Psychologie policejních portrétů

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:386
Počet zobrazení:6 926

Proč jsou policejní portréty často nespolehlivé? A dá se identifikace zločinců provádět efektivněji? To všechno se dozvíte v novém videu z kanálu Vox. Slovíčka:

  • to recognize - poznat, rozpoznat
  • to describe - popsat
  • bland features - nevýrazné rysy
  • dimple - ďolíček ve tváři
  • mole - mateřské znaménko
  • to face - čelit
  • challenge - výzva
  • accurate - přesný, správný
  • criminal on the loose - zločinec na útěku, na svobodě
  • to achieve - dosáhnout
  • suspect - podezřelý
  • to suspect - podezřívat
  • distinctive - charakteristický, příznačný
  • shot in the dark - rána naslepo
  • to commit a crime - spáchat zločin
  • to rape - znásilnit
  • rapist - násilník
  • to tend to... - mít sklon k...
  • well-suited to (+ sloveso)... - vhodný pro...
  • to improve - vylepšit
  • promising - slibný
  • to arrest - zatknout
  • trial - soudní řízení
  • to poke fun at... - utahovat si z...

Přepis titulků

Poznáváte tuto tvář? Většina z vás asi ano. - Zkuste ji ale popsat zpaměti. - Má takový dlouhý obličej. - Hnědé oči? - Nejsou moc hluboko posazené. - Zelené? - Nevýrazné rysy. - Nevybavuju si žádné ďolíčky ani znaménka. - Nos Bena Afflecka... Není moc plochý, ani moc špičatý. Této výzvě čelí policejní kreslíři. Ptají se obětí a svědků na tvář zločince a jejich kresby mají od veřejnosti získat tipy.

- Pečlivě si ho prohlédněte. - Pokud vypadá povědomě... Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte prosím městskou policii. Chtěli jsme vědět, jak přesné tyto kresby jsou a jestli neexistuje lepší způsob, jak vzpomínky dostat na papír. Překlad: qetu www.videacesky.cz Nemáme kvalitní data o tom, jak často kresba pomůže dopadnout zločince na útěku. Zdá se ale, že se často podezřelému příliš nepodobá.

Najdou se jisté výjimky, například portrét atentátníka z Oklahoma City Timothyho McVeighe nebo případy, kdy má podezřelý výrazné rysy. Většinou je to ale tak trochu rána naslepo. Kresby byly v akademických experimentech identifikovány správně jen v 8 % případů. Je to rozhodně lepší než nic, ale zveřejnění špatné kresby má svá rizika. Tento muž si odpykal 12 let ve vězení na zločin, který nespáchal, protože někdo řekl, že se podobá násilníkovi na portrétu.

Oběť ho pak chybně identifikovala při rekognici. Proč je to tak těžké? Psychologové už dlouho ví, že tváře vnímáme holisticky spíš než na úrovni jednotlivých rysů. Podívejte se například na tuto fotku. Která ústa jste na ní viděli? Lidem to obecně jde lépe, když ústa vidí v původním kontextu celé tváře. Zkuste toto.

Je horní polovina tváří stejná? A co teď? Když jsou poloviny vychýlené, jsme schopní odpovědět rychleji, než když jsou spojené. To zaznačuje, že je pro nás těžké se soustředit jen na jednu část tváře. Zbytek tváře nás zpravidla ruší. Naše mozky tedy nejsou stavěné na to, aby popisovaly individuální rysy tváře. Přesně to ale obvykle chceme po obětech a svědcích. Bylo to zásadní chybou mnoha pokusů, jak ruční kresbu vylepšit. Dají se vysledovat do 60.

let, kdy policie zkoušela používat mechanické sady vyměnitelných rysů. Puzzle, které lotry dostanou za katr. Pak přišly programy, které byly o něco přizpůsobivější, ale které stále spoléhaly na jednotlivé rysy. Tyto systémy si v laboratorních testech vedly dost špatně. Poslední generace počítačových programů ale vypadá slibně. Tento systém vyvinuli britští psychologové z Winchesterské univerzity. Staví na faktu, že dobře umíme rozpoznat tváře, ale špatně si vybavujeme jejich části.

Poté, co oběť nebo svědek stanoví pohlaví, věk a rasu, jsou mu namísto jednotlivých rysů představeny náhodně vygenerované tváře. Stačí pak jen vybrat pár tváří, které se nejvíc podobají podezřelému. Tyto tváře se za použití tzv. genetického algoritmu zkombinují a objeví se nová sada tváří. Dají se upravovat i holistické proměnné jako přitažlivost. Když tento program testovali v laboratoři, účastníci byli schopní zpaměti vytvořit tyto tváře celebrit.

Když ho zkoušeli v pěti policejních okrscích, průměrně to vedlo k zatčení v asi 40 % případů a v 60 % při posledním testování. Tento portrét například pomohl dopadnout muže, který v Manchesteru znásilnil dvě ženy. Někdo ho náhlasil poté, co poznal místního zaměstnance fast foodu. Téměř polovina násilných zločinů v USA není vyřešena, včetně asi 60 % znásilnění.

Kresby jsou snadným terčem posměchu. Jsou ale jedním z mála nástrojů, které detektivové mají, když chybí jiné důkazy. Dobrou zprávou je, že v budoucnu už možná nebudou tolik o umění jako spíš o vědě.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A ja si zas vzpomnel na tohle :-)
http://www.takethehandle.com/interactive/wp-content/uploads/2010/02/rapist-search.jpg

170

Odpovědět

proto obrázek řekne víc než 1000 slov (technická oblast, nejen v kriminalistice), totéž hudba, apod., je velice složité převádět vjemy z různých smyslů nejen mezi sebou (např. malování dle hudby, popř. obráceně), ale i skrz transformace přes symbolickou úroveň - řeč (tj. ze sluchových vjemů - neřečových - např. hluk, resp. z obrazových do řeči)

21

Odpovědět

*však každý ví, jak je složité dokázat zobrazit realitu, popř. surrealitu, ať už slovem, obrazem, hudbou přesvědčivě... na to je potřeba talentu a některé to i živí, tak není divu, že to lidé nezvládají...vemte si (běžného člověka) slohy z českého jazyka, kde někteří neumějí popsat ani židli, neřku-li náročnější problematiku jako líčení...podobně to platí i na poli kreslení (mnoho lidí skončilo s kreslením na základní škole a jejich dovednosti např. v 50-ti letech jsou, díky neprocvičování, na úrovní žáka 9. třídy)

40

Odpovědět

No, nevím, já zas tuším viděl video nebo článek o tom, jak překvapivě přesné policejní nákresy dokážou být. Nic není černobílé viz http://thechive.com/2013/12/12/police-sketch-artists-can-be-surprisingly-accurate-20-photos/

14

Odpovědět

např toto :-D
http://www.lolcaption.com/wp-content/uploads/2009/10/funny-pictures-tv-news-rapist-search-fail-420x315.jpg

00

Odpovědět

Pamatuji si na nějaký pořad o tom, jak mozek pracuje a tam byla část o nespolehlivosti svědectví. Nahráli v parku před náhodnými lidmi zločin (krádež) a pak je poprosili aby jim popsali zloděje. Prakticky nikdo si nepamatoval zloděje, ale např. jinou ženu v bílé bundě, která utíkala i když se zločinem neměla evidentně nic společného, ale bylo to nápadné. Druhou věcí pak bylo, jak nádherně hromadně ovlivnili výpověď té skupiny pomocí dvou nasazených lidí. Jeden nasazený herec řekl, že domnělá zlodějka měla řekněme rudou bundu (ačkoliv bundu měla bílou, ale v davu byl kluk, který v době krádeže na sebe také "nechtěně" upoutal pozornost a měl bundu rudou) a druhý nasazený herec prvnímu přitakal a přidal nějakou drobnost, třeba bílou kšiltovku. V tom okamžiku se postupně všichni přiklonili k tomu, že to pachatel byla zlodějka v rudé bundě a bílé kšiltovce a přitom tam nikdo v takové kombinaci oblečení nebyl... Prostě mozek je hrozně nespolehlivý a když má v něčem mezery, tak si to domýšlí (a vymýšlí), a bohužel s tím, že si pak člověk myslí, že má na "100%" pravdu a nebo se nechá přesvědčit, že to bylo jinak, protože mezery potřebuje vyplnit a tak zcela cizí myšlenku přijme za vlastní...

292

Odpovědět

aha.. sem mysylel, ze se dozvim neco, co neni uplne jasne

25

Odpovědět

pekne! vice z teto serie.. prosim ;)) quetu! ;) a take vice normana uz tu dlouho nebyl :(

90

Odpovědět

Příště od nich asi bude video o dinosaurech, když teď kina dobývá ten novej Jurskej park. A Normana už skoro mám, jen tam musím dořešit pár titulků, takže se mnou mějte ještě trochu strpení :).

110

Odpovědět

nejlepší popis Funèsa ve Fantomasovi :D
https://www.youtube.com/watch?v=VaNHnQmN87I

330

Odpovědět

v johny english dobře popisoval toho chlápka :D

100

Odpovědět

+Lecitin"A na tváři měl jizvu."
"Na levé nebo na pravé?"
"Na obou... a dole se spojovaly."

240

Odpovědět

https://youtu.be/nGkpNbXfi1A?t=2319

Nejlepší
popis pachatele je v českém filmu Drahé tety a já :D

90

Odpovědět

Cikani vypadaji vsichni stejne, tezko se popisuje jeden specificky.

1513

Odpovědět

Pamäť človeka nie je ako pamäť PC. Spomienky sa menia a často krát si je človek 100% istý, že sa niečo stalo presne tak ako si on pamätá a pri tom to nie je pravda. Takže toto celkovo nikdy nemôže mať veľký úspech.
https://www.ted.com/playlists/196/the_complexity_of_memory

31

Odpovědět

jsem divná,
video mi připomělo naší velkou zábavu na IT v prváku, kdy sme byli všichni nahňácaní u jednoho PC, a hráli sme "sprostou" hru. Kdy nám byla ukázána část lidfského těla, a my museli uhádnou zda je to podpaží, ohyb u kolene či lokte, nebo třeba řára u zadku. A ještě jestli je to chlap, nebo ženská :D

528

Odpovědět

to si piš do zpovědnice, tady to nikoho nezajímá

349

Odpovědět

Zajímavé video a díky za překlad! Jen bych chtěl upozornit na pár chyb, které v překladu byly, stálo by to ještě za kontrolu a korekci. Nic ve zlém! :)

220

Odpovědět

Tak bys ty chyby mohl zmínit;-) Také nic ve zlém, ale vykřikovat "máte tam chybu!" bez ukázání je...zbytečné:-)

391

Odpovědět

Tvůjkomentář je velmi zajímavý a účelný, škoda všechtěch hrubek alogických chyb, ale jinak super.;)

05

Odpovědět

Zajímavé téma. Už jsem se v životě několikrát pěkně zapotil při představě že bych se dostal do situace kdy bych musel popsat něčí tvář - hrozná představa... Obecně závidím každému kdo na tohle má paměť a vždycky mě to udiví když jedna moje kamarádka dokáže poznat i někoho koho viděla jednou v životě před šesti lety na oslavě něčích narozenin. Já naopak mám problém poznat v zrcadle i sám sebe... ;-)

Ale i tak je to zajímavé téma - díky za překlad :-)

401

Odpovědět

Nikdy jsem nechápal, jak třeba ve filmech nebo seriálech lidé/herci si dokázali vzpomenout na pachatele a popsat jeho vzhled. Já bych s tím měl problém někoho popsat, i kdyby stál vedle.

1050

Odpovědět

V kung-fu legenda pokračuje, takhle Kwai Chang Caine dostal popis ze slepé ženy.

190

Odpovědět

A proto nikdy nebudeš v seriálu/filmu :P

70