NASA: Rok v životě oxidu uhličitého na Zemi

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:4 304

Dnes se v rámci duálních titulků můžete podívat na model oxidu uhličitého, který vyvinuli vědci NASA v Goddardově kosmickém středisku. Uvidíte, jak tento plyn proudí v naší atmosféře a jak se jeho koncentrace mění v průběhu roku. Slovíčka:

  • carbon monoxide - oxid uhelnatý
  • carbon dioxide - oxid uhličitý
  • greenhouse gas - skleníkový plyn
  • fossil fuel combustion - spalování fosilních paliv
  • to remain - zůstat, setrvat
  • to absorb - vstřebat
  • Northern/Southern Hemisphere - severní/jižní polokoule
  • photosynthesis - fotosyntéza
  • to pollute - znečišťovat
  • harmful - škodlivý
  • to decrease - snížit se
  • to accumulate - hromadit se
  • conditions - podmínky

Přepis titulků

Ahoj, tady Bill Putnam. Jsem klimatolog v Goddardově kosmickém středisku NASA. Sledujete počítačový model hladiny oxidu uhličitého v zemské atmosféře. V rámci této vizualizace byl rok dat zrychlen do několika minut. Oxid uhličitý je nejdůležitější skleníkový plyn, který ovlivňuje lidská činnost. Zhruba polovina oxidu uhličitého, který se uvolňuje při spalování fosilních paliv, zůstává v atmosféře. Druhou polovinu vstřebá půda a oceány.

Jak vidíte, na severní polokouli se nejvyšší koncentrace soustředí kolem hlavních zdrojů emisí nad Severní Amerikou, Evropou a Asií. Všimněte si, že plyn nezůstává na místě. Rozptýlení oxidu uhličitého řídí vzorce počasí v globální cirkulaci. Během jara a léta významné množství oxidu uhličitého na severní polokouli vstřebají rostliny fotosyntézou, čímž atmosféru zbaví části plynu. V modelu tuto změnu značí vytrácení červené a fialové barvy.

Na jižní polokouli mezitím vidíme vypouštění dalšího polutantu, oxidu uhelnatého. Tento plyn škodí jak životnímu prostředí, tak lidem. Během letních měsíců oxid uhelnatý proudí z požárů v Africe, Jižní Americe a Austrálii, které přispívají k jeho vysoké koncentraci v atmosféře. Všimněte si, jak tyto emise do jiných částí světa roznáší vítr. Jak se léto mění v podzim, fotosyntéza rostlin se snižuje a oxid uhličitý se začíná hromadit v atmosféře.

Přestože se tato změna dá čekat, jsme svědky toho, jak se v atmosféře každý rok hromadí čím dál víc oxidu uhličitého. Přispívá to k dlouhodobému trendu globálního oteplování. Orbiting Carbon Observatory-2, neboli observatoř OCO-2, bude první satelitní misí NASA, která umožní pohled na oxid uhličitý po celém světě. Pozorování OCO-2 a atmosférické modely jako GEOS-5 budou úzce spolupracovat, abychom lépe porozuměli emisím člověka i přirozeným tokům oxidu uhličitého.

Pomůže to vést klimatické modely ke spolehlivějším předpovědím budoucích podmínek na Zemi. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zzzzzzzz....

26

Odpovědět

Moc by mne zajímalo, jak by takové video vypadalo, kdyby jej bylo možno natočit třeba kolem roku 1800 (před tzv. průmyslovou revolucí).
Možná bychom se divili jak je stejné.

141

Odpovědět

Nějaké rozdíly by tam byly. Minimálně už jen z toho důvodu, že tehdy se lidská populace pohybovala kolem jedné jediné miliardy a nyní to je 7 miliard. Nehledě na to, že se tak úplně nedaří obnovovat vymýcenou zeleň (což by se zase v budoucnu mělo změnit). Nemluvě o automobilech a průmysl, kde se zatím daří emise snižovat.

31

Odpovědět

Video sice nemáme, ale není problém zjistit množství z půdy a ledovců. A můžu ti říct, že bych se teda hoooodně divil, kdyby to bylo stejné.

43

Odpovědět

Teoreticky lze říct, že během letních měsíců je vlastně ve výsledku největším "znečišťovatelem", co se uvolněných plynů do ovzduší týče, Afrika! A ani za to nemůžou.

Kolem naší obce se ve velkém pořád kácí stromy, vznikají různé biokoridory, ale nová výsadba trochu pokulhává. Hlavně když si někdo nahrabal a v zimě bude mít teplo...
Minulý rok jsem chtěl na svém poli nasadit trávu a udělat ovocný sad - neschválily mi ale převod z orné půdy na plochu s trvalým travním porostem. Všechno je to na hlavu.

141

Odpovědět

tak nějak je zajímavé vědět, že všechny "zimní" zásoby CO2 jsou spotřebovány během vegetačního období rostlin....bylo by dobré porovnat výnosy před 30 lety a dnes

50

Odpovědět

Nevěřím! Pan prezident Klaus říkal, že to není pravda!

124

Odpovědět

Pred deseti lety jsem na radobyvedecke dukazy o globalnim oteplovani reagoval skepticky a zpusob, jakym to bylo prezentovano, me stejne jako mnoho Cechu postavil na stranu zatvrdileho odpurce.
Pred peti lety jsem byl da se rici nestranny, ta nastvanost zacinala vyprchavat...
Dnes, diky informacim jako v tomto videu, ktere proste a jednoduse muze zpochybnovat jen blazen ( a vsimnete si, ze borec ani nestrasi, jako byvalo driv obvykle, proste jen nechava vedu mluvit samu za sebe ). Je docela dobre mozne, ze razantni zmeny zemskeho klimatu ovlivni ne zivot generaci treba az za 500-1000 let, ale MUJ zivot v 21. stoleti. Ale ze se to jednou stane, je uz temer jiste. Rad bych ted mel diskuzi se svym o 10 let mladsim ja a poradne mu to vysvetlil :)

02

Odpovědět

Je docela smutné, že od roku 2000 přichází spíše ochlazení (http://www.cru.uea.ac.uk/documents/421974/1295957/Info+sheet+%231.pdf/c612fc7e-babb-463c-b5e3-124ac76680c5).
Než začneš něco tvrdit, měl by sis o něčem zjistit vlastní data a vyhodnotit je sám.

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Umíš číst grafy?

11

Odpovědět

+orcinusorca2014jinak tohle video už z roku 2009 asi neznáš, co? https://www.youtube.com/watch?v=xhu3ESXvGR4

01

Odpovědět

nebo hledat i zdroje, které tvrdí opak
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3vgl/from:2002/to:2015/trend/plot/hadcrut3vgl/from:2002/to:2015/plot/rss/from:2002/trend/plot/rss/from:2002/to:2015

00

Odpovědět

paráda, konečně se tady objevilo něco zajímavého :)

1411