Harry Potter: Jak Rowlingová píše o záhadáchJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:7 632

Harryho Pottera není třeba uvádět. V tomto videu je ale pojat z trochu jiného pohledu – ne jako fantasy příběh, ale jako příběh o záhadách podobný detektivkám.

Přepis titulků

Knihy o Harry Potterovi jsou efektivně napsané záhady. Jsou to i fantasy knihy, ale pod fantasy světem je příběh, který je o dedukci, vyslýchání a hledání stop. A jsou to dobré záhady, protože jsou fér. Rowlingová nepodvádí. Všechny stopy jsou čtenáři k dispozici, pokud dává pozor. A v poslední době se hodně příběhů o záhadách od tohoto přístupu odklonily. Záhady jsou o pokládání otázek a poskytování odpovědí.

A pokud se koncentrujete jen na jedno, nerozluštíte je. J. J. Abrams je známý termínem záhadná krabička. Je to styl vyprávění, který dává důraz na tajemství. Pokládá obecenstvu otázky a odpověď odkládá skoro donekonečna. V Síla se probouzí divák přemýšlí, kdo jsou Reyini rodiče. I když v té době to nevěděli ani ti, kdo film natáčeli. Je to i důvod, proč si diváci připadali ošizeni Posledním z Jediů. Nebyl to fér přístup.

Na druhé straně jsou scény, jako je tahle. Kde začneme? Co třeba u nich? Zve ji na jídlo, ale sám má malou porci. To znamená, že chce zapůsobit, ale na sobě šetří. Možná nemá hlad. Ne, má malý talíř. Předkrm. Dočista vyjedený. Ona už skoro dojedla dezert.

Kdyby ho zvala, dal by si víc. Má hlad a nemá na to. Koukni na jeho manžety a boty. Seriál Sherlock si užívám, ale ne jako seriál o záhadách. Je tam mnoho scén, které nám ukazují, jak je chytrý, ale nemáme šanci sami něco uhádnout. Je to jen: Tady je odpověď. Vidíte? Jsem chytrý. Harry Potter je jako klasický Sherlock Holmes, perfektně to vyvažuje. Vypráví o záhadách, které lze uhádnout, ale nejsou očividné. To je jen přístup.

My ale chceme zjistit, jak to Rowlingová dělá. Jak schováte stopy v knize, když si čtenář přečte každé slovo? OBČASNÁ VÁGNOST Když jsem to začínal zjišťovat, myslel jsem, že filmy mají ve schovávání stop výhodu. V Šestém smyslu... Pozor na spoiler? To, že postava Bruce Willise je mrtvá, je naznačeno několika způsoby, často tím, že se něco neděje.

Jako že na něj nikdo nemluví nebo si ho nevšímá. Tyto nápovědy fungují vizuálně, ale v próze by se těžko schovaly. Ale zjistil jsem, že to může být i opačně. Ve fikci neexistuje nic bez autorovy vůle. A jen pár frázemi Rowlingová může schovat informace tam, kde filmy nemohou. Například v třetí knize je tajemstvím, že Lupin je vlkodlak. A jednou z nápověd je, že když se Lupin střetne s bubákem, který se promění v to, čeho se bojíte, změní se v stříbřitě bílý kotouč visící ve vzduchu.

Takhle to vypadá ve filmu. V knihách je pro čtenáře těžší si domyslet, že se Lupin bojí měsíce. NĚMÍ PODEZŘELÍ Rowlingová také často zakryje klíčovou postavu tím, že ji nezahrne v dialogu. V druhé knize je Ginny ta, která pod vlivem Voldemorta otevře Tajemnou komnatu. Nikdy ji z toho nepodezíráme, protože vůbec nemluví.

Kniha nám často řekne, jak na tom je – nikdy moc dobře, ale vždy je to v kontextu toho, jak se s událostmi vypořádávají ostatní. Ve filmu to moc nefunguje, protože film nám nemůže ukázat její myšlenky bez jejího výrazu, který to prozradí. Místo toho na ni máme jeden záběr s neurčitým výrazem a pak druhý, kde se tváří provinile, čímž se prozradí. SKRYTÉ STOPY Když už mluvíme o Ginny, další metodou je zmínit stopy dohromady s dalšími věcmi a odvést pozornost.

Rowlingová to dělá neustále. Zásadní stopou je, že Ginny si do školy přinesla deník. Poprvé je to zmíněné, když si Weasleyovi zapomněli spoustu věcí doma. Předpokládáme, že je tam kvůli vtipu. Podobně se stopa schovává mezi dalšími věcmi v třetí knize, když dvojčata mluví o všech tajných cestách z Bradavic, tady, když narazí na viteál při uklízení Siriusova domu.

A v šesté knize, když Harry najde další viteál, aniž by si to uvědomil. V páté knize je Broderick Bode zavražděn rostlinou, když je v nemocnici. Rostlinu vidíme dorazit, ale vedle ní je výrazný kalendář, takže se na ni nesoustředíme. Pak Rowlingová uvede něco, co nás hodně zajímá.

Nevillovy rodiče, o kterých jsme hodně slyšeli. Tím naše pozornost nevydrží u rostliny. Skvělou výhodou je, že tato knižní série je fantasy, takže má spoustu různých dekorací, mezi které se mohou schovat různá tajemství. Většina těchto věcí nemá význam pro záhadu, i když jsou užitečné v jiných částech zápletky. CHARAKTERISTICKÉ POPISY Ale i když je Harry Potter neskutečně rozmanitý v detailech jeho světa, to, co je stabilní a čeho se můžeme držet, je vnější popis postav.

Mám tady test. Dám vám popis tří postav. Zkuste uhádnout, kdo je kdo. MASTNÉ ČERNÉ VLASY BLEDÝ OSTRÝ OBLIČEJ BRÝLE ZVĚTŠUJÍCÍ JEJÍ OČI Odpovědi jsou Snape, Draco a Trelawneyová. Jestli jste uhádli alespoň jednu, je to úžasné.

Knihy jste nejspíš četli před lety. A jen několikaslovný popis ze světa tisíců postav se vám hned vyjeví. A to díky jednoduchému opakování. Rowlingová nikdy nepromešká příležitost připomenout hlavní rys postavy. Postava s hustými střapatými hnědými vlasy je vždy Hermiona. Když má někdo půlměsícové brýle, je to vždy Brumbál. Žena s obličejem jako ropucha je vždy Umbridge.

Toto je v příběhu užitečné proto, že Rowlingová může kdykoliv postavu skrýt, ale pořád je tu fér náznak, kdo ta postava je. V páté knize Harry omylem zničí křišťálovou kouli s proroctvím. Vypluje z ní duch ženy s brýlemi zvětšující její oči. Harry si myslí, že ji poznal, ale potvrdí to až Brumbál o třicet stran později. Ale pozorný čtenář ví, že je to Trelawneyová.

A potěší ho, že měl pravdu. Takže s chytrými popisy, němými podezřelými, schovanými stopami a charakteristickými popisy Rowlingová vypráví o záhadách, na které lze přijít a dobře se čtou od začátku do konce. A jestli hledáte důvody, proč tyto příběhy okouzlily tolik mladých čtenářů, tohle bude jedním z nejdůležitějších. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

K příkladům bych zmínil i třeba Figgovou, co byla zmíněna v prvním dílu (tuším), že Harryho hlídá a pak někdy ve čtvrtém... ale čtenář si nebyl jistý, že je to ta samá osoba, až do začátku pátého dílu.

10

Odpovědět

Joanne Rowling mi také vcelku zajímavě ukazuje, že i schopný autor může být slabá osobnost.

36

Odpovědět

Knihy jsem četl a je to hrozná slátanina... Většina spisovatelů má skutečně promyšlený celá příběh a detaily okolo, ale Rowlingová si vždy zvládne něco vycucat z prstu, něco co nemá návaznost najednous e to objeví, protože se jí to hodí do příběhu....

225

Odpovědět

Napr?

00

Odpovědět

Zrovna včera jsem dočetl poslední díl a musím opakovaně říct, že je to série, která se výborně čte a každým novým dílem se posunuje dál a vyvíjí.

101

Odpovědět

Harry Potter je v současné době čím dál tím více podceňován, a odsuzován jako komerční nic. Ačkoliv má svět Rowlingové mnoho logických děr a je vidět, že svět tvořila za pochodu, přesto se jedná o brilantní součást anglické literatury.

Už jen ta mnohovrstvost je fascinující. Máme tu fantasy které ve své době rostlo ze čtenářem (od pohádky k temnému fantasy) s mnoha zajímavými prvky, a to vše ukrývá příběh o rasismu a nebezpečných ideologiích (můžeme si všimnout nejen nacismu, který se přímo nabízí, ale také komunismu). Nemluvě o všech drobných metaforách. Zkrátka Harry Potter je fascinující dílo, a je mi líto, když je u některých lidí viděn jen jako hloupá pohádka.

324

Odpovědět

Jennifer Aniston - žena jež bude v představách mnohých i v 60 letech
Emma Watson - žena jež byla v představách mnohých už v 14 letech

212