88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:256
Počet zobrazení:13 798

John Oliver tento týden nevysílal nový díl, proto vám přinášíme rozhovor z roku 2015, ve kterém se Oliver rozpovídá o své práci, o některých dílech jeho pořadu, a hlavně o pocitu, že je pořád jen imigrant.

Přepis titulků

Myslím, že britský přízvuk budí přirozenou autoritu, protože jsme dobyli obří část světa. Myslím, že vzbuzuje respekt bez ohledu na to, že jsme z naší říše přišli skoro o všechno. Je to britský komik, který se prosadil v USA. Nyní je John Oliver na vrcholu slávy. V mnoha ohledech je jako já. Kdykoliv mluvím s automaty, když volám s vydavateli kreditní karty nebo s aerolinkami, mám potíže s tím, aby mi ten stroj rozuměl.

Řeknu: "Operátora." Jo, takové problémy mám taky. U automatů musím často předstírat americký přízvuk Pomáhá to? Nejhorší je, že ano a já to cítím jako potupu. Je to stroj, který mě donutí říct: "Číslo tři, prosím."

Je to elektronický imperialismus. Jsme imigranti s přízvukem a... Byli jsme vybráni do žebříčku 100 nejvlivnějších lidí časopisu Time. - Na tomto světě. - Na celé planetě. Tak to se nemá svět čím chlubit. Myslíš, že dělají chybu? Asi můžu jen předpokládat, že se to zakládá na vědeckém výzkumu.

Hádám, že tam jsem navíc pravděpodobně spíš já než ty. Jsem jako kanárek v uhelném dole. Tohle není dobrý rok. Letošní rok byl pro Johna Olivera velmi úspěšný. V roce 2014 se stal producentem a moderátorem Last Week Tonight. Věnoval se závažným problémům, jako byl Ferguson či pracovníci v továrnách. Dokázal, že se s hosty umí dobře pobavit. Zastavím tě, Edwarde, protože tohle je tím problémem. To je ten problém.

Najednou jsem vypnul. Jako když ti do kanclu přijde ajťák... "Ku*va!" - Abych byl fér... - "Ku*va, nic mě neuč." "Nechci se nic učit. Smrdíš jako polévka z pytlíku." Rozhovor s Edwardem Snowdenem byl dost velkou záležitostí. Správně, jo. - Byla to bizarní zkušenost. - Proč? Byl jsem tam jen dva dny a...

všude panovalo napětí. Ne ze samotného rozhovoru, ale všude kolem něj panovalo napětí. Měl jsem pocit, že nás pořád sledují, protože nás nejspíš sledovali. Dobrou zprávou je, že žádný program na sbírání fotek ptáků neexistuje. Špatnou zprávou, že sbírají informace o každém z nás. Včetně fotek ptáků. Proč si vybral tebe?

A ne, řekněme, respektovaný plátek? Opravdu se mi líbí, jak... Máš pravdu, nejsem respektovaný novinář, protože nejsem novinář. - Nejsi novinář? - Ne! Ne, já jsem komik. Ale děláš práci novinářů. Dělám práci komika. Dělám vtipy o událostech.

Vím jistě, kam patřím. Ale musím říct, že jsi důvěryhodnější než většina novinářů v USA. Možná i na světě. To je spíš potupa pro novinařinu než pochvala komika. S tím souhlasím. Využívá vtipy, aby informoval o závažných problémech. A funguje to. Po pěti měsících přitáhl pořad Last Week Tonight k obrazovkám více diváků než jeho protějšek, dlouholetý moderátor HBO Bill Maher.

Když se rozhodneš věnovat některým problémům, děláš něco, co mnoho komiků považuje za sebevraždu. Věnuješ se 10 až 12 minut jedinému problému. Ale funguje to. Mysleli jsme si, že 10 až 12 minut bude moc. Taky jsme to považovali za sebevraždu Ale nyní se často blížíme 20 minutám.

Málokterý člověk při smyslech by si řekl: "Pojďme natočit video, ve kterém budeme 15 minut vtipkovat o privatizaci věznic v USA." - To nezní zábavně. - Není čas na změnu? Síťová neutralita, jediná dvě slova, která slibují větší nudu než "vystupuje Sting". Jen video o síťové neutralitě získalo 9 milionů zhlédnutí. Diváci zaplavili stránky FCC a nešetřili kritikou.

O měsíc později bylo spojení Comcastu a Time Warneru smeteno ze stolu. To je Oliverův denní chleba. Otevírá diskuzi. Máme velmi agresivní zaměstnance, kteří ověřují údaje a velmi důkladné výzkumníky. Nepleteme se. Pokud uděláš vtip o něčem, co je nepřesné, celé se to zhroutí. To se naučil od svého učitele.

Oliver pracoval v Daily Show s Johnem Stewartem celých 7 let. Poté přešel na HBO. Jaký je rozdíl mezi tím, co děláš ty, a tím, co dělají John Stewart nebo Colbert. Pokud jde o fundamentální základ, moc se nelišíme. John Stewart mě všechno naučil. - Tohle je jen způsob, kterým...

- To je opravdu poklona. To je prostě jen objektivní fakt. Jsem jeho dlužníkem. Nyní se snažím použít ty svaly, které díky němu mám, ty komediální svaly... Komici nemají svaly, takže mluvím jen teoreticky. Může Trevor Noah pokračoval v odkazu, který nastolil John Stewart? Nemůžeš chtít nahradit někoho, kdo je nenahraditelný. Půjde na to svým způsobem. To bude úplně nejlepší.

Nemůžeš nahradit největší osobnost, kterou tento druh pořadů poznal. Zlehčit složitou situaci není mnohdy snadné. Prezident Ekvádoru mě celý týden buzeroval na Twitteru. Vypěnil. Dělal jsem si z něj legraci. Napsal, že si myslíš, že hlavní město Ekvádoru je Kuala Lumpur. Ano, to napsal a pak mě urazil ještě víc. Napsal, že něco jako "britský komik" neexistuje.

To je nejen nepřesné, ale asi i rasistické. Kritizoval jsi i královnu Alžbětu. Jistě že ano... Dnes je to snazší. V minulosti bys skončil s hlavou na kůlu na hradbách Toweru. Je skoro až příliš snadné kritizovat královnu Alžbětu. Je jako ztělesnění anglického útlaku. Vypadá, jako by byla částečně vycpaná. Zdá se, že ji nudíme.

Olympiádu jsme zahájili tím, že spolu s Jamesem Bondem seskočila z vrtulníku. Při ceremoniálu kamera zabrala její obličej a ona se tvářila, jako by ji někdo plesknul rybou po ksichtu. Je to velmi pošetilá dáma. Přes všechny vtipy Oliver tvrdí, že si plní sen. - Jsi imigrantem z Velké Británie. - Ano. Já jsem imigrantem z Mexika. Myslíš si, že se k nám chovají jinak?

Odlišně k nám jakožto imigrantům, nebo odlišně k tobě a odlišně ke mně? Nikdy jsem neslyšel, že by někdo řekl: "Britové, vypadněte odsud!" Tohle říkali na konci 18. století. Rok 1776 pro vás nebyl dobrým rokem. Byli jsme doslova vykopnuti z této země. Mám pocit, že jako imigrant mám jakýsi závazek. Mám pořád jakousi imigrantskou lásku k této zemi.

Mám špatné svědomí, když něco kritizuji, protože to tu tak miluju. Pořád si pamatuju chvíli, kdy jsem získal zelenou kartu. Skoro jsem se rozbrečel. Málokdy jsem tak upřímný. Jako komik jsem alergický na upřímnost. Když jsem získal zelenou kartu, uvědomil jsem si, že jsem se o sebe neustále strachoval.

Chceš se stát americkým občanem? Ano, rád bych volil. Platím daně, ale nesmím volit. Když jsme to zavedli my, hrozně je to štvalo. Máš svůj pořad, vyhrál jsi Peabodyho cenu, dostal ses do žebříčku časopisu Time, tak co dál? Asi další krokem je zřejmě Nobelova cena míru.

Zasloužím si ji stejně jako ta dvě předchozí ocenění. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč tu neni video o tom ekvadoru?

00

Odpovědět

Uz je to nekolik dni a stale zadny prispevek od KamikazeNB; snad mu nic není a brzo se ozve, nebo to si jako informace co bratia Johna Mohameda Olivera pocas teto propagandy zpusobily, mame dohledávat sami?

63

Odpovědět

Oliver je zaprodaný sráč, co zkresluje realitu, dříve jsem jej poslouchal rád. Ale dříve jsem měl rád i třeba Staropramen, takže ¨tak...

514

Odpovědět

ty si oliver :D

50

Odpovědět

+ja a jaMy všichni jsme Oliver. :-P

Nesouhlasím s Oliverem asi v 90 % případů, ale jsem fanoušek způsobu, jakým prezentuje své názory.

50

Odpovědět

Nech mě hádat, zaprodaným sráčem se stal, když měl jiný názor :-) Tipuju uprchlické téma.

163

Odpovědět

Je to z května 2015. Takže těmi dvěma Nobelovkami myslel Evropskou unii a Organizaci pro zrušení chemických zbraní? (2012+2013), protože pochybuju, že mluvil o roce 2014 - dvou lidech hájících práva dětí. :)

16

Odpovědět

Mám pocit, že o žádných dvou Nobelovkách řeč nebyla. Byla řeč o dvou cenách, které vyhrál (Peabody Awards 2014, a zařazení do žebžíčku 100 nejvlivnějších lidí podle časopisu Time 2015) a co plánuje dál získat...načež řekl, že Nobelovu cenu, protože si ji zaslouží jako ty další dvě předešlá ocenění.... ne Nobelovky....

41

Odpovědět

+yakubAsi jsem špatně pochopil, k čemu se vztahovala daná část věty "jako ty předešlé". ;)
Díky. Netřeba mínusů, stačí ejdna rozumná odpověď. :)

20

Odpovědět

4:41 - Myslím, že nejde o "výzkumníky", ale o Rešeršisty - lidi, co hledají a ověřují informace

60

Odpovědět

Někdy mi připadá hrozně afektovaný. Opakuje jednu a tu stejnou věc dookola i 6x-10x, i když stejný efekt by mělo to zopakovat pouze 2x.

92

Odpovědět

To aby to pochopilo i americké publikum.

150

Odpovědět

keby to nebol taký strašný socan, tak ho mám aj rád...

432

Odpovědět

Až ti bude 70 nebo skončíš na vozíku, ještě budeš za "socany" rád, že tu máš povinné zdravotní pojištění a nikdo tě nenechá shnít na ulici. ;)

113

Odpovědět

navysílal -> nevysílal

60

Odpovědět

Opraveno, díky.

11

Odpovědět

víc než cokoliv jiného je Oliver kretén

1887

Odpovědět


Odpovědět

To je... taky názor? Aspoň myslím, že je to názor.

52

Odpovědět

Vždycky mě zajímalo, jeslti to člověku co nadává v komentářích dělá radost. Že mu to vůbec stojí za to najít to video, otevřít ho a následně okomentovat. Netvrdím, že ho musel nutně shlédnout, ale pokud ne a jenom prochází videa a kritizuje, tak to je snad na největší ubohost jakou si dovedu představit.

285

Odpovědět

Illegal immigrant Commie Oliver is afraid! He can't handle how much he is loosing! Loser! Our side wins bigly! So much winning! The best winning!

144

Odpovědět

myslim si ze ked Trump vyhral tak to ani nemohlo lepsie skoncit pre Olivera pretoze z toho moze tazit az do konca jeho vlady :D

62

Odpovědět

+tralalalaa vlastne aj dlho po nej :D

52

Odpovědět

v 8:08 "they found it very irritating when we did it" nemyslí "we" jako "já a moje crew z last week tonight" ale "we" jako "my britové"... "taxation without representation" byl jeden z hlavních sloganů války o nezávislost

150

Odpovědět

Opraveno, díky.

60