Jak 3D animace ovlivňuje vyprávěníJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:6 713

Příchod počítačů do animovaných filmů neznamenal jen změnu vzhledu a levnější tvorbu filmů. Dokázal se projevit dokonce i v příbězích samotných. Více se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

V roce 1937 Walt Disney vydal první 2D animovaný celovečerní film. To započalo filmografii, která byla tématicky konzistentní po desítky let. Hodně ovlivnila, co si myslíme o animaci. Jsou to pestré, hudební adaptace pohádek. Často jsou o ženě hledající svodobu, která ji najde jediným způsobem, kterým může. Provdáním se. Cože? Dokonce i filmy, které nebyly přímo pohádky, například ty podle knih nebo historických událostí, byly zpracovány jako pohádky.

To z nich dělá jedny z nejlepších filmů vůbec. Ale také to jsou velmi konzervativní příběhy. Neříkám, že je to dobře nebo špatně. Jen že jsou to příběhy o tom, že by všechno mělo zůstat, jak je. Většinou končí obnovením předchozího řádu. Typické jsou i záběry návratu prostředí k podobě z první scény.

Protože změna je špatná. Ale když přišla 3D animace, nová generace spisovatelů toto schéma změnila. Proč se to stalo? Abychom na to odpověděli, musíme si říct, jaké filmy vytvořili. Už to nejsou konzervativní pohádky, staly se liberálními alegoriemi. Což mě přivádí k...

Část první: Co vůbec je liberální alegorie? Tím myslím, že hlavní myšlenka těchto filmů je, že společnost se může změnit. A že původem této změny může být jednotlivec. Tyto filmy se zabývají civilizacemi stejně jako jednotlivci. Ozvěte se, jestli to bude povědomé. Na začátku 3D animovaného filmu se ukáže společnost, která vypadá jako utopie.

Je to přesně daná společnost s přísnou hierarchií. Skoro každý je v ní ale spokojený se svou konkrétní rolí. Většinou se tam hlavní hrdina zalyká dokonalostí systému. Je to jako bzučící úl, který vypadá chaoticky, ale všechno v něm dopadá přesně na své místo jako u Rube Goldbergova stroje. Většinou tam jsou dva typy hlavních postav. Někdy i oba.

Jsou to pán světa a vyvrhel. Archetyp pána světa je méně běžný. Jde o to, že cokoliv je v tomto světě jedinečné, on je v tom prakticky nejlepší. Všichni na světě ho za to uznávají. Jsou tak hustý! Ale mají i své chyby, které nevyhnutelně způsobí, že udělá něco, co ohrozí utopii.

Tím, že překonají své chyby, zachrání svět před záhubou. Mezi nimi jsou Woody, Sully, Blesk McQueen, pan Úžasňák a Radost. Hlavní myšlenkou těchto příběhů je přijetí změny. Do nekonečna a ještě dál! Ale častějším a političtějším, liberálnějším hrdinou je vyvrhel. cokoliv je v jejich světě jedinečné, mají od toho nejdál.

Mají úplně jiný pohled na svět. Ale s trochou práce se z vyvrhele stanou rebelem, pak vůdcem, celý svět změní podle svých představ, sjednotí všechny nepřátele a žijí šťastný život. Patří mezi ně Raubíř Ralf, Shrek, Remy, Brumla, Judy Hopkavá a Smutek. Pokud je váš hlavní hrdina robot, hmyz, vynálezce nebo jejich kombinace, pak se můžete vsadit, že je to vyvrhel, jehož způsobů si společnost neváží.

Takže chyba k napravení je ve světě jako takovém, ne jen v jednotlivci. Ať už jde o třídní společnost Životu brouka, Mravence Z nebo Robotů, konformní společenská pravidla LEGO příběhu, Happy Feet a Ratatouille, nebo předsudky v Raubíři Ralfovi, Shrekovi a Zootropolis. Tato struktura je nám tak známá, že ji Emoji ve filmu dokázali zneužít a skrýt v ní product placement. Nepotřebujete se vzbouřit, abyste projevili svoje myšlenky, stačí, když na telefonu hrajete Candy Crush.

Stejně jako všichni. Možná si říkáte... Část druhá: Nejsou v Disney také vyvrhelové? Často ano, ale trochu jinak. Téma osobnosti je ve filmech od Disney neměnné. Postavy se většinou potýkají s tím, že mají dvě identity. Ale tento problém je vyřešen, když se rozhodnou pro existující skupinu.

Vyvrhelové ve 3D animovaných filmech tuto volbu odmítají. Načrtnou si vlastní cestu. Například Ariel není šťastná jako mořská víla a chce se stát člověkem. Nakonec se jí to povede. Ale tyto dva světy zůstanou oddělené. Porovnejte to s Ratatouille. Remy není spokojen s krysí kulturou a stane se kuchařem. Na konci se tyto světy spojí.

Krysí společnost se změnila od základu. Jak vycvičit draka je ještě lepší příklad. Lidé a draci jsou ve válce, ale na konci všichni létají na dracích. Mulan jde proti očekávání společnosti a její film má liberálnější poselství než většina filmů od Disney, ale její činy nevedou k přijímání všech žen do armády. V Zootropolis jde proti očekávání společnosti Judy Hopkavá a skrze její činy se změní vztah mezi lovcem a kořistí.

Mnoho z těchto filmů má cíleně působit jako liberální alegorie. U filmů od Disney si toto poselství tvůrci často neuvědomovali. Politická zpráva je součástí příběhu už od začátku produkce. Chtěli jsme vyprávět příběh o předsudcích lidí vůči ostatním. A vyprávět jej metaforou pomocí zvířecích postav. Film byl dokonce přepsán, aby trefněji popsal rasismus. Porovnejte to s Lvím králem, jedním z nejvíce ceněných filmů vůbec.

Pokud se nad tím pár minut zamyslíte, je snadné ho označit za segregační alegorii. Scar, hlavní záporná postava, toho má hodně na svědomí, jako třeba vraždu, ale to, co film označuje za jeden z jeho zločinů, je integrace hyen do společnosti. Dokonce i půda vyschne, jako kdyby sama příroda říkala, že integrace je špatná.

A hrdina Simba je oslavován za opětovnou segragaci společnosti, vykopne jediné postavy, které mají černošský a hispánský přízvuk. Chtěl Disney, aby jeho filmy měly takové poselství? Jasně, že ne. Je to průvodní jev příběhu o rodině a vyrůstání. Myslím si, že dnes tvůrci více myslí na to, jaký má film politický nádech. To předtím nebylo. Část třetí: Ale v Hledá se Nemo nebo Době ledové to nebylo. Neplatí to pro všechny 3D animované filmy.

Je to jen jeden trend. Hodně komečních filmových sérií se tomu vyhýbá, protože jsou pro mladší diváky. Ale je důležité si existujících trendů všimnout, protože vypovídají o nás. Nemyslím si, že je to náhoda, že tyto filmy začaly vznikat v době, kdy hnutí zpochybňující tradiční hodnoty nabývají na síle.

Tyto filmy zapadají do politického prostředí své doby. Také si ale myslím, že jsou pro to jiné důvody. Přeci jen mluvíme o tisících tvůrců napříč generacemi, ale jeden z podceněných faktorů je změna samotného média. 3D animace pobízí k určitým vyprávěcím metodám. Jedna z nich, kterými se odlišily od svých předchůdců, je... Část čtvrtá: Více pohybu! Jaký to krásný den!

Jo, 3D animace dnes mají hodně společného s akčními filmy. A to proto, že na počítačích je mnohem jednodušší animovat pohyb, než když se kreslí rukou. Tady je pár důvodů: Modelování. Když animujete ve 3D, nekreslíte každý snímek. Místo toho vytvoříte model postavy, řeknete programu, v jaké pozici pohyb začne a skončí, a počítač vyplní zbytek.

Ušetří to obrovské množství času a animátor má daleko větší svobodu v tom, co dělá. Kopírování. Animátoři mohou duplikovat objekty stisknutím jednoho tlačítka. Proto i ručně kreslené filmy používaly CGI, když něčeho bylo hodně. Například pakoně ve Lvím králi, Hunové v Mulan nebo hydra v Herkulovi. Tento záběr ze Lvího krále svádí ke kruhovému pohybu kamery.

Kreslit to ručně je velmi těžké. Ale ve 3D je to jednoduché, protože neanimujete postavy. Animujete kameru. Díky tomu můžete vytvářet záběry, kde kamera švenkuje, jezdí, otáčí se, nebo cokoliv dalšího relativně jednoduše. Disney používal i tyto metody pro některé scény. Například pro Tarzana, který skáče a surfuje po stromech.

Toto je takzvaný deep canvas efekt, který umožňuje hýbat kamerou a automaticky animuje větve stromů, zatímco postava se kreslí ručně. I v ručně kreslených filmech je hodně pohybu. Hlavně během písniček. Ale na počítači je to mnohem jednodušší. A to má hodně důsledků ve vypravování. Protože s větší možností pohybu mnoho studií začalo používat prostředí, kde se dal pohyb častěji využít.

Přesunuli jsme se od Disneyho venkovských prostředí do rušných měst. Kovbojové už nezvládli s vesmírnými šerify držet krok. Ale je důležité poznamenat, že je jednodušší animovat pohyb, pokud je sehraný. Na rozdíl od chaosu. Takže vzniknou světy, které šlapou jako hodinky. Z toho vyplývá, že v těchto světech vznikají postavy a konflikty vymezené sporem mezi konformitou a individualitou.

Médium často ovlivní prostředí. A v prostředí jsou zahrnuté i postavy, témata a konflikty. Miluji staré Disney filmy. Ale když neměli rivala, jejich témata byla omezena tím, že chtěli vytvářet konzervativní příběhy, které neurazí. Takže jsem rád, že s příchodem Pixaru nevznikl jen 3D vzhled na stejných příbězích.

Protože děti potřebují rozmanité a vydatné příběhy. Staré Disney filmy nás často nabádají, ať vzhlížíme k vědění z minulosti. Zatímco novější 3D filmy vidí naději v budoucnosti. A stejně jako si mnoho postav uvědomí na konci filmu, nemusíme se rozhodovat mezi těmito dvěma pohledy, když jsou oba zásadní. Toto video se zaměřovalo na americkou animaci. Ale ve světě je mnoho jiných, které by nám mohly dát jinou perspektivu.

Pokud vás nějaký napadl, napište do komentářů. A pokud chcete vytvořit webové stránky, doporučuji vám Squarespace. Mají nádherné šablony, které vám umožní si rychle vytvořit stránky. Používám šablonu, která se jmenuje Five, ale vás určitě napadne něco kreativnějšího. Chtěl bych poděkovat sponzoru Squarespace a pokud chcete, můžete si ho zkusit zdarma.

Jděte na squarespace.com/justwrite, abyste dostali 10% slevu. Děkuji za pozornost, nepřestávejte psát a brzy se uvidíme.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

kdysi sem někde četla, že docházejí příběhy, které by mohli odvyprávět....
A asi proto poslední dva díly Labutí princezny VE 3D jsou těžký sračky, jakože vážně hnusný odporný sračny, vypadá to odporně, příběh nulovej, písničky odporný.... Ne že by prvn ídvě pokračování nestály za hovno, ale alespoň to nebylo takhle odporný.

Momentálně vychází pár zajímavých filmových kousků, Moana, Brave, i to Frozen a Tangled jsou aspoń příběhově a postavově zajímavé... ale pak to poserou Emoji, Hodný dinosaurus....

Taková doba ledová, první film naprosto úžasný, trochu blbostí jako samý chlapi a jedna ženská která bude mrtvá, co měla dítě, opět syna... ale celkově se jednalo o moc příjemný filmový počin na který se ráda koukám znov a a znova.... a pak máme 4 filmová pokračování, která stojí totálně za hovno.

Česká 3D filmografie je nakonec úplně k pláči., Jestliže bychom snížili veškeré standardy kvality, mohli bychom uznat, že Kozí Příběh je dobrá pohádka, končíme tím, že zbytek, od pokračování Kozího příběhu, přes Čtyřlístek po Hurvínka jsou opět jenom filmové sračky....

3D animace sice otevřela možnosti k lepším animovaným filmům, ale otevřela možnosti kreténům, kteří neumí ani napsat kvalitní scénář, natož udělat kvalitní animaci. Kdyby to museli kreslit, tak by takový odpad nikdy nevypustili.

62

Odpovědět

Ano, ale stejně tak 3D otevřelo možnosti talentovaným amatérům a indie studiům, díky kterým vnikla hromada super kraťasů :) Hodně z nich máme i tady na videacesky.cz

31

Odpovědět

+NeugeTo je hooooooooooooooodně slaba cena útěchy. Trpět existenci desítek animovaných staček do kterých šly milióny nedokáže vykoupit pár kraťasů...

15

Odpovědět

+000oqTrpět? On tě na to někdo nutí koukat?

31

Odpovědět

+NeugeTy to nechápeš co? jde o ty peníze! o ty Miliardy!

05

Odpovědět

Ono by možná stálo za to smířit se s tím, že zkrátka budou existovat i tupé filmy. Tak to prostě je, nemůže být vše dokonalé. Není to tak, že je všechno hromadně horší.
Tangled
Brave
Frozen
Moana
Zootopia
Inside Out

To všechno jsou skvělé animované filmy, na které se moc rád kouknu. Pak mi nevadí, když se sem tam objeví brak nebo něco vyloženě pro děti jako Emoji nebo Hodný dinosaurus. O úrovní filmografie jako celku to nic nevypovídá. A celkově s tím hodnocením opatrně, Doba ledová je pro mě příšerná jako celek, včetně prvního dílu. Musíme si dát pozor, abychom nostalgicky nevzpomínali na naše milované dětství, a díky tomu odsuzovat současné filmy.

A už naprosto absurdní je hodnotit úroveň animovaných filmů podle Labutí princezny nebo třeba Barbie série. Tyhle filmy mají vydělat na dětech, to je jejich prvotní cíl. Nemají filmařské ambice.

22

Odpovědět

+CathanNa tupých filmech je nejlepší, že se na ně časem prostě zapomene :)

00

Odpovědět

normálně bych tio asi nechal být jako prkotinu, ale lvího krále opravdu miluju, v 9:15 "wildebeests" nejsou buvoli, ale pakoně.

10

Odpovědět

Opraveno, díky :)

00

Odpovědět

ty poslední sekundy byly asi nejdůležitější. Pokud by Dysney , Pixar, atd... chtěli vyrovnat japonským animákům mají ještě co dohánět...

31

Odpovědět

Průser u 3D animace je... že je prostě hnusnější než klasická animace. Umělejší. Někde se to hodí (LEGO Movie), ale většinou je to dost na škodu a horší než jak by to vypadalo za 2D animace... A taky - klasická 2D animace není jenom Disney... co třeba taková Daleká cesta za domovem? Hrob světlušek? Medvědí bratři (Disneyovka, která přesně splňuje vše, co tady říkal o 3D animaci)? Iron Giant?
Nejde o animaci. Animace je jenom nástroj. Jde o scénáristy, o ty kdo ten příběh vytvoří. Kdyby někdo před dvaceti lety řekl, že udělá animák o rasismu, tak ho všichni pošlou do míst kam ani slunce nesvítí - ale ne kvůli tomu, že by se na to víc hodila 3D animace. Ano, možná jsou teď "lepší" (méně naivní, víc woke) témata, ale to nic nemění na tom, že animace se naopak zhnusuje a zjednodušuje a od té doby, co se používá - zrovna u toho Disneyho - tak všichni mají jeden generickej xicht, akorát mění hadry a vlasy.

55

Odpovědět

O tom, co je hnusnější, by se dalo dlouze debatovat. Ale zrovna generické ksichty jsou patrné i u 2D Disneyovek, ostatně každé studio prostě má svůj výtvarný rukopis. A u starých Disnyeovek, které se celkem snadno dají rozeznat, i když člověk neví, co za film to vlastně je, to platí dvojnásob. Jen tak namátkou - u Alenky v říši divů (1951), Petra Pana (1953) a Lady a Tramp (1955) je to vážně hodně, hodně podobný. A ani v dalších dekádách - 101 Dalmatinů (1961), Mala mořská víla (1989) - tam zásadní stylové rozdíly nevidím. Mění se způsob animace (tzn. rozpohybování) - např. framerate pro animaci pohybu úst v dialozích. Ale napříč radou filmů se nijak zásadně se němění výtvarný styl. I v Herkulovi (1997) jde třeba i podle ksichtů jasně poznat rukopis studia.

Na druhou stranu se mi líbí, že původní Disney Animation Studio se sem tam ještě vytáhne s filmem, který je pojetím a příběhem docela staromódní (hlavně letošní Moana, z části Tangled a Frozen - i když to poslední je s****a imo).

21

Odpovědět

Hm....přijde mi hezké jak rozděluje animáky na disneyovky a 3D a přitom v těch 3D jsou diyneovky kolikrát taky

10

Odpovědět

Pokud by to pojal jako "vývoj animovaných filmů" tak ok, ale z pohledu "jak 3D ovlivňuje animaci" (v zásadě je tam řečeno, že víc pohybu, prostoru a ?liberální myšlení?) to moc dobře pojaté/vyargumentované není. Zvláště v případě 3D liberálního myšlení (staré disniovky jsou kulturně ustrnulé 18./19. století vs. moderní animáky prasazují individualismus a změnu) mi příjde, že 3D na to nemá, pochopitelně, žádný podstatný vliv. Promlouvá do toho společenská poptávka a vidění světa tvůrců.

132

Odpovědět

Skôr by som povedal, že sa snaží poukázať na to, že v 3D animákoch sa zneužívajú nové možnosti na úkor kvality príbehu. Taktiež poukazuje, 3D umožňuje väčšie množstvo pohybu a komplikovanejšie rozľahlejšie prostredie, ktoré ale často vyvolá pocit nekoncepčnosti a chaosu.

22

Odpovědět

+Trump je kokotPokud se na to snažil poukázat, tak to moc poznat nebylo. Jinak je to fakt, někteří se snaží do filmu procpat co nejvíce pohybu, efektů. To ale jenom vytváří větší chaos. Umění je totiž ukázat ne vše, ale hlavně to podstatné, co dokáže vtáhnout diváka do děje.

70

Odpovědět

mě třeba u moderních pohádek dost vadí to, jak do příběhů strašně nuceně zasazují "moderní" svět. Na tom nejvíc utrpěla hlavně pokračování Doby Ledové (a i pokračování Shreka) . Ne, že by na to nebyly náznaky i ve starších pohádkách, ale prostě ne tak moc. někdy mi příjde že právě na těchhle modernizacích příběhů stojí vtipné a 'akční' situace.
Jenže problém je, že jsou tam tyhle věci strašně nucené. Jsou pohádky kde to nevadí, například Jak vycvičit draka mají také různé inovátorské píčovinky, ale mají pro to obvykle nějaké vysvětlení. Jasně že ve světě draků budou existovat pasti a zbraně, které je dokážou chytit, zničit apod., a stejně tak různé vynálezy, které postupně vytváří Škyťák mají nějaký vývoj, první prototyp, druhý, průběžně zkouší jak by to mohlo fungovat nejlépe až teprve potom se dopracuje k funkčnímu výsledku. Jenže to u většiny jiných pohádek obdobného typu nějak chybí.
Proč ve Frozen musí mrdnout nějakou saunovací špeluňku? A celkově docela 'moderní' sámošku.... proč v Rebelce musí být potrhlá babča s podobným chováním, celý ten příběh by se obešel i bez toho a byl by o to zajímavější...
Další je pak věčné vytváření nějakého idiota, kterej má rozesmát malý smrady jako je Olaf apod... Jistě, podobné postavy byly vidět i ve starších snímcích, Timon a Pumba ve Lvím Králi, Myši v Popelce, Mýval a buldoček v Pocahontas, ale jejich zasazení do příběhu prostě funguje lépe, protože se scény nezačnou točit jenom kolem nich, jsou tam spíše na nějaké určité doplnění příběhu, jenže v nových filmech už na nich stojí prakticky všechny vtipné scény- Mimoňi...
Příběhy starých pohádek se mi líbí, neshledávám nic špatného na tom, že dívka najde svého prince, sakra na těhle pohádkách sem k***a vyrostla! Na pohádkách o princeznách, a pohádkách o houbách z mechu a kapradí... a prostě vůbec Pusík pohádky 4ever!!! :D :D
Příběhy nových pohádek..... se mi líbí jen někdy, a jindy musím jen břečet.

02