Jak se z robotů Boston Dynamics stala internetová senzace

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:4 084

Pokud často brouzdáte internetem, určitě jste se setkali s roboty od Boston Dynamics. Ať už s Atlasem, humanoidním robotem, který ovládá parkour, nebo třeba se SpotMini, robopsem, který umí otevírat dveře. Proč se jim dostává takové pozornosti? A jaká je jejich budoucnost?

Přepis titulků

Možná už jste viděli Atlase, humanoidního robota, který umí běhat, dělat salta i parkour. Nebo SpotMini, nejoblíbenějšího robopsa na internetu, který umí přátelům otevřít dveře. Ano, pokaždé, když Boston Dynamics vydají video, začne internet vyšilovat. V jejich nejnovějším videu tančí SpotMini na píseň Uptown Funk. Online reakce je zasloužená.

Jsou to jedni z nejpůsobivějších robotů na světě. Ale dokážou překlenout propast mezi internetovou senzací a skutečným světem? Lidé se na ně moc rádi dívají. Nevím přesně, co je tak fascinuje. Nebojí se jich, spíš je ti roboti přitahují. Ale pravdou je, že tyto předváděčky neukazují typické chování, ale spíše ten nejlepší výkon, kterého roboti dosáhnou. Tento trik musel Atlas zkoušet více než dvacetkrát.

Jakmile se ho ale naučil, zvládl ho v 90 % případů. A zatím neznáme plný rozsah schopností SpotMini, protože Boston Dynamics je tajnůstkářská společnost. Přinejmenším víme, že v některých demech SpotMini je robot ovládán na dálku. Ale také víme, že SpotMini umí mapovat prostředí a autonomně jím navigovat. To je pro tento typ robotů velký skok kupředu. Základem SpotMini je jeho mobilita. Můžete ho poslat do různých terénů, se vším se zvládne vypořádat a udrží rovnováhu, člověk ho může velmi precizně ovládat a navádět, stejně tak nějaká umělá inteligence.

A robot se postará o vše ostatní. Takže je to mix chytrého mechanického designu a softwaru, který ho ovládá. Design SpotMini má kořeny u robota jménem BigDog. Při jeho stavbě jsme toho hodně zjistili o roli dynamické kontroly a rovnováhy.

Ale byl to prototyp. Měl hlasitý motor, který vyžadoval neustálou údržbu. Byl to první pokus. Ale jakmile se tohle začalo rozvíjet, udělali jsme několik dalších projektů, velkého chodícího robota, který unesl skoro 200 kilo. A pak rychlého robota jménem Cheetah. A začali jsme si uvědomovat, že s tím správným designem dosáhneme mnohem funkčnějšího výsledku, který by se skoro dal prodávat.

To vše vedlo k původní, větší verzi jménem Spot. Spot měl skvělé výsledky, nejlepší ze všech našich robotů. A vydláždil cestu pro tu menší verzi, SpotMini. A SpotMini to dotáhl hodně daleko. Senzory mu umožňují držet rovnováhu, i když na něj zaútočí člověk. A pokud ho navedete na překážku, sám změní směr. A má přídavnou paži, která se pohybuje podobně jako ta lidská.

Ne, tohle není jeho hlava, ale ruka. Umí se otáčet, pohybovat nahoru a dolů a ohýbat v kloubu. A má zabudovanou kameru, díky které může excelovat například při kontrole stavenišť, až se v roce 2019 objeví na trhu. To nás přivádí zpět k milionové otázce. K čemu se SpotMini vlastně hodí? V dohledné době se s ním určitě nebudete setkávat v domácnostech. Soustředíme se na velké firmy, ne na spotřebitele.

Svět takový stroj ještě neviděl. Boston Dynamics se z velké části spoléhá na to, že zákazníci zjistí, co funguje. Spota jsme navrhli jako platformu, kterou lze upravovat. Je to platforma stejně, jako je platforma Android či iOS telefon. V základu poskytneme soubor funkcí a další lidé, včetně našich vlastních zaměstnanců, poskytnou hardware i software, který na této platformě bude fungovat a pomůže ji upravit k různým účelům.

Nevíme, v čem se skrývá potenciál těchto robotů. ale koukáme se na stavařství, bezpečnostní složky – soukromé i státní – zábavní průmysl. Možná teď máte pocit, že robot typu SpotMini vám vezme práci. Ale v blízké budoucnosti je pravděpodobnější, že budou roboti lidi doplňovat, ne že je nahradí. A ano, SpotMini nás bude na internetu dále ohromovat, ale trh určí jeho budoucnost.

Takže pokud hledáte neúnavného tanečního instruktora, je čas se ozvat. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nevím co by lidem vadilo na tom že by nás roboti nahradili.. my bychom jen seděli doma žrali si, jezdili na dovolené zatímco by se o vše starali roboti :P

71

Odpovědět

Vždycky jsou v tom prachy - pokud by se něco hodně nezměnilo (a takové změny nepřichází zrovna rychle), tak jelikož by jsi neměl práci, tak by jsi neměl za co "žrát" - ale videí o téhle problematice existují tuny...

00

Odpovědět

+ConnavarPokud nás opravdu někdy (postupně) nahradí v práci roboti, tak bude (muset) existovat řešení, které nám zajistí základní potřeby. Například nepodmíněný příjem apod.

Hlavní problém je podle mě ve skutečnosti v tom, že náš život je založený na práci. Práce je to, co nám dává smysl a směr, jakkoliv to zní divně. Absence práce psychicky rozloží společnost. Když vám dám miliardu korun, tak první rok, dva, tři budete štěstím bez sebe, splníte si své sny, koupíte si všechno, co vás napadne, procestujete svět, odpočitene si ... po deseti letech budete unudění k smrti, bez smyslu života a hladoví po seberealizaci.

31

Odpovědět

+jjkA prečo nedovoliť ľudom robiť to čo chcú ? Mať nepodmienený príjem tak sa venujem tomu čo ma naplňuje a kto vie, možno by to bol druhý príjem ktorý už robot nenahradí, keďže ma to baví a robím to ja. Takto by sa spoločnosť vyselektovala na ľudií ktorých baví čo robia a mali by "dva" príjmy a povalačov, ktorý by mali samozrejme i k tomu daný nepodmienený príjem, menší no stačí im to. Taký sú i v dnešnej dobe, ľudia ktorý nechcú pracovať.

00

Odpovědět

Boston Dynamics by mohol možno porozmýšľať týmto smerom, menšie, lowcost firmy majú už pôsobivé riešenia rúk :) Osobne som pracoval s uR5 a tie roboty sa ľahko programujú a školenia sú zadarmo.
https://www.universal-robots.com/plus/end-effectors/qb-softhand-research/ Boston dynamics fandím a dúfam že čoskoro ich produkty uvidíme v civile medzi ľuďmi.

01

Odpovědět

Ten psi robot mi pripomenul cast Metalhead zo serialu Black Mirror.

61