Psychologická manipulace v restauraciSciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:9 145

Hank Green vám v tomto videu představí několik psychologických triků, díky kterým vás restaurace a bary mohou přesvědčit, abyste si toho koupili co nejvíce.

Přepis titulků

Kdykoliv jdete někam na večeři nebo na drink, nabourávají se vám do mozku. Jako u většiny obchodů, cílem je vydělat peníze, takže dává smysl, že restaurace se snaží, abyste utratili co nejvíc. Ale způsobů, jak vás zmanipulovat, je více, než si možná uvědomujete. Od přídavných jmen v menu až po velikost talířů – podniky mají k dispozici mnoho triků k ovlivnění vaše chování. Některé věci jsou tak zakořeněné, že vás napálí i po zhlédnutí tohoto videa. Ale pokud víte, co se děje, máte nějakou šanci zase přebrat kontrolu.

Hackování mozku začíná už u menu. Všimli jste si třeba, že ceny jsou často napsané jako běžná čísla? Vedle krabích koláčků je jenom číslo 15, žádný symbol dolaru. To není jen estetická volba. Výzkumy ukázaly, že lidé utratí víc, když v menu nejsou symboly dolaru. Nejspíš protože jim to nepřipomíná, kolik bude jejich objednávka stát. Také je důležité, jak se položky jmenují. Nemáte na výběr hamburger nebo pečenou rybu.

Místo toho je tam Joeův masitý burger nebo šťavnaté italské filé. Vědci zjistili, že přidání pestrých popisů zvyšuje prodej až o 27 %. Takže si možná nabídku v hlavě přeložte, než se rozhodnete, co si objednáte. Restaurace mohou taky ovlivnit, kolik si toho koupíte a zkonzumujete pomocí sklenic a talířů různých tvarů a velikostí. Mohou měnit velikost talířů, aby využily takzvané Delboeufovy iluze. V té vypadají dva stejně velké kruhy různě velké kvůli kružnicím okolo nich. Neplést s LaBeoufovou iluzí, kde jsou dva kruhy využity jako rekvizity v krátkém experimentálním filmu.

V Delboeufově iluzi, pokud je jeden kruh obklopen kružnicí jenom o kousek větší, bude vypadat větší než jeho dvojče. Pokud je vnější kružnice výrazně větší, vnitřní kruh vypadá menší. Protože jídlo na talíři je vlastně kruh obklopený kružnicí okraje talíře, vypadá stejná porce kvůli této iluzi různě velká na různých talířích. Studie z roku 2012 to potvrdila. Podle ní lidé přeceňovali porce, pokud byly na velkých talířích a brali si více, než vlastně chtěli.

Na malé talíře si dávali méně. Delboeufova iluze je natolik přesvědčivá, že se cítíte najedenější, když jíte z menšího talíře. Proto mívají restaurace s neomezenou konzumací menší talíře, abyste měli pocit, že jíte víc. Klasické restaurace servírují místo toho na velké talíře, aby vás třeba přesvědčily, že se do vás ještě vejde dezert.

Také sklenicemi se dá hodně získat. Studie prokázaly, že lidé jsou ochotní zaplatit více, pokud tvar sklenice odpovídá jejich očekávání. Kvůli kulturním vlivům máme pocit, že některé nápoje prostě patří do určitých sklenic. Třeba červené víno do oblejší a větší sklenice než bílé. A pokud to neodpovídá, vzniká kognitivní disonance. Tedy psychický stres ze situace, kdy dochází k rozporu s našimi zažitými postoji, přesvědčením nebo chováním.

Možná by vás nenapadlo, že pití horké čokolády ze sklenice na vodu způsobuje úzkost, ale je to tak. To znamená, že je pro nás celý zážitek méně příjemný a nechceme tolik zaplatit. Některé tvary vás také mohou přimět pít rychleji. Ve studii z roku 2012 zjistili vědci, že pijeme pivo rychleji ze zaoblených sklenic než z rovných. Asi proto, že náš mozek odhaduje množství podle toho, jak vysoko je hladina, ačkoliv je sklenice nahoře výrazně širší.

U zaoblené sklenice je těžší odhadnout rychlost a ve chvíli, kdy máte pocit, že jste v polovině, jste daleko za ní. Nakonec dopijete pivo rychleji, než jste chtěli, a tím dřív potřebujete další. Taky máme pocit, že vysoké sklenice mají větší objem, i když to tak není. Ukázalo se, že do širokých naléváme více a pijeme z nich až o 88 % více.

To je možná způsobené horizontálně-vertikální iluzi. Vertikální vzdálenosti nám připadají delší než ty horizontální. Psychologové si nejsou jistí, proč tomu tak je. Možná proto, že naše zorná pole jsou víc širší než vyšší. Takže čára o stejné délce, zabírá vertikálně větší část zorného pole. Podniky mohou dokonce ovlivnit, jak vaše jídlo nebo pití chutná tím, jak vám ho naservírují. Jedna taktika je takzvaný tvarový symbolismus.

Například oblé tvary si spojujeme se sladkostí, a ostré naopak s hořkostí. Opět nevíme, proč tomu tak je, ale možná spojujeme hořkost a ostrost tvaru, protože obojí může značit nebezpečí. Bez ohledu na důvod, tvarový symbolismus způsobuje, že nám čokoláda v kulatých pecičkách chutná sladčeji než v ostrých čtvercích. Nebo hodnotíme pivo v oblé sklenici jako ovocnější. A to je jenom začátek. Manipulace chuti je často spojena s přenosem vjemu.

Vlastnosti talíře nebo příboru můžeme přenášet na jídlo, které jím jíme. Například když chcete, aby byla limonáda více osvěžující, je vhodné obarvit plechovku chladnější barvou. To si vzala Pepsi k srdci. Dokonce váha příboru může něco změnit. Automaticky si spojujeme tíhu s kvalitou, takže jogurt chutná lépe, když ho jíme stříbrnou lžičkou místo plastové. A jak mě naučil Masterchef, rozložení na talíři je také důležité.

V jednom výzkumu nabídli vědci 60 lidem salát se stejnými ingrediencemi. Buď normálně naservírovaný, úhledně srovnaný, nebo naaranžovaný do slavného obrazu od Kandinského. Účastníci věděli od začátku, že ten umělecký jim bude chutnat víc. Nakonec ho ohodnotili jako o 29 % chutnější. Takže pokud chcete omezit, kolik jíte, pijete nebo utrácíte, dejte si pozor na takovéhle triky, až si příště vyrazíte do baru. Protože prakticky všechno v tom baru se vám snaží něco prodat.

Díky za zhlédnutí tohoto dílu ScishowPsych. Pokud chcete vědět více o tom, jak obchody manipulují lidi pomocí psychologie, podívejte se na naše video o reklamních taktikách. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

+ jedna od Dana Arielyho: v některých restaurací nepřipravují ty nejdražší jídla jsou jen na zprůměrování cen a většinou když chcete něco drahého berete tu 2. nejdražší věc protože bývá mnohdy stejná jako ta první... a pokud by přeci jen někdo chtěl to nejdražší tak prostě "došly suroviny" ...nebo něco...

32

Odpovědět

Ti levičáci jsou fakt chudinky.
Nejen že jim někdo dává papat a bumbat, ale dokonce (ó bóžo! ten děs!) se ten restauratér ještě ďábelsky snaží aby jim to chutnalo!
To je přece k nevydržení! To je třeba zničit!

16

Odpovědět

Když řekl, že restaurace může ovlivnit jak nám chutnalo tím, jak jídlo naservírují, tak jsem si okamžitě vzpomněl na "kostku ve skluzu" :D

61

Odpovědět

Video hezké, ale mám lepší taktiku: Buďte tak chudí, že si nemůžete dovolit do žádné restaurace chodit. A když vám někdo něco chce prodat, tak jim jen řekněte, jak jste na tom finančně, a i takoví lidé zmizí.

110

Odpovědět

A kdo jim nechce nastrkat žádný prachy tak ať je doma. To je úplně nejbezpečnější.

33

Odpovědět

Fúj hnusné restaurace podporovaný žido-zednáři co se chtějí nabourat do mé hlavy a vysát mi peněženku. Raději si dám doma půl kilo pařížáku, 4 rohlíky, a 2l braníku v PETce.

To video je strašná s****a. Když jdu do restaurace, nebo pivovaru (v ČR v tom není rozdíl) tak vím že si dám jídlo a cca 6 piv. Někdy už dopředu vím, že si dám tatarák a cca 6 piv. Naprosto mě nebude zajímat, zda se tatarák jmenuje božský masíčko s premium česnekem, nebo tatarák a taky mě nezajímá zda má jakákoliv položka vedle sebe dolar (KČ) nebo ne. Stejně mě nezajímá jak bude vypadat půllitr i když preferuji, ten s uchem. Ty ušáci jsou fakt národ kreténů.

622

Odpovědět

Ano.. chyba je v USA, kvůli tomuto videu a všichni češi jsou jako ty co se týče návštěv restaurací/pivovarů.. wow.. jak někdo může být takový ignorant vůči okolním vjemům, mít přemrštěné ego a ještě mít národnostní předsudky. Rachot !

99

Odpovědět

+OPVětšina lidí ví, proč jde do restauračního zařízení. Pokud zaplatíš daleko více, kvůli okolním vjemům, tak by bylo dobré uvažovat, zda nebude lepší zbytek života strávit v instituci pro duševně choré. Opravdu má mít voličské právo někdo, kdo si koupí burger protože se jmenuje Péťovo chutné dobrodružství a vedle má 250 bez Kč?

79

Odpovědět

+nevimjmeno2Jsi spíš nepochopil o čem to video je. Ano, ty jsi už doma se rozhodl, že si večer v hospodě vyresetuješ mozek 6ti pivkama, ale jsou i tací, kteří jdou do restaurace a neví, co bude na jídelním lístku, protože v té restauraci třeba ještě nebyli a né každému stačí tatarák. A ti si spíš vyberou "Kotlík pana Voka" ikdyž je to to samé jako "katův šleh" a třeba "filé v cuketové peřince" zní taky mnohem lépe než "ryba se zeleninou". Prostě ne nadarmo se říká, že se jí i očima....
A ano, klidně dám v restauraci za jídlo 250, protože budu mít jistotu, že vedle mě nebude sedět buran, co se napere tatarákem s 6ti pivama

102

Odpovědět

+burgerV pivovaru stojí tatarák 200 a pivo 48 ty burane :D

04

Odpovědět

Bullshit. Kazdy kdo aspon trosku sleduje Pohlreicha/Ramsayho tak vi ze jidla museji mit jednoduchy nazev a musite z nazvu presne vedet co dostanete protoze pokud si objednate nejakou sracku co jste nechteli tak pravdepodobne nebudete moc spokojeni a do te hospody uz nikdy znovu nevkrocite

127

Odpovědět

Spíš bych věřil borcovi ve videu než Pohlreichovi.
Ten je v tomto spíš stará škola, co na psychologický věci zas tolik není (řekl by zhruba to, co napsal dole jjk)
Jako Ano šéfe je dobrá show pro diváky, ale těm restauracím to stejně moc nepomůže... pravda je taková, že drtivá většina restaurací, co navštíví, po čase zavře, což vzpomíná i v tomto rozhovoru: Zdeněk Polhreich (6. 10. 2015, Malostranská beseda) (v čase 4:05)

22

Odpovědět

+CeckoTak Pohlreich se sám jmenoval jakýmsi českým guru, protože vylezl ze socíku a viděl zbytek světa dřív, než většina Čechů. Neříkám, že neumí vařit, ale jeho rady jsou cesta do pekel. Natáčí v zařízeních kam chodí jíst hlavně chudší vrstva na obědy při polední pauze a on radí vařit 4,5 dobrých jídel a zvýšit ceny. Nikdo ti nebude každý den dokola žrát 4,5 stejných jídel a za dražší ceny, tam ten plebs nebude chodit do doby dokud nebude mít vyšší plat sám. I když možná už přestal, když si tam ani cígo nedá. To sere i mě jako nekuřáka. Nemůžu si s kolegy vychutnat posezení u pivka protože se pořád oblíkají a odchází na cígo. Ulice Prahy místo historického města vypadá jak zevlovačka před ubytovnou v Děčíne. A ten k***t dostane ve volbách 30%...

75

Odpovědět

+nevimjmeno2"Nikdo ti nebude každý den dokola žrát 4,5 stejných jídel"
Ses asi špatně díval. Pohlreich sic prosazuje míň jídel, ale rozhodně ne pořád stejná - naopak je pro, aby se pravidelně obměňovaly, aby člověk nežral pořád to stejné.

22

Odpovědět

Výběr sklenic pro alkohol není žádná kulturní tradice, ale léty prověřený fakt, že bílé víno patří do vyšší užší sklenice tvaru tulipán, aby se probudily vinné vůně. Červené (vonavější) patří do širšího tulipánu. Do úzské vysoké sklenice tzv. flétny patří zase šumivá vína, kde krásně vynikne řetízkování bublinek. Všechny tyto sklenky jsou na stopce a mají se za ní také držet... pak jsou sklenice napoleonky, které se drží dlaní, v které se alkohol zahřeje jako třeba koňak či brandy. A určitě existuje dalších xx tvarů, ale rozhodně to není kvůli nějaké studii, aby se člověk víc opil

233

Odpovědět

ty vole sem namrdanej jako prase

24

Odpovědět

Doporučil bych restauratérům, kteří sledují tohle video, aby se vykašlali na vylepšování tvaru skleniček a talířů a v prvé řadě naservírovali kvalitní jídlo. Ve spoustě podniků je kvalita jídla tak tragická, že ji ani věděcky navržený talíř nezachrání.

290

Odpovědět

Pivovary v Praze mají většinou dobré jídlo, ale taky tomu odpovídá cena.

12

Odpovědět

Hmm, nic z to na mě nefunguje. Je to proto, že nemám vnímání v tradičním slova smyslu, např. kantovském. Místo vnímání mám jen "věci o sobě" přímo ve vědomí. Všechny!

33

Odpovědět

good for you

00