Jak velkou vlastně máte nad věcmi kontrolu?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 368

Člověk je tvor posměvačný a rád se baví nad tím, jak můžou být některá zvířata dětinsky naivní. Sám si ale neuvědomuje, že je „obětí“ podobných úsměvných iluzí, které mu dávají falešný pocit kontroly, dnes a denně.

Studie profesorky Ellen Langerové o iluzi kontroly je dostupná v pdf zde.

Přepis titulků

Znáte ta tlačítka ve výtazích na zavírání dveří? Ta, do kterých pořád bušíte, dveře se nezavírají, vy už chcete nahoru, a které podezříváte z toho, že jsou na nic? Zřejmě nedělají a chvíli už to tak bude. Americký zákon o zdravotním postižení z roku 1990 říká, že dveře výtahu musí být otevřeny, aby vozíčkář nebo člověk se špatnou chůzí stihl nastoupit. A žádné tlačítko to nesmí zkrátit.

Hasiči to můžou obejít, ale pro nás ostatní to je podvrh. V našich životech je vlastně dost nefungujících čudlíků. Když města přešla k počítačům, aby časovala dopravní signály, mnoho tlačítek na přechodech se na část dne stalo neužitečnými. Tyto tlačítka jsou trochu frustrující, ale je těžké je nemačkat. A malá lež neuškodí. Tato placeba vám pomůžou alespoň trochu ulevit. Tomuhle psychologové říkají vnímaná kontrola.

Vnímaná kontrola je, jak moc si myslíte, že máte nad situací kontrolu. Někdy ji odhadnete dobře, někdy je to více či méně, než jakou vlastně máte. Studie obecně naznačují, že pocit určité kontroly v životě je opravdu důležitý pro fyzické a duševní zdraví. Třeba klienti v pečovatelských domech byli šťastnější, aktivnější a čilejší, když se měli sami rozhodovat. Zaměstnanci jsou šťastnější, zdravější a méně končí, když mají pocit kontroly nad rozvrhem a povinnostmi.

A lidi s panickými poruchami nemají tolik záchvatů, když mají pocit kontroly. V jednom pokusu byli tito pacienti napojeni na vzduchovou masku, kterou jim pouštěli kyslík a trochu oxidu uhličitého. Mohli si snížit množství CO2 na stupnici, která se na znamení funkčnosti měla rozsvítit. Polovině pacientů se rozsvítila, polovině zase ne. Ve skutečnosti žádná ze stupnic nic nedělala, ale skupina, která ji měla za funkční, měla méně symptomů úzkosti.

Zajímavé je, že v mnoha případech není rozdíl v množství něčí skutečné kontroly. Žádný z těchto pacientů nemohl nic změnit. Záleží jen na vnímání kontroly. Což nás přivádí zpět k výtahovým a přechodovým tlačítkům. Opravdu nedokážeme říct, kdy nemáme kontrolu? Ukázalo se, že lidé jsou pozoruhodně dobří v klamání sebe sama. Psycholožka Ellen Langerová odhalila tuto tendenci v polovině 70.

let, když udělala sérii hazardních pokusů. V jednom dostali kancelářští pracovníci los, nebo si mohli vybrat jeden z hromádky. Pak měli říct, za kolik by svůj los prodali. I když byl daný lístek zcela náhodný, účastníci, kteří si vybrali losy sami, si mysleli, že má větší cenu, a řekli, že ho prodají za vyšší cenu. V jiné studii vysokoškoláci sázeli, zda hrací karta vybraná z balíčku bude vyšší než soupeřova.

Mohli vsadit až čtvrťák, přece jen to byly sedmdesátky. Když měli dobře oblečeného, sebevědomého soupeře, který to hrál už dřív, vsadili méně. A když byl jejich soupeř plachý a nemotorný, který byl ale také herec, vsadili více. V obou případech bylo vše určeno náhodou. Nebyl žádný způsob, jak ovlivnit hru.

Ale účastníci se chovali, že mohou. Langerová nazvala tento iracionálně vysoký smysl pro jednání iluze kontroly. To je, když vlastně nemáte takovou kontrolu. Proč to děláme, není jasné, ale náš smysl pro kontrolu není striktním znázorněním reality. Je to vnímání, něco aktivně vytvořené naším mozkem. A není tak těžké si věci pospojovat. Takže pokaždé, když zmáčknete tlačítko ve výtahu, i když se to mezi cizími lidmi zdá jako věčnost, dveře se vždy zavřou.

Jen to vypadá, že za to můžete. A jestli vám to udělá dobře, tak si ten falešný čudlík mačkejte dál. Ale pro pocit skutečné moci zmáčkněte tlačítko na otevření dveří. To funguje. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prakticky vždy má člověk možnost volby a míra kontroly není 0 nebo 100 procent, ale něco mezi tím. Děkuji, kapitáne Zřejmý.

Že někdo mačká opakovaně tlačítko, které proces neurychlí, je spíše známka neurózy nebo neznalosti fungování systému. A pokud to dělá opakovaně, tak nízké inteligence.

411

Odpovědět

Bereš to moc vážně. Já si občas taky zmáčknu to tlačítko na přechodu nebo nevědomky skočím na nějaké to placebo. Nejsou to jenom tlačítka ve výtazích. To byl jen příklad, to doufám víš.

54

Odpovědět

Veškerá kontrola, tzv. "svobodná vůle" je iluzí. Pro její existenci není jediný důkaz, ba naopak, kauzalita.

35

Odpovědět

Subatomarni fyzika ukazuje opak. Pouze náhoda dává prostor pro svobodnou vůli a už delší dobu se subatomární fyzici domnivaj ze nahoda existuje.

01

Odpovědět

+VseynalekNáhoda neexistuje, jen příliš malé reakce na jiné akce, které nemůžeme pozorovat.

11

Odpovědět

Video o skutečnym důvodu zavedení povinosti nosit roušky... jsou sice úplně k hovnu (kromě pár výjimek - hromadná doprava, obchody...), ale někteří lidi prostě potřebujou mít pocit, že můžou něco udělat / že maj nějakou kontrolu.

618

Odpovědět

Říká ti něco slovo prevence? :D Protože tu jaksi mícháš hrušky s jabkama.

125

Odpovědět

+ManifestAno, říká... ono je to celkem rozumný - je to prevence deprese a jiných podobných problémů u určitý skupiny lidí. Jen na to nesměj doplácet ostatní.

411

Odpovědět

+BullOverA tahleta rádoby prozíravost ti taky pomáhá v karanténních depresích nebo si hraješ na psychologa pořád? :D

114

Odpovědět

+ManifestJá žádný deprese nemám. Mám už 5 tejdnů pohodičku, 0% práce, 70% peněz... navíc si plánuju vzít hypotéku a postavit barák, takže čim větší krizi to vyvolá, tim líp (nižší úroky, levnější práce...). Mohlo to teda přijít o 1-2 roky dýl, ale s tim už nic neudělám.

A nevim čemu říkáš to "hraní na psychologa". Stejně jako nemusim bejt doktor, abych ti řek, že bez nohou se ti bude blbě běhat, tak nemusím být psycholog, abych ti řek, že pocit bezpečí/kontroly může někomu pomoct po mentální stránce. To prostě je (doufam... měla by bejt) základní znalost.

38

Odpovědět

+BullOverJenomže ty tu píšeš, že „videa o nošení roušek (až na pár vyjímek) jsou úplně k hovnu.“ Přitom právě drtivá většina z nich se váže na skutečné preventivní opatření a není o udržování nějakých falešných iluzí. Asi tě zklamu, sle máš v tom trochu bordel.

65

Odpovědět

+ManifestNe, já nepíšu, že „videa o nošení roušek (až na pár vyjímek) jsou úplně k hovnu“, já píšu „roušky jsou (až na pár vyjímek) úplně k hovnu“.

38

Odpovědět

+BullOverV tom případě si po sobě kontroluj, co napíšeš, a neuvaděj příklady, kde to k hovnu není. Pak tu nebudeš vypadat jako zmatkař, který neví o čem mluví. :)

55

Odpovědět

+ManifestPřečti si to znova ty prosím... ty sis vážně myslel, že píšu o videích o rouškách... jak pak vysvětlíš právě ty příklady? "videa o rouškách nejsou k hovnu v mhd"? "videa nejsou k hovnu v obchodech"? WTF? Kolikrát si viděl nějaký video o rouškách v obchodech?

Samozřejmě, že to je "roušky (popř. "nošení roušek") neni k hovnu v mhd/obchodech...".

29

Odpovědět

+BullOverNechápu, jak jsi na to přišel. To bude asi tou tvou snahou o prozíravost. Už ti to leze na mozek. :D A piš pořádně. Kdo má ty tvoje chaotické věty luštit.

44

Odpovědět

+BullOvernizsie urok na hypo jak boli pred pandemiou, uz nebudu

15

Odpovědět

+v m vargaPřed pandemií byly zrovna dost přísný podmínky... šlo to tak 3-4 roky zpět, pak to začala ČNB brzdit.

03

Odpovědět

+BullOverpodmienky boli prisne, myslim, ze to bolo podobne aj v cesku aj u nas, ale uroky minuly rok padli pod 1percento, ja som vybavil, za 0.7 s fixaciou na celu dobu

04

Odpovědět

Můj výtah ve stanici zavře dveře rozhodně rychleji, když zmáčknu tlačítko pro zavírání. Je to krásně vidět pokud člověk zastaví někde a nikdo nenastupuje nebo nevystupuje.

1211

Odpovědět

Bohužel, i tady jsi obětí iluze kontroly. Výtahy mají nastavenou minimální dobu otevření po které ti dovolí zavřít dveře o něco dříve. Takže se pořád pohybuješ v časových mantinelech, které neovlivníš. Lituju.

910

Odpovědět

+JejdaSouhlasím s Tebou. Nikdy jsem netvrdil že se zavřou okamžitě, ale pouze rychleji. Na tom trvám - je to fakt který jsem schopen měřit.

Rozhodně bych z toho ale nevyvozoval iluzi kontroly. Já vím že ten výtah neřídím. Někde mě dokonce zaveze do patra, kam jsem nechtěl (např někdo jiný ho přivolá). Myslím že většina lidí to tak vidí. A přesto Ti lidé nejsou obětí nějakého strašlivého komplotu.

Chci tím poukázat na to že video se snaží být hlubokomyslné a odhalující strašlivá fakta, ale při tom to ale není nic převratného. Ale možná jsem jen cynik.

510

Odpovědět

+Jejda"po které ti dovolí zavřít dveře o něco dříve" - jaká tedy iluze? Zavřou se dříve než bez zmáčknutí, nebo ne? Nežiješ náhodou v iluzi své vlastní chytrosti?

210

Odpovědět

+hlohPřečti si celý komentář. Jde o pohyb v mantinelech, které ti nedovolí zavřít dveře hned, ale až uplyne minimální doba otevření dveří. Minimální doba a standartní doba je totiž rozdíl. :D A ve výsledku je to tak malý rozdíl, že je to se to dá přirovnat k malému dítěti, kterému matka nabídla, jestli chce tři nebo pět kousků brokolice, a ono si řekne tři s říká si, jak triumfálně vyzrálo.

84

Odpovědět

+JejdaČetl jsem ho celý a pochopil už předtím. Tvé mantinely na věci nic nemění. Zmáčknutím čas zkrátíš, tedy věc ovlivníš. Nad čím chceš ještě diskutovat? Video a celá teze iluze je o tlačítkách, které na čas vliv nemají. Ty se to sice snažíš předefinovat, aby to sedělo ke tvému komentáři, ale u mě s tím nepochodíš.

58

Odpovědět

+hlohNesnázím se nic předdefinovat. Jen vím, jaký je rozdíl mezi americkým zákonem o zdravotním postižení (zmíněný ve videu) a českým, který se od amerického liší. Doporučuji dávat pozor při sledování videa a nevykládat si USA jako celý svět.

72

Odpovědět

+JejdaJaký má prosím tě znění zákonů v USA a ČR vliv na to, že se ve výsledku čas při zmáčknutí tlačítka liší, nebo neliší? Opět se jen snažíš přejít k jinému tématu.
Přitom je to tak snadné: v Hrochově výtahu tlačítko měřitelně urychluje zavírání dveří -> má nad tím kontrolu -> tvůj rýpavý příspěvek je chybný.

18

Odpovědět

+hlohCo to meleš? Jaká změna tématu? :D Video mluví o americkém fungování výtahů, Hroch zase o tom českém. To je rozdíl. Co na tom nechápeš?

52

Odpovědět

+JejdaHroch sice začal popisem fungování jeho výtahu, ty jsi mu však napsal, že je cituji: "obětí iluze kontroly" - což není pravda. Udělal jsi chybu hned v první jízlivé odpovědi a celou dobu se to akorát snažíš zakrýt hromadou nesouvisejícího textu, abys nevypadal jako úplný vůl. Chápu tvou snahu opravdu dobře, neboj.

49

Odpovědět

+hlohJe hezké, jak se mi snažíš takhle okatě podstrčit, že jsem se pletl, ale bohužel. Nespletl. Dveře se zavřou až když uplyne minimální časový úsek otevření dveří. PAK ti systém dovolí dveře zavřít. Žádné zavření dveří až se mi bude chtít. Ale nezlobím se na tebe, že to nechápeš, když už jsi nepochopil ani to, proč jsem zmiňoval zákon o zdravotním postižení. :)

55