodě.

30

Odpovědět

Slováci a Češi v anglických skladoch, traste sa !

183