Příběh přehrávače VLC

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:9 236

Videopřehrávač VLC oslavil 20 let své existence! Jak vznikl a jak ještě dnes funguje? To vám představí Jean-Baptiste Kempf, předseda neziskové organizace VideoLAN, která za přehrávačem stojí.

A pokud si o přehrávači VLC chcete přečíst víc, mrkněte se na článek na Cnews.cz.

Poznámky:

  • FOSS je zkratkou pro svobodný a otevřený software (z anglického free and open-source software), jehož zdrojový kód je tedy volně sdílen a kdokoliv s ním může svobodně nakládat.
  • Pokud chcete video sledovat s anglickými titulky, stačí si ty české vypnout kliknutím na tlačítko CC na dolní liště přehrávače.

 

Přepis titulků

PŘÍBĚH VLC O VLC jsme již mluvili. Je to náš oblíbený švýcarák mezi videopřehrávači. Tohle je jedna z aplikací, o které slyšeli i lidé, co neví, co je FOSS. Jmenuje se VLC a byla stažena více než stomilionkrát, takže tento program lidé hojně využívají a důvěřují mu. Denně zaznamenáváme mezi 800 tisíci a milionem stažení. Vždycky jsme odmítali do VLC přidat sledovací moduly, takže nevíme, kolik lidí ho využívá a kdy, protože to by bylo špehování.

Jistě, všichni špehují neustále, i když to je kvůli telemetrii, nebo jak tomu chcete říkat. Ale je to špehování. Takže to my neděláme. Uživatelská základna VLC je podle mě mezi 250 a 400 miliony. Což z toho dělá jeden z největších softwarů. Upřímně, nabídli nám neskutečné peníze, abychom s VLC provedli něco nekalého, třeba stahování panelu nástrojů s instalačním programem VLC nebo instalaci jiného softwaru jako Chromu apod.

A když vidíte ta čísla, co vám nabízejí, říkáte si: Jak na tohle sakra řeknu ne? Jde o to, že to není jenom můj projekt, takže to nemůžu udělat. Je to odkaz ostatních. Nebylo by to správné. VLC JE OPEN SOURCE PROGRAM KDOKOLIV SI TEDY MŮŽE PROHLÉDNOUT, ZMĚNIT NEBO VYLEPŠIT JEHO ZDROJOVÝ KÓD KDOKOLIV VLC MŮŽE PŘISPĚT Je mi jedno, jestli jste žena z Austrálie, chlápek ze San Francisca, někdo na Blízkém východě nebo na Sibiři, klidně i pes nebo kočka, je mi to fuk.

Pokud je váš kód super a software to vylepší, super. Dejte nám ho. VLC je jeden z největších open source projektů, který pořád jede v „hippie“ módu, pokud to tak můžu říct. Jsme jedni z posledních, co pracují jako komunita, zpravidla ve volném čase. VLC MÁ PŘES 700 PŘISPĚVOVATELŮ, KTEŘÍ SPOLEČNĚ SDÍLÍ COPYRIGHT To jádro tvoří pět nebo šest přispěvovatelů.

Takže to je velmi malý tým. A pak máme ty důležité lidi, kteří hodně přispívají, kterých je kolem patnácti. A pak máme každý rok sto různých přispěvovatelů, kteří se prostě objeví a řeknou: Udělal jsem tohle, zařaďte to prosím. Nebo: Prosím nezařazujte to. A tak se to vyvíjí. VideoLAN nikoho nezaměstnává. Takže neziskovka nemá peníze a nemáme žádné zaměstnance.

Jak přežíváte? Dlouho jsem měl jiné práce. Až do roku 2012 jsem měl jiné práce. A před pár lety jsem si kolem videa založil firmu. Kolem VLC a open source technologií. Ale to je samostatná firma, která obstarává věci okolo VLC a samozřejmě pomáhá s projekty.

Ale neziskovka nemá žádné zaměstnance ani peníze. Baví nás to. Je to pro nás výzva. Pro teď mámě hodně uživatelů. Máme super tým a fajn komunity. A vytváříme věci, které se lidem líbí, ne snad? Proč ne? Je skvělé, když se vydám na druhý konec světa a mám na sobě tričko s VLC a lidé mě zastavují: Ty děláš VLC?

To je boží! A to je skvělé, protože máte pocit, že děláte něco, co lidem pomáhá. Samozřejmě to není jako vyřešit hladomor nebo ty opravdu důležité věci, ale pořád je to dobré. Občas někomu děláte radost, to je super. VÍCE INFORMACÍ NAJDETE NA VIDEOLAN.ORG Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jen tak otázka bokem: dá se ve VLC nastavit, aby automaticky přehrával všechna videa ve složce jinak, než abych je ručně přetáhl do přehrávače?

00

Odpovědět

na to ze je venku tak dlouho, tak nejsou schopni doresit posun titulku pod film, aby to neprekryvalo obraz...pritom takova prkotina..

011

Odpovědět

Tak to udělej ty šašku a postni jim to. Nebo to snad neumíš, když je to taková blbost? A vlastně ani posílat jim to nemusíš, máš to open-source a můžeš si s tím dělat co chceš.

70

Odpovědět

...a nebo nejste schopný si to nastavit
VLC -> Nastavení -> (zobrazit nastavení na Vše) -> Video -> Filtry -> Croppadd -> nastavit hodnotu "Pixels to padd to bottom" (já mám 80) a pak ten filtr jen zapnout -> VLC -> Nastavení -> vše -> video -> filtry -> zapnout Video cropping filter. Restart VLC a tradáá .... přitom taková prkotina, co ?

90

Odpovědět

Jako rozhovor hezký, ale na nejdůležitější otázku "Proč, d******e, dopravní kužel?" se paní nezeptá. :/

81

Odpovědět

Protože studenti na škole École Centrale Paris, kteří programovali VLC Client měli sbírku dopravních kuželů. To byl ale jeste VLC zkratkou pro VideoLAN Client a spadal pod projekt VideoLAN. A proč měli sbírku kuželů ? Protože jednou přišli studenti dost opilí a přitáhnuli s sebou právě dopravní kužel. Od té doby je pak začali v počítačové učebně sbírat. Když pak VideoLAN projekt začal vyvíjet VLC media player, vybrali za ikonu právě onen kužel na počest oněch studentů.

290

Odpovědět

Fůj neziskovky!

114

Odpovědět

MPC > VLC

37

Odpovědět

to rozhodně :) škoda že MPC-HC není i na Android (TV). Ale i tam je lepší MX Player než VLC :D

02

Odpovědět

+miki007MPC-HC se už nevyvíjí (2017) byl můj nejoblíbenější, VLC byl nefunkční moloch, na HTPC má Kodiho a s tím si vystačím.

00

Odpovědět

Ako to, ze nemaju ziadne peniaze a zamestancov, ked maju pravidelnych prispievatelov ? Vie to niekto vysvetlit ?

14

Odpovědět

Těmi přispěvovateli, o kterých mluví ve videu, se myslí ti, kteří přispívají vylepšeními toho kódu (předpokládám bez nároku na odměnu, když tak mě ti znalejší opraví).

210

Odpovědět

+ElTigreZ videa jsem to nepochopil, takže odpovím na finanční část projektu VLC-
VLC má i možnost darovat peníze.
Ty jsou potřeba na provoz a údržbu serverů (musí být hlavní server, z kterého si to bere slunečnice, apod. a následně se sám program aktualizuje), nákup různého hardwaru na testování (dovolím si tvrdit, že to jsou statisíce až miliony Kč ročně) a v neposlední řadě je nutná i reklama a představování nových funkcí na veletrzích (myslet si o tom může každý cokoliv, ale fakt je ten, že pro mnohem více uživatelů/zákazníků je reklama potřeba a z některých uživatelů se následně stanou i lidé, kteří přispějí kódem).

K videu - přijde mi úžasné, jak je tento chlapík "v chillu". Pro mne znázorňuje většinu programátorů z osmdesátek/devadesátek, kde se neřešilo, jak udělat hru, aby byla co nejvíce návyková a lidé v ní utratili co nejvíc peněz, ale aby byla zábavná. Kdy se neřešilo, jak program zpoplatnit na co nejvíce místech, ale aby prostě dobře fungoval. Kdy byla sociální síť o komunikaci mezi lidmi, nikoliv o získávání co nejvíce dat k prodeji. Jsem nesmírně rád za každého takového člověka a každý takový projekt.

100

Odpovědět

To už tu bylo několikrát, že opensource projekt koupí nebo jinak dojebe korporát, naposledy Red Hat a CentOS. Akorát by vznikl fork VLC 2 a jelo by se dál, ale poškodilo by to reputaci, komunitu i uživatele. Dobře dělají, že se tomu ubránili, respekt.

220

Odpovědět

Jé Veronica Belmont :) Video je taky super

00