Jsme od přírody laskaví

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:205
Počet zobrazení:4 535

Dnešní video opatřené duálními titulky se zabývá schopností člověka soucítit s ostatními. Jak soucit vnímal Darwin? A jak schopnost soucítit ovlivňuje sociální třída? Slovíčka:

 • species - druh
 • framework - rámec
 • to compete - soupeřit, soutěžit
 • ruthless - nelítostný
 • bloodthirsty - krvelačný
 • to thrive - vzkvétat, prosperovat
 • to survive - přežít
 • sympathy - soucit
 • to raise - vychovat (nebo zvednout - např. ruku)
 • to shape - utvořit, zformovat
 • to light up - rozsvítit se
 • to require - vyžadovat
 • to suffer - trpět
 • participant - účastník
 • to trigger - spustit, odstartovat (také spoušť zbraně)
 • enormous - obrovský
 • generosity - štědrost
 • circumstance - okolnost
 • gratification - uspokojení
 • desire - touha
 • to encourage - povzbuzovat, nabádat k...

Přepis titulků

Když se nad evolucí lidstva zamyslíte ve standardním rámci, který se týká přežití jedince, soupeření, přenosu genů na příští generaci... Jednou z nejtěžších otázek v tomto rámci je, proč se lidé tak často chovají laskavě, štědře a obětavě. Většina lidí si myslí, že Darwinova myšlenka přežití těch nejschopnějších znamená, že přežití a blahobytu dosáhnou jen ti nejnelítostnější a nejkrvelačnější.

Darwin se na lidskou evoluci takto vůbec nedíval. Domníval se, že soucit je nejsilnější instinkt člověka. Komunity, které mají nejsoucitnější členy, budou vzkvétat a vychovají nejvíce potomků. Tato Darwinova teorie vedla k myšlence, že ze zranitelnosti našeho potomstva vzešly sociální struktury jako společná péče a fyziologické systémy, které utvořila evoluce a které nám pomáhají pečovat o nositele našich genů - naše potomky.

Neurovědci z UCLA zjistili, že když cítíte fyzickou bolest, rozsvítí se jistá část vašeho mozku. Když vidím, jak trpíte, stejná část mozku se rozsvítí i mně. Je to, jako bychom byli navržení tak, abychom vnímali věci stejně. Empatie je velmi složitý úkon. Významně je při něm zapojen čelní lalok, mladší oblasti kůry, které se podílejí na komplexnějších symbolických procesech, jako je jazyk a představy o budoucnosti.

Pro empatii je totiž potřeba, abyste si mysleli, že pocity a myšlenky někoho jiného se můžou lišit od těch vašich. Je to velmi složitý kognitivní úkon. V mojí laboratoři Berkeley Social Interaction Lab jsme účastníkům ukázali typické fotky utrpení. Vyvolaly nesmírně silný soucit. Zjistili jsme, že když s někým soucítíte, rozsvítí se velmi stará část mozku zvaná periakveduktální šeď, která je společná savcům, kteří se starají o potomky.

To znamená, že soucit je v nervovém systému přítomný už dlouho, jak tvrdil Darwin. Já a moji studenti jsme se začali zajímat o sociální třídy. Jak ovlivňují lidskou mysl? Naše laboratoř se spolu s dalšími zabývá takzvaným bloudivým nervem. Je to nejdelší nervový svazek v nervovém systému člověka.

Soucit, pocit vyvolaný tím, že vám záleží na někom v nouzi, podle našeho výzkumu aktivuje bloudivý nerv. Když ukážeme fotky utrpení příslušníkům nižších tříd, vykazují reakci bloudivého nervu. U příslušníků vyšších tříd se s ní nesetkáte. Doslova trpí nedostatkem soucitu, který způsobuje spousta bohatství. Další výzkumy se zabývají charitou. Kdo přispívá? Z ekonomických analýz by vyplynulo, že když mám hodně peněz, přispívání by mělo být snadné.

Když mám na účtě 900 dolarů, je důležité, kam své peníze dám. Záleží na tom, co budu mít v ledničce. Přesto jsme zjistili, že nižší třídy přispívají víc. Potvrzují to i studie filantropie. Z této vědy vyplývá, že v těchto chudších komunitách panuje nesmírná štědrost a empatie, kterou mnoho lidí privilegovanějšího postavení postrádá.

Je to silná komunita. 60 % toho, co děláme, děláme pro maximalizaci osobního uspokojení a tužeb. Klasické přežití těch nejsoupeřivějších. 40 % času ale věci děláme pro ostatní. Obětujeme se a riskujeme, že toho někdo zneužije. Stejně to ale děláme. A nejen to. Tato činnost nás začne uspokojovat a inspiruje nás.

Když pomáháme druhým, cítíme sekundární potěšení. Myslím, že je třeba předefinovat osobní zájem člověka. Vždy k tomu nabádaly velké etické tradice, a nyní to potvrzuje i věda. Mozku na ostatních skutečně záleží. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dnešní společnost ukazuje, že i když jsou jedincům nabízeny takové dříve nemyslitelné výhody-jako jesle, mateřské školky, mateřský a rodičovský příspěvek, očkování,...jedinci většinou nechtějí využívat výše uvedené výhody a dětí se rodí čím dál méně.
Na dívku, která neměla první dítě před 26 rokem života, bylo pohlíženo jako "divnou". Dnes naopak se věk prvního dítěte dále a dále posunuje, i když sociální služby jsou na neporovnatelně vyšší úrovni.

23

Odpovědět

Nechci, aby to vyznelo jako velebeni minuliho rezimu, ale tak to proste bylo. Nevim jestli si minulej rezim zazil, ale to si napsal je tak trochu blbost. Jesle a matersky skolky se po revoluci zacali hromadne rusit a dnes je jich tak malo, ze je velkej problem do naky svoje dite dostat (nejni ojedinely, ze se ve materskejch skolkach uplaci, aby si tam svoje ditko dostal :) ), prispevky oproti minuly dobe taky nejsou zadny terno (i kdyz to vypada, ze by se to ted mohlo trochu zlepsit) a o podpore mladejch rodin nema ani cenu mluvit, protoze driv, kdyz sis nasel po skole praci (coz byl daleko mensi problem nez ted), tak to vetsinou bylo tak, ze kdyz si se u toho zamestnavatele upsal na nakou dobu, tak ti byl pridelen byt (mladejm rodinam prednostne) a este si od statu dostal bezurocnou pujcku na zarizeni..... Podpora mladejch rodin je jedna z veci, ktera se tady po revoluci pokakala jak mohla......

10

Odpovědět

cítím naprosto s každym, terroristama, s feťákáma s homelessema s pedofilama (vedle teda normálních lidí) ale moc lidí teda nesoucítí se mnou :(
ikdyž možná právě díky tomu že citím jak každej trpí tak trpim nejvíc :(
je to v p****i
nebo po mě dou illumináti což je taky možný

66

Odpovědět

Ve společnosti, kde jsou ochraňováni pouze slabí a nemohoucí se ztrácí veškerá touha po sebezdokonalování. Soucitné lidstvo, lidstvo které staví potřeby slabších a hloupějších, je stagnující lidstvo. Celý koncept moderní společnosti je pouze chyba, nemoc zavlečena do našich řad.
Mluví v tomto videu o tom, jak úspěšnější lidé jsou méně laskavý. Mluví o tom že díky bohatství ztratili zájem o ostatní... Co když je to naopak? Co když byli schopni dosáhnout opravdového úspěchu pouze proto, že využili své inteligence a svých zdrojů na vlastní progres, než aby platili na člověka, který je hloupý a slabý a v konečném důsledku ani nechce pracovat, jelikož se o něj společnost postará?
Dle mého názoru bezohledná společnost má největší možnost růstu. Nemluvím o růstu ekonomickém, ale osobnostním. Avšak je třeba pamatovat, že kde ji inteligence, dravost a kreativita, tam jsou i peníze.

819

Odpovědět

No, pokud za osobní rozvoj pokládáte to, že se z vás stává stále bezohlednější bytost, za úspěch to, že musíte mít kolem sebe stále vyšší zeď, která by chránila jmění, pokud za lepší společnost považujete tu ještě atomizovanější a rozloženější, která je ještě méně ochotna hájit společný zájem a vlastní existenci, za inteligenci pokládáte pouhou schopnost sebeprosazení, tak je to čistě vaše volba. Ale takové společnosti prostě podléhají v evolučním souboji těm, ve kterých existuje soudružnost. Což je jedna z dalších věcí, o kterých mluví v tom videu.

204

Odpovědět

+komunardDobře řečeno, ale takhle přesně jsem to nemyslel. Má pointa není v "bezohledném podnikateli" ale v člověku který se jak po mentální tak po fyzické stránce rozvíjí. Dle mého názoru nás od toho ta pověstná "křesťanská" morálka odvádí. Avšak je třeba si uvědomit, že tento problém je diferencovanější než vypadá, je třeba si uvědomit, že toto je jen střípek z celé věci.
Co se týče sebeprosazení, tak v tom nevidím zas až takovou důležitost. Budu si podstatně více vážit inteligentního a povznešeného člověka žijícího osamotě uprostřed lesa, než prázdného podnikatele.
A pokud si myslíte že silní jedinci by tvořili ještě slabší společnost, tak říkám, jen do toho. Společnost potlačující samou podstatu svobodné vůle, společnost která brání myšlení a individualitě se klidně zřeknu pro osobní rozvoj a rozvoj lidské rasy.

54

Odpovědět

+komunardNepřu se s vámi o nutnost osobního rozvoje. Pouze pokládám (zdá se mi, že na rozdíl od vás) za jeho nutnou podmínku rozvoj sociální inteligence, empatie, sounáležitosti. Přeci jenom, lidé nepatří k těm zvířatům, která potkají příslušníka svého druhu jednou za uherský rok, a pak se buďto poperou nebo spáří a jdou si svou cestou (přičemž tato volba je silně ovlivněna pohlavím těchto jedinců). Člověk je tvor společenský. Opomenout jeho aspekty jako příslušníka kolektivu by bylo zásadním omezením jeho osobnostního rozvoje.
Rozhodně si nemyslím, že by slabí jedinci vytvořili silnou společnost. Ale člověka naprosto neschopného sebeobětování a neochotného k nezištné pomoci, nepovažuji za rozvinutého a silného, a k rozvoji lidské rasy potřebujeme jedince schopné spolupráce. Takový Henry Cavendish si pro sebe nechal tolik objevů (které proto museli udělat později jiní), že kdyby místo poloviny z nich tu druhou zveřejnil, prospělo by to rozvoji více.
Co se týče svobodné vůle, tak ve chvíli, kdy se vědomě rozhodujeme, už v nás cosi rozhodlo. A to něco bylo ovlivněno působením látek v našem těle, včetně těch od střevní mikroflóry. A ta závisí na dostupné stravě. A podobných můstků by se našlo mnoho. Je to zkrátka téma na dlouhou diskusi, a určitě ji nelze pojímat v duchu klasického voluntarismu (promiňte, že vám ho podsouvám, ale když na mě vaše příspěvky působí tak trochu jako úryvky z Tak pravil Zarasthura).

70

Odpovědět

+komunardAno, z větší části máte určitě pravdu avšak toto téma je opravdu na hodně dlouho (popravdě o tom už nějakou dobu píši knihu). Pokud bych měl pokračovat v argumentaci, mohl bych psát o tom jak je naše společnost přirozeně autokratická, a jak nás samotný fakt, že jsme tvorové společenští utlačuje. To by ovšem byla diskuse v komentářích pod videem tak minimálně na rok. Každopáně vám děkuji za názor. Nakonec se ještě musím přiznat, že se Zarathustrou nejste daleko od pravdy. Nietzscheho dílo mám přečtené celé a jako autor je mi velmi blízký, ale rozhodně bych s ním také ve všem nesouhlasil.

01

Odpovědět

já nevim ty mamute sleduješ taky vývin ty tvý super splolečnosti? víš kdo je na prvních místech v těch tvejch společnostech? psychopati a to není žádnej zasranej vývin de o to že jak se neustále snažíme ze všeho udělát nějaký systém s nějakými pravidly tak se nakonec tak zesystémujem že z toho všem zdravým lidem jebne(hodně psychických nemocí vzniká právě z toho že lidé co by neměli problém žít před pár lety prostě nezvládaj tenhle vývin a vzniká u nich z toho úzkost a deprese) a přežijou jenom necitlivý magoři kteří se nakonec navzájem pozabíjej
dostáváme se do stádia kde i když jsme tedy materiálně mnohem vyspělejší tak v čemkoliv jiném naprosto degenerujem
já nejsem žádný historik ale dle nějakých informací které jsem četl bylo ve středověku s chudými a nemocnými nakládáno mnohem lépe než nyní protože společnost byla silně křesťanská a tak si těchto lidí velmi vážili
také lze dát za nějaký ten příklad římskou říši (podle mě nás čeká brzy taky takový konec) kde se postupně z hrdé říše? kde vojáci bránily své domovy ne kvůli penězům ale prostě kvůli ochraně a tvořili tak nejsilnější armádu na světě / se pomalu stali krvežíznivý žoldáci kteří nakonec měli na svědomí pád této říše
omlouvám se za všechny možné kraviny, sem nemocný a tak šlo spíše o takový malý brainstorming

34

Odpovědět

jinak tyhle tvoje nápady lákaly třeba samotného adolfa hitlera a i přes naprostou bezohlednost kterou válku vedl (a jeho blbečci) mu to moc nevyšlo
nakonec skončil nemocný, zničený a sám
a to lidi pořád pochybují o tom že existuje na světě nějaká spravedlnost

14

Odpovědět

napadl mě ještě jeden příklad naprosto zásadní pro popření tvého tvrzení. Islám, který je jako jedno z nejméně materialistických náboženství byl šířen všemi možnými způsoby, ať už válkou a toto šíření bylo velmi úspěšné (nyní jedním z nejrozšířenějších náboženství) přitom v islámu panují velmi ohleduplné zásady jak už k obyvatelstvu tak k přírodě a vůbec celkově celá tato víra vyzdvihuje sebeobětování ať už za cokoliv(je to jeden z důvodů proč nedělá problém se islámistickým teroristům odpálit ale to samé může platit pro různé záchranářské mise kde opět se opět správný muslim raději pro někoho obětuje než aby žil)(opět nejsem nějaký odborník takže to můžu trochu pomotat)
vůbec když se nad tím tak zamýšlím s vysokou horečkou tak musím říct že naopak celá společnost by dosáhla mnohem větších úspěchů kdyby nebylo psychopatů, kteří touží jenom po svém úspěchu ale kdyby bylo více lidí kteří by se pro dobro obětovali
vždy jsem pohrdal takzvaným přežít za každou šanci a tím to asi ukončím

15

Odpovědět

+Zabijakfakt hezký že si dal nějakej blboun práci aby dal všem třem mym komentářům dislajk hahahaha

54

Odpovědět

+Zabijak1. Jsem sice trochu zarostlý, ale k mamutovi mám stále ještě daleko (snad jednou...)
2. Z vašich příspěvků mám pocit, že jste ani v nejmenším nepochopil, o čem jsem mluvil.
3. Už vůbec se nezastávám dnešní společnosti...

40

Odpovědět

Chudí dávají nejvíc...no, proto jsou taky pořád chudí :D

215

Odpovědět

Lidi, hlavně nezapomeňte, že statistika je statistika. Když uvidíte nějakýho zajištěnýho člověka, tak si hned neřekněte "Ty bídáku bohatá, neempatická! Ty určitě nedáváš ani korunu!"
Každej člověk je jinej - jeden dá, druhej nedá, ale statisticky dali každej půlku. No prostě na to bacha, to jsem chtěl říct :)

252

Odpovědět

Charita je zbytečná, o slabé se přeci postará náš hodný silný sociální stát. ;)

1113

Odpovědět

tři čtvrtiny výdajů naší malé republiky (800 miliard korun) spolykají důchody a zdravotnictví

01

Odpovědět

+orcinusorca2014Jo, ale stát tohle přerozdělování dělá neefektivně a netransparentně. Proč platím léčení nějakého feťáka, který si to nezaslouží a evidentně o to nestojí? Protože žiju ve sluníčkové Evropě. :) A k důchodům, kdyby mě stát na daních pravidelně neokrádal o polovinu mých příjmů, tak bych jednou snad ani nemusel škemrat, aby mi něco z toho vrátil. :)

10

Odpovědět

Žádná evoluce se nikdy nekonala. Jsou to bludy!

825

Odpovědět

Zdá se mi, že mluví o dokonalém světě. Tam ale nežijeme...

614

Odpovědět

Jááááj, vivat proles!

11

Odpovědět

Podle mě určuje prostředí kde člověk vyrůstal a ne ve kterém žije nyní kolik peněz dá kdo na charitu. Chudý člověk, který se stal bohatým dává charitě nejvíc.

373

Odpovědět

Hmm, v ty lidi, co to zkoumali rikaji, ze jde o prostredi. Takze at je to podle tebe jakkoli, budu se drzet seriozniho nazoru :D (vic zde: http://philanthropy.com/article/Rich-Enclaves-Are-Not-as/133595/).

12

Odpovědět

To co říkáte, zní logicky.
Na druhou stranu, říká se, že peníze kazí charakter.
Bylo by to logické pokračování těch výzkumů o kterých mluví.

14

Odpovědět

+komunardÁ, někdo poctivější než já si to dokonce začal googlit. Škoda, že nemohu ten zbytečný příspěvek nějak smazat.

33

Odpovědět

charite da najviac chytry bohaty clovek, lebo ma z toho solidne danove ulavy (napriklad Bill Gates) :D

24

Odpovědět

Podle mě ta implikace často platí opačně. Oni tvrdí, že bohatství je příčina nízké solidarity. Já si myslím, že dost často je nízká solidarita (daná povahou a výchovou) příčinou velkého bohatství. Kdyby se na každého ohlíželi a vycházeli všem vstříc, tak by ty miliony možná nikdy nevydělali. Samozřejmě je to obrovské zobecnění a najde se spousta výjimek.

32

Odpovědět

Těmto výzkumům, které se zabývají vztahy mezi pocity a funkcí mozku, upřímně moc nevěřím, protože jejich výsledky jdou interpretovat mnoha způsoby. Koneckonců, podle videa bychom měli být laskaví a soucitní, ale nemám pocit, že bychom žili v nějaké oáze míru. Války, násilí a smrt kam se podíváš.

810

Odpovědět

Jednotlivci nejsou špatní, ale lidstvo je na hovno, davová psychóza dělá hodně a pocit anonymity taky dvakrát nepomáhá. Ve válce nedává nic smysl. Násilníci jsou jistě zavrženihodní, ale ve chvíli kdy se člověk šťourat v třeba dětství onoho násilníka najednou to všechno dává smysl páč zlo plodí zlo tam to všechno začíná a končí.

302

Odpovědět

+zloprcekTahle definice smrdí a zavání mi Islamismem. Že ty seš ten koránovec

333

Odpovědět

+zloprcek0xf: nejsem z nejbystřejších, a možná právě mi tvá dedukce uniká. Vysvětli. Pravděpodobnost, že bych byl Muslim je mizivá. Nevěřím nikomu a ničemu ani sobě.

81

Odpovědět

+zloprcekDavova psychoza je prirodzeny proces. Kazde stado musi drzat pokope, aby bolo v bezpeci. Je to v ludoch aj zvieratach zakodovane.
Problem je ten, ze medzi ludmi je velmi velka inteligencna priepast, a ,,niektori,, sa uz od davnej minulosti naucili tuto vlastnost ludi zneuzivat a kontrolovat. Preto sa inteligentnejsi ludia ako tak drzia, kedze su schopny z davu vystupit a ist svojim smerom a hlupi, ktorym je v dave dobre aj dalej stagnuju.
Ak by sme zili vo fungujucom systeme, tak by sa karta obratila a aj menej chytri ludia by sa dostali k informaciam, ktore by ich nakopli.
Momentalne su tieto stada neschopne uvazovat vlastnou hlavou a dalej to iba bude klesat... ak nenastane kompletna zmena, pri ktorej bude ludom iq stupat a nie rapidne klesat.
Lol, zijem ja ale v rozpravke...

22

Odpovědět

+thesimpleoneDavová psychóza není úplně přirozená. Vyplývá sice z přirozené tendence organizmů, ale rozhodě ne všech, zapadnout do skupiny a být tak chráněn, nicméně samotná DP vzniká až umocněním této přirozenosti díky přemnožení (myslím, třebaže to nemám potvrzeno, že v tlupách a kmenech k ní nedocházelo) ve vyhrocených, zejména emočně, situacích. A emoční vyhrocení "masy" vzniká zejména kvůli mediím, manipulaci, cenzuře či jinak dosažené dezinformaci "masy" (polopravdy apod.) a samozřejmě propagaci a propagandě. Tato... činidla... bych osobně přirozenými nenazval; ale to je věc názoru.
Další obrovskou chybu máš ve třetím odstavci. Dle mých zkušeností, které mnohdy nebývají zrovna příjemné, lidé nemají zájem dostat se k informacím, "které by je nakopli". Bylo by možné se proti tomuto tvrzení ohradit zvídavostí, ale ta s tímhle nemá moc co do činění- vysvětlím. Zvídavost nás nutí získávat informace, jistě, ale málokoho také přiměje ke kritickému přístupu k získaným informacím. Díky tomu většina lidí nabývá informace z nejdostupnějších zdrojů, a znovu nám do hra vstupují média s manipulací, dezinformací a propagací. Dnes ještě více než dříve se nám většina zdrojů nesnaží poskytnout informace k tomu, abychom si vytvořili nějakou představu o světě, ale snaží se nám podsunout tu svou - a daří se jim to. K tomu se přidává výchova, která mnohdy nebývá taková, jaká by podle mě měla být, výchova ve škole, která rovněž mnohdy nebývá taková, jaká by podle mě měla být a naše okolí. Mnoho rodičů i, a to je velmi smutné, mnoho učitelů a samozřejmě i velká část našeho okolí podléhá vlivu médií a představě, jakou nám vnucují a vnucují ji nám. V důsledku toho lidé nejsou ochotni slyšet, natož přijmout, informace, které by byli v rozporu s jejich "správnou a pravdivou" představou - což jsou právě ty informace, "které by je nakopli". Méně chytří lidé mají k informacím přístup, přinejmenším by ho měli, kdyby se snažili, ale oni ho odmítají, opakovaně, každý den, právě proto, že by je nakopl.
A abys nebyl dezinformován a dále nedezinformoval - průměrné IQ stoupá. Je to tím, že IQ je potenciál a potenciál roste. Akorát lidé už ho neumí využít, myslí, jen když se jim řekne "Mysli!", jako třeba u testů IQ. Ale na to, že lidé přestávají samostatně myslet není žádná číselná statistika, to můžeš vidět všude kolem.

00

Odpovědět

+zloprcekNo a ten jednoduchej nam tu bude tvrdit ze IQ rapidne klesa ... BRAVO!

00

Odpovědět

No nevim, podle tohohle videa bych měl být miliardář a ve skutečnosti jsem chudý student. Takže je to pí*ovina!

1031

Odpovědět

Ne že bych ti chtěla narušovat teorii, ale kde že se to tam přesně tvrdí?

151